Skocz do zawartości

CB radio - jakich modeli używacie - opinie


wembur

Rekomendowane odpowiedzi

Hej, zamówiełm sobie CB używkę, pierwszą w życiu, na allegro i powiem że do podjęcia decyzji na drodze teoretycznej to trzeba się srodze namęczyć ponieważ nie ma jakichś profesjonalnych testów zawierających wszystkie modele a opisy w allegro to klika przekopiowywanych w kółko tekstów. Może warto się podzielić wrażeniami z używania swojego CB? Co kto ma i jak to działa, niech napisze, może warto? Tylko z doświadczenia a nie z gazet czy ze słyszenia!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj

 

Na początek trzeba dowiedzieć się czy twoje radio posiada homologację i czy nie jest na liście zakazanych CB-radyjek.

Kilka przydatnych funkcji jakich powinno radio posiadać to: RFgain oraz Sql, poczytaj o tym na tym podam przez mnie forum.

Polecam również: www.cb-radio.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

patrzyłem na to i kupiłem takie które jest na liście homologowanych...

Ale jest sporo na allegro radyjek z niemiec i usa które nie maja homologacji i po przestrojeniu "idą jak woda", w końcu działają i to ponoć nieźle, po co komu ta homologacja, policji w razie kontroli?

Ba, nawet nie wiem czym sie różnią RFgain oraz Sql.

www.cb-radio.pl przekopałem przez 2 dni, wszystko jest chwalone od sunkera po presidenta i wszystko jest ganione od sunkera po presidenta, zero zbiorczych testów ale dzięki za rady!

Nie sztuka kupić wszystkomający zestaw i to drogi za 1000 zł tylko najtrudniej jest kupić tanie radio za 100-200 zł!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuchaj jesteś słabym szukaczem powiem Ci szczerze ale nie dziwię się bo to forum jest trochę zawinięte. Możesz przecierz poszukać na googlach co z czym i jak.

Rfagain to funkcja filtru wycinającego gorzej nadające, bardzo przydatne w mieście.

Sql to też filtr, który jest już od dawna w więkrzości radyjek.

 

Sam posiadam radio bez homologacji i na liście zabronionych ale jest ono świetne i chwale sobie. Po za tym nie jest ona(homolagacja) wymaga przy kontroli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli RFgain oraz Sql to są filtry i o tym wiedziałem. Tylko nikt nie pisze czemu nie wystarcza Sql? Niestety radyjko z RFgain było poza moim funduszem cenowym. To jak z autem moim pierwszym był 126p a nie BMW. Kolo_318i, jakie to radyjko i antena?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam!

Jeżdzę od 3 lat z CB radiem na dalekich traskach i powiem jedno;jak CB to tylko PRESIDENT!!!Poprostu dzisiaj kiedy w co drugim aucie jest radio,niestety b.często słabej jakości panuje na kanale ogólnym straszny "młyn"Spowodowane jest to nie tylko ogromną liczbą użytkowników ale przede wszystkim tanimi odbiornikami które strasznie zakłucają eter.Radio takie jak PRESIDENT zapewni cię że będziesz słyszał naprawdę dużo więcej niż inni!Oczywiście trzeba mieć dobrą instalację antenową,najlepiej na "grzybek"a nie magnes!Nie musi być to drogi odbiornik i antena,polecam PRESIDENTA JOHNNY II ok500 zł. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W ogóle to mnie chodziło o to żeby podzielić się konkretami, opiniami typu:

Ja mam Unidena 520 XL - to i to jest w nim dobre, to jest słabe, to super to nie za bardzo...te funkcje ma a tych mu wyraźnie brakuje...polecam albo nie polecam...

Ja mam Sunkera - to i to jest w nim dobre, to jest słabe, to super a to nie za bardzo...te funkcje ma a tych mu wyraźnie brakuje...polecam albo nie polecam...

Ja mam antenę taką to a taką... polecam albo nie polecam jej bo jest...itp.itd.

No ale jeśli to są tajemnice to trudno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma co krytykowac Unidena, poniewaz Uniden 520 PRO XL = President Johny II ASC, wyglad i czesci te same. President drozszy, bo na homologacje, Uniden nie ma.

Kazdy robi jak uwaza, ja kupilem tansze, nowe radio, a nie uzywane, ktore ''pracowalo'' juz setki godzin i tak naprawde nie wiadomo czy i jak dlugo bedzie sprawne.

Mamy w jednym aucie od nowosci cb radio Alan 199A, najprostsze radio w mysl zasady ze najprostsze rozwiazania sa najskuteczniejsze, bo nie ma sie tam co popsuc :wink:, sluzy wiernie 3 lata, do tego byla antena magnesowa Hustler ic 100 (100cm), teraz jest antena President Florida (45 cm), moge to i to polecic .

W drugim aucie też od nowości radio Uniden 520 PRO XL + antena President Hawaii (72cm) na uchwycie sf-40 tez moge polecic. (Uniden na poczatku byl z florida i rowniez ok, a zmienilem tylko z tego powodu, zeby magnesowej nie ukradli na miescie, bo tym autem jezdze wiecej itd). Dobrze dziala i wizualnie ok.

To sa zestawy na czysty odbior bez szumow i trzaskow, 6-8 km, w zupelnosci wystarczy, bo osobowka sie szybko przemieszcza :wink: . Wole to , niż antene na 150 cm czy dłuższa i sciagac smieci. Dluga antena ma wiekszy zasieg, ale co za tym idzie nawet po dostrojeniu sciaga wiecej smieci.

 

Odradzam zdecydowanie antene Alan Midland 18-244, 270 cm kabla, za malo, jakosc odbioru znikoma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No więc ja tydzień temu otrzymałem CB- przesyłkę z allegro, kosztowało mnie to 170 zł wraz z dostawą :D

Używka - radyjko YOSAN (Made in Korea :? ), antena Hustler 100 cm :)

Kabel starcza spokojnie od klapy bagażnika do radia z przodu.

Radyjko jest na liście homologowanych :)

Podłączyłem , nasłuchiwałem, zagadywałem i...nic...tylko strzępki rozmów.

Zmartwiony :( pojechałem do warsztatu na strojenie, gość stwierdził że antena uszkodzona i bierze do naprawy no to jeszcze radio mu wcisnąłem żeby sprawdził i czekam co mi powie za parę dni.

ja kupilem tansze, nowe radio, a nie uzywane, ktore ''pracowalo'' juz setki godzin i tak naprawde nie wiadomo czy i jak dlugo bedzie sprawne.

I tak trzeba było zrobić. Już się szykuję na negatywa :evil:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam radio firmy Radioshack ( amerykanska firma , w zasadzie to uniden ,trc-520 ) oraz president wilson - i radioshack jest rewelacyjne - zasieg jak president , czulosc identyczne , a mniejsze gabaryty , oraz zmiana kanałow w mikrofonie - do mobila idealne . presidenta sprzedalem i uzywam radioshack - firma nie znana w polsce , a naprawde rewelacyjna.

 

antena - mam sirio as-100 na magnesie - nie chcialem ml145 bo nie miasci sie zbytnio do bagaznika. zasieg - wystarczajacy . teraz w co drugim samochodzie jest cb wiec nie trzeba zasiegow rzedu 15km.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam Presidenta Johny II i 1 metrowego Hustlera na podstawie magnesowej. Użytkowałem go w Skodzie Octavii żony i było wystarczające - zasięg ok, jakość odbioru i nadawania także (specjalnie podkreślam to drugie, bo 'szumofonów' na trasie słyszy się zatrzęsienie, a że przez radio się komunikuję, a nie tylko słucham, to robi różnicę).

 

Obsługa

Radyjko bardzo czytelne - prosty, zielony wyświetlacz kanałów, 3 pokrętła (głośność/włączenie, Squelch z ASC, RF gain) +duże, wygodne pokrętło kanałów - intuicyjne w obsłudze. Dla mnie to drugi koniec skali z TTI, którego miałem (nie)przyjemność użytkować przez 2 tygodnie - dużo mikroskopijnych pokręteł i wielki, podświetlany oczoj**nie na niebieski Indigo wyświetlacz (w nocy poświata w samochodzie, jakby neony wewnątrz zamontował).

Gruszka niewielka i lekka, bez dodatkowych funkcji, świetnie leży w dłoni, kabel na tyle długi, żeby nie trzeba się 'kłaniać radiu w pas' i na tyle elastyczny, żeby nie fruwać po aucie przy szybkich manewrach.

Wielka zaleta to nieduże rozmiary (35mm grubości), które dają dużo możliwości co do montażu/ umiejscowienia w aucie - w ostateczności zdarzało się, że wciskałem po prostu radyjko w pionie pomiędzy fotel pasażera i podłokietnik.

 

Gadżety

Bardzo przydatną funkcją w tym radiu jest ASC - automatyczne wyciszenie szumów. Poza miastem rzadko kiedy rozkręcam radio na sterowanie ręczne, a w mieście (jak zresztą na wszystkich forach cb powtarzają) funkcja się nie sprawdza ze względu na dużą liczbę anten i urządzeń nie-cb, zakłócających częstotliwości).

Radyjko ma oczywiście wyjście na zewnętrzny głośnik, co jest przydatne w autach osobowych, gdzie mało miejsca. Zasadniczy głośnik jest na spodzie, więc jakikolwiek montaż 'wewnętrzny' go wygłuszy.

 

Antenka

100 cm Hustler na magnesie o średnicy 9 cm. Kabel standardowy (jeśli się nie mylę, to dla tej długości fali 3,54m). Antenka elastyczna, ale sprężysta - przy tej długości nie 'kładzie się' nadmiernie przy wyższych prędkościach, nie 'buja', ale wjazd do zbyt niskiego garażu lub przejazd pod niższym mostkiem nie kończy się od razu 'przewracaniem'.

Zasięg empiryczny po dobrym zestrojeniu to ok. 3-4km - montowałem antenkę na dachu, ćwiartka tylnia kierowcy, kabel przez uszczelkę klapy bagażnika.

 

Podsumowanie

Osiągane parametry mnie całkowicie satysfakcjonują - słychac dobrze w obydwie strony, zasięg jest ok. Polecam taki zestaw, choć rozważam poważnie zamontoanie na X3 antenki na stałę, aby odkręcać tylko 'bat'.

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

choć rozważam poważnie zamontoanie na X3 antenki na stałę, aby odkręcać tylko 'bat'.

Ale z podstawy magnesowej też można bat odkręcać.

 

Co do mojego nabytku to był drobiazg, zapłaciłem 20 zł i nabyłem jeszcze gumowa osłonkę i zawieszkę na gruszkę. Okazało się że kabel antenowy był przerwany w odległości kilkunastu cm od podstawy. Być może sam go tak załatwiłem? Okazuje sie że w kablu nie ma wielożyłowej linki tylko drut jednożyłowy, podatny oczywiście na mechaniczne uszkodzenia, złamania. W sumie to nie mam ja go wyprowadzić na dach, największa szczelina jest na tylnej klapie od kombi ale jak ją przymykam to jednak lekko "zgniata" kabel.

Naprawdę nie sądziłem że użytkowanie CB jest tak usłane kolcami :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

choć rozważam poważnie zamontoanie na X3 antenki na stałę, aby odkręcać tylko 'bat'.

Ale z podstawy magnesowej też można bat odkręcać.

:(

 

Magnesówkę zdejmuję całą i wrzucam do bagażnika, natomiast mam dość kabli wlekących się przez samochód i mam ochotę zamontować radyjko i antenę na stałę. Przy dużych prędkościach (160kmh+) przy magnesówce istnieje realne niebezpieczeństwo, że może się 'oderwać' - pal licho własny lakier, ale ważne żeby komuś krzywdy nie zrobić...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.