Skocz do zawartości

Wyrejestrowane auto - jak nim jechac?


Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Mam taki problem. Kupiłem autko które jest wyrejestrowane.

Istnieje jakaś metoda by móc legalnie przejechać tym autem?

Czy jak zrobię przegląd i opłacę OC to będę mógł nim jechać?

Słyszałem ze można gdzieś coś tam wykupić na przejazd takiego auta.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie pojedziesz legalnie niezarejestrowanym samochodem.

Ustawa prawo o ruchu drogowym:

Art. 79

4. Pojazd wyrejestrowany nie podlega powtórnej rejestracji, z wyjątkiem pojazdu:

1) odzyskanego po kradzieży;

2) zabytkowego;

3) mającego co najmniej 25 lat uznanego przez rzeczoznawcę samochodowego za unikatowy lub mający szczególne znaczenie dla udokumentowania historii motoryzacji;

4) ciągnika i przyczepy rolniczej;

5) wywiezionego z kraju lub zbytego za granicą, o którym mowa w ust. 1 pkt 3 (

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie możesz spróbować ubiegać się o pozwolenie czasowe.

Art. 74. 1. Czasowej rejestracji pojazdu dokonuje, w przypadkach określonych w ust. 2, starosta właściwy ze względu na miejsce zamieszkania (siedzibę) właściciela pojazdu, wydając pozwolenie czasowe i zalegalizowane tablice (tablicę) rejestracyjne.

2. Czasowej rejestracji dokonuje się:

1) z urzędu - po złożeniu wniosku o rejestrację pojazdu;

2) na wniosek właściciela pojazdu - w celu umożliwienia:

a) wywozu pojazdu za granicę,

b) przejazdu pojazdu z miejsca jego zakupu lub odbioru na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,

c) przejazdu pojazdu związanego z koniecznością dokonania jego badania technicznego lub naprawy;

3) na wniosek jednostki upoważnionej do przeprowadzania badań homologacyjnych lub jednostki badawczej producenta pojazdu, jego wyposażenia lub części - w celu umożliwienia odpowiednich badań.

3. Czasowej rejestracji dokonuje się na okres nieprzekraczający 30 dni, z zastrzeżeniem ust. 4. Termin ten może być jednorazowo przedłużony o 14 dni w celu wyjaśnienia spraw związanych z rejestracją pojazdu.

 

Zapytaj w swoim WK.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze
Witam.

Mam taki problem. Kupiłem autko które jest wyrejestrowane.

Istnieje jakaś metoda by móc legalnie przejechać tym autem?

Czy jak zrobię przegląd i opłacę OC to będę mógł nim jechać?

Słyszałem ze można gdzieś coś tam wykupić na przejazd takiego auta.

Pozdrawiam.

 

Opisz dokładnie sytuację. Auto było już zarejestrowane w PL?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, auto było zarejestrowane w PL. Potem nastąpiło jego wyrejestrowanie (nie wiem czy czasowe czy na stałe). Teraz stoi i ma blachy ale nie wiem jaka jest jego sytuacja prawna. Kupiłem to auto i teraz muszę je przewieźć 300 km. Laweta to ostateczne wyjście gdyż auto to waży 40ton. Czyli niskopodwoziówka i związane z tym koszta.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze

O ile kojarzę, to coś zmieniono w przepisach związanych z ponowną rejestracją samochodów wyrejestrowanych. Skarżyli się emigranci, że nie mogą wyrejestrować samochodów na okres wyjazdu z kraju i rząd podobno coś zmienił. Jeżeli tak, to możesz wziąć tablice tymczasowe w wydziale komunikacji i wykupić OC, które potem odzyskasz. Jak byś miał we wpisie do ewidencji handel samochodami to możesz kupić miesięczne OC.

 

Jest druga opcja. Możesz zamówić żółte tablice niemieckie z ubezpieczeniem. Kosztuje to około 500 zł, są firmy, które Ci wyślą takie tablice do domu i wtedy możesz 5 dni sobie śmigać ile chcesz. Nie wiem jednak jak to wygląda z ciężarówką, musiał byś do takiej firmy zadzwonić i się dowiedzieć, czy te tablice obowiązuję też przy takim samochodzie. Na allegro jest kilka ofert.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze
Niestety w chorym kraju jakim jest Polska można wziąć tablice tymczasowe tylko i wyłącznie na takich zasadach jak normalna rejestracja czyli komplet dokumentów. Więc wg mnie musisz mieć przegląd, a pani w okienku jak spytasz jak masz na niego dojechać powie Ci, żebyś sobie wziął lawetę. :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.