Skocz do zawartości

Co ile wymieniać olej w E46 320D???


Rekomendowane odpowiedzi

Nie o to chodzi, że nie wierzę, tylko pierwszy raz spotykam się z silnikiem, w którym należy wg instrukcji wymieniać olej co 25 tyś km. Rzeczywiście wyszukiwarka na tym forum jest kiepska...

A może któryś z użytkowników się wypowie :?:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja już zrobiłem ponad 21 tyś km i komputer pokazuje do wymiany jeszcze 5500 km. Po wymianie i wyzerowaniu odliczało od 22 tyś km.

 

Olej Shell Helix Ultra Extra 5w30. Ten olej można nawet wymieniać (jeśli pozwoli na to producent silnika) nawet co 50 tyś km w dieslu, oraz co 30 tyś km w benzynie.

 

U mnie od wymiany jest na miarce oleju ok 2/3 lub 3/4 skali (czyli zapowiada się że wcale nie będę dolewał.

 

Jeśli chce się robić większe przebiegi od wymiany do wymiany, to podstawą jest odpowiednio dobrany olej: Long Life no i tylko Full Syntetyk dobrej marki (Lotosowi bym nie ufał ;) )

 

Na półsyntetyku nie robił bym więcej niż jakieś 12 - 14 tyś km (ja pół syntetyka nie wlał bym nigdy do w miarę nowych diesli i benzyn). To się nie opłaca i silnik jest słabiej chroniony (nie wspominając o oszczędności paliwa i osiągach silnika).

BMW E36 1991 Limuzyna 325i 2005↔2007

BMW E46 2002 Touring 320d Lift 2007↔2010

BMW E91 2006 330d 2010↔2018

BMW E81 2007 118d 2015→

BMW F31 2014 325d 2018→

icon1.png

F31-C-HRj_qqhnpsx.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedz. O coś takiego właśnie mi chodziło. Czyli jak wymienię na full syntetyk castrol to spokojnie mogę jeździć wg wskazań kompa w aucie około 22tyś km ???

 

Jeśli będzie to olej LongLife to tak.

Ja wymieniam zawsze wg wskazań komputera i jest :cool2:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem. Odnośnie oleju do silnika, to jaki kupić. Auto z Niemiec przyprowadziłem, ale pod maską, ani też w książce serwisowej nie ma wpisu jaki olej był lany przy wymianach, a sam byłem tak zauroczony :roll: , że nie zapytałem poprzedniego właściciela. Już czytałem, że castrol jest polecany, ale czy np Liqui Moly, czy Mobil1 też może być :?:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedz. O coś takiego właśnie mi chodziło. Czyli jak wymienię na full syntetyk castrol to spokojnie mogę jeździć wg wskazań kompa w aucie około 22tyś km ???

 

wcześniej u mnie był wymieniany co 25tyś km czyli ok 3x w roku , ja zmieniam co 15tyś km tak mi komputer wskazuje , przebieg 270tyś km , olej castrol edge 5w30 od zawsze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam!

 

Możecie mi doradzić jaki mam zalać olej ? Moj samochod to e46 320d 99 rok, stan licznika 217tyś. - kupując samochód dostałem informację, że ma zalany olej 15W40 ? To jest chyba mineralny prawda ? W ogole to zalany jest tak, że pokazuje mi na miarce ponad stan!

 

W serwisie dostałem informację, że powienienem zalać full syntetyk, z kolei niektórzy twierdzą, że nie powinno się lać takiego oleju przy takim przebiegu tym bardziej jak wcześniej lany był mineralny...

 

Tak więc zmieniać na syntetyka czy też zalać znowu mineralny ?? Sam nie wiem, dlatego proszę Was o radę...

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie chce mi sie wierzyć w ten przebieg ktoś kto zalewa przy takim przebiegu olejem 15w musi mieć jakiś powód bo powinien być pełny syntetyk można zrobić tak wymienić na 10w pojeździć z 5-8tys km zobaczyć czy coś sie dzieje czy olej bierze i jak nie zalać 5w a jeżeli taki test wypadnie negatywnie to trudno zalać ponownie 15w ale wymieniać często max po 10tyś km,ja dochodzę do 300tyś km non stop na pełnym syntetyku jaki był zalany fabrycznie możesz zrobić tak jak pisałem albo częsta wymiana bmw dopuszcza 15w chyba ale nie zaleca niezależnie od przebiegu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak szczerze to jakoś też nie jestem przekonany do tego, że mam autentyczny przebieg. Kupiłem ten samochód w Belgii, i mechanik mi powiedział, że przy samochodach powyżej 200tyś km powinno się lać oleje mineralne co jest wg. mnie bzdurą w przypadku BMW, chociaż mimo wszystko jest takie utarte przekonanie, że tak się powinno robić. Nie wiem teraz jak mam postąpić, ale chyba zrobię tak jak mi radzisz... Zaleje 10W i zobaczę jak będzie się silnik zachowywał. W sumie to na pół syntetyku co ile powinno się wymieniać olej ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wlej ten półsyntetyk narazie , i zobacz co będzie czy będzie brał oej czy nie , mogą być też wycieki bo rzadszy jest , jak będzie OK zrój max 10tyś i wymień tym razem na 5W30 i nadal obserwuj , jak coś nie tak wracaj na 10W , trudno jest wrócić na rzadszy olej czyli np z 15w na 10w czy nawet na 5w , tego się raczej nie stosuje ale BMW zawsze powinno mieć pełny syntetyk niezależnie od przebiegu , jak pisałem ja mam prawie 300tyś i non stop na pełnym syntetyku z normą BMW LL04 poza tym to nie te silniki co w latach 80tych czy wczesno 90tych , tu masz bardzo wąskie kanaliki do turbiny równiez i gęsty olej typu minerał nie smaruje jak powinien więc można też turbinę załatwić i to bardzo łatwo - jedno zrób napewno , zalej 10W ale w połowę miarki stan nie na full , BMW nie lubi jak jest za mało czy za dużo oleju w misce
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak wiec bylem dzisiaj na wymianie oleju... Kupilem olej na miejscu w warsztacie... napelniany byl bezposrednio z beczki (MOBIL 1 SUPER S 10W40) - czy dobry czy nie ? Nie wiem, ponoc MOBIL ma dobre oleje, ale temat olejow to temat rzeka, takze nie bede sie nad tym rozwodzil czy dobrze zrobilem czy zle..

 

Martwi mnie tylko jedna rzecz.. zalane zostalo 5L oleju co sie okazuje w moim przypadku za duzo ( w instrukcji jest napisane ze wchodzi 5,5L) Po przyjezdzie do domu okazalo sie ze na bagnecie pokazuje mi troche ponad stan, a z tego co slyszalem to nie powinno sie tyle lac.. Wychodzi na to ze powinienem zalac 4L.

 

Nie wiem zostawic to tak jak jest czy spuscic ten 1L oleju ????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jechać i wyssają przez bagnet powinno wejść ok 5,5 z filtrem i jeszcze jedna uwaga - nie kupuj oleju z beczek tylko orginał 1,4,5 litrowe bańki i zobacz z ciekawości czy ten Mobil spełnia normy BMWoraz jaki ma kolor bo kolega takim Mobilem z beczki dwie turbiny w Audi zajechał czy nie ma koloru ciemnego jak Hipol olej powinien być jasnożółty a taki ciemny ostatnio właśnie widziałem Mobil z beczki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pytalem sie mechanika czy ten olej spelnia normy ACEA: A3/B3/B4. No to mi odpowiedzial zebym poczekal i pojdzie sprawdzic na beczce co jest napisane. Przyszedl i powiedzial ze spelnia norme ACEA:B3. Jak wiadomo A3 jest to norma do silnikow benzynowych... Sprawdzalem bagnet po przyjedzie do domu, jakies 6km od warsztatu no i musze powiezeic ze olej jest ciemny, chociaz jedna kropla padla na plastik jeszcze u mechanika i miala kolor jasnozolty... Takze nie wiem, zdazyl byl sie wymieszac z tym syfem co tam mialem ?

 

Dodam ze olej wymienany byl metoda ssaca od gory. Co do ilosci oleju no to dziwne to jest bo zalal dokladnie 5L i pokazuje ponad stan. No nic pojade do niego i spuszcze ten 1L oleju w poniedzialek...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szukałem na forum i nic nie mogę znaleźć. Wiem, że wg instrukcji to 25tys km, ale chciałbym, żeby jakiś fachowiec się wypowiedział, lub po prostu użytkownicy co ile wymieniają? Moja E46 ma 217 tyś km, dlatego proszę o porady.

 

u mnie licznik sam odmierza kiedy mam olej wymienić, i co 15 tys mi wyświetla - ze trzeba wymienic

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

olej zaraz po odpaleniu już nie wygląda jak z beczki jeźeli nie zmieniałeś filtra oleju to 5 litrów może być za dużo jeżeli wymieniałeś z filtrem to oznacza że nie wyssał wszystkiego a co do normy to musi wyraźnie być napisane że spełnia normy BMW no nic odessać te pół litra i jeźdźić po ok 8tys km wywal to badziewie z beczki i kup normalny olej 6 litrów gdzie wyraźnie pisze o normach BMW z tyłu może już 5w30 ostatecznie dopuszczalny 10w+ filtr oleju i wymień tradycyjną metodą z kanału nie patrz na licznik dopiero wtedy jak zalejesz pełnym syntetykiem 5w a teraz masz zalany półsyntetyk będziesz miał na bańce napisane BMW LL03 lub 04 to możesz wymieniać nawet co 25tyś km albo raz na rok Edytowane przez Mike68
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja już zrobiłem ponad 21 tyś km i komputer pokazuje do wymiany jeszcze 5500 km. Po wymianie i wyzerowaniu odliczało od 22 tyś km.

 

Olej Shell Helix Ultra Extra 5w30. Ten olej można nawet wymieniać (jeśli pozwoli na to producent silnika) nawet co 50 tyś km w dieslu, oraz co 30 tyś km w benzynie.

 

U mnie od wymiany jest na miarce oleju ok 2/3 lub 3/4 skali (czyli zapowiada się że wcale nie będę dolewał.

 

Jeśli chce się robić większe przebiegi od wymiany do wymiany, to podstawą jest odpowiednio dobrany olej: Long Life no i tylko Full Syntetyk dobrej marki (Lotosowi bym nie ufał ;) )

 

Na półsyntetyku nie robił bym więcej niż jakieś 12 - 14 tyś km (ja pół syntetyka nie wlał bym nigdy do w miarę nowych diesli i benzyn). To się nie opłaca i silnik jest słabiej chroniony (nie wspominając o oszczędności paliwa i osiągach silnika).

 

jak się przekłada jakośc oleju na spalanie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.