Skocz do zawartości

318i - ustawienie zbieżności


Robi1983

Rekomendowane odpowiedzi

Jestem tu nowy i serdecznie Witam wszystkich uzytkownikow forum.

Posiadam BMW e46 318i z 2001r na felgach 17stkach, opony 215/45.

Moj problem dotyczy zbieznosci kol z przodu, bylem w kilku zakladach na ustawienie zbieznosci i

nikt nie potrafi zrobic tego dokladnie tzn nie potrafia ustawic kiery dokladnie na wprost

do kierunku jazdy zawsze ucieka prawo albo w lewo?

Najleprze jest to ze nie znaja doladnych parametrow zbieznosci tego modelu kazdy

mowi cos innego.

 

Czy ktos z was wie jakie dokladnie powinny byc parametry zbieznosci tego modelu,

na takich kolach jak ja posiadam?

 

Moze moje sugestie oparte na waszych doswiadczeniach pomoga mechanikowi dojsc do ladu z kiera.

_________

Poprawiłem tytuł tematu. Następnym razem proszę opisywać hasłowo swój problem w tytule. mattiss

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co do kiery, to nie tylko przód odpowiada za dobre trzymanie. Trzeba mieć wszystkie 4 koła dobrze ustawione, a dziwne jest to że mechanicy nie mają danych do e46 :duh: może odwiedzasz nieodpowiednich mechaników.

wsadziłem gdzieś autodatę, jak znajdę to wyślę Ci dane

Będziesz Mógł Więcej
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety ale w Anglii brak dobrych mechanikow.

A co do tylu to tez zaczeli cos grzebac ale stwierdzili ze wszystko jest OK chociaz strzalki byly na czerwonych polach,

zbieznosc robiona komputerowo.

Jeszcze jedno czy na zbieznosc trzeba miec caly zbiornik paliwa? i czy jakos dociaza sie auto?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to nieźle skoro na czerwonych i mówią że jest ok. z tego co wiem, to musi być pełen bak, i dodatkowe obiążenia na siedzeniach i w bagażniku. instaluje autodate, zaraz dam znak sygnał :)
Będziesz Mógł Więcej
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak juz kolega dał link:

Oś przednia:

zbieżność: 0°14' ±8',

pochylenie koła: -20' ±20' (różnica między kołami nie większa niż 30'),

 

Oś tylna:

zbieżność: 0°16' ±6',

pochylenie koła: -1°30' ±15'

Będziesz Mógł Więcej
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzieki za parametry ale czy moglibyscie opisac jakos te paramertry PROSZE.

ale co chcesz aby opisać? czy nie rozumiesz co to znaczy zbieżność?

poza tym jak ustawiałeś geometrię to powinieneś dostać wydruk, masz go?

Będziesz Mógł Więcej
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem coś takiego http://www.wwc.pl/zbieznosc.html .Nie ustawiam zbieżności więc i nie wiem jak to się robi lecz:

 

Zbieżność kół

 

- jest wartością wskazującą na wzajemne położenie względem siebie kół przednich lub tylnych, patrząc od przodu pojazdu. Wartości zbieżności są dodatnie, jeżeli koła skierowane są do wewnątrz. Jeżeli koła skierowane są na zewnątrz to wartości są ujemne, a koła określa się mianem rozbieżnych . W zależności od zastosowanego przyrządu zbieżność mierzona jest jako kąt w stopniach kątowych lub jako wartość liniowa w milimetrach. Również od przyrządu zależy czy mierzona jest zbieżność całkowita obu kół, czy też zbieżności połówkowe każdego z kół.

 

czyli patrząc na oś z góry. i wartość osi przedniej od tudma 0°14' [0 stopni 14 minut- miara kąta] (±8') [to jest tolerancja czyli różnica musi sie zawierać w 8 minutach], koła są ustawione mniej więcej w ten sposób /----\ (no nie tak zbieżnie ku siobie ale nie wymyślili innych backslash'y :) Jeśli się mylę to niech ktoś mnie poprawi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

° oznacza stopnie

' oznacza minuty

a te tzrecie to jest tolerancja

 

różnicę w milimetrach to chyba w traktorach :)

żeby auto dobrze jeździło musi mieć dobrze ustawioną geometrię kół, w niektórych modelach można jeszcze ustawiać kąt wyprzedzenia sworznia zwrotnicy, ale to nei dotyczy e46.

jak kolega napisal zbieżność patrząc od góry auta /--\ , może być na plus, albo na minus \--/

pochylenie koła jak nazwa wskazuje, patrząc od przodu auta /--\, stare auta typu maluch czy star :mrgreen: mają taki pochylenie koła \--/

a nowsze takie /--\, a sportowe jeszcze bardziej są pochylone.

Będziesz Mógł Więcej
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

okrąg ma 360 stopni to tą 1/360 okręgu podziel przez 60 to bedziesz miał kąt jakiem odpowiada 1 minuta - okiem to tego nie uchwycisz.

Tak więc kolego to jest wystarczająco dokładnie , panowie z Bayern-u wiedzą co robią.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

prościej się nie da wytłumaczyć :D moze tylko ekierka w rękę i dzielić jeden stopień przez 7 to około wyjdzie 8' :wink: . Kolega croowab dał bardzo szczegółowe dane wydrukuj sobie i im pokaż do jakich wartości mają dążyć, chyba ze tego tez nie umieją...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego, przygotuj sobie te obciążniki. Tzn coś co te waży. Wątpię żeby, na miejscu mieli jak ci zalać bak do pełna i skombinować 3x68+21=225kg wagi luźnego towaru. Weź ze sobą np. 2 kolegów oraz trochę rzeczy do bagażnika.

 

Pzdr,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.