Skocz do zawartości

Czytanie płyt CD


rafter1

Rekomendowane odpowiedzi

Czy ma ktoś wiedzę dlaczego niektóre oryginalne płyty CD zestaw BMW Professional czyta i pokazuje na ekranie wykonawcę , listę utworów a nawet okładkę płyty a co do niektórych te info nie jest wyświetlane ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nooo... Ogólnie tak, ale niektóre F-ki mają jeszcze funkcję rozpoznawania utworów i wyszukiwania okładek, jak np. Windows Media Player. BMW korzysta z bazy Gracenote, ale trzeba mieć wykupione... no sam już nie wiem co, bo przestałem jakiś czas temu ogarniać te wszystkie telematicsy, internety, ConnectedDrive'y i inne :shock:

Generalnie jak się ma funkcję karty SIM zainstalowaną na stałe w aucie i wykupiony dostęp do usług, to powinno działać. Ale też jest coś takiego, jak transmisja danych via bluetooth (z telefonu komórkowego), może z tą opcją zaznaczoną na iDrivie też zadziała...?

Tak czy inaczej, nawet mając to wszystko, niektóre płyty nie są rozpoznawalne, tak samo jak w przypadku w/w Windowsa...

Wot, tiechnika...!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bo zależy co znajduje się na płycie - te wszystkie dane które wymieniłeś są zapisane lub nie są zapisane na płycie :) jeżeli jest to auto odczyta, jeżeli nie ma to nie :)

 

Dzięki , no właśnie to mnie interesowało czy te dane są na zapisane na płycie czy system je automatycznie ściąga z sieci . Z jednej z najnowszych płyt Davida Bowiego z 2014 roku nie czyta absolutnie nic a ze starej pirackiej :nienie: płyty kupionej jeszcze na Stadionie czyta wszystko .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze

Przecież @Badger napisał Ci jak to działa.

Na 60% moich (wiekowych) płyt nie ma ani śladu zapisanych dodatkowych informacji o autorach/tytułach, nie mówiąc już o zdjęciu okładki - a wszystkie (za wyjątkiem jednej) prezentują się bezproblemowo na ekranie, łącznie z okładką.

Inna sprawa, że czasem prezentowana okładka jest nieco inna graficznie niż oryginalna dołączona do płyty (jest prezentowana np. okładka z kolejnego, nowszego wydania danej płyty).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To moze ja jeszcze lekko zagmatwam?

U mnie w F11 bez Connected Drive, nazwy utworow z plyt CD sie pokazuja, okladki plyt nie.

U mojej zony w X1 bez Connected Drive, bez wykupionego czegokolwiek, pojawiaja sie nazwy utworow i okladki plyt, jesli jest streaming z iPhone (przez BT) oraz czasami pojawia sie napis na pasku, "w radio" : Gracenote.

 

To jak to w koncu dziala? :mrgreen:

Jadę wolniej ale na 20-tkach.

Fan Mercedes z dwoma BMW ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze

Może najpierw parę słów o technologii.

 

Standardowa płyta CD nie zawiera informacji o tytułach, itd. Musi to być płyta zgodna z tzw. standardem CD-Text (format zdefiniowany w którejś tam iteracji rozwoju CD, pozwalający na zapisanie na płycie informacji o tytułach utworów, artystach czy dołączeniu grafiki, np. okładki). Nie wiem jak to wygląda teraz, ale jeszcze z dekadę temu wydawcy płyt niezbyt chętnie implementowali ten standard, w związku z czym większość płyt CD nie zawierała tych danych.

 

Stąd też powstała internetowa baza CDDB (Compact Disc Database), która z założenia miała służyć przede wszystkim komputerom - wszak wtedy samochody nie były jeszcze "connected", natomiast komputery były już z reguły połączone do internetu i mogły automatycznie identyfikować włożoną weń płytę.

Tak przy okazji CDDB bazuje na wyliczeniu sumy kontrolnej dla danej płyty, która jest obliczana na podstawie liczby utworów, czasu ich trwania, itp. - co jest dosyć unikatowe, dzięki czemu pozwala na podstawie tak wyliczonej sumy określić jaka płyta została włożona do odtwarzacza. Aktualnie właścicielem bazy jest Gracenote.

 

Moim zdaniem odtwarzacze BMW (nawet te nie połączone z internetem - o czym poniżej) korzystają przede wszystkim z bazy Gracenote, choć pewnie umieją też czytać CD-Text (aczkolwiek jak wspomniałem liczba płyt zgodnych z tym standardem jest raczej niewielka).

 

To jak to w koncu dziala? :mrgreen:

BMW przed erą "Connected Drive" też... korzystały z bazy Gracenote. Tyle że nie "przez internet" lecz miały tą bazę po prostu wgraną. Mało tego, można było nawet w serwisie (czy ewentualnie samemu) uaktualniać tą bazę za pomocą specjalnej płyty z aktualizacją...

Więc nawet jeśli Twoje auto nie ma połączenia z internetem, to przy odtwarzaniu może korzystać ze swojej "lokalnej" bazy... Przy czym w takim wypadku (jeśli nie uaktualniałeś bazy) raczej nie zidentyfikuje najnowszych płyt (chyba, że te są wydane w formacie CD-Text).

Edytowane przez Pe.te
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, co to CD-Text i wg mnie, wiekoszosc plyt go ma - chyba ze info pochodzi z tej zaszytej bazy danych w niektorych przypadkach.

 

W obu autach mam wersje Professional.

Jadę wolniej ale na 20-tkach.

Fan Mercedes z dwoma BMW ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze

A zdecydowana większość moich płyt nie ma metadanych (sprawdzałem kiedyś z ciekawości). A te które mają, najczęściej nie zawierają okładki tylko same informacje o utworach.

 

Jeśli masz navi Professional bez Connected Drive - to moim zdaniem korzystasz właśnie z "wbudowanej" bazy (a jak łączysz się poprzez BT via smartfon, to wtedy pewnie możesz korzystać także z bazy online)...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze

Może CIC nie korzysta z online'owej bazy via BT... nie wiem...

Spróbuj sobie zaktualizować wbudowaną bazę.

Instrukcję masz tutaj http://www.bimmerfest.com/forums/attachment.php?attachmentid=448390&d=1403847645

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za info.

 

Ale zeby to zrobic, to najpierw trzeba miec co wlozyc do napedu.

 

A zeby miec co wlozyc do napedu, to trzeba sciagnac to:

http://www.bimmerfest.com/forums/attachment.php?attachmentid=448391&d=1403847842

pobierze sie plik .pdf ktory trzeba zmienic na .torrent i wiadomo, co dalej.

A pobrana zawartosc nalezy wypalic na DVD.

 

Uwaga: tylko nawigacja CIC

Jadę wolniej ale na 20-tkach.

Fan Mercedes z dwoma BMW ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maly update.

Wlozylem do napedu plyte, ktorej na pewno nie bylo w bazie na HDD.

Nawigacja na chwile polaczyla sie z Gracenote (nie mam connected drive) i pobrala info - po chwili pojawily sie tytuly.

Wyglada wiec na to, ze wystarczy zaznaczyc opcje laczenia sie z netem i w takiej sytuacji to zadziala.

Jadę wolniej ale na 20-tkach.

Fan Mercedes z dwoma BMW ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
Maly update.

Wlozylem do napedu plyte, ktorej na pewno nie bylo w bazie na HDD.

Nawigacja na chwile polaczyla sie z Gracenote (nie mam connected drive) i pobrala info - po chwili pojawily sie tytuly.

Wyglada wiec na to, ze wystarczy zaznaczyc opcje laczenia sie z netem i w takiej sytuacji to zadziala.

 

Potwierdzam ...zadziałało :cool2: Wszedłem w zakładkę ,,informacje o albumie '' , klikając połączenie online z Gracenote system ściągnął sobie brakujące okładki i listę tytułów .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pojawily sie okladki?

U mnie tylko tytuly... :?

 

Tak , ta wspominana przeze mnie płyta Davida Bowie ,,Nothing has changed'' z 2014 roku , podczas zapisywania której na twardym dysku nic mi się nie zapisało oprócz dźwięku , teraz mam już całość .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...
  • Zasłużeni forumowicze

Odswieże temat

Jest jakaś strona , albo inny sposób na załadowanie okładek ?

Około 5% muzyki mam z okładkami , a reszta nie ma nawet tytułów niestety .

Szukałem coś związanego „gracenote” , ale nie trafiłem .

"Teoria jest wtedy, kiedy wiemy wszystko, a nic nie działa! Praktyka jest wtedy, kiedy wszystko działa, a nikt nie wie dlaczego"
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...

Jest jakaś strona , albo inny sposób na załadowanie okładek ?

Około 5% muzyki mam z okładkami , a reszta nie ma nawet tytułów niestety .

Szukałem coś związanego „gracenote” , ale nie trafiłem .

 

Dołączę się do tematu.

Sprawdzając programem Mp3tag - wszystkie płyty/utwory pokazują okładki.

Po wgraniu przez USB na HDD - niektóre mają, niektóre nie.

Jakiś pomysł dlaczego tak się dzieje?


Pozdr,

Wudek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.