
Pe.te
Zasłużeni forumowicze-
Postów
1 718 -
Dołączył
-
Ostatnia wizyta
Typ zawartości
Profile
Forum
Wydarzenia
Articles
Treść opublikowana przez Pe.te
-
Jak to Auto Bild ma w zwyczaju - po przejechaniu 100.000 km rozbierają auto na części aby dokonać oceny. Podsumowanie raportu w dwóch słowach: - degradacja baterii po 100.000 km wynosi 0%, tzn. bateria ma nadal 100% pojemności (stąd słowo “szok” w tytule raportu) - nie było żadnych uwag co do stanu samochodu po tym przebiegu po jego rozebraniu na części, jak również nie odnotowano żadnych awarii w trakcie tych 100.000 km Testowane było iX3 LCI. https://www.auto-swiat.pl/uzywane/testy-dlugodystansowe/jak-zdegradowala-bateria-w-3-lata-w-elektrycznym-bmw-jestesmy-w-szoku/nkelbn9
-
Wbrew pozorom jest naprawdę spory wybór filtrów kabinowych do iX - od uznanych producentów jak Mann czy Mahle przez Febi, Filtron aż do różnych „chińczyków”. I od zwykłych papierowych, poprzez wyposażone w warstwę z węglem aktywnym, aż do najskuteczniejszych z węglem aktywnym oraz dodatkową warstwą antybakteryjną. Ja polecam filtr marki HENGST model E7907LB - to filtr z węglem aktywnym i właśnie warstwą antybakteryjną. Jest o połowę tańszy niż Mann czy Bosch (w wersjach z obiema ww. warstwami), a jednocześnie bardzo dobry. Oryginalny filtr BMW, który miałem u siebie po ostatnim przeglądzie, to natomiast produkt Mahle w wersji tylko z węglem aktywnym.
-
Fajny filtr przeciwpyłkowy to Valeo model 701045. Ta wersja jest wyposażona w warstwę z węglem aktywnym oraz w dodatkową warstwę antybakteryjną. Jest też zadziwiająco tani jak na filtr dwuwarstwowy. P.S. Oryginalny BMW, który miałem zainstalowany po ostatnim przeglądzie - to też Valeo, ale w wersji tylko z węglem aktywnym.
-
Kolejna zmiana - w tej wersji zniknęły POI w nawigacji. Nie ma ich w ogóle. BMW twierdzi, że zamiast listy POI, teraz interesujące punkty szuka się po prostu przez „słownomuzyczne” wprowadzanie celu w oknie nawigacji. Tudzież przez asystenta głosowego. Tak przy okazji - to powinni asystenta zintegrować z jakimś AI. Na przykład przy wykupionej usłudze Concierge z ConnectedDrice mogłaby być możliwość skorzystania z AI. Zwłaszcza, że asystent głosowy całkiem dobrze radzi sobie z językiem polskim.
-
Software wnosi garść zmian, w tym kilka widocznych dla kierowcy, zwłaszcza w obsłudze nawigacji. Pojawił się np. panel ikon/skrótów do wprowadzenia adresu docelowego. I… zniknęły wreszcie ikony stacji benzynowych na mapie - są widoczne tylko ładowarki. Ponadto pojawiła się dodatkowa ikona “Przygotowanie akumulatora” w aplikacji MyBMW w obszarze Usługi Zdalne.
-
W oczekiwaniu na przywrócenie iX do stanu używalności (po perypetiach związanych z nieudaną aktualizacją software), otrzymałem zastępcze X6. Dwie uwagi na wstępie: - mam nadzieję, że ewentualny użytkownik X6, który to przeczyta, nie weźmie sobie moich uwag zbytnio do serca - porównanie dotyczy X6 3.0d, co już na starcie w kwestii dynamiki stawia X-szóstkę na straconej pozycji (ciekawsze byłoby porównanie z M50 d/i) Pierwsze spostrzeżenie - ta X6 nie chce przyspieszać! To znaczy przyspiesza, ale już zapomniałem jak działa klasyczna 8-biegowa skrzynia ZF, którą nota bene zawsze uważałem za bardzo sprawną (w X6 była ona dodatkowo w wersji Sport). Pierwsze dwa biegi - dla użytkownika elektryka - to jest naprawdę masakra Po wciśnięciu gazu… nie dzieje się prawie nic. Potem jest lepiej, ale nieodmiennie miałem wrażenie, że to auto nie chce dynamicznie przyspieszać (tryb Sport trochę pomaga) i że się po prostu męczy. No i ten lag przy każdej redukcji biegu przy mocniejszym potraktowaniu pedału gazu… Drugie spostrzeżenie - ale tu głośno! A ja w swoim aucie narzekałem na słyszalne szumy Chcąc jeździć X6-ką w miarę dynamicznie (a przynajmniej w wersji 3.0d), jest w niej naprawdę głośno. Głośno jest także przy spokojnej jeździe autostradowej - silnik jest cały czas słyszalny, choć nie dominuje, ale dużo bardziej niż w iX są słyszalne wszelkie szumy (jednak iX jest faktycznie nieźle wyciszony). Trzecie spostrzeżenie - systemy wspomagania, a w szczególności autonomiczne zwalnianie/hamowanie. W spalinówce nie działają tak płynnie i skutecznie jak w elektryku. W iX hamulca używam naprawdę rzadko, natomiast w X6 co rusz łapałem się na konieczności korzystania z hamulca w sytuacjach, gdy w iX tego nie trzeba robić. Jednak system rekuperacji adaptacyjnej połączony z Driving Assistant Professional działa w iX rewelacyjnie (X6 również miało wersję Pro). Nie chcę bynajmniej napisać, że X6 jest złym autem Bardziej złapałem się na tym, jak człowiek łatwo przyzwyczaja się do zalet elektryków - a konkretnie do komfortu i osiągów. Oczywiście jest też druga strona medalu - zasięg. Choć akurat w iX z baterią 109kWh nie jest to szczególnym problemem, to jednak X6 zasięg ma znacząco większy (“moje” X6 miało średnie spalanie 9.9 l/100km, liczone od nowości do przebiegu 34kkm).
-
A tak przy okazji - jeśli oczekujecie, że BMW zorganizuje Wam auto zastępcze elektryczne (jakiekolwiek, nie mówię o aucie w klasie iX) w ramach usługi BMW Mobile Care - to możecie zapomnieć. Prośba o auto zastępcze elektryczne traktowane jest jako hmm… fanaberia (?) Pan z infolinii BMW Mobile Care był wręcz uprzejmy użyć sformułowania “absurd” w czasie naszej rozmowy… A przykładowo Porsche w wypadku auta zastępczego za samochód elektryczny - samo z siebie defaultowo stara się zorganizować samochód elektryczny, bez proszenia i wysłuchiwania tekstów o “absurdach”. Zaś w przypadku braku dostępności udostępnia samochód spalinowy, ale z kolei pokrywa koszty całości paliwa. Jest różnica w podejściu do klienta…?
-
EDIT: wstępna diagnoza serwisu - problem spowodowany akcją serwisową, do której kwalifikowało się auto (dotyczącą jakiejś korekty oprogramowania). Czyli jeśli auto nie ma zrealizowanej tej akcji - może wystąpić problem jak poniżej. *** Proponuję wstrzymać się z aktualizacją do najnowszego softu rozsyłanego przez OTA (03.2025) - moje auto właśnie pojechało na lawecie do serwisu Początkowo wszystko było OK, po 20 min. aplikacja zaprosiła mnie do samochodu, gdzie… czekały na mnie komunikaty o awarii krytycznej, zablokowaniu możliwości uruchomienia auta z uwagi na bezpieczeństwo, itd. …
-
W aucie można ustawić, natomiast z poziomu aplikacji w iX3 nie ma takiej możliwości. To o tyle ciekawe, że np. w iX można ustawić z poziomu aplikacji zarówno prąd ładowania, jak i docelowy poziom naładowania (w %), tudzież zmodyfikować je już w trakcie ładowania. A to ta sama aplikacja…
-
W dziale G01 widziałem ostatnio podobny wątek. Sprawdź może tam, bo spalinówek jeździ bez porównania więcej, a jeśli chodzi o hak - to większej różnicy chyba nie ma.
-
Przeglądnij sobie wątki w tym forum. Jeden kolega ma powtarzający się problem z silnikiem, poza tym raczej brak innych istotnych kłopotów. Bazowo to jest G01, więc poza układem napędowym - reszta jest analogiczna. Z dokładnością do tego, że np. układ hamulcowy w G08 wykazuje znacznie dłuższą żywotność niż w G01 z uwagi na hamowanie rekuperacją. No i w elektryku brak wielu elementów (które mogą się zepsuć) poza samym układem napędowym jako takim (silnik, skrzynia, xDrive, układ wydechowy z SCR i DPF, itd.), a które mają z nim związek - jak choćby żaluzje chłodnicy Co do przebiegu - u mnie jest blisko 50.000km w ciągu trzech lat, nie zauważyłem żadnego zmniejszenia zasięgu (spadku pojemności baterii) - tak a’propos zużycia auta w związku z wiekiem/przebiegiem.
-
Masz przedłużoną gwarancję, więc nie ma co odpuszczać. W tej sytuacji ja bym chyba pomyślał nad zmianą serwisu.
-
Z ta wisienką to jest tak, że… większość dealerów, niezależnie od marki, nie chce odkupować elektryków (a przynajmniej nie w cenach oczekiwanych przez zbywającego). A powód jest prosty - bardzo szybki postęp technologiczny w elektrykach… auto które 2 lata temu było nowoczesne, obecnie jest przeciętne, a za 2 kolejne lata będzie przestarzałe… Wystarczy choćby porównać zasięgi iX3 G08 z nowym iX3 NA5… Pewnym rozwiązaniem jest Comfort Lease, choć podejrzewam że po obecnym zwiększonym hejcie na elektryki (+ wycofanie się z deadline 2035) ich wartość rezydualna będzie spadać jeszcze szybciej… więc i rata Comfort Lease będzie wyższa niż dawniej… no, ale przynajmniej nie ma problemu co zrobić z autem po zakończeniu finansowania.
-
Ale jak mogą twierdzić, że jest OK, skoro w międzyczasie pojawia się komunikat błędu i to jeszcze czerwony…? U mnie w iX3 jest ponad 45.000 km i - odpukać - takich efektów nie zaobserwowałem. W iX też mam pojawiające się drgania - ale one pochodzą od opon, generalnie w tamtym aucie mam masakrę z oponami… no ale to nie wina auta… Te drgania mam tylko na zimowych Michelin i tylko przy większych prędkościach, ale nie od razu, tylko po jakimś czasie - jak gumy się rozgrzeją - wtedy opony zaczynają hałasować i wpadają w drania. To jest też bardzo uzależnione od nawierzchni. Swoją drogą w iX3 te drgania pojawiają Ci się zarówno na letnich jak i na zimowych oponach? Bo może akurat jeśli chodzi o drgania - to nie jest to jednak kwestia silnika…?
-
Współczuję… może to jednak nie sam silnik jest źródłem tego problemu Jaki masz przebieg?
-
Jeśli ktoś byłby zainteresowany kilkoma technicznymi informacjami nt. eDrive Gen6 debiutującym w platformie Neue Klasse (czyli m.in. w nowym iX3), to w dziale iX zamieściłem kilka szczegółów na ten temat: https://www.bmwklubpolska.pl/forum/topic/224890-bmw-edrive-gen6-garść-informacji/#comment-2418505
-
Debiutująca w tym roku platforma Neue Klasse będzie zbudowana w oparciu o eDrive generacji 6. BMW inaczej niż konkurenci swoje silniki zaprojektowało bez wykorzystania metali ziem rzadkich. Pomijając dostępność tych metali (kwestie geopolityczne/globalnego łańcucha dostaw) i ich cenę - jest to rozwiązanie bardziej ekologiczne, bo pomija cały etap wydobycia tychże metali, które jest problematyczne dla środowiska. W skrócie chodzi o to, że BMW nie stosuje typowych silników PSM z magnesami stałymi (jak choćby Tesla), lecz wykorzystuje zewnętrznie wzbudzane silniki synchroniczne EESM (na tylnej osi) i silniki asynchroniczne ASM (z przodu). Te silniki są pozbawione klasycznych magnesów stałych (do budowy których niezbędne są metale ziem rzadkich), a za wytworzenie własnego pola magnetycznego odpowiada wirnik wzbudzany elektrycznie. Jest to bardzo nowoczesne rozwiązanie, bo pole magnetyczne można regulować dynamicznie w zależności od potrzeb i warunków jazdy, zaś przy braku obciążenia taki silnik stanowi właściwie zerowy opór (co wpływa na zasięg), bo wtedy to pole magnetyczne jest po prostu wyłączane (czego nie da się zrobić przy magnesach stałych, bo one zawsze generują… stałe pole magnetyczne). Jednak ta technologia związana jest z koniecznością zastosowania dodatkowego, zaawansowanego systemu sterowania tak zmieniającym się polem. Platforma Neue Klasse jest skalowalna - od jednego silnika o mocy ok. 200 KM (przy napędzie na jedną oś) aż po cztery silniki o maksymalnej sumarycznej mocy 1341 KM planowane do modeli M. Jest też zmiana w sposobie, w który ta moc dociera do kół - BMW nie zastosowało tu skrzyni dwubiegowej (jak np. Porsche), ale używa jednobiegowej skrzyni, która działa w sposób dwustopniowy dzięki pośredniemu wałowi, dostosowującemu przełożenie w razie potrzeby. eDrive Gen6 będzie pracował w architekturze 800 V, zaś w inwerterach BMW przechodzi na półprzewodniki z węglika krzemu (SiC) (które zmniejszają straty energii w konwersji mocy), co pozwoli na uzyskanie wyższej efektywności nie tylko samego napędu ale również na osiągnięcie wysokiej mocy ładowania do 400 KW. Duża zmiana ma miejsce także w bateriach stosowanych w eDrive Gen6. Obecna generacja (Gen5) opiera się na komórkach pryzmatycznych umieszczonych w pojedynczych modułach, nowy system przechodzi na mniejsze komórki cylindryczne. Pozwala to na uzyskanie większej gęstości energii (wzrost o 20%), zmniejszonej wagi i bardziej efektywnego wykorzystania przestrzeni. Dodatkowo zastosowana została koncepcja pack-to-open-body, co oznacza, że sam akumulator jest elementem konstrukcyjnym samochodu. W przeciwieństwie do konwencjonalnych konstrukcji, w których akumulator jest zamknięty w oddzielnej obudowie, a następnie zainstalowany w samochodzie, modele Neue Klasse będą miały otwarte podwozie dopóki akumulator nie zostanie zamontowany - po montażu utworzy on podłogę pojazdu. I na koniec Gen6 wprowadza technologię V2x czyli dwukierunkowego ładowania w wielu wariantach: V2H (Vehicle-to-Home), V2G (to-Grid), V2V (to-Vehicle) i prawdopodobnie też V2L (to-Load) czyli wyposażenie auta w gniazda 230v umożliwiające „tak po prostu” zasilanie urządzeń zewnętrznych z „dużej” baterii auta.
-
- 3
-
-
-
W rankingu satysfakcji klientów 2025 J.D.Power dla samochodów elektrycznych BMW iX uplasowało się na pierwszym miejscu. https://www.jdpower.com/business/press-releases/2025-us-electric-vehicle-experience-evx-ownership-study
-
W temacie iX3 proponuję jednak pisać w dedykowanym dziale, bo w różnych modelach aut są różne konfiguracje. A odpowiadając na pytanie - w iX nie miałem w zamówieniu wyszczególnionej ładowarki.
-
Ja bym jednak starał się wyjaśnić tą sytuację z dealerem, bo ewidentnie jest jakiś rozjazd pomiędzy jego wyjaśnieniami a protokołem. Natomiast czy obecnie BMW daje ładowarki mobilne…? Sprawdź może w aktualnym konfiguratorze, z tego co pamiętam tam powinno być to wyszczególnione. Edit: z tego co widzę - ja w swoim zamówieniu nie miałem, a dostałem (zarówno w iX3 jak i w iX).
-
To zależy chyba od wersji aplikacji (w przeszłości wydaje mi się że było klimatyzowanie/ogrzewanie) no i oczywiście od modelu/wersji auta. Na przykład w elektrykach jest jeszcze inaczej - tam nie ma oddzielnej ikony w usługach zdalnych, natomiast zdalnym uruchamianiem ogrzewania/klimatyzowania steruje się bezpośrednio z "ikony wentylatorka". Planowanie harmonogramu ogrzewana/klimatyzowania znajduje się z kolei w oddzielnym obszarze aplikacji powiązanej z...ładowaniem
-
Choć jestem sobie w stanie wyobrazić podgrzewanie auta nawet bez Webasto jakąś małej mocy nagrzewnicą elektryczną czerpiącą energię ze zwykłego aku (choć byłoby to mocno drenujące akumulator 12V na postoju, zwłaszcza w zimie). Ale klimatyzacji już nie.
-
W G08 (czyli iX3) to jest zupełnie inny system, zresztą tak samo jak w I20 (czyli iX). W obu tych samochodach mogę w dowolnym momencie ustawić klimatyzowanie lub grzanie - gdyż jak wiadomo w tym wypadku nie musi działać silnik. Kompresor klimatyzacji jest elektryczny (tak samo jak nagrzewnica) i pobiera sobie energię z baterii. Tydzień temu miałem zresztą śmieszny przypadek, będąc w górach w hotelu - zadzwoniła do mnie recepcja: „coś panu ten elektryk buczy” po tym jak włączyłem sobie grzanie 20 minut przed wyjazdem na narty… Natomiast we wszystkich wcześniejszych spalinowych BMW (nie miałem Webasto) mogłem tylko wentylować wnętrze (jak koledzy piszą). Mimo iż aplikacja jest myląca, bo było w niej napisane klimatyzowanie/ogrzewanie.
-
I już oficjalnie jest - iX LCI Sprawdziła się większość zapowiedzi. Więcej ogólnych informacji o zmianach (w tym o nowych wersjach silnikowych/zasiegach) można znaleźć w przykładowym artykule, którego link wklejam na końcu. Z ciekawostek - faktycznie pojawiły się opcjonalne fotele, ale nie nazywają się “sportowymi” tylko “wielofunkcyjnymi M”. Mają porządne trzymanie boczne, ale bez wzdłużnej regulacji siedziska, jednak siedzisko zostało wydłużone i lepiej podpiera uda. Pojawiła się też okrągła kierownica sportowa M (w standardzie jest taka jak dotychczas). Jeśli się nie mylę zniknęły z oferty reflektory laserowe. Ale za to można wybrać lampy w wykończeniu M Shadowline (zarówno przednie jak i tylne). Bocznych szyb akustycznych chyba nadal brak (jest dostępna, jak dotychczas, przednia szyba akustyczna). I trochę innych, bardziej lub mniej interesujących zmian - dodatkowy pakiet M Pro, opcja podświetlanego grilla Iconic Glow, felgi 23 cale, nowe kolory nadwozia (m.in. mój ulubiony czarny Carbon, oprócz dotychczasowego czarnego Szafir), nowe wzory felg. Ponadto w pakietach sportowych M i M Pro pojawiła się nowa, ciekawa tapicerka łącząca skórę z alcantarą. Najmocniejsza wersja M70 w końcu nieco się odróżnia - np. tylko w niej dostępny jest inaczej wykończony girl, z poziomym czarnym wzorem. https://autogaleria.pl/bmw-ix-2025-ma-nowa-twarz-i-jedzie-dalej-juz-nie-budzi-kontrowersji
-
Brzmi jakby zablokowała się przepustnica do strefy klimatyzacji miejsca kierowcy (tył to oddzielne strefy - oddzielne przepustnice, tak samo jak miejsce pasażera). Nie wiem czy poza serwisem można coś z tym zrobić - ewentualnie „poklikać” (ale nie siłą nawiewu tylko kierunku rozdziału powietrza), może przy przestawianiu przepustnic coś się odblokuje…