Skocz do zawartości

Modyfikacja car audio w F11 Touring


select-automotive.pl

Rekomendowane odpowiedzi

  • Zasłużeni forumowicze

Podstawowe stereo korzystało tylko z wbudowanych końcówek mocy w radiu(w desce). Nie ma dodatkowego wzmacniacza.

Dopiero system Hifi i wyższe miały wzmacniacz.


W podstawowym stereo nie ma nawet głośników wysokotonowych w przednich trójkątach lusterek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 70
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

tak myślałem. dzięki za info.

na allegro wyhaczyłem oryginalne subwoofery z wersji Hi Fi. po wymianie samych subwooferów dzwięk jest już o wiele lepszy.


zastanawiam się teraz nad wymianą centralnego głośnika z przodu na coś takiego:

https://audio-system-polska.com.pl/zestawy-dedykowane/bmw/f10-f11/co80bmw


i gitarki powinny hulać :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak myślałem. dzięki za info.

na allegro wyhaczyłem oryginalne subwoofery z wersji Hi Fi. po wymianie samych subwooferów dzwięk jest już o wiele lepszy.


zastanawiam się teraz nad wymianą centralnego głośnika z przodu na coś takiego:

https://audio-system-polska.com.pl/zestawy-dedykowane/bmw/f10-f11/co80bmw


i gitarki powinny hulać :)

Nie wiem czy w podstawowym systemie jest w ogóle wiązka pod centralny głośnik. Poszedłbym na Twoim miejscu w dołożenie tweeterów i zwrotnicy.

Właśnie zrobiłem coś takiego u siebie (mam podstawową wersję STEREO). Dźwięk w końcu uniósł się z podłogi (lub okolic kolan) i teraz twardo "siedzi" nad deską rozdzielczą a ja mogę na nowo odkrywać kolekcję muzyki :D Zauważyłem, że podstawowym problemem w systemach audio BMW jest brak zwrotnicy, która ustabilizowałaby dźwięk. Ja kupiłem takie bo mają niskie cięcie pasma i pasują pod moje tweetery:

https://caraudiosklepy.pl/u-dimension-proz-21-zwrotnice-pasywne-p1655

Tweetery to:

https://www.poweraudio.pl/seas-prestige-h1396-04-27tffncg-p-2332.html

Jest z nimi trochę rzeźby żeby je upchnąć w fabryczne miejsca ale grają za to nieporównywalnie lepiej od jakiegokolwiek dedykowanego zestawu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

masz rację. trochę się rozpędziłem, bo faktycznie nie ma wiązki. dopiero poznaję ten samochód :oops:


nie rozumiem dlaczego wszystkie serwisy (obdzwoniłem parę) odradzają mi samą wymianę głośnikow. ich odpowiedź to "nie opłaca się to Panu, tutaj trzeba wzmacniacz, a jak wzmacniacz to od razu trzeba pociągnąć światłowody, bo zwykłych przewodów się nie kładzie, innych po prostu nie warto itd." i tym sama robocizna jest w granicach 2k.


nikt nie był w stanie opowiedzieć mi na chłopski rozum, dlaczego nie mogę wpakować lepszych głośników. jeżeli efekt będzie do bani, to zawsze będę mógł zmienić drugi element, mianowicie dorzucić wzmaka. no i kuźwa nadal nie rozumiem, dlaczego koniecznie światłowód. sama jakość nie może być argumentem. przecież mowa tutaj o muzyce podczas jazdy autem, a nie o delektowaniu się we własnym pokoju płytą na gramofonie za 10 tysi.


bardzo Ci dziękuję za ten chwyt. jutro uderzam do następnego serwisu i tym razem z Twoją opcją :)

jeszcze raz dzięki! :cool2:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze

Jak najbardziej możesz zmienić same głośniki.


Co ciekawe, do serii 3.(i e90, i F30) były dostępne akcesoryjne zestawy Hifi Alpine. Bazujące na 4 kanałowym wzmacniaczu(dwa kanały na przednie drzwi, dwa osobne na subwoofer. Głośniki w drzwi to praktycznie oryginalne głośniki z systemu Logic7 Harman Kardon


Jedyna kwestia jest taka, że obecnie masz w radiu włączoną korekcję wysokich tonów. Korektor podbija wysokie tony, żeby nadrobić braki glośników szerokopasmowych, które masz w drzwiach.

W przypadku F30 przewidziano dodanie opcji HIFI i kodowanie jednostki, co niweluje wspomnianą korekcję. Dobrym wyjściem byłoby podobnie zrobić i w twoim przypadku, ale może to wymagać ręcznego kodowania radia.




A co do światłowodów itp, to mam wrażenie, że najsłabszym ogniwem systemów Logic7 i Bang&Olufsen, są właśnie ich wzmacniacze.

Tweetery z logic7 przerabiałem już nawet w kilku kolumnach i grają inaczej niż w aucie. Miałem je też w samochodzie, pod radiem Pioneera(wysokie model, w miedzianej obudowie) i nie miały naleciałości w dźwięku, która denerwuje mnie od czasów E65

A jeszcze więcej "powietrza" usłyszałem wstawiając w jego miejsce tweeter z "Banga"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problemem tweeterów oferowanych przez BMW jest nieszczęsny kondensator, który kastruje pasmo wyższych częstotliwości do minimum. Dodatkowo membrany tweeterów HK czy B&O są wykonane z twardych materiałów (zwłaszcza HK) i będą zawsze grały ostro. Oczywiście co kto lubi. Ja wolę jedwabne kopułki bo grają miękko, a jak są dobrej jakości to mają również i sporo powietrza. Najważniejsze wg mnie na start z poprawą podstawowego audio to wstawienie zwrotnicy w torze średnio/wysoko tonowym, dodanie tweeterów i wycięcie z nich (jeżeli mają) kondensatora. Ważne aby zwrotnica miała niski punkt cięcia pasma, co mocno przyczyni się do podniesienia sceny dźwiękowej. Naprawdę polecam ten zabieg bo znacząco poprawia on brzmienie systemu.


Co do przekodowania ze stereo na HiFi to ja póki co tego nie zrobiłem. Faktycznie dźwięk jest sztucznie podbity w paśmie wyższego basu (okolice 200Hz) i wyższych średnich (okolice 3000Hz). Ja na razie niweluję to poprzez ustawienie EQ w telefonie gdy słucham muzyki przez BT. Zdecydowanie poprawia to brzmienie - bas przestaje być dudniący a wysokie jazgoczące.


Co do światłowodów to jest to do przejścia zwyczajnym konwerterem cyfrowo-analogowym co pozwoli podłączyć dowolny wzmacniacz poprzez chinche.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze
Problemem tweeterów oferowanych przez BMW jest nieszczęsny kondensator, który kastruje pasmo wyższych częstotliwości do minimum. Dodatkowo membrany tweeterów HK czy B&O są wykonane z twardych materiałów (zwłaszcza HK) i będą zawsze grały ostro. Oczywiście co kto lubi. Ja wolę jedwabne kopułki bo grają miękko, a jak są dobrej jakości to mają również i sporo powietrza.
Mam bang&olufsen w tej chwili, które mają bodaj membranę ceramiczną. Grają jasno, ale do ostrzenia daleko.

To często "szmatka" potrafi ukłuć w uszy. Blaszane tweetery często potrafią pod tym względem zaskoczyć. Spodziewamy się ostrego grania, a tak nie jest.

Z logic7 to wina DSP i wzmacniacza, a nie samych głośników, że potrafią w pewnych momentach zagrać za ostro. Mam te tweetery w kilku kolumnach oraz miałem w samochodzie. Zupełnie inaczej grają pod normalnym sprzętem, bez korekcji jaką wprowadza procek we wzmacniaczu

 

Najważniejsze wg mnie na start z poprawą podstawowego audio to wstawienie zwrotnicy w torze średnio/wysoko tonowym, dodanie tweeterów i wycięcie z nich (jeżeli mają) kondensatora. Ważne aby zwrotnica miała niski punkt cięcia pasma, co mocno przyczyni się do podniesienia sceny dźwiękowej. Naprawdę polecam ten zabieg bo znacząco poprawia on brzmienie systemu.

Kupno "uniwersalnej zwrotnicy" i wstawienie jej na pałę to bezsens.

Co do niskiego cięcia, to nie każdy tweeter przeżyje cięcie w rejonach 2-2,5kHz. Zwłaszcza podłączony do zwrotnicy uniwersalnej, która tylko teoretycznie tnie w tym miejscu, a w rzeczywistości uwzględniając impedancję głośnika najczęściej wychodzi w zupełnie innym miejscu.


A co do konieczności niskiego cięcia, to jak odniesiesz się do pewnego Audi z Gliwic, gdzie na słupkach grają stare, wstęgowe, Infinity Kappa, które mimo cięcia w rejonach 6kHz, generują scenę nad deską? ;)



 

Co do światłowodów to jest to do przejścia zwyczajnym konwerterem cyfrowo-analogowym co pozwoli podłączyć dowolny wzmacniacz poprzez chinche.

Pomyliłeś MOST z Toslink. To coś zupełnie innego. Konwertery na RCA do systemów z MOST też są dostępne, ale to już nie jest tania zabawka jak w przypadku Toslink

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam bang&olufsen w tej chwili, które mają bodaj membranę ceramiczną. Grają jasno, ale do ostrzenia daleko.

To często "szmatka" potrafi ukłuć w uszy. Blaszane tweetery często potrafią pod tym względem zaskoczyć. Spodziewamy się ostrego grania, a tak nie jest.

Z logic7 to wina DSP i wzmacniacza, a nie samych głośników, że potrafią w pewnych momentach zagrać za ostro. Mam te tweetery w kilku kolumnach oraz miałem w samochodzie. Zupełnie inaczej grają pod normalnym sprzętem, bez korekcji jaką wprowadza procek we wzmacniaczu

Masz głośniki samochodowe w kolumnach czy kolumnowe w samochodzie? Jesteś pewny, że to te same głośniki czy twierdzisz tak po nazwie producenta i kolorze membrany?

 

Kupno "uniwersalnej zwrotnicy" i wstawienie jej na pałę to bezsens.

Rozwiń proszę tę myśl bo to ciekawe.

 

Co do niskiego cięcia, to nie każdy tweeter przeżyje cięcie w rejonach 2-2,5kHz. Zwłaszcza podłączony do zwrotnicy uniwersalnej, która tylko teoretycznie tnie w tym miejscu, a w rzeczywistości uwzględniając impedancję głośnika najczęściej wychodzi w zupełnie innym miejscu.

Właśnie dlatego napisałem, że dla moich tweeterów jest to opcja pasująca.

 

A co do konieczności niskiego cięcia, to jak odniesiesz się do pewnego Audi z Gliwic, gdzie na słupkach grają stare, wstęgowe, Infinity Kappa, które mimo cięcia w rejonach 6kHz, generują scenę nad deską? ;)

To temat o AUDI czy BMW? Podajesz jakiś randomowy przykład, który Twoim zdaniem sprawdzi się wszędzie? Serio, AUDI? :duh: Charakterystyka wnętrz samochodów to temat rzeka i nie na tę polemikę. BTW wiem co to stare wstęgi Infinity :wink:


 

Pomyliłeś MOST z Toslink. To coś zupełnie innego. Konwertery na RCA do systemów z MOST też są dostępne, ale to już nie jest tania zabawka jak w przypadku Toslink

Masz rację, poniosło mnie :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze

Masz głośniki samochodowe w kolumnach czy kolumnowe w samochodzie? Jesteś pewny, że to te same głośniki czy twierdzisz tak po nazwie producenta i kolorze membrany?

Mam głośniki wysokotonowe firmy bang&olufsen wyjęte z F11 LCI, z zielonymi naklejkami, typowymi dla tego systemu


 

Co do niskiego cięcia, to nie każdy tweeter przeżyje cięcie w rejonach 2-2,5kHz. Zwłaszcza podłączony do zwrotnicy uniwersalnej, która tylko teoretycznie tnie w tym miejscu, a w rzeczywistości uwzględniając impedancję głośnika najczęściej wychodzi w zupełnie innym miejscu.

Właśnie dlatego napisałem, że dla moich tweeterów jest to opcja pasująca.

To Twoja teoria. Pomiary mogą pokazać coś zupełnie innego ;)


 

A co do konieczności niskiego cięcia, to jak odniesiesz się do pewnego Audi z Gliwic, gdzie na słupkach grają stare, wstęgowe, Infinity Kappa, które mimo cięcia w rejonach 6kHz, generują scenę nad deską? ;)

To temat o AUDI czy BMW? Podajesz jakiś randomowy przykład, który Twoim zdaniem sprawdzi się wszędzie? Serio, AUDI? :duh: Charakterystyka wnętrz samochodów to temat rzeka i nie na tę polemikę. BTW wiem co to stare wstęgi Infinity :wink:

Po pierwsze. Nigdzie nie napisałem że to uniwersalne rozwiązanie. To był przykład podważający Twoją teorię, że konieczne jest niskie cięcie tweetera, aby scenę mieć nad deską. Kontrargumentów brak, to trzeba przyczepić się, do wzmianki o innej marce? ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam głośniki wysokotonowe firmy bang&olufsen wyjęte z F11 LCI, z zielonymi naklejkami, typowymi dla tego systemu

Chyba nie zrozumiałeś mojego pytania. Pytałem o głośniki HK, które montowałeś w kolumnach i w samochodzie.


 

To Twoja teoria. Pomiary mogą pokazać coś zupełnie innego ;)

Temat o budżetowym podejściu do car audio a Ty "wyskakujesz" z pomiarami? Kolega z forum zadał pytanie w zakresie niedrogiego i bezinwazyjnego polepszenia podstawowego audio a temat zaczyna dryfować w profesjonalne podejście do nagłośnienia :roll:


 

Po pierwsze. Nigdzie nie napisałem że to uniwersalne rozwiązanie. To był przykład podważający Twoją teorię, że konieczne jest niskie cięcie tweetera, aby scenę mieć nad deską. Kontrargumentów brak, to trzeba przyczepić się, do wzmianki o innej marce? ;)

 

Napisałem tylko, że niskie cięcie znacząco poprawi usytuowanie sceny a nie że jest to konieczne. Pewnie znajdzie się milion innych rozwiązań, które równie dobrze się sprawdzą (DSP, dodanie średniotonowych w okolicach słupka, dobranie głośników odpowiadających charakterystyką brzmienia do kabiny itp, etc). Ja podałem jedno z nich. Nie wkładaj mi zatem w usta słów, których nie powiedziałem.


Co do kontrargumentów to Cię nie rozumiem. Podałeś w temacie o nagłośnieniu BMW przykład profesjonalnie nagłośnionego AUDI, który wg Ciebie pasuje do tematu niniejszej rozmowy, zupełnie pomijając to, że większość z czytających ten topic zapewne chce się dowiedzieć o prostych metodach poprawy audio. Oczywistym jest, że pomiary i na ich podstawie dobór odpowiednich komponentów da najlepsze rezultaty ale nie każdy ma chęć, czas, pieniądze i sposobność do tego aby czy to samemu zrobić czy też zlecić profesjonalnemu warsztatowi. Koledzy pytają o proste rozwiązania i o tym jest ten topic więc Twoje rozwodzenie się jest bezsensu. Skupmy się tu na prostych metodach a profesjonalne rozwiązania pozostawmy dla innego tematu.


Jak masz jakieś to podaj to i ja się chętnie dowiem :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze
Mam głośniki wysokotonowe firmy bang&olufsen wyjęte z F11 LCI, z zielonymi naklejkami, typowymi dla tego systemu

Chyba nie zrozumiałeś mojego pytania. Pytałem o głośniki HK, które montowałeś w kolumnach i w samochodzie.

H/K miałem do niedawna w samochodzie(wymontowane z tylnych boczków E63), do zmiany na bangi

H/K zamontowałem też w małych Heco Legato(domowe mini monitorki), zamiast oryginalnych 19mm aluminiowych kopułek. Grają na biurku od córki.

M.in. w obu przypadkach nie słychać "naleciałości" w dźwięku tych tweeterów, które można spotkać w systemie logic7. Wyraźnie łagodniej to brzmi

 

To Twoja teoria. Pomiary mogą pokazać coś zupełnie innego ;)

Temat o budżetowym podejściu do car audio a Ty "wyskakujesz" z pomiarami? Kolega z forum zadał pytanie w zakresie niedrogiego i bezinwazyjnego polepszenia podstawowego audio a temat zaczyna dryfować w profesjonalne podejście do nagłośnienia :roll:

Nie można komuś polecać niskiego cięcia, gdy nie wiemy czy głośnik to wytrzyma. Wiele głośników, żeby ciąć w rejonach 2-2,5kHz należy użyć zwrotnic III lub IV rzędu, żeby to rzeczywiście było bezpieczne.

 

Po pierwsze. Nigdzie nie napisałem że to uniwersalne rozwiązanie. To był przykład podważający Twoją teorię, że konieczne jest niskie cięcie tweetera, aby scenę mieć nad deską. Kontrargumentów brak, to trzeba przyczepić się, do wzmianki o innej marce? ;)

 

Napisałem tylko, że niskie cięcie znacząco poprawi usytuowanie sceny a nie że jest to konieczne. Pewnie znajdzie się milion innych rozwiązań, które równie dobrze się sprawdzą (DSP, dodanie średniotonowych w okolicach słupka, dobranie głośników odpowiadających charakterystyką brzmienia do kabiny itp, etc). Ja podałem jedno z nich. Nie wkładaj mi zatem w usta słów, których nie powiedziałem.


Co do kontrargumentów to Cię nie rozumiem. Podałeś w temacie o nagłośnieniu BMW przykład profesjonalnie nagłośnionego AUDI, który wg Ciebie pasuje do tematu niniejszej rozmowy, zupełnie pomijając to, że większość z czytających ten topic zapewne chce się dowiedzieć o prostych metodach poprawy audio. Oczywistym jest, że pomiary i na ich podstawie dobór odpowiednich komponentów da najlepsze rezultaty ale nie każdy ma chęć, czas, pieniądze i sposobność do tego aby czy to samemu zrobić czy też zlecić profesjonalnemu warsztatowi. Koledzy pytają o proste rozwiązania i o tym jest ten topic więc Twoje rozwodzenie się jest bezsensu. Skupmy się tu na prostych metodach a profesjonalne rozwiązania pozostawmy dla innego tematu.


Jak masz jakieś to podaj to i ja się chętnie dowiem :wink:

Wspomniane audi to był przykład gdzie nie było konieczne niskie cięcie tweetera, żeby scena była na właściwej wysokości. Nie chodziło i nic innego ;)




Uważam, że już lepiej kupić zestaw odseparowany ze zwrotnicą producenta niż kupić tweetery jednego producenta, zwrotnicę drugiego producenta, nie mając kompletnie gwarancji, że zagra to dobrze.





BTW System Hifi Alpine do E90 i F30 używa praktycznie głośników z logic7. Tyle, że alpine dorobiło prostą zwrotnicę między wysokotonowym i średniotonowym, a bmw używa tylko kondensatora(dla bezpieczeństwa tweetera, w E65 jest zwykły elektrolit) + korekcji procesorem.


Mam schemat wspomnianej zwrotnicy dla E90, mogę podesłać jak ktoś będzie chętny. Myślę, że można by jej użyć w parze z dołożonymi głośnikami średniotonowymi i wysokotonowymi z logic7

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Odświeżę temat. Właśnie jestem po montażu chińskiego PUZU.

https://ibb.co/FK5pqmn

Ustawiłem korekcję dla wszystkich głośników i powiem jedno - WOW! Wiem, że to chinol ale jak to gra! W tej cenie trudno znaleźć lepszą opcję. Czeka mnie jeszcze wymiana subwooferów pod siedzeniami bo mam niestety podstawowe plus dołożenie osobnego wzmacniacza do nich ale już teraz gra to o niebo lepiej niż seria a i myślę, że śmiało można stawać do walki z HK czy BO.

Teraz w końcu jest właściwa scena, mocne, punktowe umiejscowienie instrumentów, przestrzeń, powietrze. Jest po prostu tak jak powinno być od początku. Polecam dołożenie tego PUZU dla tych wszystkich, którym zależy na znaczącej poprawie dźwięku.

Może jak starczy mi czasu i w końcu założę swój temat samochodu to tam rozpiszę szerzej zakres modyfikacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze
Problemem tweeterów oferowanych przez BMW jest nieszczęsny kondensator, który kastruje pasmo wyższych częstotliwości do minimum. Dodatkowo membrany tweeterów HK czy B&O są wykonane z twardych materiałów (zwłaszcza HK) i będą zawsze grały ostro. Oczywiście co kto lubi. Ja wolę jedwabne kopułki bo grają miękko, a jak są dobrej jakości to mają również i sporo powietrza. Najważniejsze wg mnie na start z poprawą podstawowego audio to wstawienie zwrotnicy w torze średnio/wysoko tonowym, dodanie tweeterów i wycięcie z nich (jeżeli mają) kondensatora. Ważne aby zwrotnica miała niski punkt cięcia pasma, co mocno przyczyni się do podniesienia sceny dźwiękowej. Naprawdę polecam ten zabieg bo znacząco poprawia on brzmienie systemu.


Co do przekodowania ze stereo na HiFi to ja póki co tego nie zrobiłem. Faktycznie dźwięk jest sztucznie podbity w paśmie wyższego basu (okolice 200Hz) i wyższych średnich (okolice 3000Hz). Ja na razie niweluję to poprzez ustawienie EQ w telefonie gdy słucham muzyki przez BT. Zdecydowanie poprawia to brzmienie - bas przestaje być dudniący a wysokie jazgoczące.


Co do światłowodów to jest to do przejścia zwyczajnym konwerterem cyfrowo-analogowym co pozwoli podłączyć dowolny wzmacniacz poprzez chinche.

 


Czy dobrze rozumiem że mówisz iż warto jest wywalić kondensator przy tweeterach w nagłośnieniu Harman Kardon w F10/F11?


Ze wzmaka idzie jeden sygnał na tweety i średniotonowe - w średniotonowych się to rozchodzi.

Bang i Olufsen ma juz osobne wyjscie na tweetery (wtedy sa juz bez kondzi).


Jak sie maja glosniki B&O podpiete do wzmaka HK ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem HK jest taki, że średnie grają całym pasmem (nie są filtrowane od góry) a tweetery mają najbardziej podstawową filtrację właśnie w postaci żałosnego kondensatora. Nigdy to nie będzie grało dobrze. Na pewno lepszym rozwiązaniem będzie usunięcie konda i dołożenie osobnej zwrotnicy. Wtedy przynajmniej pasmo będzie rozdzielone a głośniki nie będą niepotrzebnie obciążone.


Co do głośników BO i wzmaka HK to się nie wiem bo nie słyszałem takiej konfiguracji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze
Problem HK jest taki, że średnie grają całym pasmem (nie są filtrowane od góry) a tweetery mają najbardziej podstawową filtrację właśnie w postaci żałosnego kondensatora. Nigdy to nie będzie grało dobrze. Na pewno lepszym rozwiązaniem będzie usunięcie konda i dołożenie osobnej zwrotnicy. Wtedy przynajmniej pasmo będzie rozdzielone a głośniki nie będą niepotrzebnie obciążone.


Co do głośników BO i wzmaka HK to się nie wiem bo nie słyszałem takiej konfiguracji.

Czyli sugerujesz założenie zwrotnicy i wywalenie kondzia.

Takie rozwiązanie było w nagłośnieniu Individual (przypominające troche B&O) w serii E. Miałem osobiście w E61.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze
Problem HK jest taki, że średnie grają całym pasmem (nie są filtrowane od góry) a tweetery mają najbardziej podstawową filtrację właśnie w postaci żałosnego kondensatora. Nigdy to nie będzie grało dobrze. Na pewno lepszym rozwiązaniem będzie usunięcie konda i dołożenie osobnej zwrotnicy. Wtedy przynajmniej pasmo będzie rozdzielone a głośniki nie będą niepotrzebnie obciążone.


Co do głośników BO i wzmaka HK to się nie wiem bo nie słyszałem takiej konfiguracji.

A co złego jest w filtrach pierwszego rzędu? Nawet wiele czołowych producentów kolumn stosuje takie rozwiązanie tam gdzie to jest możliwe.


Badziewny kondensator do tweetera jest tylko w E65, gdzie zastosowali elektrolit bipolarny(który zdarza się też w systemach Hifi w wielu modelach). Reszta modeli ma najczęściej kondensator MKT/MKSE, który wcale taki zły nie jest.


Co do bardziej rozbudowanej zwrotnicy, to dopiero pomiar tego systemu mógłby odpowiedzieć czy rzeczywiście jest konieczne cięcie od góry średniaka. Użyty kond do tweetera powoduje dosyć wysokie cięcie, więc może się to jak najbardziej sprawdzać i zgrywać się z opadającą charakterystyką pasma średniaka.

Należy pamiętać, że w przypadku systemów Top-hifi(nie zawsze był to logic7 od H/K ) mamy do czynienia z procesorem DSP, który sporo umożliwia. Nie ma informacji jakie zostały wprowadzone korekcje(a myślę, że zostały, nie tylko korekcje czasowe ze względu na kubaturę), więc wiele rzeczy mogli wyciąć programowo.

Podejrzewam, że programowo walczyli z rezonansami membrany w serii Exx, tam mid ma aluminiową membranę. W serii Fxx zmienili głośniki na wersję z membraną polipropylenową, która jest łatwiejsza w ogarnięciu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze
A co złego jest w filtrach pierwszego rzędu? Nawet wiele czołowych producentów kolumn stosuje takie rozwiązanie tam gdzie to jest możliwe.

 

Wg Ciebie HK dobrze gra?

Osobiście biorąc nowe auto, nie dopłaciłbym do Banga, pozostałbym przy Logic7, ale do Bowersa w serii Gxx dopłaciłbym, to już innego granie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze
A co złego jest w filtrach pierwszego rzędu? Nawet wiele czołowych producentów kolumn stosuje takie rozwiązanie tam gdzie to jest możliwe.

 

Wg Ciebie HK dobrze gra?

Osobiście biorąc nowe auto, nie dopłaciłbym do Banga, pozostałbym przy Logic7, ale do Bowersa w serii Gxx dopłaciłbym, to już innego granie.

 


Ciekaw jestem kiedy wprowadzą korekcję czasową nastawioną na fotel kierowcy i znacznie poprawią lokalizację źródeł pozornych. Myślę, że wtedy dopiero systemy te zaczęły by robić robotę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze
A co złego jest w filtrach pierwszego rzędu? Nawet wiele czołowych producentów kolumn stosuje takie rozwiązanie tam gdzie to jest możliwe.

 

Wg Ciebie HK dobrze gra?

Osobiście biorąc nowe auto, nie dopłaciłbym do Banga, pozostałbym przy Logic7, ale do Bowersa w serii Gxx dopłaciłbym, to już innego granie.

Bowers zastąpił Banga to jedno.


Dwa - głośniki L7 mają 2,6Ohm około więc są bardziej 'efektywne' od pozostałych głóśników Top HiFi. W połączeniu ze wzmakiem od F10 grają dość fajnie. Moim zdaniem dużo lepiej niż te czarne alakarbonowe TopHiFi/Harman Kardon z F25 czy F01.


Mam wzmaka z softem 2020 i mam do wyboru w kodowaniu wiele róźnych aut. Od RR przez serie G po F01.

Wrażenia odsłuchowe są bardzo odmienne. Polecam tam sobie poklikać, może ktoś znajdzie coś dla siebie :)


Moim zdaniem najlepiej grają:

Bowers/Bang

L7 (srebrne z E60)

HK (czarne ze srebrnym srodkiem)

HK/TopHiFi z F01/F25 itp).


Ale 'najgłośniej' najbardziej 'efektywnie' na pewno L7 z racji impedancji.


Tweetery najlepsze z Bowersa (te z rzekomymi diamentami) a najgorzej te takie płaskie 'stare' jak w e60 - ktore byly tez w f01.


Bawiłem się też w podłączanie zwrotnic od Individual E61 pod F11 z głośnikami Banga i DSP HK. Efekt był średni.

A tweetery (te czarne, materiałowe) z individuala są wymiarami mniejsze (śednica także) i maja 8Ohm impedancji - więc chyba nie pasują do 'pozostałych' konfiguracji głośnikowych gdyż trzeba by w eq podbić wysokie tony?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze

Bowers zastąpił Banga to jedno.


Dwa - głośniki L7 mają 2,6Ohm około więc są bardziej 'efektywne' od pozostałych głóśników Top HiFi. W połączeniu ze wzmakiem od F10 grają dość fajnie. Moim zdaniem dużo lepiej niż te czarne alakarbonowe TopHiFi/Harman Kardon z F25 czy F01.


Mam wzmaka z softem 2020 i mam do wyboru w kodowaniu wiele róźnych aut. Od RR przez serie G po F01.

Wrażenia odsłuchowe są bardzo odmienne. Polecam tam sobie poklikać, może ktoś znajdzie coś dla siebie :)


Moim zdaniem najlepiej grają:

Bowers/Bang

L7 (srebrne z E60)

HK (czarne ze srebrnym srodkiem)

HK/TopHiFi z F01/F25 itp).


Ale 'najgłośniej' najbardziej 'efektywnie' na pewno L7 z racji impedancji.


Tweetery najlepsze z Bowersa (te z rzekomymi diamentami) a najgorzej te takie płaskie 'stare' jak w e60 - ktore byly tez w f01.


Bawiłem się też w podłączanie zwrotnic od Individual E61 pod F11 z głośnikami Banga i DSP HK. Efekt był średni.

A tweetery (te czarne, materiałowe) z individuala są wymiarami mniejsze (śednica także) i maja 8Ohm impedancji - więc chyba nie pasują do 'pozostałych' konfiguracji głośnikowych gdyż trzeba by w eq podbić wysokie tony?

A jakie to ma znaczenie, że bowers zastąpił banga. Bang&Olufsen i Bowers&Wilkins to dwie różne firmy.

Głośniki Bowersa jak i strojenie jest inne niż w przypadku Banga. Bowers nie używa tweetera "soczewkowego" i membran ceramicznych dla tweeterów

W przypadku samochodówki, mają wiele wspólnego z harmanem. M.in. wzmacniacz bowersa w G11/G30 jest produkcji Harmana


Sama impedancja nie definiuje efektywności. Efektywności głośników o różnych impedancjach może być taka sama przy dostarczeniu tej samej mocy(pomiar wykonuje się przy mocy 1W, wiele firm oszukuje i głośniki o impedancji niższej niż 8ohm mierzy przy użyciu napięcia 2,8V, a to jest 1W dla 8Ohm). Niższa impedancja umożliwia osiągnięcie większej mocy przez wzmacniacz.

Suby z Logic7 z E65(przedlift) mają impedancję 4Ohm, ale są na basie efektywniejsze od subwooferów z systemu Hifi, które mają impedancję 2Ohm



Logic7 w E60 i E90 to te same systemy. Głośniki mają inny kosz, ale to te same głośniki. Kwestia innej korekcji w procesorze DSP wewnątrz wzmacniacza

Tweetery są te same w E60, E90, F10(z logic7), G30.

Co ciekawe, dopiero w G30 zmienili korekcję usuwając pewną naleciałość w dźwięku tweeterów. Same tweetery nie są powodem tej "naleciałości", bo miałem je podłączone w aucie pod zwykłym radiem, a nawet w kilku kolumnach

Co do midów, to ta membrana "alakarbon" to zwykły polipropylen(plastik), który ma większe tłumienie wewnętrzne, więc zapewne przez to, że nie gra tak "ostro" jak aluminiowa(nie ma tak zaznaczonych rezonansów) to gra dla niektórych "gorzej"


Różne opcje kodowania we wzmacniaczu odnoszą się wielu rożnic. DSP wprowadza korekcję czasową, poprawia charakterystykę zależnie od rodzaju nadwozia(różne odbicia). Oraz wprowadza inne korekty z racji różnych głośników.


Bowers domieszkę diamentu zastosował tylko w przednich tweeterach.


W E60 nie było systemu Philipsa, więc nie mogło być tych "płaskich" tweeterów jak w E70 czy na początku F01

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze
A jakie to ma znaczenie, że bowers zastąpił banga. Bang&Olufsen i Bowers&Wilkins to dwie różne firmy.

No ale producent głośników jeden, np.LPG


Głośniki Bowersa jak i strojenie jest inne niż w przypadku Banga. Bowers nie używa tweetera "soczewkowego" i membran ceramicznych dla tweeterów

W przypadku samochodówki, mają wiele wspólnego z harmanem. M.in. wzmacniacz bowersa w G11/G30 jest produkcji Harmana


Zależy od rynku, natomiast Harman to nie Harman Kardon...




Sama impedancja nie definiuje efektywności. Efektywności głośników o różnych impedancjach może być taka sama przy dostarczeniu tej samej mocy(pomiar wykonuje się przy mocy 1W, wiele firm oszukuje i głośniki o impedancji niższej niż 8ohm mierzy przy użyciu napięcia 2,8V, a to jest 1W dla 8Ohm). Niższa impedancja umożliwia osiągnięcie większej mocy przez wzmacniacz.

Suby z Logic7 z E65(przedlift) mają impedancję 4Ohm, ale są na basie efektywniejsze od subwooferów z systemu Hifi, które mają impedancję 2Ohm



Logic7 w E60 i E90 to te same systemy. Głośniki mają inny kosz, ale to te same głośniki. Kwestia innej korekcji w procesorze DSP wewnątrz wzmacniacza

Tweetery są te same w E60, E90, F10(z logic7), G30.


Mylisz się. E60 i F10/G30 ma inne tweetry. Inna konstrukcja itp.


Co ciekawe, dopiero w G30 zmienili korekcję usuwając pewną naleciałość w dźwięku tweeterów. Same tweetery nie są powodem tej "naleciałości", bo miałem je podłączone w aucie pod zwykłym radiem, a nawet w kilku kolumnach

Co do midów, to ta membrana "alakarbon" to zwykły polipropylen(plastik), który ma większe tłumienie wewnętrzne, więc zapewne przez to, że nie gra tak "ostro" jak aluminiowa(nie ma tak zaznaczonych rezonansów) to gra dla niektórych "gorzej"


Różne opcje kodowania we wzmacniaczu odnoszą się wielu rożnic. DSP wprowadza korekcję czasową, poprawia charakterystykę zależnie od rodzaju nadwozia(różne odbicia). Oraz wprowadza inne korekty z racji różnych głośników.


Bowers domieszkę diamentu zastosował tylko w przednich tweeterach.


W E60 nie było systemu Philipsa, więc nie mogło być tych "płaskich" tweeterów jak w E70 czy na początku F01


W F01 do końca, nawet z Harman Kardon były te badziewne tweetry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
Ktoś może podpowiedzieć jak dokładnie wygląda audio w wersji standardowej (stereo) w F11. Czy są tylko 4 głośniki -dwa szerokopasmowe 10cm w przednich drzwiach plus dwa subwoofery pod fotelami i wszystko zasilane bezpośrednio z radia? Wszędzie widzę tylko opisy wersji "wyższych" a o wersji stereo niestety za dużo informacji nie ma, ma ktoś może schemat standardowej instalacji audio?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze
Ktoś może podpowiedzieć jak dokładnie wygląda audio w wersji standardowej (stereo) w F11. Czy są tylko 4 głośniki -dwa szerokopasmowe 10cm w przednich drzwiach plus dwa subwoofery pod fotelami i wszystko zasilane bezpośrednio z radia? Wszędzie widzę tylko opisy wersji "wyższych" a o wersji stereo niestety za dużo informacji nie ma, ma ktoś może schemat standardowej instalacji audio?

Głośniki szerokopasmowe w przednich drzwiach. Takie same głośniki w suficie nad bagażnikiem. Oraz subwoofery pod fotelami.

Jak dobrze pamiętam to wszystko zasilane z radia. Dodatkowo odpowiednia korekcja żeby jakoś to brzmiało

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.