Skocz do zawartości

E61 530D - doposazenie w grzane fotele


sampras

Rekomendowane odpowiedzi

Auto z marca 2006r, fotele materialowe sporty pol - elektryczne (elektryczne pochylenie oparcia oraz gora-dol calego fotela). Chce wymienic fotele na identyczne, ale podgrzewane.

Chcialbym zrobic to tak, jak w oryginale (glownie mi chodzi o sterowanie rowniez z idrive).

Zakupilem panel z przyciskami do podgrzewania, ktory posiada wejscie na 3 wtyczki (moj stary posiada tylko 2 wtyczki.

 

https://zapodaj.net/01dee09a51936.jpg.html

 

Srodkowa wtyczka ma tylko 2 przewody (zolty i czarny na pinie 11 i 12)

Wtyczka po prawej stronie na zdjeciu (6 pinowa) ma 4 przewody (pin 1,2,3,4) w kolorach odpowidnio 1.czerwono - niebieski; 2.brazowo - czarny; 3.niebiesko - fioletowy; 4.bialo czerwony.

Pytanie 1.:) Ktore piny sposrod tych 3 gniazd w panelu odpowiedzialne sa za podgrzewanie foteli?

 

Zrobilem tez zdjecia wtyczek, ktore mam pod fotelem:

 

https://zapodaj.net/9db40a4941ddb.jpg.html

https://zapodaj.net/55ac56a8df6a8.jpg.html

 

Jak widac piny we wtyczkach mam 5, 7, 9, 10, 13 i 14.

 

Pisze o tym, poniewaz mam problem z bezpiecznikami... Wedlug schematu ktory mam w aucie, za elektryke foteli odpowiada bezpiecznik 14 oraz 21. Za podgrzeanie odpowiada bezpiecznik 26, 31 oraz 33. Ja nie mam zadnych z tych wymienionych..

 

https://zapodaj.net/b82eb5df8b8f5.jpg.html

 

Czy ktos mi moze napisac, ktore bezpieczniki w tym momencie odpowiadaja za elektryke moich foteli?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 72
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Wtyczka idąca do środkowego złącza w panelu, przewody czarny i żółty. Według WDS są to przewody od linii CAN. Czyli CAN jest już podłączony do panelu (w E60 przewody czarny oraz żółty zazwyczaj oznaczają linię CAN). Lokalizacja schematu w WDS:

Component and signal information -> Components -> A_Control units, modules -> A169 Centre console switch centre -> A169 Centre console switch centre (5Series_E60/E61 as of 2005_09) -> Złącze X14056

 

c61270647e22b.png

 

 

Schemat WDS do podgrzewania siedzeń w przypadku foteli pół-elektrycznych (po stronie kierowcy):

Complete vehicle -> body -> Seats (5 Series_E60/E61) -> Seat heating, driver's side -> Driver's seat heating (up to 2007_03 without SMFA Seat module, driver)

 

ee143c53c9900.png

 

Sygnał do grzania siedzeń idzie od panelu z przyciskami A169 ze złącza X14056 pinami 11 oraz 12 (czarny oraz żółty CAN) do modułu "Body geatway module" A16760, inaczej zwany moduł KGM, do złącza X16760, pin 8 żółty, pin 9 czarny. Następnie od modułu KGM idzie niebieski przewód ze złącza X16759 pin 24, dalej złączem X275 pin 2 i na koniec trafia do modułu grzania fotela złączem X16890 pin nr 3. Do tego złącza jest jeszcze podłączone zasilanie na pinie 7 (przewód czerowno brązowy) oraz 8 (przewód brązowy), które trafia od złącza X275 odpowiednio pinem 25 oraz 24.

 

Moim zdaniem wygląda to następująco. Przewody od CAN już są doprowadzoną do panelu. Na 99% moduł KGM też ma podpięty CAN (wątpie, żęby ten moduł miał doprowadzony CAN tylko w wypadku grzanych foteli). Czyli tutaj nic prawdopodonie nie trzeba będzie przerabiać. Pozostaje poprowadzenie przewodu niebieskiego (X16759 pin 24) oraz zasilania do modułu grzania. I tu jest pytanie skąd doprowadzić zasilanie. Można tak jak na schemacie z bezpiecznika 14. Chociaż ja bym się zastanawiał nad użyczeniem zasilania z przewodów, które już są doprowadzone do fotela i zasilają silniki do regulacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje za super opis:) mam jeszcze jedno lamerskie pytanie: czy gdy "pozycze" prad ze sterowania fotelem do zasilania mat grzewczych, to w przypadku kiedy bede mial wlaczone podgrzewanie i bede chcial wyregulowac elektrycznie fotel (bedzie to sie pewnie zdarzac bardzo sporadycznie) nie wywali mi bezpiecznika, ktory nie jest przystosowany do takiego "podwojnego" zasilania?

 

 

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Milem elektryczne fotele bez grzania zmienilem na komforty z grzaniem wystarczylo wpiac fotele i panel srodkowy wszystko chodzi ....sterowanie jest po CAN...jednak moze ktos sie orientuje jak dokodowac opcje grzania w idrive?

 

Wysłane z mojego SM-N9005 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawa wyglada tak. zamontowalem panel z przyciskami od grzania, zakodowalem w NCS funkcje:

VA_SEATHEAT_SLIDER

aktiv

SITZHEIZUNG_APP_9

aktiv

Po wcisnieciu przycisku od grzania fotela na panelu w idrive pojawiaja mi sie fotele -> czyli panel jest widziany przez auto i przyciski rowniez dzialaja.

Dodalem za pomoca NCS wyposazenie ($494) do FA na podstawie ponizszego filmu

 

 

Nietety z moim NCS jest cos nie tak, bo musze czasem kilka razy zatwierdzac polecenia (np. "execute job" dziala nieraz za trzecim razem wczesniej wyrzucajac jakies bledy po niemiecku).

Ogolnie wchodzac w FA w wyposazeniu jest wpis $494 i wydaje mi sie ze jest dobrze zakodowany (kodowalem modul CAS oraz LZM).

 

Pytam poniewaz dzis testowalem modul grzania wraz z jedna mata grzewcza (siedzisko) i niestety mata nie grzala - myslalem ze podlaczajac modul grzania, diody nad przyciskami zapala sie.

Czy nie majac ficzynie foteli z modulem grzania oraz matami grzewczymi, nie powinny sie w mojej sytuacji zapalac diody nad przyciskami od grzanych foteli?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za schemat kolego Piwan.

Mam pytanie odnośnie ostatniego schematu, wszystko u mnie się zgadza, jednak na module mam na pinie 1 przewód brązowy z żółtym paskiem ( kostka 8 pinowa, zasilająca) , na schemacie nie ma tego przewodu, czy wiesz może do czego on ma być podłączony?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za schemat kolego Piwan.

Mam pytanie odnośnie ostatniego schematu, wszystko u mnie się zgadza, jednak na module mam na pinie 1 przewód brązowy z żółtym paskiem ( kostka 8 pinowa, zasilająca) , na schemacie nie ma tego przewodu, czy wiesz może do czego on ma być podłączony?

 

Schemat, o którym piszesz, przedstawia grzanie fotela kierowcy. Przewód brązowy-żółty nie występuje po stronie kierowcy. Inaczej jest z fotelem pasażera.

 

5beea91ee86bf.png

 

Na powyższym schemacie grzania fotela pasażera jest zaznaczony przewód brązowy-żółty (na dole po lewej). Przewód ten powinien być podłączony do punktu masowego X14197 (według WDS znajduje się on nad skrzynką bezpieczników).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kolego piwan, mam mały kłopot a widać że Ty jesteś w tym obeznany;)

Muszę podpiąć niebieski przewód od sterownika fotela kierowca i pasażer.

Nie pasuje mi schemat modułu BMG. Mam w nim złącze 54 piny 24 pin wg Twojego schematu mam wolny ale 15 zajęty, przesyłam zdjęcia modułu i kostek.

Klawisze mam podpięte, są dwa osobne 3 pinowe złącza.

Pomożesz coś?

https://zapodaj.net/25e24a1742864.jpg.html

https://zapodaj.net/1f397f023f2f0.jpg.html

https://zapodaj.net/0561e6d478b01.jpg.html

https://zapodaj.net/89d3ef085a4d6.jpg.html

https://zapodaj.net/89d3ef085a4d6.jpg.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

Tak, musisz zakodować w CCC. Będziesz miał podgląd na poziom grzania foteli oraz możliwość regulacji intensywności grzania pomiędzy siedzisko a oparcie.

 

Pozdr. Emil.

Diagnostyka. Naprawy elektroniki i elektryki. Nawigacje, mapy, język polski. Doposażenia. Specjalizacja seria E.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mało prawdopodobne, ale kto wie...

 

Ustalmy tylko, szukasz w module CAPPL? W jaki sposób edytujesz plik *.trc, edytor tekstowy, czy ncsdummny?

 

Pozdr. Emil.

Diagnostyka. Naprawy elektroniki i elektryki. Nawigacje, mapy, język polski. Doposażenia. Specjalizacja seria E.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Grzane fotele mam zamontowane, zakodowane, podlaczone wedlug schematow z WDS. Jest mały problem.

Po wciśnięciu przycisku od grzania kierowcy - zalacza sie grzanie fotele kierowcy oraz pasazera! (po czym diody nad przyciskiem gasna po okolo minucie)

Po wcisnieciu przycisku od grzania pasazera diody zaswieca sie na 3 sekundy i gasna.

Gdy zabiore zasilanie z modulu grzania pasazera to po wciśnięciu przycisku od grzania kierowcy - zalacza sie grzanie fotele kierowcy i dziala prawidlowo.

Gdy zabiore zasilanie z modulu grzania kierowcy to po wciśnięciu przycisku od grzania pasazera - diody nad przyciskiem zaswieca sie na 3 sekundy i gasna.

Teraz najlepsze - gdy mam zabrane zasilanie od modulu grzania kierowcy i wcisnie przycisk grzania kierowcy to przycisk nie gasnie po 3 sekundach (a powinien) tylko grzeje fotel pasazera.

1 modul dostalem z fotelami, drugi musialem dokupic - sugerowalem sie numerem czesci (9159166) - dokupilem modul o takim samym numerze, ale moze one jednak maja sie czyms roznic? Bo teraz to wyglada tak jakbym mial 2 moduly przypisane do kierowcy i po wcisnieciu przycisku od kierowcy grzeja 2 fotele a po wcisnieciu przycisku pasazera jest cisza...

No chyba ze to kwestia kodowania to moze ktos cos podpowie??

INPA nie laczy mi sie z modulami.

NCS nie zczytuje modulow BFS i FAS :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

Miałem podobny problem po doposażeniu w grzane fotele. Kolego szukaj w module KGM opcji SH_FAS I SH_BFS. Odpowiadają one za sposób sterowania grzaniem foteli, w przypadku "active" grzanie jest sterowane poprzez sieć LIN-BUS, "nicht_aktive", zmienia sterowanie grzaniem foteli poprzez CAN_BUS.

 

Pozdr. Emil.

Diagnostyka. Naprawy elektroniki i elektryki. Nawigacje, mapy, język polski. Doposażenia. Specjalizacja seria E.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za odp :)

Wpisy w KGM SH_FAS I SH_BFS domyslnie mialem na "nich_aktive" i wtedy tez nie zaswiecaly sie diody nad przyciskami (reagowal tylko idrive wyswietlajac menu foteli).

Po zmianie obu tych wartosci na "aktive" diody sie juz zaswiecaja, ale sytauacja jest taka jak opisalem wyzej...

Kolego eboro rozumiem, ze u siebie oba wpisy masz na "nicht_aktive"?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.