Skocz do zawartości

Pytanie o ubezpieczenie OC


Rekomendowane odpowiedzi

Możesz jeździć miesiąc na OC poprzedniego właściciela.

Jeśli chcesz dłużej musisz udać się do TU i tutaj w zależności od TU wyliczą Ci składkę i jeśli masz mniejsze zniżnki od poprzedniego właściciela to dopłacisz różnicę za te trzy miesiące które pozostały.

Jeśli niechcesz korzystać z tego OC musisz złożyć wypowiedzenie polisy.

Polecam udać się do TU aby zmienili nr rej na polisie jesli już przerejestrowałeś autko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze
Mozesz jezdzic, ale wypowiedziec mozesz tylko przed uplywem miesiaca od daty zakupu auta (wg umowy kupna/sprzedazy), czyli jak np. autko kupiles 1 czerwca to przed uplywem 1 lipca mozesz sobie zmienic ubezpieczyciela. Jest to o tyle korzystne dla ciebie ze prawdopodobnie znajdziesz tanszego niz obecny. Jezeli zdecydujesz sie jezdzic dalej na aktualnym ubezpieczeniu lub po prostu z braku wiedzy termin ten juz minal musisz isc do jakiegos agenta albo do glownej siedziby ubezpieczyciela i zrobic rekalkulacje. Czyli najlatwiej mowiac doplacasz albo ubezpieczyciel tobie oddaje roznice sumy skladki miedzy skladka na poprzedniego wlasciciela pojazdu a twoja skladka za okres od daty kupienia auta do konca okresu ubezpieczeniowego. Krotko mowiac jesli jests mlody/masz zero lub malo znizek a ubezpieczenie poprzedniego wlasciciela jest stosunkowo niskie to na bank bedziesz musial doplacic. Czasami mozna sie zdziwic jak duzo (wiem z autopsji). Generalnie jesli jeszcze nie uplynal ten miesiac od kupna auta idz jak najszybciej do agenta i niech ci poszuka czy sa jakies korzystniejsze firmy ubezpieczeniowe. Pozdro ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mozesz jezdzic, ale wypowiedziec mozesz tylko przed uplywem miesiaca od daty zakupu auta (wg umowy kupna/sprzedazy), czyli jak np. autko kupiles 1 czerwca to przed uplywem 1 lipca mozesz sobie zmienic ubezpieczyciela.

 

Wg mnie - Art. 28. 1. Jeżeli posiadacz pojazdu mechanicznego nie później niż na jeden dzień przed upływem okresu 12 miesięcy, na który umowa ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych została zawarta, nie powiadomi na piśmie zakładu ubezpieczeń o jej wypowiedzeniu, uważa się, że została zawarta następna umowa na kolejne 12 miesięcy.

 

Art. 31. 1. W razie zbycia pojazdu mechanicznego, którego posiadacz zawarł umowę ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych, na nabywcę pojazdu przechodzą prawa i obowiązki zbywcy wynikające z tej umowy. Umowa ubezpieczenia ulega rozwiązaniu z upływem okresu, na który została zawarta, chyba że nabywca wypowie ją przed upływem 30 dni od dnia nabycia pojazdu mechanicznego. W przypadku wypowiedzenia umowy, rozwiązuje się ona z upływem 30 dni następujących po dniu nabycia pojazdu mechanicznego.

 

Wg mnie jest to tak:

Kupujesz auto - rejestrujesz na siebie i do końca okresu trwania umowy OC możesz na nim jeździć, pamiętając aby wypowiedzieć przed końcem umowy (liczy się data wpłynięcia pisma do TU a nie stempel pocztowy).

Jeśli składka wyliczona dla ciebie jest korzystna - możesz kontynuować ubezpieczenie, a jeśli nie - spokojnie możesz sobie zmienić ubezpieczyciela pamiętając o zachowaniu terminu wypowiedzenia (1 dzień przed końcem ubezpieczenia).

Co do naliczenia składki - TU nie może cie zmusić abys udał się do przedstawicielstwa celem naliczenie składki. Takowego przymusu nie ma - przecież możesz być za granicą, lub mieszkać 500km od przedstawicielstwa TU.

 

Pzdr,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie jest to tak:

Kupujesz auto - rejestrujesz na siebie i do końca okresu trwania umowy OC możesz na nim jeździć, pamiętając aby wypowiedzieć przed końcem umowy (liczy się data wpłynięcia pisma do TU a nie stempel pocztowy).

Jeśli składka wyliczona dla ciebie jest korzystna - możesz kontynuować ubezpieczenie, a jeśli nie - spokojnie możesz sobie zmienić ubezpieczyciela pamiętając o zachowaniu terminu wypowiedzenia (1 dzień przed końcem ubezpieczenia).

Co do naliczenia składki - TU nie może cie zmusić abys udał się do przedstawicielstwa celem naliczenie składki. Takowego przymusu nie ma - przecież możesz być za granicą, lub mieszkać 500km od przedstawicielstwa TU.

 

Pzdr,

I tak jest w istocie. Jeśli nabywca auta chce zmienić ubezpieczyciela - ma na to te 30 dni (chyba że umowa OC kończy się przed upływem tego terminu), jeśli nie chce zmienić ubezpieczyciela - może jeździć na starym OC, które automatycznie się przedłuża na kolejny rok, po upływie okresu "starego" ubezpieczenia.

Na google.pl wyskoczy sryliard artykułów na ten temat, jeśli się z tej wyszukiwarki skorzysta ;) :search:

Zresztą, i na tym forum temat był wałkowany chyba nie raz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do przejścia ubezpieczenia na dłużej, to nie do końca jest tak z dopłaceniem różnicy.

Sprzedający ma prawo do odzyskania kwoty wpłaconej na ubezpieczenie, za okres który pozostał do końca trwania umowy od daty sprzedaży.

Kupujący w ciągu 30 dni od daty kupna musi reaktywować polisę, lub złożyć wypowiedenie ubezpieczenia.

Jeśli nie złoży wypowiedzenia polisy w TU gdzie auto jest ubezpieczone (polisa sprzedającego), wówczas automatycznie przechodzi ochrona na kolejny rok, i wówczas jest obowiązek wykupienia dalszej polisy w tejże firmie.

 

Co do wysokości ubezpieczeń w poszczególnych TU, to taki temat poruszyłem:

http://www.bmw-klub.pl/forum/viewtopic.php?t=96994

jeśli ktoś chce polisę w AXA, to na PW mogę podać moje dane do zniżki na OC i AC (po 50pln za każdą)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Co do ubezpieczenia AC to ubezpieczenie nie przechodzi na kupujacego - sprzedajacy odzyskuje pozostala czesc skladki. Ubezpieczenie OC przechodzi na kupujacego, trzeba tylko zrobic cesje w TU na kupujacego (z tego co sie dowiedzialem nalezy to zrobic w ciagu 30 dni od zakupu). Przy cesji nie ma rekalkulacji skladki OC.

Tak przynajmniej bylo w moim przypadku - w sierpniu sprzedawalem samochod (byl ubezpieczony w PZU - AC/OC) tak samo bylo w przypadku zakupu w listopadzie (HDI tylko OC - skladka byla policzona z 20% znizka, nikt nie chcial odemnie zaswiadczenia przy cesji ze taka posiadam )

 

pozdrawiam

grabulka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze
Co do naliczenia składki - TU nie może cie zmusić abys udał się do przedstawicielstwa celem naliczenie składki. Takowego przymusu nie ma - przecież możesz być za granicą, lub mieszkać 500km od przedstawicielstwa TU.

 

Pzdr,

 

Troche Cie poniosło, teraz na każdym zadupiu są TU, praktycznie nawet w UG są jacyś ubezpieczyciele bo to przecież idealne miejsce do sprzedawania ubezpieczeń. Jak mieszkasz za granicą, a kupujesz auto w kraju i przerejestrowujesz to i tak trafiasz do urzędu w którym praktycznie zawsze jest placówka TU i musiał byś mieć wyjątkowego pecha aby tak nie było. Oczywiście możesz się zbuntować i olać TU ale czy nie będzie problemu w przypadku jakiegoś zdarzenia drogowego tego nie wiadomo, a w dodatku TU i tak Cie znajdzie jak tylko poprzedni właściciel zgłosi zbycie auta w TU. /tak było w przypadku mojej żony, posłali jej rekalkulacje do domu/

 

I tak na koniec, to w TWOIM interesie jest posiadanie właściwego ubezpieczenia, TU raczej na tym nie straci, może jednak w pewnych wypadkach skorzystać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

praktycznie nawet w UG są jacyś ubezpieczyciele bo to przecież idealne miejsce do sprzedawania ubezpieczeń.

Z tego co ja się orientuję to w UG zakazane jest prowadzenie innej działalności gospodaczej. No chyba, że UG wynajmuje jakieś pomieszczenie na rzecz agenta TU.

Jak mieszkasz za granicą, a kupujesz auto w kraju i przerejestrowujesz to i tak trafiasz do urzędu w którym praktycznie zawsze jest placówka TU i musiał byś mieć wyjątkowego pecha aby tak nie było.

W mojej miejscowości nie ma przy urzędzie przedstawiciela TU.

Oczywiście możesz się zbuntować i olać TU ale czy nie będzie problemu w przypadku jakiegoś zdarzenia drogowego tego nie wiadomo, a w dodatku TU i tak Cie znajdzie jak tylko poprzedni właściciel zgłosi zbycie auta w TU.

Nie chodziło mi o olewanie TU, tylko o rekalkulację składki. Ja nawet jak mogę korzystać z ubezpieczenia poprzedniego właściciela - to i tak zawsze wymawiam OC odrazu po przerejestrowaniu auta - a to dlatego iż kupuję ubezpieczenie w pakietach - a pakiet jest zawsze tańszy niż dokupowanie samego AC - więc nigdy nie miałem żadnych kłopotów z TU, co najwyżej następni właściciele moich byłych pojazdów mięli do czynienia z nieodpowiednimi terminami wypowiedzeń OC (byłem poproszony o potwierdzenie daty sprzedaży samochodu gdyż kupujący wysłał do PZU tą samą umowe KS ale z inną datą :mad2: ).

posłali jej rekalkulacje do domu.

Na jakiej podstawie dokonali tej rekalkulacji???

Założyli sobie ile zniżek ma twoja żona???

I tak na koniec, to w TWOIM interesie jest posiadanie właściwego ubezpieczenia

Dlatego zawsze je posiadam :).

 

Pzdr,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze

praktycznie nawet w UG są jacyś ubezpieczyciele bo to przecież idealne miejsce do sprzedawania ubezpieczeń.

Z tego co ja się orientuję to w UG zakazane jest prowadzenie innej działalności gospodaczej. No chyba, że UG wynajmuje jakieś pomieszczenie na rzecz agenta TU.

 

Wynajmuje, dokładnie, tak samo jak jednemu z banków i poczcie.

 

posłali jej rekalkulacje do domu.

Na jakiej podstawie dokonali tej rekalkulacji???

Założyli sobie ile zniżek ma twoja żona???

 

Hmm, nie mam pojęcia ale tu nie chodzi nawet o same zniżki, przecież ubezpieczenie zależne jest od miejsca zamieszkania /właściwie zameldowania/ i mając nawet tyle samo % zniżek ubezpieczenie może się różnić. A z % to nie pamiętam ale zapytam z ciekawości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.