Skocz do zawartości

Czyszczenie parownika klimatyzacji


pinix

Rekomendowane odpowiedzi

Czy zlecacie często czyszczenie parownika klimatyzacji w ASO? U mnie powiedzieli 500 zł za tą czynność i zastanawiam się czy warto to zrobić i czy to dobra cena?

Czy można to zrobić dość łatwo samemu? Wiecie gdzie jest dojście do parownika? Spod auta, od strony podszybia czy przez komorę dla filtra kabinowego? Znajduję filmy tylko dla starszym generacji X5.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze

1Vncrj4gE9

Zdemontować tylną osłonę podwozia

Usuń śruby (strzałki).

Wyprowadź osłonę podwozia (1) i zdejmij ją.




 

1Vnc7RmsZ0

Zdemontować prawe poszycie wnęki na nogi

Obróć blokady (1) o 90°.

Odłącz prawe wykończenie wnęki na nogi (3) od prowadnic (2) w kierunku do wewnątrz.

Odblokować odpowiednie połączenie wtykowe i rozłączyć.

Zdejmij poszycie wnęki na nogi po prawej stronie (3).




 

1VncDz8NEE

Wyjąć mikrofiltr wentylacji kabiny

Odkręć śruby (1) od pokrywy obudowy mikrofiltra (2).

Zdjąć wąż spustowy wody (3).





 

1VncGMLv3f

Odłącz mechanizmy zatrzaskowe (1).

Wysuń i zdejmij pokrywę obudowy mikrofiltra (2) na prowadnicach (3).





 

1VnYLmBYFE

Wyjmij oba mikrofiltry do wentylacji wnętrza (1) z obudowy mikrofiltra (2) w kierunku do dołu.





 

1VnYqvGewE

Zamknąć wszystkie otwory wentylacyjne.

Ustawić klimatyzację na funkcję recyrkulacji powietrza.

Przykryj dywan w obszarze roboczym.

Włóż narzędzie specjalnew tylny otwór obudowy mikrofiltra (1), jak pokazano.





 

1VnYfcmUt1

Ustaw narzędzie specjalne w dolnym położeniu krańcowym, jak pokazano.

Przesuń narzędzie specjalnetam iz powrotem od dolnego do górnego położenia krańcowego (1).

Poruszaj narzędziem specjalnymtam iz powrotem, aż środek czyszczący rozpuszczalnikiem zostanie w pełni spryskany.

Po czyszczeniu pozostawić pojazd do ociekania przez ok. 5 min .






 

1VnYaE9Fj8

Montaż mikrofiltra do wentylacji wnętrza

Ustawić oba mikrofiltry do wentylacji wnętrza (2) tak, aby podczas montażu strzałki (1) na elementach wskazywały kierunek jazdy.





Usuwanie resztek środka do czyszczenia klimatyzacji z zespołu ogrzewania i klimatyzacji

Ustaw klimatyzację na wentylację przestrzeni na nogi i tryb świeżego powietrza.

Otwórz boczne okna/drzwi.

Uruchom pojazd i pozwól, aby klimatyzacja działała przez ok. 5minut przy maksymalnej mocy dmuchawy.






_________________________________________________________________________________________________________________________________________








Czy zrobić to samemu, tak , zrób to sam......!

Kup środek grzybobójczy, jest tego pełno. Ja kupiłem BIZOL C30 AC Clean+ .

Do tego dogiąłem odpowiednio 3mm drut tak aby był podobny do lancy przedstawiony na powyższych zdjęciach. Jak widać Jet on w kształcie litery " L " , jest tak wygięty aby dojść do parownika , który jest na wysokości panelu klimatyzacji. Końcówkę pręty/druta zagnij tak aby nie uszkodzić lamelek parownika. Jak kupisz środek grzybobójczy to dołączony jest do niego plastikowy wężyk. On niestety nie ułatwi ci aplikacji środka dlatego mocujesz go do wcześniej opisanego druta , w kilku miejscach jakąś taśmą.

Oczywiście ten drut będziesz musiał kilka razy przymierzyć i dogiąć tak abyś miał pewność ,dochodzisz do końca parownika.

Ja z klimatyzacji korzystam sporadycznie i ten środek starcza mi na dwa razy.

Jak przyjrzysz się zdjęciu powyżej to zobaczysz biały gumowy przewód wchodzący do obudowy filtra przeciwpyłowego . Jak go wyjmiesz z obudowy to do jego wnętrza włóż sondę od środka grzybobójczego i zaaplikuj produkt. Aby nie wyleciała ci piana w czasie aplikacji delikatnie wciśnij palec na kilka sekund. Oczywiście przy takich pracach stosuj jednorazowe rękawiczki.


Nie wiem , ale ja osobiście nie odkręcał bym osłony podwozia. Środek grzybobójczy powinien sam wypłynąć w czasie jazdy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.