Skocz do zawartości

Bi-Xenon umarł , palnik jest dobry jak sprawdzić co padło


Tomeczek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Mam taki problem . Kilka dni temu padł mi Xenon. Kupiłem więc z bomby palnik bo byłem przekonany że to jego wina bo wcześniej widać było że ma lekko niebieskawe zabarwienie względem drugiej "bielszej" strony. Widziałem też że w nocy ten xenon tak jakby delikatnie migał. Widac to było tylko na granicy światło/cienia bo w głównej wiązce światla było to praktycznie nie zauważalne. Gdy zobaczyłem że xenon się nie wlącza bylem pewny że poszedł palnik więc kupiłem nowy , włożyłem go a tu kupa dalej nie świeci założyłem ten niby uwalony do drugiej lampy i jest OK. Do tej uszkodzonej lampy na wtyczce dochodzi zasilanie więc na bank padł moduł lub zapłonnik po włączeniu świateł słychać takie lekkie buczenie wydobywające się z okolic lampy (po dobrej stronie tego nie ma) ale nie mogę ustalić dokładnie skąd z wnętrza czy z dołu lampy. Mam teraz dylemat jak dojść co kupić bez demontarzu lamp i przekładania modułów lub zapłonników bo nie chce mi się tego robić czy może ktoś przerabiał podobny temat i zaoszczędzi mi kłopotu z demontarzem lamp bo chciałbym tego uniknąć tym bardziej że będę to musiał robić dwa razy raz żeby dojść co padło na zasadzie zamieniania elementów między lampami a potem jak dojdę po kupnie muszę znowu wyciągnąć tą uwaloną żeby zamontować moduł lub zapłonnik (zaznaczam że mam lampy oryginalne AL nic nie kombinowane). Proszę o wskazówki jak w najprostszy sposób bez demontarzu stwierdzić co padło.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:roll:

Nie jestem na 100% pewny ale myślę że chyba komp nic mi nie powie w tym temacie. Zasilanie jest na wtyczce więc lampa dostaje prąd więc powinna świecić. Najciekawasze jest to że jeździłem z tym kilka dni i nic mi na desce nie podawalo że xenon nie działa więc wygląda na to że komp auta uważa że wszystko jest OK. Dzisiaj odpiąłem wtyczkę główną zasilania tej lampy bo uznałem że jak coś tak buczy to może lepiej niech nie będzie zasilane bo lampa i tak nie świeci i co się okazało ciekawego że po chwili zapalił się znaczek lampy przedniej na diagramie z autem na desce :? a wczesniej z podpietą lampą nic nie zgłaszało że xenon jest uwalony. Nie wiem czy czasem przy Xenonach moduł komfortu sprawdza dosłownie palnik czy tylko sam moduł czy podaje poprawnie sygnał na zapłonnik ale tego nie jestem pewien w każdym razie z podpietą wtyczką do lampy jest niby "OK" a bez niej zgłasza usterkę. Dorwałem zapłonnik ale oczywiście w lampie jest on tak umiejscowiony że bez jego wykręcenia nie można wyciagnąć jego wtyczki zasilania bo blokuje się o obudowę lampy :mad2: a tak przez otwór po deklu bym wypiął wtyczkę z zapłonnika w lampie podpiałbym ten co dorwałem założyłbym palnik na sztukę i już bym widział czy zapłonnik w lampie jest OK czy uwalony a tak muszę demontować klosz i nie weim czy też nie całą soczewkę żeby się do niego dostać :cry2:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat ogarnięty padł moduł. Dobrze że wypiąłem mu zasilane bo w środku był mały grill i parę elementów się praktycznie zwęgliło kupiłem moduł i jak na razie wszystko jest ok. Dla informacji moduł w E46 jest taki sam jak. np w Mercedesie C i minimorisie ja mam właśnie z mini trzeba tylko zwócić uwagę żeby nr się zgadzały.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam,

 

Zaświeciło mi się na konsoli czerowne światełko wskazujące na awarię lewej żarówki. I faktycznie, lewy Xenon przestał świecić.

Miesiąc wcześniej zaobserowowałem, że Xenony wyraźnie opóściły się w dół (są samopoziomujące) - może to ma jakiś związek.

 

Zamieniłem żarniki między sobą i oba świecą w prawej lampie, natomiast żaden nie świeci w lewej.

I pytanie, co mogło paść (skoro komputer to wykrywa a nie jest to żarnik).

 

Posiłkując się poniższym rysunkiem:

http://www.realoem.com/bmw/showparts.do?model=BV91&mospid=47619&btnr=63_0809&hg=63&fg=05

wydaje mi się, że mogą to być elementy:

11(zapłonnik chyba), 16 (sterownik światła [czyli chyba przetwornica]), 17 (skrzynka elektorniczna ALC).

 

Elemncik nr 11 mogę sobie sam przełożyć w celu sprawdznia - pytanie czy nie zepsuję w ten sposób nic ( z zewnątrz elementy wyglądają identycznie).

DO 16 i 17 się raczej nie dokopie.

 

Zanim pojadę podpiąć pod komputer, chciałbym sprawdzić to co mogę we własnym zakresie. Mogę liczyć na jakieś rady/wskazówki ?

 

z góry dzięki za odp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamień miejscami moduły (przetwornice) to da ci już na 100% odpowiedź jeśli masz wszystko Ok z zasilaniem tzn. na przetwornicy (16) na tej dużej wtyczce jest napiecie w momencie włączenia świateł to nie ma innej możliwości przypuszczam że padła ci przetwornica (16) to częsty niestety temat jak będziesz kupował to kieruj się nr na jej obudowie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.