Skocz do zawartości

[E39] ogrzewanie tylnej szyby jeszcze raz 530d kombi


tooblack

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich, to mój pierwszy post na forum, chociaż korzystam już jakiś czas. Niestety nie znalazłem działu typu powiatalnia...A więc mam na imię Filip, mieszkam w Sz-n, od niedawna wraz z żoną stalismy się posiadaczami e39 kombi 530d z 2001, auta znanego juz na forum, zakupionego od forumowicza Bono.

Sory za ot.

 

Póki co potrzebuje pomocy w sprawie nie działającego ogrzewania tylnej szyby. Temat poruszany już nie raz na forum jednak w szukajce nie odnalazlem odpowiedzi na moje pytania.

 

Moja sytuacja jest następująca, zaczęło się od spalonego bezpiecznika 40a z tylu nad akumulatorem. Powodem przepalenia była znana usterka przetartej wiazki przy lewym zawiasie tylnej klapie. Z calej wiązki zrobił się jeden kabel. Po naprawie kabli, założyłem nowy bezpiecznik, niestety ogrzewanie dalej nie działa.

Do bezpiecznika dochodzi prad, dalej kable ida do przekaznika, niestety niewiem jak sprawdzić.czy jest sprawny, nie ma zadnego cykania, jesli wlacze przycisk od ogrzewania, ktory dziala normalnie, wydaje mi sie ze po jakims czasie powinien przekaznik go rozłączyć. Tak sie nie dzieje. Dioda świeci się cały czas. W tylnej klapie na kabelku który jest podłączony do szyby napięcia brak, dalej połączony jest on chyba z jakimś wzmacniaczem, chyba antenowym, do wzmacniacza

napięcie też nie dochodzi. Od wzmacniacza dalej jest żółto-czarny kabel ktory leci w strone zawiasu lewego klapy, dalej w podsufitke. Moje pytania:

 

1.W jaki sposób działa ogrzewanie tylnej szyby, tzn.

a) czy mozliwe ze wlacza sie ono dopiero jak spadnie temperatura zewnetrzna?

 

b) Tu prosba do posiadaczy kombi e39, czy u was jak zalaczacie ogrzewanie szyby tylnej, slychac przekaźnik? Czy po jakims czasie samoistnie sie wylacza?

 

c) czy jesli otworzę klape bądź szybę ogrzewanie bedzie dzialac?

 

2. Czy ktoś posiada jakieś schematy elektryczne do tego autka? Niestety nic nie mogłem znaleźć, myślę ze ułatwiły by mi znalezienie przyczyny

 

3. Ktory przekaźnik odpowiada za ogrzewanie tylnej szyby ? U mnie sa cztery nas akumulatorem.

 

4.Jak sprawdzić czy przekaźnik działa?

 

5. Czy jest jeszcze jakiś inny bezpiecznik który odpowiada za ogrz.tyl.szyby , poza tym nad akumulatorem, np w schowku...?

 

Przepraszam, trochę się rozpisałem, to moje pierwsze bmw, i pierwszy raz problem z ogrzewaniem tylnej szyby. Z gory dziekuje za pomoc...

 

Tylko nie piszcie żebym udał się do elektryka, jak zobaczyłem przedluzane kable , łaczone na skretke, owijane izolacja w tylnym zawiasie klapy,.to ja dziekuje partaczom, wole sam zrobic.

Pozdrawiam

 

Wysłano z HTC HD2 z użyciem Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niewiem czy doczytales moje wypociny, ale lewa strone pod plastikiem, tam gdzie zawias klapy jest przerabialem, takiego partactwa jak tam bylo to jeszcze moje oczy.nie widzialy( wiazka 6 kabli zlaczyla sie w jeden od przejarania) ,jezeli chodzi o prawa strone to kable byly w dobrym stanie, ale z tego co sie orientuje to ten od ogrzewania szyby tj. Zolto-czarny idzie wlasnie do lewego zawiasu.

 

Wysłano z HTC HD2 z użyciem Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze
U mnie nie słyszę przekaźnika a ogrzewanie wyłacza się samo po jakimś czasie i jak do tej pory nie doszedłem jaki to czas ani od czego to zależy. Czasem mnie to denerwuje gdy jest zima a to się samo wyłaczy.
Drogą dedukcji doszedłem do konkluzji...!!!!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli prawidlowo, przekaznik rozlacza po jakimś czasie, ja dalej nie mogę dojść który kabelek jest plusem od podgrzewania, typowany żółto-czarny okazał się plusem od światła.stopu na szybie, podtym światłem jest przylutowany czarny do szyby - czyli masa. Dzieki za odp.

 

Wysłano z HTC HD2 z użyciem Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Przewody do podgrzewania tylnej szyby to brązowy i czarny (grube - 2,5mm2). Brązowy to masa. Czarny to +12V.

Tu masz opisane reguły załączania zasilania ogrzewania:

 

Rear window defogger

Defrosting phase:

After switching on the ignition , the rear window defogger is switched on when operated for the first time for 10 minutes or 17 minutes depending on the coding . Undervoltage monitoring is not active during this period of time.

 

Post-heating phase:

The post-heating phase starts up if the rear window defogger is activated once again after initial switch-on. Clocked operation of the post-heating phase switches the voltage supply for the rear window defogger relay at alternating intervals of 40 seconds ON and 80 seconds OFF.

 

Undervoltage monitoring:

Untervoltage cut-out is activeduring the post-heating phase . The terminal 30 voltage is evaluated in the control unit and the relay for the rear window defogger is switched off if the voltage drops below11.4 V . The time counter is stopped . The function indicator , however, does not go out. The relay for the rear window defogger is switched on again if the terminal 30 voltage reaches a value above 12.2 V . For this purpose, the threshold value must be applied for at least 1 second.

 

Pozdrawiam,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, dziękuję za pomoc, teraz rozumiem jak to działa, masz piwko u mnie.

 

Okazało się, ze gruby czarny kabel był przerywany, w środku klapy, jednak przy otwartej szybie, włączonym zapłonie, oraz załączonym ogrzewaniu nie było na nim +12v więc uznałem go za mase.

 

Po naprawie tylna szyba zaczęła grzac, dziękuję za pomoc, teraz pora na walke z PDC.

Pozdrawiam.

 

Wysłano z HTC HD2 z użyciem Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.