Skocz do zawartości

Vanos- prosze o pomoc... (po kolejnej wizycie na kompie)


Pablo323i

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, bylem dzisiaj z moim autkiem na komputerze, bo mialem od dluzszego czasu dziwne wrazenie, ze samochod jest slabszy i wogole, nie pracuje tak jak powinien...

 

Mechanik wyczytal blad VANOSA i stwierdzil ze jest zepsuty...

 

Po pierwsze niemam pojecia co to, powiedzial tylko ze to droga naprawa, chcialbym sie wszystko na ten temat dowiedziec, wymienial ktos juz tego Vanosa?? Moglby mi ktos wskazac ktora czesc to dokladnie jest?? Jaka jet tego cena nowego i uzywanego?? Oplaca sie wogole wymieniac na uzywany??

 

Za 3 tygodnie musze jechac w trase (800km), boje sie ze cos sie moze stac...

 

Prosze o pomoc jesli ktos sie zna na tej zabawce...

(BMW 323i 1999r. ok.100tys. przebiegu)

Pozdrawiam!!

Edytowane przez Pablo323i
Wszystko ponizej 6 cylindrow do kosiarki sie nadaje... ;D
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Vanos może mieć różne usterki, trzeba by wiedzieć jaki dokładnie to błąd.

Może np: padł któryś elektrozawór Vanosa, i nie działa on jak powinien.

Vanos znajduje się na "czole" głowicy, wystaje jak gdyby spod osłony silnika (tej zakrywającej cewki).

Jak wymieniać to raczej tylko na nowy, koszt w zależności od ASO od 1500 do 2000 zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prosze o pomoc jesli ktos sie zna na tej zabawce...

(BMW 323i 1999r. ok.100tys. przebiegu)

Pozdrawiam!!

po 100 tys przebiegu to raczej vanos się nie psuje

tak wygląda vanos http://www.realoem.com/bmw/showparts.do?model=AM31&mospid=47638&btnr=11_2170&hg=11&fg=15

A little piece of heaven in my hands
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no najwidoczniej u mnie sie zepsul... Mechanik powiedziel ze "caly vanos jest do wymiany" myslicie ze mozna by ktoras z czesci tylko wymienic, ale to powinno na bledzie wypisac jesli tylko ktoras z czesci vanosa by padla, albo...??

 

Duzo roboty z ta wymiana?? Szczerze mowiac, to na Allegro cale silniki mozna ta ok. 2000zl kupic...

 

Ma ktos moze jeszcze jakas pomocna rade? Mam tylko nadzieje ze to niejest jakas "choroba" tych silnikow czy cos...

 

Pozdrawiam i dzieki za info!!!

Wszystko ponizej 6 cylindrow do kosiarki sie nadaje... ;D
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no najwidoczniej u mnie sie zepsul... Mechanik powiedziel ze "caly vanos jest do wymiany"

 

Jedź na diagnostykę i poproś o dokładną interpretację błędu (i jego dokładne brzmienie) to możemy pogdybać. Vanos to nie prosty element, tylko trochę bardziej złożone ustrojstwo, można czasem je naprawić.

Swoja drogą jeśli to poważna usterka to raczej ten Twój przebieg troszkę nie realny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wyczytalem na internecie o zestawie naprawczym Vanosa... jakies kola zembate, uszczelka itd.

 

Ponoc to rozwiazanie problemu, bo na kolach zembatych robi sie luz i Vanos "zezuje"...

 

Czy ktos moze mi cos na ten temat powiedziec...?

Wszystko ponizej 6 cylindrow do kosiarki sie nadaje... ;D
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W e46 w silnikach m52TU i zresztą w nastepnych m54 tez jest podwójny vanos. Znaczy to ze nie dwa, a jeden podwójny. Pojedynczy vanos był montowany w silnikach m50 i m52 i był tylko na zawory ssące, a podwójny vanos jest i na ssące i wydechowe. Przerabiałem ten temat u siebie. W ASO chcą za vanosa jakies 1700 - 2000pln, jeśli oddasz starego. Ale to jest bez sensu robota.

http://www.beisansystems.com/procedures/vanos_procedure.htm

Ja stąd zamawiałem oringi do vanosa, czekałem około dwóch tygodni, zapłaciłem paypalem. Jeszcze dolar był wtedy po 2.60 Dodatkowo wymienia sie takie spręzyny talerzowe do vanosa. Wymienia sie je, od razu przy jednej robocie. W sklepach z orginalnymi częściami jak powiesz ze chcesz zestaw naprawczy sprężyn talerzowych do vanosa to bedą wiedzieli o co chodzi. One nie wystepują w komplecie, tylko dobiora CI pojedynczo. Taki zestaw chyba w granicach 180pln kosztuje o ile dobrze pamietam, no i dochodzi jeszcze koszt uszczelki pod pokrywe zaworów jakies chyba 150pln i uszczelka pod vanosa cos koło 80pln.

No i oczywiscie robocizna... Spytaj dokładnie, czy Twój mechanik juz takie cos robił, jesli jeszcze nie robił, to nawet mu nie dawaj tego do roboty. Ja za robocizne u zaufanego mechanika płaciłem 300pln chyba. Ale zaznaczam, ze trzeba wiedziec co sie robi, zeby wyjąc i dobrze włozyc z powrotem podwójnego vanosa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiekie dzieki Zbyl!!! Przyznaje sie bez bicia, ze nieznam sie ani troche na mechanice... Kolega wyzej wstawil link realoem, moglbys mi na podstawie tego wskazac, ktore czesci wchodza w sklad tego zestawu naprawczego, a ktore trzeba osobno dokupic...??

 

Mieszkam w Monachium i niedaleko mnie jest salon oraz serwis BMW, tylko niewim czy warto tam pytac o taki zestaw naprawczy...

 

Czesto spotykam sie z wypowiedziami, ze mozna bez problemu jezdzic z tym problemem, zauwazylem tez, ze jest roznica pomiedzy zepsutym vanosem a takim ktory ma luz... Pisza, ze gdyby sie kompletnie zepsul to niemozna by wogole jezdzic samochodem... Ja tak caly czas jezdze, wiec przypuszczam ze to ten drugi przypadek, czyli luz na tych kolach zembatych (czy gdzies, tam na czyms tam)... i taki zestaw naprawczy rozwiazal by moj problem...!!!

 

Chcialbym sie jeszcze dowiedziec, jak na komputerze brzmi dokladnie blad, przy uszkodzonym Vanosie?? Jak to u Ciebie bylo Zbyl?? Jak mozesz, to napisz wszystko co jeszcze musze wiedziec na ten temat...

 

Dzieki i pozdrawiam!!!

Wszystko ponizej 6 cylindrow do kosiarki sie nadaje... ;D
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuchaj, na realoem nie mogłem nigdzie znaleźć tych sprężyn talerzowych. Nie umiem CI powiedzieć które to są. Wiem, ze jest ich chyba 4, albo 5, dokładnie nie pamietam. Ja tez sie nie znam na mechanice, tyle, ze mam powiedzmy techniczny umysł, to cos tam wiem co było robione. Te sprężyny nie występują w jakimś komplecie. Po prostu przy zamawianiu musisz powiedziec, ze chcesz wszystkie sprężyny talerzowe do naprawy vanosa.

Tylko widzisz, jest problem taki, z tego co ja sie w tym temacie obracałem, to przy Twoim przebiegu około 100tys. km jesli przebieg jest autentyczny to raczej niemozliwe, zeby to był vanos. Poza tym te sprężyny sie wymienia jeśli pojawiają sie błedy dotyczące vanosa przy diagnostyce i w zasadzie to sie je wymienia dla świetego spokoju. Najważniejszą usterką vanosa jest po prostu jego nieszczelnosc i zeby go naprawic wystarczy wymienic te oringi o których pisałem wczesniej.

Ale jeslibys miał problem z samym vanosem to pojawiałyby CI sie błedy typu, ze nie osiągnieto maksymalnego wychylenia vanosa, zatrzymywałby sie nie w tych miejscach co trzeba.

Ja to u siebie robiłem bo tez myslałem, ze to wina vanosa. Mój tez jest taki troche jakby słabszy. MIałem wczesniej e36 323i i ten samochód zbiera sie wyraźnie gorzej niz e36. A moc taka sama i w e46 jest podwójny vanos, który ma dać wiekszą elastycznosc silnikowi i mniejsze spalanie. A mój pali wiecej niz e36 i jest bardziej mułowaty i na dodatek przyspiesza jakby lekkimi żabkami. Nierównomiernie tak.

I po naprawie vanosa nie odczułem jakiejs wielkiej róznicy. Moze jakby trochę żwawszy sie zrobił, ale to dalej nie jest to.

Także zastanów sie i moze skonsultuj s innymi mechanikami czy aby na pewno jest to u Ciebie problem vanosa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmm... Na komputerze ewinentnie wyszedl problem vanosa (nockenwelle costam, costam...) niewiem czy to istotne, czy jest wiecej rodzai bledow vanosa?? Dodam jeszcze ze komputer dziala w jezyku niemieckim...

 

Mam te same objawy co ty, muli na niskich obrotach, kolega ma 320d ze zmienionym programem na 170km, jak daje gazu to az mi sie glupio robi, bo moje 6cylindrow obok niego smiesznie wygladaja... ale przynajmniej wiem jak powinno przyspieszenie u mnie wygladac... :/ Oprocz tego tez tak poskakuje jak u ciebie, dodatkowo niekiedy zauwazam jakby dziure mocy, wcisne gaz (prawie do cechy) i... NIC!!! [BAD]!!!

 

Jak kupowalem samochod, prawie rok temu, bylo slyszalne terkotanie, niewiem co to bylo, ale zignorowalem to bo nikt z mechanikow nie wiedzial co to moze byc, poprostu z tym jezdze... Przypadkiem zauwazylem dzisiaj, ze jeden z kolegow na forum zalozyl o tym problemie post a w odpowiedziach pisza koledzy o vanosie, myslisz ze mozna jedno z drugim powiazywac...??

 

Post tego kolegi to:

"M52TU stuka tylko na cieplym silniku"

Wszystko ponizej 6 cylindrow do kosiarki sie nadaje... ;D
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wiem, widziałem tamten post. Myślę, ze jedno z drugim moze byc powiązane. Ale tak na marginesie to coraz bardziej skłaniałbym sie chyba jednak do czujników wałków rozrządu. Są dwa. Błędów niby nie pokazuje, ale zachowanie takie, jakby moze faktycznie którys był walnięty. Tylko sęk w tym, ze jeden taki czujnik kosztuje około 500pln chyba...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jest to mozliwe zeby na komputerze usterki tego typu nie pokazywalo...? przeciez to elektroniczna czesc... Koles do ktorego jezdze juz lata w fabryce BMW pracuje, ma warsztat dodatkowo i jest niezle obcykany w tych sprawach, powiedzial ze wedlug tego bledu vanos jest do wymiany... wiecej w dyskusje sie z nim nie wdawalem, bo bym go sluchal jak swinia grzmotu... :/

 

Sprobuje go zagadac o taki zestaw naprawczy...

 

Jedyna roznica do postu kolegi to to, ze u mnie terkotanie wystepuje juz na zimnym silniku...jak jest cieply to tego niema...

 

Dzieki za info, jak wiesz cos jeszcze to bede wdzieczny...

 

Pozdrawiam!!

Wszystko ponizej 6 cylindrow do kosiarki sie nadaje... ;D
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nic wiecej nie wiem. Ale jesli bedziesz sie dobierał do vanosa to nie daj sie wcisnąć w maliny z wymianą kompletnego vanosa. Sciągnij sobie oringi ze stanów, lunk podałem wyzej i zamów te sprężyny talerzowe i to tyle. Wiecej tam nic nie ma co by sie mogło popsuc.

A czujnik tez myslałem, ze albo działa, albo nie działa i wtedy jest błąd. Czujnik moze działać, ale dawac niewłaściwy sygnał i błędu moze nie pokazywac, tak przynajmniej doczytałem.

Jesli chodzi o terkotanie to u mnie najbardziej słyszalne jest gdy wskazówka od temperatury schodzi z niebieskiego pola. Jak silnik ma juz roboczą temperature to nie słychac tego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie wiem, miedzy innymi własnie dlatego tez robiłem tego vanosa. Nikt nie wie o co chodzi z tym terkotaniem. U mnie po naprawie vanosa nic sie w tym kierunku nie zmieniło.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co ty H_A_R_T wygadujesz... wszytstko ponizej 6 cylindrow do kosiarki sie nadaje... ;D

 

Tak na powaznie, to co to za czujnik polozenia walka rozradu?? gduie on sie znajduje (na podstawie realoem) i czy blad na kompie pokazuje?? Mam okazje jechac jutro na komputer, ale niewiem czy warto... Ten objaw ze brakiem mocy na niskich obrotach tez u mnie wystepuje, ale niewiem jaki blad na komputerze powinno pokazywac...???

 

pozdr!!!

Wszystko ponizej 6 cylindrow do kosiarki sie nadaje... ;D
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są dwa a na kompie powinien być zapisany jako błąd

cyt: " Pulse generator, camshaft."

 

http://bmwfans.info/original/E46/Lim/323i-M52/ECE/L/N/1998/11/mg-11/ill-11_2170/

 

Nr 5 to czujnik wałka wydechowego a nr 18 to ten co ja miałem do wymiany czyli wałka ssacego.

 

Przebywając w niemczech zauważyłem że ich mentalność do naprawy jest trochę inna, czyli... zepsuło się coś w silniku, najlepiej wymienić silnik.

Trochę może za bardzo obrazowo ale oni nie bawią się tak jak my w naprawy tylko cały element wymieniają.

Więc patrz co pokazuje komp. diagnostyczny a jak zobaczysz w błędach coś z tej nazwy co podałem wyżej to pytaj o te czujniki.

 

P.S

Przy 100tyś przebiegu jeśli nie było jakichś manipulacji przy vanosie, nie powinien się zepsuć. Moja ma 260 tyś i oryginalnego vanosa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co ty H_A_R_T wygadujesz... wszytstko ponizej 6 cylindrow do kosiarki sie nadaje... ;D

 

Tak na powaznie, to co to za czujnik polozenia walka rozradu?? gduie on sie znajduje (na podstawie realoem) i czy blad na kompie pokazuje?? Mam okazje jechac jutro na komputer, ale niewiem czy warto... Ten objaw ze brakiem mocy na niskich obrotach tez u mnie wystepuje, ale niewiem jaki blad na komputerze powinno pokazywac...???

 

pozdr!!!

 

Kolego nie wynajduj problemów, tylko jedź gdzieś gdzie Ci ktoś dobrze zdiagnozuje usterkę !!!! Nie dobieraj błędu do usterki.

Jak nie jesteś pewien czy mechanik wie co mówi to zrób foty ekranu kompa, wrzuć na forum, to coś się rozjaśni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tez tak chyba zrobie, niech mi to sprawdzi jeszcze raz i moze ktorys z was bedzie mogl mi to dokladniej wyjasnic...

 

Na przebieg dosalem gwarancje przy kupnie, wyczytalem na necie, ze problem z terkotaniem (sam dzwiek, nie zepsuty vanos) juz od 80tys km sie zaczyna... wiec sie nie dziwie... A pozatym autko jezdzi, wiec nie moze byc chyba az tak zle, co nie...?? :wink:

 

POZDRO I DZIEKI :cool2:

Wszystko ponizej 6 cylindrow do kosiarki sie nadaje... ;D
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z tego co wyczytałem nawet na tym forum to jesli jest uszkodzony któryś z czujników wałków rozrządu to wcale nie musi zapisywac błędu czujnika. Może to generowac błędy vanosa na przykład, albo nawet wcale błędów nie zapisywac. Jakby nie działał po prostu to by sprawa byłą załatwiona, a tak jak działa, ale nie do końca tak jak powinien to sprawa sie komplikuje
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam ponownie...

 

Taka sprawa, bylem przed chwila na komputerze, gadalem z kolesiem o tym zestawie naprawczyn vanosa- powiedzial ze nic jeszcze o tym nie slyszal... Poprosilem go wiec o odczyt bledu, zeby wlepic go na forum, tak jak mnie proszono, ale o dziwo- zadnego bledu nie wyczytal... teraz to dopiero oglupialem :mad2: Co mam o tym teraz myslec...????

 

Koles wykasowal mi pamiec, bo moze byc ze autko "nauczylo" sie bledu... a przynajmniej tak mi to wyjasnil...

 

Powiedzcie co o tym myslicie? czy to wykasowanie pamieci, zeby sie na nowo "nauczyl" to dobry pomysl byl...?? Co to wogole znaczy ze ma sie "uczyc"???

 

Pozdrawiam!!!

Wszystko ponizej 6 cylindrow do kosiarki sie nadaje... ;D
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.