Skocz do zawartości

Z3 M52TU Grzechotanie na srednich temperaturach / Vanos?


tetno

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich. Od mniej wiecej 2 miesiecy jestem wlascicielem Z3 2.0 rocznik 1999. Auto piekne, w swietnym stanie itp - jednym slowem perelka :). Mam jednak jeden problem ktory nie pozwala mi spac - cos mi grzechocze przy srednich temperaturach silnika. Silnik M52TUB20 wiec pisze tez na forum e36. Postaram sie opisac problem dokladniej:

 

- najczestrze wystepowanie problemu - po porannym rozgrzaniu silika ( wycieczka do przedszkola ) parkuje auto na mniej wiecej 2 godziny. Gdy wracam i uruchamiam z3 silnik jest jeszcze troche cieply - wskazowka jest podniesiona w polowie drogi do pelnego rozgrzania. Z 2 razy problem pojawil sie  tez zwyczajnie przy porannym rozruchu auta;

 

- co sie dzieje - a wiec przy tych srenich temperaturach silnika gdy auto pochodzi mniej wiecej minute zaczyna pojawiac sie brzeczenie mechaniczne w okolicy ukladu vanos / przodu silnika. Brzeczenie pojawia sie najczesciej gdy odpuszczam gaz, ale potrafi sie tez utrzymywac gdy mam stale obroty okolo 2000

 

- brzeczenie znika po 1-2 minutach ! - podczas jazdy juz sie nie pojawia

 

- brzeczenie wystepuje w zakresach 1500-2250 ( bardzo orientacyjne zakresy )

 

- wydaje mi sie ze brzeczenie znika jak mocniej przygazuje - np powyzej 4000

 

Co do tej pory zostalo zrobione w tym temacie/aucie:

 

- nowy olej 0-w40 mobil 1    ( zwyczajnie z przegladem auta, auto wczesniej jezdzilo tez na tym oleju )

- napinacz lancucha - nazwijmy go "bocznym" - nie gorny ( instalowany z boku bez rozkrecania silnika

- pompa wody ( to tak bardziej zapobiegawczo - plus tez potrafi podobno grzechotac )

- nowe swiece - serwisowo nie do konca zwiazane z tym problemem

- masa paskow itp - tez serwisowo

 

Zmiany - glownie mowie o napinaczu lancucha nic niedaly.

 

Po przewertowaniu polskich i zachodnich forow pojawiaja sie 3 glowne rozwiazania ale jakos zawsze sa drobne roznice w przypadkach:

 

- uszkodzony uklad vanos - wymiana calego ukladu lub jedynie uszczelek/metalowych pierscieni w srodku

- uszkodzona jakas cewka chyba elektromagnetyczna - aka "solenoid" sterujaca przeplywem oleju / stanem vanosa w ukladzie vanos

- gorny napinacz lancucha

 

 

I teraz pytanie - co radzicie / w czym jest problem / może inna przyczyna? Co moze powodowac pojawienie sie problemu dopiero w srednich temperaturach i nastepnie jego zanik? Jak to dalej diagnozowac?

 

Jutro postaram sie nagrac film. A serwis chce mi teraz odkrecic pokrywe silnika i poogladac od gory lancuch / vanosa.

 

 

Pozdrawiam 

Przemek

Edytowane przez tetno
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dla nie to są wszystko objawy grzechotnika vanosa , choć dziwie się że w tym silniku i w tym roczniku...

Ile ty masz tam na kulane kilometrów?

UWAGA!Brak dachu!

"Nie ma na świecie przyjaźni, która trwa wiecznie. Jedynym wyjątkiem jest ta, którą obdarza nas pies." /Konrad Lorenz/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przebieg dosc smieszny - 65 tys. Auto mozliwe ze mialo okresy w ktorych troche stalo [ cala zima itp ]. Generalnie wszystko w stanie idealnym - jedynie troche gum/uszczekek/paskow bylo do wymiany z uwagi na wiek. Obecnie jest w serwisie i walcza z VANOSAMI - dam znac co to dalo.

 

 

[p]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jest dobrze - wymiana vanosa nic nie dala :(((((. Podpinam 2 nagrane dzisiaj filmy. Zwlaszcza na 2 dobrze slychac problem. Posluchalem troche jeszcze dzisiaj silnik - wydaje sie ze grzechotanie pochodzi z okolic dolotu / lub moze byc pod nim. Oczywiscie to taka opinia "na ucho" - nie znam sie na tym i moze dzwiek jest z innego miejsca.

 

 

 

Co o tym myslicie??? Czy np tak moze sie zachowywac uszkodzona DISA? Dodam tylko ze byla wyczyszczona [ tak mowi serwis ] ale nie byla wymieniona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy temu...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.