Skocz do zawartości

320D: Czy z padniętym turbo można jechać?


pielgrzym

Rekomendowane odpowiedzi

Witam :)

 

To kolejny post w stylu "mam paranoje". Od niedawna zwróciłem uwagę, że samochód lekko piszczy (oprócz klekotu jest takie delikatne piszczenie, słyszalne tylko jak się stoi bezpośrednio przed maską (np. otwiera bramę wjazdową ;) ). Wiem, że moje turbo nie jest już pierwszej świeżości (spocona jest), a jutro robię autem prawie 300km chciałem się upewnić - jeśli przydarzyłaby mi się przykra niespodzianka i moja gwizdawa zdecydowała się umrzeć w trasie - mogę włączyć "traktor mode" i prawym pasem doturlać się do najbliższego szamana od bmw, czy bezwzględnie zatrzymać traktor i uciekać się do Św. Lawety?

 

Z góry dziękuje za okazane zrozumienie! :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego nie ma się czym przejmować! piszczenie sprzed machy może świadczyć o zużyciu rolki prowadzącej, lub paska wielorowkowego. Jeśli boisz się o dmuchawke to jedź spokojnie, nie przeciążaj silnika i PAMIĘTAJ!!! Przed postojem wystudzaj turbulum bo właśnie takie akcje kończą się jak to nazwałeś Św Lawetą :lol:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na 100% z układu pasowego. Tyubo na biegu jałowmym ma minimalne obroty. Torbo zaczyna swoją pracę dopiero pod obciążeniem, czyli w trakcie jazdy.

jest sposób aby sie upewnić, czy to faktycznie układ pasowy, czy coś innego - weź jakiegoś "plaka" i popsikaj na paski, rolki - tak, jak robią handlarze - jak piski ustaną to szukaj w paskach, rolkach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Yop, turbo nie piszczy na wolnych obrotach tylko pogwizduje od jakiś 1600 rpm pod obciążeniem a jak zbliża się do końca żywota daje odczuc często braki i różnice w przyspieszeniu. A na gwizdającej turbinie to już chyba drugi rok zacząłem, grubo ponad 100 tysi tak przekulane a ona cały czas równo aczkolwiek słychac ją... :(
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za informacje ślicznie :)

 

Mam nadzieje, że moje turbo jeszcze troszkę pojeździ, bo szykują się kolejne wydatki - przy puszczaniu sprzęgła na 1 (bez gazu) trzęsie mi budą. Pachnie mi to problemami z dociskiem, a jak już się za sprzęgło zabieram to dwumasowi się nie upiecze ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przy puszczaniu sprzęgła na 1 (bez gazu) trzęsie mi budą. Pachnie mi to problemami z dociskiem

 

mowisz, ze to sprzeglo??

mi tez sie czesto zdarzy przy ruszaniu zatrzepac buda. co prawda w wiekszosci ruszam bez gazu (im delikatniej rusze to mniej trzesie) ale i czasami z gazem tez zatrzesie i jest to wtedy mocniej wyczuwalne.

a tak jak mowisz, sciagniesz sprzeglo a tu jeszcze dwumas.......

e34 520i '90 M50B20; 2006-2007

e34 520i '94 M50B20; 2007-2009

e46 320d '02 M47N; 2009-2015

e91 318d '09 N47; 2015-....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mowisz, ze to sprzeglo??

mi tez sie czesto zdarzy przy ruszaniu zatrzepac buda. co prawda w wiekszosci ruszam bez gazu (im delikatniej rusze to mniej trzesie) ale i czasami z gazem tez zatrzesie i jest to wtedy mocniej wyczuwalne.

 

Objaw jest dokładnie taki: na ciepłym silniku (między białymi widełkami temperaturomierza) jak puszczam powoli (ale płynnie) sprzęgło to mam wrażenie, że tak ślizga i trzęsie budą (jakby było nierówno dociśnięte i przeskakiwało). Jak dodam mało gazu to efekt się potęguje, jeśli dam wyższe obroty (1100-1200) to efekt ustępuje. Nie wiem, czy to jest związanie, ale przy ostrym przygazowaniu też mam wrażenie jakby lekko ślizgło i potem ciągnie ładnie :) pewnie czai się tam kompletny dramat, więc emeryt drive i wizyta u machera ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale przy ostrym przygazowaniu też mam wrażenie jakby lekko ślizgło i potem ciągnie ładnie :)

 

przygazowa na postoju czy w jezdzie?? bo jezeli na postoju to nie wydaje mi sie zeby cos takiego sie dzialo bo sprzeglo wtedy nie ma nic do tego, chyba ze sie myle??

moje objawy sa takie, ze jak lekko (plynnie) puszczam to rzadko sie zdarzy zeby trzepalo. gorzej jest jak gwaltowniej puszzcam to wtedy sie to ukazuje.

zerkne dzis jak jest z tym lekkim i mocniejszym dodaniem gazu.

 

tomek_gutowski moze i masz racje, jednakze wydaje mi sie ze to grubsza sprawa niz tylko plyn...

e34 520i '90 M50B20; 2006-2007

e34 520i '94 M50B20; 2007-2009

e46 320d '02 M47N; 2009-2015

e91 318d '09 N47; 2015-....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

od wymiany plynu i pozadnego odpowietrzenia - wiem z doswiadczenia ze czesto stary plyn tracacy swoje wlasciwosci moze nie za dobrze dociskac pracujace elementy ukladu sprzegla.

 

Czy to można zrobić samodzielnie (bez tunelu etc)? Tj. czy jest to trudne ;) Ile kosztuje taki płyn? Miałem ostatnio wymieniane wszystkie (chyba) płyny :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dodam jeszcze, ze jak stoje na luzie (obroty 830) i wciskam/puszczam sprzeglo zauwazalne sa skoki obrotow. nie wiem czy to jakies cisnienie przy wduszaniu/puszczaniu sprzegla to powoduje czy to moze wina samego sprzegla??

e34 520i '90 M50B20; 2006-2007

e34 520i '94 M50B20; 2007-2009

e46 320d '02 M47N; 2009-2015

e91 318d '09 N47; 2015-....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dodam jeszcze, ze jak stoje na luzie (obroty 830) i wciskam/puszczam sprzeglo zauwazalne sa skoki obrotow. nie wiem czy to jakies cisnienie przy wduszaniu/puszczaniu sprzegla to powoduje czy to moze wina samego sprzegla??

ja u siebie sprawdzałem to mam 830, a jak wciskam i puszczam sprzęgło waha się o 3,4 obroty.. a u Ciebie jest inaczej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dodam jeszcze, ze jak stoje na luzie (obroty 830) i wciskam/puszczam sprzeglo zauwazalne sa skoki obrotow. nie wiem czy to jakies cisnienie przy wduszaniu/puszczaniu sprzegla to powoduje czy to moze wina samego sprzegla??

ja u siebie sprawdzałem to mam 830, a jak wciskam i puszczam sprzęgło waha się o 3,4 obroty.. a u Ciebie jest inaczej?

 

dokladnie nie powiem ci czy to jest 3 czy 4obr ale nieduzo wiecej, gora do 10obr sie waha.

e34 520i '90 M50B20; 2006-2007

e34 520i '94 M50B20; 2007-2009

e46 320d '02 M47N; 2009-2015

e91 318d '09 N47; 2015-....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.