Skocz do zawartości

PDC - nietypowa usterka


wan7

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich i proszę o pomoc w diagnozie układu PDC. Napisano już wiele o tym systemie na forum, ale takiej przypadłości jak u mnie nie znalazłem.

 

Postaram się w skrócie opisać sytuację wg chronologii:

 

1. Na początku, zaraz po zakupie auta zauważyłem, że przy cofaniu PDC nie wykrywa wszystkich przeszkód zarówno z przodu jak i z tyłu. Przy okazji od czasu do czasu migała dioda od włącznika PDC. Dwa czujniki z przodu (skrajny i drugi od niego) i dwa z tyłu (te same co z przodu) wykrywały przedmioty, pozostałe nie reagowały, choć pojawiało się we wszystkich charakterystyczny silniejsze lub słabsze terkotanie przy dotknięciu palcem.

 

2. Problem ten zostawiłem do usunięcia na później. Po miesiącu założyłem hak holowniczy. Hak jest ze Słupska ze specjalną wiązką elektryczną do BMW i modułem sterującym. Moduł jest podłączony bezpośrednio do akumulatora. Po założeniu haka nie testowałem specjalnie PDC.

 

3. Po jakimś czasie, w trakcie przeglądu w serwisie BMW wykryto dwa uszkodzone czujniki parkowania z tyłu. Po ich wymianie i sprawdzeniu modułu sterującego na komuterze elektryk stwierdził, że PDC jest całkowicie sprawne.

 

4. Faktycznie, mruganie diody z włącznika PDC zniknęło, wszystkie czujnik z przodu i z tyłu wykrywają przeszkody. Jednak jest inny feler. Przy cofaniu, po włączeniu PDC sygnalizator akustyczny z tyłu wydaje przypadkowe dźwięki nawet gdy nie ma przeszkody. Jak przeszkoda się pojawia to czujniki (wszystkie 4 z tyłu) wykrywają ją z dużym opóźnieniem (jakby bezwładność). Sygnalizator akustyczny wydaje wtedy od razu ciągły dźwięk. Nie zawsze tak jest ale bardzo często.

 

Ponadto jak parkuję auto przodem, po ręcznym włączeniu PDC sygnalizator akustyczny z tyłu również wydaje przypadkowe dźwięki nawet gdy nie ma przeszkody. Co dziwne w momencie kiedy sygnalizator tylny wydaje te dźwięki, sygnalizator od czujników z przodu milczy, nawet kiedy auto zbliża się do przeszkody z przodu. Dopiero, kiedy sygnalizator z tyłu zamilknie, wówczas ten z przodu zaczyna informować o przeszkodzie.

 

Ww. opisana przypadłość jest bardzo uciążliwa bo nie pozwala w pełni zaufać PDC. Mam z tym spory kłopot przy tak dużym aucie, szczególnie kiedy prowadzi je moja żona. :mad2:

 

Przepraszam, że się rozpisałem, ale uznałem, że do dobrej diagnozy warto znać szczegółowe okoliczności. Łatwiej wówczas prowadzić dyskusje. :)

 

Proszę kolegów z forum, którzy mieli tego typu lub podobny problem, lub wiedzą jak go usunąć o poradę i pomoc.

 

Z góry dziękuję za wsparcie.

pozdrawiam,

wan7

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
Koledzy,

 

Nikt nie jest w stanie mi pomóc?

 

hm...

mam chyba coś podobnego....

Czasami załącza mi się tył ciągłym dźwiękiem - jakbym już miał przeszkodę na zderzaku - a z tyłu nie ma nic...

i jak tak piszczy to przód dopiero się załącza, gdy dojadę na min odległość - wtedy jest ciągły pisk na przemian - przód, tył itd...

 

Wszystkie czujniki zawsze tak samo tykają - nie mam haka...

postanowiłem czekac aż jakiś czujnik wywali błąd na kompa bo na razie nie wiem który wymienić....

 

A przy okazji ja wyjąć tylny czujnik ?? czy trzeba zdjąć zderzak.. ??

Marcin

BMW Klub Polska

F25 X3 2,8iA xDrive

E91 320dA touring

E39 530dA touring

E39 530iA touring

E36 316iA m43 Compact


----------------------------------------

historia - E32 750iA (1992-2004)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Ja z tym problemem walczę już jakiś czas. Kiedy po raz pierwszy mi się to zdarzyło podjechałem na warsztat, podłączyli komputer i stwierdzili.."lewy-tylny-skrajny czujnik" ok. Pomyślałem że tak bardzo mi się nie śpieszy jak na te ok 300 'cóś' zł za czujnik :) ale o dziwo po kilku dniach przeszło i działało ok 2 tyg...i generalnie tak jest już od ponad miesiąca...tyle że działa albo nie działa co kilka godzin....licząc po czasie sprawdzania ma się rozumieć :D . Więc uważam, że w moim przypadku...to nie czujniki, nie układ PDC....tylko te chol...e kabelki. Kiedyś się za nie wezmę. Dzisiaj mam większy problem - skrzynka...szukam używanej albo 6000 zł na remont :mad2:

Pozdrawiam

Memento Mori :-)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Koledzy. Póki co z dyskusji wynika, że powinienem wziąć się za okablowanie PDC.

 

Jeszcze jedno:

Czy PDC w BMW wykrywa faktycznie przeszkody w bardzo bliskiej odległości, ok. 0.5 m?

W innych, co prawda nowszych autach pika już od ponad metra.

 

Szalenie trudno się przestawić jeżdżąc dwoma różnymi autami.

Może czułość PDC się jakoś reguluje? Wiecie coś o tym?

pozdrawiam,

wan7

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy,

 

Nikt nie wie nic na temat czułości PDC w e39 2003? Czy istnieje możliwość jej zwiększenia? Czy powodem dopiero bliskiego wykrywania przeszkód jest jakaś usterka?

 

PDC np. w Skodzie z 2006 działa o niebo lepiej. Wykrywa przeszkody już od ponad 1m i działa za każdym razem identycznie i bardzo pewnie.

 

Pomóżcie proszę bo niespecjalnie mam ochotę, czas i pieniądze na wymianę oryginalnego PDC w BMW na zupełnie innego producenta.

pozdrawiam,

wan7

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
Podczepiam sie do tematu. Mysle na PDC do przodu, tyl jest fabrycznie -elegancko. Moje pytanie, czy ktos z Was dokładal Przod? Czy zakup czujnik z uniwersalnego zestawu pozwoli na wlaczenie ich do centralki tylnego aby nie montowac tego swiecacego dziadostwa tylko wykorzystac juz zamontowany nadajnik dzwiekowy. co uruchamia przednie czujniki? Tyl wiadomo bieg wsteczny. Co i jak myslicie?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

musze doraznie zbadac to, aleprzy odleglosci 1 metr rozpoczyna sie pykanie wolne, 60cm to szybsze pykanie a 30 bardzo szybkie a ciagle ponizej 30cm.

tyczy sie to tez tych odleglosci z boku zderzaka czyli powiedzmy pojazd zbyt blisko sciany bocznej garazu.

czujniki działaja wszystkie.

a sygnaly sprawdze jutro dokladniej.ale zawsze dziala tak samo identycznie bo staje w garazu zawsze w tym samym praktycznie miejscu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Paweł. Jak będziesz miał pozostałe info daj znać.

 

Do mojego PDC nie mam zaufania, szczególnie z tyłu auta.

Muszę wreszcie znaleźć czas na te złącza kablowe przy czujnikach i je przeczyścić. Może się coś poprawi.

pozdrawiam,

wan7

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stojac centralnie od tyłu auta poczatki pykania pojawiły sie z odległosci jakis 150cm( byla to jakos f=1~2Hr) potem ta czestotliwosc wzrasta do odleglosci od zderzaka 30cm ( i tu mamy jakies pytakanie f=15/20Hz tak jak robis ie to szybko jezykiem w ustach- ktos moze policzyc ilosc prrrrrrrr w 1 s :wink: ) no i ta granica 30cm to sygnal ciagły.

Stojac prostopadle do krawedzi tylnego zderzaka ( na lini zderzaka- z boku) to ten skrajny czujnik w zasadzie nie reaguje reakcja jest na granicy katastrofy bo sygnal jest w momecie 20-30cm od boku zderzaka-czyli jesli wjedziesz idelanie rowno kolo sciany to mozna juz w tymmomecie byc na granicy zaczepienia lusterkiem o sciane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a Ty mi powiedz wan co załacza przedni pdc? bo tak jak mowilem chce kupic czujniki( chocby z jakis tanich ukladow z allegro) i je wmontowac na przod tylko co zasila przedni PDC, i czy jest opcja wykorzystania w tym ukladzie centralki tylnego pdc i jego buzera.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Pawel,

 

Dopiero teraz przeczytałem Twoją odpowiedź. Dzięki.

Nie dostałem powiadomienia o nowym poście z forum!!!

 

U mnie przednie czujniki są podłączone do centrali sterującej, która jest za tapicerką bagażnika. Do tej centrali są też podłączone tylne czujniki.

 

Z tym bocznym czujnikiem to u mnie jest podobnie.

Jest to okrutnie wkurzające. Jeżeli BMW nie umie robić systemów PDC.

Ten który miałem w wcześniej w Skodzie Ocatavii działał jak igła. Zawsze, pewnie, powtarzalnie i bez zająknięcia. W każdych warunkach.

 

Te w BMW to straszna "chała"!!! Nie wiem jak można robić takie buble. Jestem tym PDC okrutnie zawiedziony!!!!!

pozdrawiam,

wan7

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli rozumiem, ze masz tak wysterowny PDC jak u mnie - czyli porwnywalne takie same odleglosci . Nie wiem a moze to kwestia czujnikow jeslibyloby ich wiecej o 2 to 4 dalbym centralnie na tył a 2 konkretnie na bocznych liniach samochodu z ustawieniem ich lub ich czuloscia mniejsza jak te tylne ( czyi te tylne lapalyby juz od 1,5 m a te boczne od powiedzmy 70cm) aby parkujac w garazu gdzie jest waska nie wkurzal nas pikaniem wykrycia bocznych scian.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich i proszę o pomoc w diagnozie układu PDC. Napisano już wiele o tym systemie na forum, ale takiej przypadłości jak u mnie nie znalazłem.

 

Postaram się w skrócie opisać sytuację wg chronologii:

 

1. Na początku, zaraz po zakupie auta zauważyłem, że przy cofaniu PDC nie wykrywa wszystkich przeszkód zarówno z przodu jak i z tyłu. Przy okazji od czasu do czasu migała dioda od włącznika PDC. Dwa czujniki z przodu (skrajny i drugi od niego) i dwa z tyłu (te same co z przodu) wykrywały przedmioty, pozostałe nie reagowały, choć pojawiało się we wszystkich charakterystyczny silniejsze lub słabsze terkotanie przy dotknięciu palcem.

 

2. Problem ten zostawiłem do usunięcia na później. Po miesiącu założyłem hak holowniczy. Hak jest ze Słupska ze specjalną wiązką elektryczną do BMW i modułem sterującym. Moduł jest podłączony bezpośrednio do akumulatora. Po założeniu haka nie testowałem specjalnie PDC.

 

3. Po jakimś czasie, w trakcie przeglądu w serwisie BMW wykryto dwa uszkodzone czujniki parkowania z tyłu. Po ich wymianie i sprawdzeniu modułu sterującego na komuterze elektryk stwierdził, że PDC jest całkowicie sprawne.

 

4. Faktycznie, mruganie diody z włącznika PDC zniknęło, wszystkie czujnik z przodu i z tyłu wykrywają przeszkody. Jednak jest inny feler. Przy cofaniu, po włączeniu PDC sygnalizator akustyczny z tyłu wydaje przypadkowe dźwięki nawet gdy nie ma przeszkody. Jak przeszkoda się pojawia to czujniki (wszystkie 4 z tyłu) wykrywają ją z dużym opóźnieniem (jakby bezwładność). Sygnalizator akustyczny wydaje wtedy od razu ciągły dźwięk. Nie zawsze tak jest ale bardzo często.

 

Ponadto jak parkuję auto przodem, po ręcznym włączeniu PDC sygnalizator akustyczny z tyłu również wydaje przypadkowe dźwięki nawet gdy nie ma przeszkody. Co dziwne w momencie kiedy sygnalizator tylny wydaje te dźwięki, sygnalizator od czujników z przodu milczy, nawet kiedy auto zbliża się do przeszkody z przodu. Dopiero, kiedy sygnalizator z tyłu zamilknie, wówczas ten z przodu zaczyna informować o przeszkodzie.

 

Ww. opisana przypadłość jest bardzo uciążliwa bo nie pozwala w pełni zaufać PDC. Mam z tym spory kłopot przy tak dużym aucie, szczególnie kiedy prowadzi je moja żona. :mad2:

 

Przepraszam, że się rozpisałem, ale uznałem, że do dobrej diagnozy warto znać szczegółowe okoliczności. Łatwiej wówczas prowadzić dyskusje. :)

 

Proszę kolegów z forum, którzy mieli tego typu lub podobny problem, lub wiedzą jak go usunąć o poradę i pomoc.

 

Z góry dziękuję za wsparcie.

hej,ja niemusze sie rozciagac w opisie mojej usterki,kupilem swiadomie z niedzialajacym pdc dowiedzialem sie ile by to kosztowalo no i zbilem cene o te kwote,ale pdc zaczelo dzialac,tzn raz dziale raz nie,jesli dziala to bez zastrzezen,a jak nie to po wklaczeniu wsteznego miga dioda i czasem wyda przeciagly sygnal,ale proporcje ww dziala nie dziala zmieniaja sie na korzysc dziala ok 65% dziala reszte czasu uzywania auta nie ,wybieram sie do warsztatu ale jak czesto bywa na potem zwlaszcza ze dobrze znam ten model jezdzilem prawie 5 lat bez pdc,no ale wolalbym zeby dzialal,po przeczytaniu postow tez sklaniam sie w strone kabli a te niestety tez sporo kosztyja pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.