Skocz do zawartości

klimatyzacja e39 530d


wojtekbmw

Rekomendowane odpowiedzi

Mam problem z klimatyzacja w moim e39 3.0d kupilem uszkodzonego w tej chwili mam samochod naprawiony wszystko dziala oprocz klimy. Po wlaczeniu * nic sie nie dzieje panel wszystko wyswietla dmuchawa dziala.

1) napiecie do wnetylatora 3 pinowego dochodzi na przewodach zasilajacych jest 12V natomiast na przewodzie idacym do sterownika jest 4V po podlaczeniu wtyczki 12V

2) na sprezarce na przewodzie caly czas jest napiecie 6V bezwzgledu na to czy jest wlaczona czy nie. Po podlaczeniu bezposrednio 12V sprezarka sie wlacza

3) czynnik w przewodach jest

Czy ktos wie co moze byc powodem? Moze ktos dysponuje schematem elektrycznym? aha czy prolem moze byc w tym ze nie mam jeszcze czujnika temperatury zewnetrznej? Z gory dzieki za informacje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze

Czujnik temperatury zewnętrznej ma decydujący wpływ na działanie klimy.

Wstaw czujnik albo na próbę zmostkuj piny to sterownik klimy będzie myślał , że jest +50st.

Drogą dedukcji doszedłem do konkluzji...!!!!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam schematy, ale czasu aby Ci je podłączyć na forum już teraz nie bardzo...

 

Jeśli nie załącza sprężarki to najpierw musisz sprawdzić czujnik/włącznik ciśnienia, bo to on steruje załączaniem sprzęgła. Są trzy kabelki do niego: zasilanie 5V (żółto-zielony na pinie 3), masa (brązowo-czarny na pinie 1) oraz sygnał (czarno-szary na pinie 2).

One dochodzą do modułu klimatyzacji (niebieska wtyczka z tyłu klimatronika). W klimatroniku układ z w/w kabelkami jest następujący: żółto-zielony podłączony jest do pinu 21, brązowo-czarny do pinu 20, natomiast czarno-szary do pinu 10. Jeśli klima jest napełniona do 6-7 barów i nie pompuje, to napięcie mierzone na pinach 10 i 20 powinno wynosić około 1,15 V-1,25 V. Możesz to mierzyć bezpośrednio na czujniku, ale wtedy będziesz pewny tylko czujnika, a np. kabelków, które prowadzą do klimatronika już nie

Jak załatwisz to co wyżej daj znać.

 

Odnośnie wentylatora to nie sprawdzisz sygnału sterującego jego pracą bez oscyloskopu...

Jedyne

http://images.spritmonitor.de/229694.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

znalazlem czujnik temperatury zewnetrznej z e34 polaczylem tempetature wskazuje, sprezarka sie wlacza ale chodzi caly czas. Wylacza sie dopiero po nacisnieciu * Nastepnie zauwazylem ze wiadrak sie nie kreci.

Mierzylem napiecie na tej niebieskiej kostce z tylu panelu sterowania na pinie 10 (kabel czarno-szary) i pin 20 (kabel brazowo czarny) przy wylaczonej klimatyzacji jest napiecie 1,01V po wlaczeniu napiecie rosnie przy 1,43V wylaczylem klime bo boje sie zeby czegos nie uszkodzic. Czyli co moze byc malo czynnika, czy uszkodzony czujnik cisnienia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprężarka nie odłączy Ci się tak od razu. Jak masz 1,01 V to oznacza, że może być mało czynnika, bo jak pisałem powinno być około 1-15-1,25 przy prawidłowo napełnionym ciśnieniu. Oczywiście nie oznacza to, że klima nie będzie chłodzić, bo ileś tam czynnika jest... To juz masz odpowiedź na zagadnienie, co do którego zdania były podzielone: dazne z czunika temp zewnętrznej są uwzględniane przez klimę i jak go nie ma i temp jest -40 to nie ma potrzeby załączać sprężarki...

Jedyne

http://images.spritmonitor.de/229694.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

thenygoos mam jeszcze pytanie jak dlugo sprezarka bez wygalczenia powinna chodzic? U mnie chodzila nostop ok 2minuty po czym ja wylaczylem. Czy mogloby sie cos stac jezeli ono bedzie caly czas chodzic? nadmieniam ze do srodka samochodu leci zimne powietrze. MAm jeszcze pytanie odnosnie wiatraka jakie powinny byc na nim napiecia przy wlaczonej klimie oraz po rozpieciu kostki?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.