Skocz do zawartości

pytanie o szerokosc opon


BamBam

Rekomendowane odpowiedzi

chce zalozyc na przod 205/55R16 a na tyl 225/55R16 - czy ktos moze mi powiedziec, czy moje myslenie jest poprawne? czy sa jakies przeciwwskazania? w sumie widuje sie auta o roznych szerokosciach opon.

 

prosze o opinie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dobrze kombinujesz ale będzie nie ruwno na tył225\50 r16. i jeszcze jedno jak masz systemy antypoślizgowe to opony muszą być jednakowe. Pozdrawiam

 

tzn, tyl bedzie wyzszy??

 

abs mam - wiec opony musza byc rowne??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opony (a właściwie to całe koła), muszą mieć taki sam obwód, oczywiście z małą tolerancją.

 

Pzdr,

 

na osi beda mialy rowny obwod - czy grozi roznica obwodow pomiedzy osia przednia i tylna??

 

pozatym czy to duza roznica 205/55/16 i 225/55/16??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pozatym czy to duza roznica 205/55/16 i 225/55/16??

 

http://www.miata.net/garage/tirecalcold.html

 

z tego linku: linku wyszlo ze:

Różnica średnic podanych kół wynosi

22 mm.

Różnica wskazań prędkościomierza: minus 3.5 %

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Różnica obwodów kół przedniej i tylnej osi powoduje "wariacje" układów ABS i ASC. Przy takim stanie koła z przodu kręcą się szybciej od kół z tyłu, co systemy te odczytują jako poślizg (a dokładnie jako poślizg występujący podczas hamowania silnikiem, czyli tył kręci się wolniej od przodu).

W skrajnych przypadkach ASC będzie samoczynnie "dodawać gazu" (w celu wyrównania przedkości kół tylnych względem przednich), a ABS wyłączy się.

 

Różnica średnicy 22mm daje 69mm różnicy w obwodzie (według tabeli z linku).

Nie wiem, czy system zaakceptuje taką różnicę?

 

Ja kiedyś przegiąłem (na chwilę - w celach poznawczych) z różnicą rozmiarów kół i miałem dokładnie takie objawy, jakie opisałem (u mnie różnica obwodów była na pewno powyżej 100mm).

 

Pzdr,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

poniewaz nie mam odpowiednich opon, proponuje felgi z oponami 225/55/16 do sprzedania.

 

opon 205/55/16 nie mam, ale moge przekazac namiar na osobe ktora chciala je sprzedac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakas dziwna teoria o zlym dzialaniu ABSu przy roznej wielkosci kol na osiach. Przeciez czujnik ABSu nie reaguje na kilka % mniejsza predkosc kola, tylko na jego calkowite zatrzymanie.

 

Opisałem co się działo przy różnych oponach przód/tył z układami ABS i ASC. Nie wnikałem, czy ABS wyłączał się sam, czy wyłączał się razem z ASC, niemniej jednak wyłączał się.

Wydaje mi się (to już może być dziwna teoria, bo włąśnie ją tworzę), że stała różnica w prędkości kół odczytywana może być jako awaria systemu (czujników, jednostki sterującej), a jeżeli system zauważy awarię, to na 100% nie dopuści, żeby niesprawny system (z wykrytą awarią) był aktywny, tylko sam go wyłączy.

 

Pzdr,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

prawidłowo powinno być 205/55/16 przód i 225/50/16 tył i masz ten sam obwód z tyłu i z przodu i zadne systemy nic nie wyniuchają :norty:

pamiętaj, że profil zmienia się wraz z szerokością opony bo to jest stosunek.. :wink:

http://img410.imageshack.us/img410/9554/m5hire1nt1.gif
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

prawidłowo powinno być 205/55/16 przód i 225/50/16 tył i masz ten sam obwód z tyłu i z przodu i zadne systemy nic nie wyniuchają :norty:

pamiętaj, że profil zmienia się wraz z szerokością opony bo to jest stosunek.. :wink:

 

no to o tym to wiem :) dlatego postanowilem, ze jednak sprzedam te kola - jezeli jest ktos chetny, zapraszam tutaj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam .. hmm .. z teogo co ja wiem to oryginalnie BMW seria Motorsoprt ma szersze opony z tylu od przednich .. ja w e36 mam felgi motorsporta z szerokoscia z przodu 225 i z tylu 245 i wszystko jest jak najbardziej ok. auto swietnie sie prezentujel; a co lepsze komfort jazdy prawie sie nie zmienil tylko na koleinach czuc szeroke laczki :P :mrgreen:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam .. hmm .. z teogo co ja wiem to oryginalnie BMW seria Motorsoprt ma szersze opony z tylu od przednich .. ja w e36 mam felgi motorsporta z szerokoscia z przodu 225 i z tylu 245 i wszystko jest jak najbardziej ok. auto swietnie sie prezentujel; a co lepsze komfort jazdy prawie sie nie zmienil tylko na koleinach czuc szeroke laczki :P :mrgreen:

 

wszystko sie zgadza, ja mam problem zwiazany z wysokoscia, a zatem i z obwodem opon - 205/55/16 i 225/55/16 maja rozne wysokosci i rozne obwody i tutaj moze byc problem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bambam i oto chodzi pytanie było proste , i poco te wywody kolegów !!! :clap:

 

bardzo dobrze - wyrobilem sobie zdanie na ten temat i wiem ze moze byc z takim ustawieniem klopot. :):)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

BamBam .. jak rozna wysokosc ? .. mowisz ze 205/55/16 i tyl 225/55/16 .. czyli wysokosc opony (55) jest taka sama :| ..

ps. tak z ciekawostek :D moj kumpel w e30 z 86r. mial z tylu opony od poloneza 15 w tym tylko ze jedna lysa letnia a druga zimowa .. :) .. i co jest najwieksza prowokacją - kołpaki od daewoo ......

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tam mam z przodu 235/45/ZR17 tył (jeszcze bo w planach jest 265 :twisted2: ) 245/40/ZR17 i wszystko śmiga i działa normalnie....

Jestem silny wewnętrznie jak Jeep Wrangler, z klasą jak Mercedes S600, niedostępny jak BMW 750iL, delikatny jak jasna skóra w Volvo C70, pięknyi wysportowany jak Audi TT i niekoniecznie szybki jak Porsche :D

...::: StreeT RacinG Is NoT A CrimE :::...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

BamBam .. jak rozna wysokosc ? .. mowisz ze 205/55/16 i tyl 225/55/16 .. czyli wysokosc opony (55) jest taka sama :| ..

ps. tak z ciekawostek :D moj kumpel w e30 z 86r. mial z tylu opony od poloneza 15 w tym tylko ze jedna lysa letnia a druga zimowa .. :) .. i co jest najwieksza prowokacją - kołpaki od daewoo ......

 

Kolego , przeczytaj jakąś fachową literature zanim zaczniesz cokolwiek mącić , to 55 które napisałeś oznacza procentowy stosunek wysokości opony do jej szerokości a nie 55 mm ,

 

205/55/16 mają profil wysoki na ok 113 mm

225/55/16 mają profil ok 124 mm

 

Z tego wynika że opona 225 jest o jakieś 22 mm wyższa od 205 (różnica w wysokości profilu x2)

Jeśli nie idzie na siłe , trzeba użyć jeszcze większej siły
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.