Skocz do zawartości

Zabrane prawi jazdy we Włoszech


Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Spotkała mnie nie miła niespodzianka dzisiaj we Włoszech, pracuje tu i mam włoski dowód i meldunek. Pracuje jakies 6-7 miesięcy zawsze, pózniej wracam do polski. Poruszam sie na polskim prawku i samochod na polskich blachach. Jadąc rano do kraju zatrzymała mnie policja włoska. I sie dowiedziałem ze przepisy sie zmieniły a miałem stare prawo jazdy bez daty ważności i mi zabrali. Dali kwitek żebym wrócił do domu. Powiedzieli ze mogę iść do urzędu w Polsce i powiedzieć ze zgubiłem i wyrobić nowe, albo powiedzieć prawdę ze zostało zatrzymane przez włoską policję. Mam zrobic jak chce bo dla nich to prawo jazdy nie ważne. I pytanie czy oni pózniej nie wyślą prawa jazdy do polski i żebym bigosu sobie nie narobił jak powiem ze zgubiłem. Jakies rady? Ktoś mniam może to przykre doświadczenie ?. Zaniedbałem bo miałem dawno wymienić bo sie nawet rozklejalo. Jestem w austri teraz, miałem kontrole ale nic Austriak sie nie czepiał. Ciekawe jak bedzie w Czechach. Zatrzymali dokument a nie uprawnienia. Troche chaotycznie napisałem ale jestem po paru kawach i jeszcze kawał drogi do domu. Z góry Dziekuje za odpowiedz. Pozdrawiam

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
  • 7 miesięcy temu...
Witam. Spotkała mnie nie miła niespodzianka dzisiaj we Włoszech, pracuje tu i mam włoski dowód i meldunek. Pracuje jakies 6-7 miesięcy zawsze, pózniej wracam do polski. Poruszam sie na polskim prawku i samochod na polskich blachach. Jadąc rano do kraju zatrzymała mnie policja włoska. I sie dowiedziałem ze przepisy sie zmieniły a miałem stare prawo jazdy bez daty ważności i mi zabrali. Dali kwitek żebym wrócił do domu. Powiedzieli ze mogę iść do urzędu w Polsce i powiedzieć ze zgubiłem i wyrobić nowe, albo powiedzieć prawdę ze zostało zatrzymane przez włoską policję. Mam zrobic jak chce bo dla nich to prawo jazdy nie ważne. I pytanie czy oni pózniej nie wyślą prawa jazdy do polski i żebym bigosu sobie nie narobił jak powiem ze zgubiłem. Jakies rady? Ktoś mniam może to przykre doświadczenie ?. Zaniedbałem bo miałem dawno wymienić bo sie nawet rozklejalo. Jestem w austri teraz, miałem kontrole ale nic Austriak sie nie czepiał. Ciekawe jak bedzie w Czechach. Zatrzymali dokument a nie uprawnienia. Troche chaotycznie napisałem ale jestem po paru kawach i jeszcze kawał drogi do domu. Z góry Dziekuje za odpowiedz. Pozdrawiam

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

No to źle Ci powiedzieli, że w PL możesz sobie prawko wymienić - chyba że uprzedzony o odpowiedzialności karnej za zeznanie nieprawdy lub zatajenie prawdy oświadczysz, że Twoje miejsce zamieszkania znajduje się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, przy czym że:

a) przebywasz na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej co najmniej przez 185 dni w każdym roku kalendarzowym:

-ze względu na swoje więzi osobiste i zawodowe albo

-z zamiarem stałego pobytu wyłącznie ze względu na swoje więzi osobiste, albo

b) przebywasz regularnie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej ze względu na swoje więzi osobiste, a jednocześnie, że ze względu na swoje więzi zawodowe kolejno przebywa w co najmniej dwóch państwach członkowskich Unii Europejskiej, albo

c) przebywa nieregularnie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej ze względu na swoje więzi osobiste, ponieważ przebywa w innym państwie członkowskim Unii Europejskiej w celu wypełniania zadania o określonym czasie trwania, albo

d) przebywa na terytorium innego państwa ze względu na podjęte w tym państwie studia lub naukę w szkole.

 

Nie wiem, jak we Włoszech podchodzą do sprawy, ale zatrzymane prawka z Niemiec i Wielkiej Brytanii przysyłane są do Polski. Zresztą, z Polski też są obce wysyłane do krajów, w których były wydane - o ile dobrze pamiętam, wynika to z przepisów dyrektywy unijnej, która była przeniesiona do ustawodawstwa państw członkowskich UE (w tym do prawodawstwa włoskiego... teoretycznie).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.