Skocz do zawartości

karol k.

Zarejestrowani
  • Postów

    37
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Treść opublikowana przez karol k.

  1. Podpowiedzcie jak najłatwiej wyjąć poduszki silnika. Z której z poniższych opcji korzystacie w przypadku N57: 1) założyć trawers i podnieść silnik 2) trawersem przytrzymać silnik a odkręcić łapy poduszek (rozwiązanie sugerowane przez TIS, chociaż w rzeczywistości dostęp do tych łap nie jest najlepszy) 3) trawersem przytrzymać silnik i opuścić przednie sanki
  2. Na poparcie moich słów, notka z ISTA+:
  3. Ja mam przejechane 205 tys km i w BTool pokazuje 90tys do wymiany. Sprawdzam czasami ten przebieg i u mnie na pewno nie zmniejsza się jeden do jeden ze wzrostem przebiegu auta.
  4. U mnie nie ma potrzeby dolewania ani grama między wymianami tj. ok 15 tys. km. Przed remontem miałeś problem z braniem oleju? Turbo sprawne? Nie ma żadnych zapoceń na silniku? Olej, który lejesz niespecjalnie nadaje się do tego silnika, szczególnie jeśli masz DPF. Z tego co wiem, to nie ma żadnych rekomendacji BMW.
  5. W BTool możesz podejrzeć sobie szacowaną liczbę km do wymiany filtra. Komputer na podstawie ilości wypaleń, szacowanej ilości popiołu, sposobu użytkowania auta itd. estymuje kiedy DPF powinien być wymieniony. Jeśli przekroczysz ten szacowany przebieg to zapala się błąd wymiany filtra. Tak więc w każdym aucie nastąpi to w innym momencie i bzdurą jest informacja krążąca po forach, że w sterowniku zaprogramowany jest dokładny przebieg (np. 200 lub 250 tys. km) po którym ten błąd się pojawi. Wszystko zależy od tego jak użytkujesz swoje auto.
  6. Cześć, miałem problemy z ujemnym/niestabilnym ciśnieniem przed DPF. Zakupiłem nowy czujnik firmy HELLA, bo było zdecydowanym błędem, bo wartości na wyłączonym silniku były już dużo za duże. Przy odpaleniu silnika, komputer myślał, że DPF jest pełen i nonstop uruchamiał wypalanie :duh: Kupiłem drugi czujnik OE BMW i jest lepiej, ale nadal na wyłączonym silniku czyjnik pokazuje ok. 12hPa, co w konsekwencji zawyża pomiar po odpaleniu silnika. Przy wymianach robiona adaptacja w ISTA+. Czy ktoś jest w stanie naprowadzić mnie na przyczynę? Nowy czujnik OE BMW byłby uszkodzony? Poniżej zrzuty z ISTA+ przy wyłączonym silniku. Czujnik HELLA Czujnik OE BMW Wartości wg BTool przy wyłączonym silniku: Dawka wtrysku 0,0 mg/stk Obroty 0,0 rpm Ciśn. wsteczne 12,95 hPa Ciśn. wsteczne (skorygowane) 11,99 hPa Back-pressure offset -0,02 hPa Temp. chłod. 28,0 °C
  7. Problem tego ujemnego ciśnienia też już rozwiązałeś?
  8. Ja rozcinałem dremelem od tyłu tak, żeby udało się wyciągnąć płytkę, wygrzałem styki hot airem i skleiłem ponownie. Zewnętrznej części bym nie ruszał, bo wg mnie nie jesteś w stanie tego rozkleić i skleić tak, żeby było szczelne.
  9. Wiem z doświadczenia, że na długo to nie pomoże. Problem jest na płytce PCB gdzie powstają zimne luty. Możliwe, że wyczepiając wtyczkę trochę tym poruszałeś i świeci, ale bądź przygotowany, że za chwilę przestanie. Najlepiej wymontować płytkę i przelecieć wszystkie połączenia lutownicą hot air.
  10. Ten kod dotyczy ciśnienia doładowania. Warto też sprawdzić kolektor dolotowy i MAP sensor, czy nie jest zawalony nagarem i czy nie oszukuje.
  11. Po włączeniu Autohold lub trybu Sport zwiększa się dawka paliwa na wtrysk i być może dlatego te objawy ustępują. Pytanie jak zachowują się poduszki przy włączeniu Autohold/Sport i czy to ma jakiś związek. Być może właśnie na hamulcu podawane jest podciśnienie, które ucieka przez uszkodzoną poduszkę i stąd te objawy a na Autohold/Sport auto zostaje z zamkniętym zaworem podciśnienia i problemu nie ma (kolejna teoria) Podciśnienie na pewno powinno być podawane na biegu jałowym, żeby poduszki były bardziej miękkie. Po dodaniu gazu podciśnienie jest odłączane, a poduszki się usztywniają. Jak będę miał czas wjechać na kanał to chętnie to sprawdzę wakuometrem.
  12. Zgadzam się z Tobą, że 60g to sporo, ale od ostatniej trasy zrobiłem ok 400km po mieście, więc miał prawo złapać trochę sadzy. Auto ma już 200kkm najechane, więc DPF nie ma już swojej pierwotnej pojemności. Co do obrotów to było 660, ale zmieniłem na 690 obr/min, żeby sprawdzić czy to coś pomoże - zmiany brak. Różnica w obrotach może wynikać z tego, że to jest 3 litrówka w automacie? Ty masz 520d z tego co widzę. Co do ciśnienia paliwa, ilości powietrza trudno mi się odnieść. Wartości różnią się od Twoich, ale oczekiwane/rzeczywiste w miarę się pokrywają na jałowych i pod obciążeniem. Tłumika drgań nie sprawdzałem, bo ok może powodować wibracje, ale na wahania obrotów już chyba wpływu nie ma. Przy włączeniu klimy bez zmian.
  13. Z tym minimalnym dodaniem gazu u mnie też działa. Sprawdzałeś również poduszki pod silnikiem?
  14. Ostatnie dwa tygodnie jeżdżę tylko po mieście, dlatego tyle sadzy. W trasie ładnie wypala się do zera. Po wypaleniu niestety objawy nadal takie same, może minimalnie mniejsze a może to placebo. Sprawdzałem ciśnienie wsteczne na DPF to nawet przy takiej ilości sadzy nie przekracza ono bezpiecznych zakresów. Logi, które załączyłem nie były robione podczas wypalania (sprawdzałem w międzyczasie stan regeneracji). Poza tym po wyłączeniu Autohold dawka wtrysku ponownie spada i pojawiają się wibracje, tak więc DPF nie ma tu nic do rzeczy. Zastanawia mnie jeszcze jak zachowuje się podciśnienie w poduszkach w zależności od włączonego Autoholdu itd. Czy uszkodzona poduszka, zakładając, że nie trzyma podciśnienia może powodować wibracje i wpływać na wahania obrotów. Mocno mnie to denerwuje i może zaczynam już za bardzo kombinować. Byłem na rozszerzonej diagnostyce w Bosch service i niestety elektronicznie wszystko bez zarzutów (sprawdzana była skrzynia i silnik). ISTA+ również nic nie pokazuje. Moc jest, spalanie ok, zapala od strzała, tylko te wibracje na hamulcu nie wiadomo dlaczego.
  15. Niestety rozwiązania póki co nie znalazłem. Auto nie pokazuje żadnych błędów. Przy włączeniu Auto-hold zwiększa się dawka wtrysku na cykl pracy i wibracje/mikro wahania obrotów ustają, dlatego zastanawiam się nad wtryskiwaczami. Być może przy mniejszej dawce któryś wtryskiwacz nawala i podaje za dużo albo za mało paliwa. Przy niskiej temperaturze wtryski potrafią głośniej pracować kilka minut po uruchomieniu, więc może tu jest problem. Sprawdzałem korekty, ale wyglądają ok, mieszczą się w przedziale -1/+1. Próby przelewowej jeszcze nie robiłem i nie wiem czy w piezo ta próba jest miarodajna. Słyszałem, że tutaj sprawdza się ciśnienie na powrocie a nie samą ilość paliwa. Parametry silnika z nogą na hamulcu + wibracje/mikro wahania obrótów 5'/F10/2011/N57 / D73N57E0 ------------------------------------------------------------ Temp. chłod. 90,0 °C Masa powietrza 305,08 mg/stk Masa powietrza (kg/h) 37,1 kg/h Doładowanie (bank 1) 1007,92 hPa Popiół 41,17 g Sadza 60,0 g Temp. pow. otoczenia 19,36 °C Temp. pow. dolot. 22,56 °C Masa powietrza (oczekiwane) 1600,0 mg/stk Doładowanie (oczekiwane) 1016,98 hPa Lambda (1) 4,67 Lambda (2) 0,0 Temp. powietrza 19,46 °C Temp. pow. doład. 22,56 °C Egr wysterowanie 12,97 % Obroty 687,5 rpm Dawka wtrysku 5,78 mg/stk Dawka wtrysku (oczekiwane) 5,93 mg/stk Wtrysk główny 1 - czas trwania 538,8 µs Wtrysk wstępny 1 - czas trwania 279,59 µs Prędkość 0,0 km/h Turbo wysterowanie 95,0 % Świece żarowe - moc wyjściowa 0,0 W Pedał przyspieszenia - pozycja 0,0 % Temp. oleju 83,1 °C Ciśn. paliwa 270,08 bar Ciśn. paliwa (oczekiwane) 269,99 bar Cisn. atmosferyczne 1000,99 hPa Temp oleju skrzyni biegów 63,0 °C Parametry silnika z Autohold + brak wibracji, równa praca silnika 5'/F10/2011/N57 / D73N57E0 ------------------------------------------------------------ Temp. chłod. 90,0 °C Masa powietrza 308,18 mg/stk Masa powietrza (kg/h) 37,9 kg/h Doładowanie (bank 1) 1007,92 hPa Popiół 41,17 g Sadza 60,0 g Temp. pow. otoczenia 21,16 °C Temp. pow. dolot. 23,96 °C Masa powietrza (oczekiwane) 1600,0 mg/stk Doładowanie (oczekiwane) 1024,95 hPa Lambda (1) 3,03 Lambda (2) 0,0 Temp. powietrza 21,16 °C Temp. pow. doład. 23,96 °C Egr wysterowanie 21,52 % Obroty 690,5 rpm Dawka wtrysku 8,25 mg/stk Dawka wtrysku (oczekiwane) 8,33 mg/stk Wtrysk główny 1 - czas trwania 646,0 µs Wtrysk wstępny 1 - czas trwania 269,59 µs Prędkość 0,0 km/h Turbo wysterowanie 95,0 % Świece żarowe - moc wyjściowa 0,0 W Pedał przyspieszenia - pozycja 0,0 % Temp. oleju 81,3 °C Ciśn. paliwa 271,09 bar Ciśn. paliwa (oczekiwane) 269,99 bar Cisn. atmosferyczne 1000,99 hPa Temp oleju skrzyni biegów 64,0 °C Planuję wymienić też poduszki silnika/skrzyni. Może któraś z nich jest uszkodzona, nie tłumi już, traci podciśnienie i powoduje takie cyrki.
  16. Masz poduszki sterowane podciśnieniem? Sprawdzałeś koło pasowe z tłumikiem drgań?
  17. Wartość nastawnika EGR jest prawidłowa z tego co podaje ISTA. Wartosci zadane i odpytane są takie same i zmieniają się wraz z obrotami. Może zawór podciśnienia szwankuje i puszcza podciśnienie na bypass otwierając go i wpuszczając bokiem spaliny do kolektora? Jest zauważalna różnica w kulturze pracy silnika w momencie kiedy te wartości różnią się i kiedy ostatecznie się wyrównają, więc coś tam jednak kuleje.
  18. W ISTA widzę różnicę między masą powietrza zmierzoną a zadaną. Po odpaleniu auta, na biegu jałowym widzę takie wartości a silnik pracuje dość twardo i buczy: Po kilku minutach wartości wyrównują się a silnik zaczyna gładko pracować. Wartości wyglądają mniej więcej tak: Wystarczy, że przygazuję i znów te wartości się rozjeżdżają i po kilku minutach znów się pokrywają. Podpowiecie co może być przyczyną takiego zachowania? Chciałem już szukać nieszczelności w dolocie, ale te wartości w ISTA mocno mnie zastanawiają. Dodam, że w komputerze nie ma żadnych błędów. Robiłem test MAF, EGR itd i wszystko wg ISTA działa jak należy. EGR i kolektor był czyszczony kilka miesięcy temu.
  19. W przewodzie zasilającym musi być utrzymanie odpowiednie ciśnienie ok 3 barów i przewód ten zasila wyłącznie pompę wysokiego ciśnienia. Średnica przekroju i ciśnienie jest odpowiednie do wydajności pompy. W przewodzie powrotnym wraca paliwo z pompy wysokiego ciśnienia i szyny paliwowej i tutaj im większa średnica tym mniejsze opory itd.
  20. masz może aktywny układ kierowniczy?
  21. Podciśnienie jest ok, układ szczelny i działa ok. Ostatnio zauważyłem jeszcze jedną zależność. Jak trzymam nogę na hamulcu z skrzynią na D, to czuję mocne wibracje, ale wystarczy przełączyć na DS (tryb sportowy) z dalej wciśniętym hamulcem, to wibracje ustają i silnik pracuje gładko. Nie mam pojęcia, w którym układzie szukać przyczyny takiego zachowania i czym dla sterownika różni się D od DS. podsumowując: skrzynia na D + hamulec nożny = wibracje i falowanie obrotów skrzynia na D + Autohold (hamulec nożny odpuszczony) = brak wibracji i falowania skrzynia na DS / P / N + hamulce nożny = brak wibracji i falowania
  22. W moim przypadku turbina jest sterowana elektrycznie a nie poprzez gruchę i podciśnienie, więc ta opcja odpada. Nie za bardzo rozumiem co masz na myśli z tym "pojemnik podciśnienia na kolektorze dolotowym". Kolega Burza1234 jak i ja mówimy o dieslu N47/N57, czyli podciśnienie mamy z pompy Vacuum w misce olejowej. Gdyby to była wina podciśnienia to nawet po włączeniu N w automacie i wciśnięciu hamulca, objawy powinny być nadal takie same, a u mnie jednak ustępują.
  23. W moim przypadku to nie będzie sprzęgło, bo objawy ustępują jak włączę "Auto-hold" i nadal mam D. Mocno zagadkowa sprawa. Już zacząłem się zastanawiam czy DSC może mieć cokolwiek z tym wspólnego.
  24. Aktualizując wątek, w międzyczasie wyczyściłem EGR z chłodniczką oraz kolektor dolotowy zakładając, że może to powoduje jakieś ograniczenie przepływu powietrza na wolnych obrotach, ale niestety nic nie pomogło. Podsumowując - auto na postoju delikatnie trzęsie, obroty skaczą o +/-10 obr/min. Takie objaw pojawia się tylko na postoju, kiedy mam włączone D w automacie i trzymam wciśnięty hamulec nożny. Objawy, czyli wibracje i falowanie ustępują jeśli: - przełączę skrzynię na N (mogę trzymać dalej nogę na hamulcu) lub - włączę 'Auto hold' i zdejmę nogę z hamulca Brak błędów w ISTA+, auto normalnie przyspiesza. Co prawda przy hamowaniu z wyższych prędkości biją tarcze (będą niedługo wymieniane), ale to raczej nie ma nic wspólnego, chyba, że DSC może coś tu mieszać przy jednym i drugim.
  25. karol k.

    Stukanie w kierownicy.

    jak rozumiem też masz Active Steering u siebie? Chcę wypróbować powyżej opisaną metodę, ale widziałem w sklepach internetowych sprzedających ten specyfik informację, że nie nadaje się on do Active Steering, co budzi moje wątpliwości. Przykład: https://www.schmiedmann.com/en/product/1960004-new?product=83-29-0-434-684
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.