Skocz do zawartości

[E39] Jakie Opony?


DaroE39

Rekomendowane odpowiedzi

Witam po raz kolejny :) Prosiłbym o małą pomoc :) Obecnie na autku mam Alufelgi AEZ BIMO 17'' i z tego co pamiętam albo 8,5'' albo 9" szeroka. Mam teraz oponki 235/45/17 ale z przodu mam jedną wyząbkowaną (co objawia się buczeniem przy jeździe i bardzo mnie denerwuje :evil: ) oraz czuję jak troche że tak powiem "buja" w koleinach na naszych polskich drogach. Muszę wymienić z przodu ogumienie na nowe i z tym wydaje mi się mniej szerokie (chodzi o to bujanie na koleinach).

 

I jaką byście szerokość/wysokość opony proponowali do normalnej i komfortowej jazdy z przodu z tym mówię od razu, że mam fabryczne zawieszenie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze
Jeżeli chcesz zostać przy 17 calowych felgach to taki sam rozmiar jak masz tylko jakieś dobre opony. Miałem dwie E39 z zawieszeniem sportowym i komfort na takich oponach był wystarczający, a przecież Ty masz zawiechę normalną więc tym bardziej powinno być ok.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kolego jest oki :) tylko jak są faktycznie duże koleiny a takie są często u nas na drogach to dość mocno trzeba trzymać kierownice żeby utrzymać autko na drodze chociażby przy zmianie pasa :) a nawet fabrycznie wychodziły z ogumieniem chyba 225, a ja myślę nad 215
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

 

kolego ja jeżdże na 16 co prawda, ale powiem tak letnie mam 225/55 i buja zimówki miałem 205/50 troszkę niższy balon, tak wyszło, ale ta szerokość była moim zdaniem super naprawdę całkiem inna jazda a niby nie ma tak dużej różnicy, teraz jak będę kupował oponki na zimę to też pomyślę o 205 tylko z większym balonem zawsze to bezpieczniejsze dla felgi w razie jakiegoś niekontrolowanego krawężnika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no wiem wiem że na 205 dużo lepiej się jeździ ale 205 chyba będzie za małe dla felgi o szerokości 9"albo 8,5" (nie pamiętam dokładnie :oops: ) bo ta szerokość 105 będzie bardzo duży nacią a tego też nie za bardzo chcę :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego - pamiętaj, że koleina to WADA/USZKODZENIE jezdni więc trudno wymagać żeby auto szło jak po sznurku. Zawsze będzie trochę nosiło na takiej drodze. Co do szerokości - zejścia na węższe - to pamiętaj aby wziąć 2 kwestię pod uwagę:

1) zalecaną do danej szerokości felgi szerokość opony (aby nie było jakiegoś mega naciągu lub baryłki przesadnej bo może to być trochę niebezpieczne przy jakiś ostrzejszych sytuacjach)

2) odpowiedniej nośności opony - żebyś do niemałej masy e39 nie założył opony, która po prostu jest przeznaczona do aut mniejszych o mniejszej masie (jest to wtedy także nie do końca bezpieczne).

Poniżej masz link gdzie masz spis szerokości felg do danej szerokości opony - tego się trzymaj jeśli chcesz mieć bezpieczną jazdę.

http://www.felgi-opony.com/Aktualnosci/Szerokosc_opony__a_szerokosc_felgi_,3,32,15.html

Pzdr.

P.S. Ostatniej zimy miałem założone zimówki w rozmiarze 225/55/16 i jeździło mi się o niebo lepiej na nich (mam tu na myśli głównie kopny śnieg, w który łatwo się zapaść/zagrzebać choć na suchej nawierzchni także moje odczucia były lepsze bo szersza opona dawała mi lepsze odczuwalne trzymanie) niż na oponach, które miałem dwa sezony temu - 215/60/16. Na tych drugich co chwilę musiałem lecieć po saperkę i odkopywać auto ze śniegu na parkingu i to nawet choćbym nie wiem jak delikatnie ruszał to momentalnie auto mi osiadało w kopnym śniegu i była lipa.

Tak więc nie zawsze zimą węższy rozmiar znaczy "lepszy" - co mnie w sumie dość mocno pozytywnie zadziwiło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.