Skocz do zawartości

e91 - Padła antena (?)


insane

Rekomendowane odpowiedzi

Bry,

Na początek mam nadzieję, że tematu podobnego nie było, ale na frazę "antena" mi pokazało 100 stron wyników :-) i mnie to przerosło - jeśli podobny temat był i ktoś kojarzy to będę dźwięczny za linka :-)

 

Wczoraj rano wsiadłem do samochodu, odpalam, przełączam się z CD, którego przez wcześniejsze kilka dni słuchałem, na radio - a tam szum... Przerzucam kolejne stacje - szum. No nic - pomyślałem - jestem na zadupiu, jest mgła - może to to... Wjechałem do centrum miasta - coś tam RMF jakby łapie, ale więcej szumu niż dźwięku, a pozostałe stacje - szum.

 

Zatem wywnioskowałem, że padła mi antena - płetwa nie nosi żadnych znaków majstrowania więc wykluczam kradzież/zniszczenie. Albo padło coś w tylnej szybie (to też raczej wykluczam bo to tylko wzmocnienie sygnału, a nie podstawowa antena), albo wypiął się kabel po stronie radia (sic?!).

 

Macie jakieś inne pomysły? Zanim zabiorę się za demontaż radia wolę mieć kilka awaryjnych scenariuszy :-)

 

BTW. Jakiś patent na dojście do radia? Ja do tej pory w tym aucie zdejmowałem jedynie tunel środkowy...

 

edit: zmieniłem tytuł posta żeby mnie ktoś nie wyciął :-)

Edytowane przez insane
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 89
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

  • Zasłużeni forumowicze
Jakiś patent na dojście do radia? Ja do tej pory w tym aucie zdejmowałem jedynie tunel środkowy

 

Żeby wyjąć radio musisz zdemontować listwę ozdobną (tą na której jest przycisk start/stop), później wyjąć panel od klimatronika, zdemontować plastikową ramkę wokół radia (delikatnie pociągając do siebie), odkręcić śrubki. Jak to wszystko zrobisz możesz wyjąć radio.

http://i.imgur.com/eyc1PrK.jpg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

albo wypadła wtyczka anteny z radia (co jest mało prawdopodobne) albo uszkodzeniu ulegl kabel anteny, z tego co kojarze jest w tylnej szybie a kable przy łaczeniu dachu z klapa

sadzomiotacz pędzony gnojówką


Sprzedam swoje BMW E91 320d 163 KM 2006 390 kkm, Navi Prof., panorama, bezwypadkowe, zadbane, pewne. Info - priv

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ja wtyczki też raczej nie podejrzewam, ale to mimo wszystko będzie mniej inwazyjna praca niż grzebanie w kablach przy klapie - pewnie idą w oryginalnej owijce etc. i trzeba będzie coś ciąć/rwać etc.

 

Michał - czy listwy dekoracyjne są montowane na wcisk i po prostu trzeba je z czuciem "wyrwać", czy jest tam inny patent montażu? Nie chciałbym nic połamać. TX!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze
Michał - czy listwy dekoracyjne są montowane na wcisk i po prostu trzeba je z czuciem "wyrwać", czy jest tam inny patent montażu? Nie chciałbym nic połamać. TX!

 

Tak listwa jest wciskana. Zacznij odciągać od strony przycisku start/stop, później na środku i na końcu od strony drzwi.

Wyciągaj po trochu w każdym miejscu, aż listwa całkowicie wyjdzie. Uważaj na kabelki od DTC żeby nie urwać. Najlepiej je wypiąć jak już wyjmiesz listwę. Mi jak padło radio i wyjmowałem listwę to urwałem 2 mocowania bo tak mocno siedziały. Ale przykleiłem je żywicą i jest ok.

http://i.imgur.com/eyc1PrK.jpg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Dobra, trochę mi to zajęło bo z czasem ostatnio tragicznie u mnie, ale wczoraj wyjąłem radio i antena siedzi w nim jak należy... Zatem to nie to... W tej chwili przychodzi mi do głowy tylko jeden scenariusz, ale nie wiem na ile to możliwe: przewód anteny idzie od radia do tylnej szyby (gdzie wykorzystuje, jeśli dobrze pamiętam, dwa górne paski ogrzewania jako wzmocnienie anteny) i stamtąd do anteny na dachu (tej całej "płetwy rekina"). Jeśli tak to mamy co najmniej trzy miejsca gdzie przewód mógł łatwo ulec uszkodzeniu:

- taśma do szyby,

- paski na szybie,

- taśma od szyby (do anteny na dachuu).

 

Nie korzystam super często z otwierania tylnej szyby, ale tam są takie paski puszczone po zawiasach, które wydają się być jakimś przewodnikiem (strzelam...). Materiał, z którego są wykonane przypomina kliszę filmową - być może to nie służy do niczego...

 

Co myślicie o tym scenariuszu? I jaki macie pomysł na sprawdzenie tego?

 

Dodam, że w centrum miasta gdzie jest bardzo silny sygnał niektóre stacje radiowe zbierają - nie ma szału, ale coś tam zbierają - zatem ewidentnie jest problem z brakiem wzmocnienia sygnału przez antenę (bo przez moment się bałem, że może radio się "rozkodowało" - cokolwiek to mogłoby znaczyć).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak już masz radio wydłubane, to spróbuj podłączyć jakieś inne radio wtedy będziesz miał pewność że to nie radio tylko antena, gdzieś na przewodzie powinien być zamontowany wzmacniacz do anteny, który może być walnięty.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

potwierdzam, u mnie padła wiązka z tyłu auta prawdopodobnie auto było uderzone... po naprawie było OK lecz po jakimś czasie radio złe odbiera, na razie nie ma pogody żebym mógł sprawdzić co i jak .

:mad2:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a nie ma tak, że radio szumi po włączeniu ogrzewania tylnej szyby ??

 

to może i ja się podłączę do tematu. Mój problem właśnie polega na tym, że po włączeniu ogrzewania tylnej szyby radio zaczyna trzeszczeć. Dzieje się tak tylko przy włączonym silniku, przy samym zapłonie jest ok. Dodatkowo nie działają mi 2 srodkowe paski ogrzewania po lewj stronie szyby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a nie ma tak, że radio szumi po włączeniu ogrzewania tylnej szyby ??

Nie ma - radio nie "szumi" tylko praktycznie nie zbiera sygnału. Z tym szumieniem to też tak miałem, ale to nie było szczególnie intensywne i przy dobrym sygnale nie przeszkadzało. Teraz radio ewidentnie nie zbiera fal...

 

Dzisiaj mi jeszcze przyszedł do głowy jeden pomysł - może głupi, ale za to nadzwyczaj prosty i w pierwszej wolnej chwili poszperam... Może antena ma swój... bezpiecznik? :-), który się po prostu przepalił. Skoro jest zintegrowana z ogrzewaniem tylnej szyby to może ma jakieś zabezpieczenie antyprzepięciowe (ja tam elektrykiem nie jestem, ale pewnie miałoby to swoje uzasadnienie).

 

Gdzie poza schowkiem pasażera w tym aucie mamy bezpieczniki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zanim zabiorę się za wyjmowanie i sprawdzanie czy kable nie są gdzieś poprzerywane mam jeszcze jedną sprawę. Czy ktoś orientuje się od czego są te 2 cienkie metalowe paski przy zawiasach widoczne po otwarciu samej szyby? Poniżej zamieszczam zdjęcia. Obydwa mam przerwane, czy może to wpływać na problem trzeszczącego radia podczas włączonego ogrzewania tylenj szyby?

 

http://img51.imageshack.us/img51/9944/20111217063.jpg

 

http://img62.imageshack.us/img62/1369/20111217060.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te paski są 4 (przynajmniej u mnie). Wszystkie mam w całości - nieprzerwane (przynajmniej tam gdzie je widać). Ja podejrzewałem, że któryś mi się przerwał tam gdzie go nie widać i przez to nie mam anteny... Zatem i Ty, i ja mamy odpowiedź - u Ciebie nie powoduje to trzeszczenia, u mnie nie powoduje braku anteny :(
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
te paski to przewody masowe muszą być wszystkie sprawne, co do samej anteny to zdejmij obudowę - spoiler tylni i zobacz co tam słychać, ja tam miałem nieszczelną obudowę wzmacniacza i cala płytka wzmacniacza zielona, wymieniłem i wszystko było ok do dziś. Dziś ten sam problem się pojawił ale zauważyłem ze jak ruszam tylną szyba to się znacznie poprawia sygnał radiowy wiec może to wiązka. Dobiorę się do tego w poniedziałek i dam znać co i jak.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
i tak jak myślałem przewody po prawej stronie pokrywy bagażnika przerwane, a dokładnie jeden od zasilania anteny i chyba problem z szumieniem po włączeniu ogrzewania szyby ustał, potwierdzę to jak będzie wilgotno bo wtedy miałem takie objawy najczęściej.

Hoho, myślałem, że temat umarł i nie zaglądałem do wątku, a tu proszę - niespodzianka :-)

 

Możesz w kilku słowach napisać jak zdjąć spojler (jak jest zamontowany) i "płetwę" z anteną? Ja zacząłem się tam dobierać po otwarciu klapy odginając podsufitkę, ale przy obecnych mrozach (nie mam ogrzewanego garażu :( ) robota abstrakcyjna. Jest za to czas żeby temat teoretycznie przegadać :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Czy sygnał antenowy może mieć coś wspólnego z sygnałem pilota ? Na początku padły mi piloty nie działają, auto otwieram tylko z kluczyka. Obecnie zauważyłem, ze radio nie widzi stacji radiowych. Dopiero w mieście pojawia się jakaś stacja co ma dobry sygnał i też z kiepską jakością. Czy fale radiowe mają coś wspólonego że auto nie widzi pilotów ? Czy możliwe że mogło coś się przerwać pod spojlerem przy szybie tylnej?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o radio masz ten sam objaw co u mnie i u kolegi PAWULONAG. Niestety (dla mnie stety) u mnie nie było problemów z pilotem...

Radio odbiera u mnie tylko 2 fale planetę i radio Maryja - nic poza tym i jeszcze z kiepską jakością. W weekend nawet w Warszawce łapało może jedną stację lub wcale. Ku uciesze po 2 tygodniach dziś zaczął normalnie działać pilot od centralnego. Nie chcę krakać ale chociaż piloty otwierają normalnie drzwi. :D

Co do radia i anteny dalej sobie nie poradziliście? W weekend ściągnę spojler i zobaczę czy coś tam się dzieję. Ściągałem go już dwa razy - wymieniałem miesiąc temu lampę 3 stopu , może jakaś wilgoć się dostało lub coś się przetarło. :cry:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zanim zabiorę się za wyjmowanie i sprawdzanie czy kable nie są gdzieś poprzerywane mam jeszcze jedną sprawę. Czy ktoś orientuje się od czego są te 2 cienkie metalowe paski przy zawiasach widoczne po otwarciu samej szyby? Poniżej zamieszczam zdjęcia. Obydwa mam przerwane, czy może to wpływać na problem trzeszczącego radia podczas włączonego ogrzewania tylenj szyby?

 

http://img51.imageshack.us/img51/9944/20111217063.jpg

 

http://img62.imageshack.us/img62/1369/20111217060.jpg

Witam. Dzisiaj rozebrałem spojler są tam 4 blaszki i okazało się że mam przerwane 2 blaszki od strony wewnętrznej zawiasu. Te blaszki od strony zewnętrznej są całe.

Może ktoś podpowie i pomoże mi je zamówić 2 sztuki . Dzwoniłem dziś do serwisu w Olsztynie i powiedzieli ze mogę je kupić razem z zawiasem za 360 zł :shock: . Mam nadzieję , ze to jest przyczyną braku fal radiowych w moim radiu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.