Skocz do zawartości

E39 520i problem z temperaturą


nemexia

Rekomendowane odpowiedzi

Wiem, że pierw się szuka, a potem się pisze tematy, ale pisałem z telefonu w trakcie rozbierania auta. Więc kontynuuję:

 

Skończyliśmy na tym:

https://scr.hu/2ypg/n22qu

 

Po zmianie węża faktycznie układ był zapowietrzony. Do obiegu weszło 3 litry płynu. Grzeje się nadal, z tym że wolniej, o wiele wolniej. Dodatkowo zaczęło funkcjonować ogrzewanie, co według mnie oznacza, że pompa wody pracuje. Co jednak zauważyłem. Wąż od termostatu wychodzący w lewo, patrząc od strony chłodnicy, jest zimny. Czy to oznacza, że termostat nie otwiera jak należy? Temperatura dochodzi do 110 stopni po czym raz spada do 90, a raz rośnie do 115 kiedy to wyłączam już silnik, by go nie uszkodzić. Moje pytanie brzmi następująco - czy wąż łączący termostat z chłodnicą (lewy) powinien być ciepły chwile po osiągnięciu 90 stopni w obiegu? W czasie jazdy samochód dochodzi maksymalnie do 100 stopni, w czasie postoju przyrost temperatury wynosi 1st/30-50s, więc jeszcze nie tak źle (chyba).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze
Wyjmij termostat, wrzuć do gara z wodą i obserwuj czy się otworzy jak będzie się gotować. To jak chcesz mieć pewność, bo na 90% masz zwalony termostat. Ewentualnie źle odpowietrzyłeś.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisz dokładnie jak, odpowietrzales układ. Krok po kroku.

 

Lewy wąż idący po skosie w dół robi się ciepły jak otwiera się termostat. Najpierw przy ok 94 robi się ciepły temp chwilę nie rośnie a przy 96 robi się gorący. Weź poprawkę +- 3st bo czujnik i termostaty nie działają idealnie co do stopnia.

 

To wszystko wyżej powinno się tak odbywać przy porządnie odpowietrzonym układzie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra wyjąłem termostat i zrobiłem test garnkowy. Wysuwa się nieznacznie podczas temperatury wrzenia. Tylko nie wiem czy prawidłowo.

 

 

http://scr.hu/2ypg/69tyd

O tak się wysunął. Dokładnie tyle co strzałki. Po wyjęciu od razu spadł. Termostat prawie taki sam jak u mnie

 

Układ odpowietrzałem na zagrzanym silniku przez odpowietrznik, następnie go zakręcałem, odkręcałem wlew do zbiorniczka i płyn uciekał w dół, dolewałem ciecz, grzałem auto i czynność powtarzałem dopóki wąż nie zrobił się twardy, a z odpowietrznika przestało lecieć powietrze i zaczęła płynąć woda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Źle.

Od powietrza się na zimnym. Masz pewnie źle odpowietrzone auto.

 

Włącz zapłon temp 32st, odkrec 2 odpowietrzniki całkiem, odkrec zbiornik i lej ile się da pod sam gwint płynu aż zacznie czysty płyn bez jakiegokolwiek powietrza i lej kilkanaście sek jeszcze. Zakrec odpowietrzniki, odessij płyn do stanu i dopiero sprawdź czy jest ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc tak, przed szkołą miałem chwilkę czasu więc zaglądnąłem raz jeszcze. Nie wiem jak mogłem tego nie zauważyć, ale obudowa termostatu była pęknięta. Wymieniłem i jestem na etapie odpowietrzania. Nie wiem tylko gdzie znajduje się drugi odpowietrznik. Mam na widoku tylko jeden, obok wlewu do zbiorniczka wyrównawczego. Objechałem dziś do szkoły (10km) i nie zauważyłem by wskazówka ruszyła się z połowy, co jednak nie oznacza finału, bo drugi wąż z chłodnicy (ten dłuższy) nadal jest zimny tak jakby termostat nie otwierał. Pytanie gdzie jest drugi odpowietrznik?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat mam nadzieję rozwiązany. Wczoraj przejechałem trasę około 100km i temperatura wzrosła maksymalnie do 99 stopni. Termostat otwiera, obydwa węże są ciepłe. Układ się odpowietrzył. Co do odpowietrznika to mam tylko jeden, na obudowie termostatu też szukałem, ale mam wersję z krótszym króćcem bez odpowietrznika. Dziękuję za pomoc, myślę że już będzie dobrze.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.