Skocz do zawartości

Światła do jazdy dziennej (tryb auto) - jak to działa ?


arapaho

Rekomendowane odpowiedzi

Startuję z serią prostackich pytań bo od trzech dni posiadam pierwsze w życiu BMW więc wybaczcie i w miarę możliwości rzućcie mi proszę trochę światła .

 

Mam w przełączniku świateł tryb auto a w menu zaznaczony tryb świateł dziennych ale żadnych dziennych świateł w aucie nie widzę. W trybie auto zapalają się normalne światła mijania z przodu i z tyłu. mam zwykłe światła (nie xenony), więc nie mam ringów czy dodatkowych żarówek. O co w tym chodzi ? Może powinienem jeszcze gdzieś jakąś opcję zaznaczyć...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśłi jest tak jak w e60 to ta opcja będzie świecić chyba nawet jak przełącznik ustawisz na 0 i niestety jako pełnoprawne światła mijania, dla DRL świecących na światłach drogowych, kierunkowskazach, przeciwmgielnych czy ringach (nie wiem jakie są u ciebie dostępne opcje) musisz zakodować moduł świateł i wtedy te światła będą pełniły rolę świateł do jazdy w dzień nie ważne czy włącznik świateł będzie na auto czy 0 (zero) no i w idrive światła dzienne nie zaznaczone.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki. W idrive mam światła dzienne zaznaczone ptaszkiem  i  mogę jedynie odznaczyć - innych opcji nie ma . Czyli powinienem je odznaczyć ? 

Z tego co napisałeś rozumiem że światła dzienne=światła mijania. Czyli świecą się zawsze i wszędzie niezależnie od pory dnia. Funkcja szumnie zwana AUTO po prostu i li TYLKO wyręcza kierowcę w przekręcaniu przełącznika i odpala światła razem z silnikiem...

Ale zaciekawiło mnie co napisałeś o zakodowaniu innych świateł jako dzienne . Może udałoby się zakodować np. p.mgielne jako dzienne i wówczas nie paliły by sie tylnie ale to mi pachnie abstrakcją 🙂

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opcja auto jest po to żeby auto zapaliło światła mijania jak się zciemni gdy nie jest zaznaczone w idrive "światła do jazdy w dzień", gdy ta opcja jest zaznaczona to nawet w pozycji zero światła mijania świecą calý czas i wtedy po włączeniu zapłonu światła sie zapalają a po zgaszeniu silnika i otwarciu drzwi kierowcy wszystkie światła gasną. U mnie 2004 rok mam opcje świateł drogowych lub kierunkowskazów oczywiście na zmniejszonej jasności w nowszym module świateł dochodzą ringi i chyba halogen i tak świeci tylko przód ja u siebie mam jeszcze zakodowane włączanie świateł mijania po przekroczeniu 156 km/h i jak pada deszcz. Ale te opcje trzeba kodować komputerem bezpośrednio w module świateł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziekuję za wyjaśnienie. Czyli jak w iDrive zaznaczona jest opcja dziennych to  funkcja "auto" w przełączniku jest w zasadzie nieaktywna bo i tak wszystkie światła będą się paliły non-stop. No chyba że w "auto" w ciemnościach same włączą się drogowe - tego jeszcze nie testowałem w nocy. Miałem kiedyś taką funkcję w toyocie i działała całkiem zgrabnie, reaugując na światła tylnie jak i przednie innych pojazdów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze

No co wy. Swiatla dzienne to swiatla dzienne czyli ringi. Ktos to w tej x1 zakodowal a tego byc nie powinno. Swiatla na A w dzien powinny gasnac a zapalac sie tylko po zmroku. E84, bez ringow, nie ma swiatel dziennych. Nie istotne co sobie w navi klikamy. Nalezy wrocic do ustawien fabrycznych, przekodowac frm oraz navi. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Muszą być światła do jazdy dziennej. Nie pamiętam od kiedy, ale jest to prawnie wymagane. Pewnie tak jak wyżej pisali koledzy, dzięki temu światła zapalą się automatycznie po uruchomieniu samochodu i zgasną po wyłaczeniu zapłonu i otwarciu drzwi. 

Co to zakodowania świateł przeciwmgielnych i wyłączeniu tylnich to żadna abstrakcja. Poszukaj w okolicy kogoś kto się tym zajmuje, to 10 minut pracy. Ewentualnie możesz kupić kostkę obd i program bimmercode i zrobić to samemu:)

Poza tym warto ściągnąć sobie aplikacje bimmertool. To aplikacja stworzona przez jednego z forumowiczów. Za niewielkie pieniądze masz możliwość m.in. odczytania błędów, ewentualnie ich skasowania. Zobaczenia stanu DPF czy wymuszenie jego regeneracji, zapisanie nowego akumulara po wymianie oraz wiele innych fuknji:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, kkx5 napisał(a):

No co wy. Swiatla dzienne to swiatla dzienne czyli ringi.

No właśnie  nie ringi, bynajmniej nie w starszych modelach, u mnie nie ma opcji dać DRL na ringi. To co jest podświetlone na fotce poniżej zapala wszystkie postojowe i mijania na stałe.

20240401_212111.thumb.jpg.c26e2b94555f91526f2442831ac83101.jpg

Edytowane przez Krzyś111685053072
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze

Nie ma takiej opcji. W czasie rozpoczecia  produkcji x1, nie bylo obowiazku do instalacji drl i takich swiatel to auto, jak tez wszystkie z tych lat e60/90/84 itp nie posiada. To ze cos sie wam nie prawidlowo wlacza, mnie nie interesuje, przekodujcie auta do std i juz nic nie bedzie. Przelacznik swiatel musi dzialac jak producent zalozyl:

A: nie ma prawa nic sie zapalac w dzien

0: nie ma prawa nigdy nic sie zapalac

Postojowe

Krotkie

Nie bylo zadnego fistaszka do odznaczenia na navi. Ta opcja zostala wprowadzona pozniej gdzie lampy dostaly nie ringi, tylko ringi z drl, a pozniej zostalo to ponownie ukryte aby nie bylo mozliwosci wylaczenia drl z menu navi. 

Mam to bardzo czesto u klientow po naprawie frm. Koduje tak jak powinno byc i sa tel ze nie ma swiatel w dzien na A. Swiatla do jazdy dzienniej zawsze, od samego poczatku ich stosowania w bmw, sa realizowane przez dostosowane (nie wszystkie sa) ringi. Nie bylo nigdy drl realizowanego przez krotkie, dlugie, kierunki, przeciwmgielne i co tam sobie jeszcze nie wymyslicie. 

Edytowane przez kkx5
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem ekspertem, ale pamiętam, że jak szukałem auta to wszystkie X1 z idrivem jakie oglądałem miały opcje świateł dziennych. Moim zdaniem e84 od samego początku miało dziene. Co prawda to bliźniacze auto do E91, ale jeżeli światła występowały z ringami (z xenonem) to wyłącznie z drl na żarówkach h8, a po liftingu na ledach. W E90 pierwotnie ringi były na 10watowych żarówkach, które nie nadawały się na światła dzienne.

Jeżeli nie miało xenonow to za dzienne robiły światła mijania. Roznica pomiędzy pre-lci a lci to taka że tylnie światła mijania pierwotnie były na żarówkach a później wyłącznie na paskach LED.

Ustawa o światłach dziennych weszła w życie 7 lutego 2011 roku i pytanie jak uznawany jest lifting auta. Jeżeli musi przejść ponownie homologację, to drl musiały być na pokładzie a kolega ma auto z 2013r.

Podsumowując: jeżeli chcesz, to oddając auto komuś kto zna się na kodowaniu może Ci ustawić światła tak jak pisałeś kilka postów wyżej:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo pouczająca dyskusja a zarazem niezły bałagan obnaża . Widać obecni właściciele niektórych aut biorą za pewnik najprawdopodobniej coś co wykombinował sobie poprzedni właściciel (lub przekombinował). Ja nie mam zamiaru niczego "poprawiać". Chciałem jedynie rozszyfrować działanie  pokrętła w poszczególnych pozycjach.  Do niczego mi dzienne nie potrzebne. Nie mam xenonów i ringów. W poz. A światła zapalają się ze stacyjką i gasną  wraz z jej wyłączeniem i to mi wystarczy, aby nie zapomnieć o włączeniu świateł 🙂 . Zauważyłem jednak że na A w nocy drogowe nie włączają się samoczynnie więc pewnie znów coś trzeba zaznaczyć/odznaczyć w idrivie. Menu po angielsku w którym jestem słaby a google wiadomo jak tłumaczy więc pozostaje metoda prób i błędów. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze

Po co to dalej ciagnac... Nie ma ringow, nie ma drl. Napisze raz jeszcze, nie bylo swiatel do jazdy dziennej realizowanej przez swiatla mijania/dlugie/pozycje/halogeny. Ustawa w PL (dla przykladu w DE/UK/NL jej nie ma), jest dla uzytkownika, nie dla producenta. Koniec w tym temacie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
W dniu 2.04.2024 o 19:59, Krzyś111685053072 napisał(a):

pewnie nie masz opcji high beam assist i nie będziesz miał automatycznego przełączania krótkie/długie.

Gdzie mógłbym to sprawdzić? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

48 minut temu, arapaho napisał(a):

Gdzie mógłbym to sprawdzić? 

Rozkodowując vin na jakiejś ze stron pokazujących co było montowane fabrycznie do auta. 

Jak nie masz kodu 5AC high beam assist/asystent świateł drogowych to nie bedzie ci automatycznie zmieniać drogowe<->mijania. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Udało mi się samodzielnie znaleźć odpowiedź o co chodzi z trybem auto w moim przypadku. Może przyda się kolejnemu "zielonemu" posiadaczowi marki 😛 Przypomnę że nie mam xenonów i ringów. 

Jeśli w idrive jest zaznaczona opcja świateł dziennych to wszystkie światła świecą się stale zarówno na pozycji pokrętła włączonych świateł oraz w pozycji świateł z "A" . Pomiędzy obiema pozycjami nie ma żadnej różnicy. Gdy natomiast w idrive odznaczymy ptaszka w rubr. "światła dzienne"(jak na fotce kolegi Krzyś) , wówczas za dnia gdy pokrętło ustawimy w poz. "A"  światła się nie zaświecą . Zapalają się dopiero po wjechaniu do tunelu, lub po zmroku.  Na pozycji bez "A" światła bez zmian.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze

Nie przyda sie, masz blednie zakodowany samochod. Tak byc nie moze. Pisalem o tym wczesniej. Podjedz do bmw/warsztatu bmw i po kodowaniu tak jak powinno to wygladac, te glupoty znikna. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze

Musisz zrozumiec ze, fabrycznie, auta bez drl (jak twoje x1), nie mialy opcji zaznaczania "ptaszkiem" tych swiatel, poniewaz tych swiatel (drl) nie mialy. Ta opcja pojawia sie, jak pisalem wczesniej, w autach z drl, nastepnie, w nowszych, jest znowu ukryta aby ich uzytkownik nie wylaczal. Temat do zamkniecia. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.