Skocz do zawartości

Bmw F10 wymiana JBE


lukkod

Rekomendowane odpowiedzi

  • Zasłużeni forumowicze

Wtyczka ma trzy piny, wiec jakbys nie kombinowal to jeden zewnetrzny musi byc masa, drugi zewnerzny zasilanie. Bedac szczegolowy, to czerowny przewod z zielonym paskiem, to pin 1 czyli 12V. Brazowy przewod z granatowym paskiem to masa, czyli pin 3. Mozesz tez przy okazji zmierzyc napiecie LINu na pinie 2. Mase sobie wez skad Ci tam bedzie wygodnie, nawet z karoserii zeby bylo latwiej i nie zrobic jakiegos zwarcia mierzac pin obok pinu.


Jak masz tam zasilanie i LIN, to pozostaje tylko spitolony czujnik.

Edytowane przez mmw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, postaram się sprawdzić czy do czujnika deszczu dochodzi napięcie. Czy piny 1 i 3 będą podpisane, czy muszę ogarnąć jakiś schemat? A czy gdybym na suchą szybę w miejscu czujnika deszczu polał wodę i wycieraczki by się włączyły, to nie oznaczałoby to, że dochodzi do niego napięcie? Czy taki test nie będzie jednak miarodajny?

We wtyczce są 3 piny. Powinno pójść łatwo:) Zobacz na dwóch skrajnych.

Odnośnie wody to też jest pomysł, ale podejrzewam, że wycieraczki nie będą działać (w opisie poniżej pisze, że włączą się niezależnie czy będzie woda czy nie). Zobacz też czy jak w dzień dasz światła na auto to czy się włączą powyżej 10km/h.


 

Failure of the component:

rain-light-solar-condensation sensor only provides information. This means that the rain-light-solar-condensation sensor does not intervene directly in the function of other actuators. The corresponding modules (e.g. light controls or wiper control) must ensure that a safe state is assumed in the vehicle if the sensor signals fail.

In case of component or sensor system failure, the following behaviour is to be expected:

Fault memory entry in JBE control unit or FEM control unit or BDC control unit.

   Failure of rain sensor system
       If the rain sensor fails during operation, the windscreen wiper is switched to fixed intermittent operation (emergency operation).
   Failure of rain/light sensor system

       If the rain/light sensor fails, the driving light is switched on automatically.

       Prerequisite: Light switch in automatic driving lights control position and speed signal greater than 10 km/h.

       If the message from the rain/light sensor fails briefly, the driving light switches on automatically.

       Prerequisite: Light switch in automatic driving lights control position and speed signal greater than 10 km/h.
   Failure of condensation sensor system
       If the condensation sensor fails, the IHKA control unit does not run the program to prevent window condensation.
   Failure of solar sensor system
       If the solar sensor fails, the solar radiation cannot be taken into account in the IHKA control unit.

Retrofity: 2VB - TPMS (RPA -> RDC); 302 - alarm; 5AC - HBA; 5AS (Driving Assistant: LDW+FCW); 5AS -> 5AT (Driving Assistant Plus: ACC+LDW+FCW); 5AR - TJA; 6UK+5A3 - NIVI3 + Targeted illumination
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem tak na szybko test z wodą i faktycznie wycieraczki chodzą w swoim tempie zachowując takie same odstępy czasu bez względu na ilość wody, nawet na sucho. Postaram się jeszcze dzisiaj sprawdzić to napięcie miernikiem... A co do szyb, to błąd już się nie pojawia, bo je skalibrowałem tak, jak wcześniej kolega Adam podpowiedział, dziękuję! :)

EDIT:

Sprawdziłem napięcie miernikiem i na 1. pinie mam około 12V, a na 2. około 7,2V, więc prąd dochodzi...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To pewnie czujnik do wymiany...

A odłącz czujnik i zobacz czy pojawią się nowe błędy

Retrofity: 2VB - TPMS (RPA -> RDC); 302 - alarm; 5AC - HBA; 5AS (Driving Assistant: LDW+FCW); 5AS -> 5AT (Driving Assistant Plus: ACC+LDW+FCW); 5AR - TJA; 6UK+5A3 - NIVI3 + Targeted illumination
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oto błędy, które zostały po sprawdzeniu (odpięciu i ponownym zapięciu) wtyczek od modułu FZD oraz czujnika deszczu https://ibb.co/hLY0sJb, a te są po odpięciu wtyczki od czujnika deszczu https://ibb.co/nQydfMt, także sprawa jest już dużo prostsza. Wygląda na to, że samo poruszenie wtyczek już dużo pomogło. Teraz zajrzę jeszcze do czujnika AUC, bo prawdopodobnie będzie z nim coś nie tak. Kiedyś widziałem filmik, jak niektórzy go czyszczą, a jeśli to nie przyniesie rezultatu, to kupię inny. Ale i tak już się cieszę, że sytuacja znacznie się wyklarowała :dance: Dziękuję Panowie za pomoc i zaangażowanie w ten temat! :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze
Najwyrazniej wtyczka od czujnika nie byla wpieta do konca. Teraz tylko Ci zostalo dopisanie tego kodu wyposazenia i kodowanie jezeli chcesz miec wszystko ladnie. Generalnie kolejny dowod, ze BMW sie naprawia samo prawie. :)))
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz co, wtyczka wyglądała na dobrze wpiętą, bo żeby ją wypiąć, musiałem wcisnąć ten mały ząbek, ale może po prostu nie łączyło coś. No i widać, że sprawdzenie wtyczek od modułu FZD też miało znaczenie, bo dzięki temu też ubyło kilka błędów:) Mam nadzieję, że jeśli chodzi o czujnik AUC, to też skończy się tylko na czyszczeniu... Po niedzieli ogarnę kwestię dopisania dodatkowego wyposażenia i będzie cacy:) Dobrej nocki Koledzy!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze
Wszystkie bledy jakie miales, poza czujnikiem jakosci powietrza i szybami, pochodzily od czujnika zmierzchu/deszczu. Wazne, ze problem rozwiazany. Ja w mojej F11 tez mam gowniano wklejony ten czujnik, bo pewnie szyba kiedys tam byla wymieniana, a angielska jakosc jest legendarna :))), przez co mam wrazenie, ze za szybko mi sie swiatla wlaczaja, a z kolei jest zbyt malo czuly na deszcz nawet, na maksymalnym poziomie. Ciagle zapominam sobie usiasc i przekodowac parametry, zeby to lepiej dzialalo. Zwroc uwage u siebie czy Ci to wszystko prawidlowo chodzi. Dla mnie akurat zbyt wczesne wlaczanie sie swiatel jest upierdliwe, bo mam ekran androidowy i on wraz z wlaczeniem swiatel, sciemnia sie troche, a jak jest bardzo jasno na zewn, to slabo widac.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień doberek!

Dzisiaj zajrzałem do czujnika AUC i okazało się, że wtyczka nie była wpięta. Tam też już kiedyś były czyjeś ręce, bo obudowa wtyczki jest częściowo wyłamana. Po wpięciu wtyczki błędy związane z tym czujnikiem już się nie pojawiają. Zostało mi zakodowanie nowego lusterka oraz usunięcie błędu od VTG po wymianie oleju, ale o tym muszę najpierw gdzieś poczytać, bo u mnie w IŚCIE nie ma do wyboru opcji "Wymiana oleju", a kalibrację robiłem i błąd mimo to dalej się wyświetla.

Ciagle zapominam sobie usiasc i przekodowac parametry, zeby to lepiej dzialalo.
Znalazłem na YT filmik, w którym gość wymienia ten silikonowy żel i tłumaczy, na jakiej zasadzie działa ten czujnik, więc wkleję tutaj link, może komuś się przyda
Zwroc uwage u siebie czy Ci to wszystko prawidlowo chodzi.
U mnie przełączenie świateł działa prawidłowo, nie zauważyłem, żeby przełączały się za wcześnie. A jeśli chodzi o wycieraczki, to też już działają tak, jak powinny, bo robiłem test wodą i reakcja jest prawidłowa. Cieszę się, że udało się to ogarnąć:)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze
Zostało mi zakodowanie nowego lusterka oraz usunięcie błędu od VTG po wymianie oleju, ale o tym muszę najpierw gdzieś poczytać, bo u mnie w IŚCIE nie ma do wyboru opcji "Wymiana oleju", a kalibrację robiłem i błąd mimo to dalej się wyświetla.

Podswietl blad, nastepnie w prawym rogu na dole, kalkulacja bledu, postepuj zgodnie z tym co podpowiada ista, na koniec wykasuj blad.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...
W dniu 15.04.2023 o 13:30, mmw napisał(a):

A jakie postepowanie wskazuje ISTA w zwiazku z tym bledem VTG?

Witam!

Informatyk, z pomocy którego korzystałem, mówił, że u mnie brakuje jakiegoś pliku, który zaczyna się od liter CAFD... Nie wiem, co to oznacza, bo się nie znam na tym, ale mówił, że jeżeli nic się nie dzieje, to nie ma konieczności ruszać tego. Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.