Skocz do zawartości

BMW 316i N46B18 Dziwna praca silnika


BoskiCoolo

Rekomendowane odpowiedzi

Panowie mam kryzys, nie mam już sił na ten popierd.... samochód a właściwie silnik który tam się mieści... Od pewnego czasu jego praca jest dość dziwna, pojawiły się charakterystyczne zgrzyty silnika na biegu jałowym, samoczynnie się pojawiają i zanikają normalnie cuda które moje oczy jeszcze nie widziały. Dźwięki pojawiły się jakoś tak końcówka marca - początek kwietnia. Nagrałem filmik jak to wygląda: https://youtu.be/gaipD_87KfE.

Rozrząd wymieniony z osprzętem w 2017 r., na początku 2018 r. szlag trafił cały system valvetronic, do wymiany poszły wszystkie wałki, siłownik vvt, dźwigienki, popychacze, świece, itd. autko jeździło bez zarzutu, błędów nie było.

Wymiana oleju na dniach na Motul 5W-40, filtrów oleju, powietrza, paliwa sprawy nie załatwiła. Błędy jakie miałem do tej pory w Inpie to 1x 2A83, 1 x 2E95, 1 x 2A63, 2 x 29FE. Auto przyśpiesza nie dławi się, jeździ normalnie, nie przechodzi w tryb awaryjny, no może do 2000 obr/min mam wrażenie że jest nieco mułowaty, ale może to tylko odczucie bo w 95 % jeździ nim żona :D

Robiłęm DISem adaptację siłownika vvt 2 razy i nic to nie dało, czyszczenie elektrozaworów zero poprawy, wtyczka od czujnika wałka mimośrodowego suchutka. I teraz jestem w czarnej d.... remont silnika już ładnych parę wypłat przeżarł i dalej wiecznie są problemy.

"Wszystko dobre jak się nie psuje" :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Valvetronic robiłem u tego samego mechanika od bmw co rozrząd więc nie wydaje mi się żeby źle ustawił teraz rozrząd... tym bardziej że od lutego jak odebrałem auto przez ponad miesiąc był spokój, dźwięki pojawiły z dnia na dzień.
"Wszystko dobre jak się nie psuje" :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Błąd jaki miałem wczoraj to tylko 29FE i nic poza tym... jak będę miał auto do dyspozycji to sprawdzę parametry, tylko szkoda że nie mam całkowicie po angielsku tej inpy ale jakoś dam radę :D
"Wszystko dobre jak się nie psuje" :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra zainstalowałem Inpę na drugim lapciu, nagrałem trochę filmików dzisiaj z rana jak wyglądają parametry pracy silnika https://youtu.be/gP4p07DiB_0, jak ktoś ma pomysły o co kaman, będę wdzięczny.
"Wszystko dobre jak się nie psuje" :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoczyłem jeszcze raz do garażu i tak błędów nie ma, przeczyściłem ponownie elektrozawory, zamieniłem je miejscami, spryskałem wtyczki specjalnym preparatem i dalej poprawy brak... no może mniej drga na biegu jałowym, ale to może być tylko subtelne odczucie użytkownika :)
"Wszystko dobre jak się nie psuje" :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze
Głupie pytanie gdzie mniej więcej tego szukać?

Nie wiem - nigdy nie pracowalem na tym programie.

Moze ktos z kolegow podpowie

A jaki wniosek po tym co zamieściłem widać coś niepokojącego?

W 0.42 dodajesz dobrze gazu i masa powietrza leci poza zakres - widac to na sondzie lampda i slychac ze ten silnik powinien ladniej pracowac - puki co wszystko wskazuje na rozrzad a pomiar kąta zaplonu postawi kropke nad i

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm dałeś mi do zastanowienia z tym rozrządem, był wymieniany w 2017 r. z całym osprzętem. Mechanik robił cały valvetronic, więc by chyba zauważył że coś jest z nim nie tak. Tym bardziej że po naprawie ponad miesiąc był spokój. Ehhhhh.
"Wszystko dobre jak się nie psuje" :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze

Nie powiedzialem ze on jest do wymiany - czesto sie zdarza ze trzeba to poprawiac ( zwlaszcza po ASO gdzie trzymaja sie instrukcji )

Jak mi powiesz jak sie zachowuje kat zaplonu przy takich przegazowkach jak zrobiles na ostatnim filmiku to powiem Ci co trzeba poprawic...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurcze źle się wyraziłem... chodziło mi że jeszcze nagram filmik obrazujący kąt zapłonu jak się zachowuje... te filmiki to tylko punkt zaczepienia, bo nie koniecznie u mnie musi być to samo...
"Wszystko dobre jak się nie psuje" :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok nagrałem jeszcze jeden filmik
niestety bez dźwięku bo mi telefon nawalał i musiałem się ratować w inny sposób :) więc czekam na werdykt co to może być...
"Wszystko dobre jak się nie psuje" :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze

Bez dzwieku tez widac kiedy dodajesz gazu - wtedy wyprzedzenie zaplonu jest w GMP oraz po zwrocie tloka ,jest zbyt mocno opuzniony.Widac tez kiedy schodzisz z obrotow zaplon jest wtedy zbyt wczesny ale to trwa kruciutko.Takie wyprzedzenie zaplonu jest spowodowane tym ze praca zaworow po dodaniu gazu jest opuzniona wzgledem pracy tloka i sa tego trz mozliwosci ale wszystkie zwiazane z rozrzadem.

Podjedz do mechanika i najlepiej niech diadnoze przeprowadzi przy tobie - reklamacja

Sciagnij pokrywe zaworow i obracajac walem korbowym obserwuj czy nie tworzy sie zwis lancucha pomiedzy walkami oraz luz miedzy walkami a walem po prawej i lewej stronie - jesli tak to za mocno przykrecony walek lub walki

Jesli tu nic nie wyjdzie to druga opcja to zbyt slabo dokrecone kolo pasowe - tu niestety nie ma opcji sprawdzenia ( jesli mechanik stosowal sie do instrukcji sily dokrecania to musi poblokowac rozrzad i dolozyc pare niutow od siebie

Trzecia mozliwosc to uszkodzony napinacz ale rozrzad masz nowy - objawy uszkodzenia to tworzacy sie luz lancucha ,tylko po stronie napinacza miedzy walkiem a walem ale jego uszkodzenie nie zmienia parametrow pracy silnika wiec napinacz jest poza podejrzeniami

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...
Nie wiem co napisać. Byłem u mechanika popatrzył, posłuchał, podpiął pod komputer. Przedstawiłem sprawę co i jak. Werdykt nastawniki vanos, no.... kur.... zabrałem się i pojechałem. Pocisnąłem 160 na trasie, ch.... niech się rozleci to będę miał chociaż powód aby te gó... oddać na złom. Nie uśmiecha mi się wkładać w ten silnik kroci i co chwila jest problem :evil:
"Wszystko dobre jak się nie psuje" :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.