Skocz do zawartości

Wibracje kierownicy

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam wszystkich. Od ponad roku borykam się z problemem drgań kierownicy w mojej e39 touring 3.0d manual. Auto zakupione dwa lata temu po roku zaczęły się problemy z drżeniem kierownicy między 100 a 130 km/h. Wtedy jakoś wymieniałem komplet przednich łożysk z piastami oraz tarcz i klocków. Tarcze zostały ładnie dotarte i od tamtej pory mniej więcej zaczęły się problemy. Do tego momentu wymieniłem komplet przednie zawieszenie, nowe wahacze, drążki, końcówki drążków, gumy stabilizatora poliuretan, nowe łączniki stabilizatora, amory, sprężyny, górne mocowania oraz maglownica bez luzów. Kompletne tylne zawieszenie wahacze łączniki stabilizatora amory i zostało niedawno dołożone przeze mnie nivo. Zostały wymienione poduszki silnika poduszki skrzyni łącznik elastyczny wału oraz wczoraj podpora wału gdyż okazała się zerwana. Żadna z tych rzeczy nie przyniosła efektów zadowalających. Jedyną poprawę przyniosła delikatnie podpora wału bo po jej wymianie przestała drżeć aż tak karoseria. Drgania występują ale już nie tak mocne. Auto jeździ na kołach styling 65 4x 8j, z przodu dystans 20mm z tyłu dystans 15mm. Opony zostały wymieniane kilkukrotnie bez rezultatów. Były wyważana kilka razy przekładane przód tył, zakładane zimowe. Na zimowych jest poprawa ale po chwili problem wraca. Bicie zwiększa się podczas hamowania przy tych prędkościach. Nie było sprawadzne bicie Piast ani tarcz. Felgi były oddawane w zeszłym roku na prostowanie ale to też nie przyniosło efektów. Rozkładam już ręce i tracę zmysły przez to auto. Czy jest na forum ktoś kto może podpowiedzieć gdzie jeszcze szukać przyczyny? Na przednich wahaczach (bananach) mam założone poliuretany. Przednie wahacze w tym okresie były wymieniane 3 razy. Pierwsze mastersport wytrzymał trzy miesiące, później meyle wytrzymały pół roku i zaczął sworzeń stukać (jakoś wtedy wymieniłem też piasty i tarcze) teraz mam założone nowki lemforder z poliuretanem. Jedyną poprawę jakakolwiek przynosiła wymiana tarcz na nowe, podczas docierania tarcz kierownica nie drżał nasilało się to w miarę jej docierania. Były okresy że auto jechało 200km na trasie bez drgania, później wracało. Było tak ze drżało tydzień później jeden przejazd nic się nie działo, po godzinie wsiadam do auta i znów drży. Z rzeczy które jeszcze zauważyłem to montując nivo i dokładając zbiorniczki nad dyferencjał. Były odkręcane półosie od dyfra chodziły w miarę luźno ale jedna z nich ma oberwaną gumę i wydobywa się z niej smar. Druga rzecz to oberwane gumy dyferencjału (nowe czekają na montaż, ale brak sprzętu i pomysłu jak to wyemienic bez ściągania sanek). Trzecia rzecz to podczas wymiany podpory wału przegub wału został wyczyszczony sprawdzony pod względem uszkodzeń i jakichś nieprawidłowości, brak jakichkolwiek zastrzeżeń. Został złożony na nowym smarze. Może ma ktoś jeszcze jakiś pomysł lub da jakąś radę od czego zacząć gdzie szukać, miał może bardzo podobne objawy cokolwiek co da jakiś trop. Dodam jeszcze że za każdym razem gdy ściągam koła staram się czyścić każdą przylgnie i miarę możliwości (tarcza, piasta, dystans z obu stron jak i przylgnia felgi).

Opublikowano
  • Moderatorzy

Usuń dystanse. Jak nie będzie poprawy to zmierz bicie piast, a potem tarcz. Powinieneś to zrobić przy montażu nowych tarcz. Piasta max 0,01, z tarczą max 0,04.

Opublikowano
  • Autor

Ściągnę dziś i zobaczę czy jest poprawa. Aż tak małe odchyłki są dla Piast i tarcz w e39?

Opublikowano
  • Zasłużeni forumowicze

Sprawdziłbym jeszcze stan tylnych tulei w wózku. Może przenosić na przód.
Znany problem z touringa, komplet 4 sztuk w zamienniku to około 800zł + wymiana. Na aucie da radę zrobić ale trzeba mieć specjalne narzędzia do tego.
Jeżeli na przeglądzie wychodzi niska sprawność amortyzatorów z tyłu to masz dodatkowe potwierdzenie. Po prostu wózek lata z tyłu w każdym kierunku

Samochody które były złe jak były nowe, odradzają się w Polsce jako używane BMW
Opublikowano
  • Autor

Tuleje tylnego wózka wymienione. Założony poliuretan. Wózek nie lata a amorów nie sprawdzałem na diagnostyce gdyż za miesiąc mam przegląd.

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Ostatnio przeglądający 0

  • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

Konto

Nawigacja

Szukaj

Szukaj

Skonfiguruj powiadomienia push w przeglądarce

Chrome (Android)
  1. Stuknij ikonę kłódki obok paska adresu.
  2. Stuknij Uprawnienia → Powiadomienia.
  3. Dostosuj swoje ustawienie.
Chrome (Komputer)
  1. Kliknij ikonę kłódki na pasku adresu.
  2. Wybierz Ustawienia witryny.
  3. Znajdź Powiadomienia i dostosuj swoje ustawienie.