Skocz do zawartości

Jak właściwie użytkować turbodiesla?


indante

Rekomendowane odpowiedzi

Jak to jest dokładnie z chłodzeniem turbo? Czy rzeczywiście należy przed wyłączeniem silnika, odczekać minutkę na wolnych obrotach by schłodzic turbosprężarkę? jak długo trzeba czekać w silnikach bmw na rozgrzanie świec żarowych? Dodam, że diesle sa dla mnie czarna magią, dopiero przymierzam sie do posiadania takowego. Pozdrawiam.
BMW - Best of My Women
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak to prawda że po ostrzejszej jeździe nie można gasić od razu silnika. Dobrze jest poczekać tą minutkę czy dwie na postoju i poczekać aż turbo się schłodzi.

Też nie jeździłem dieslem(oprócz ciężarówki) ale myślę że w każdym samochodzie świece żarowe są nagrzane wtedy gdy kontrolka przestaje migać po włączeniu zapłonu.

Pozdrawiam.

Krzysiek


Było:

E36 318 is coupe 93'

E36 323i sedan 97'

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak, jak kontrolka zgaśnie to możesz palić, jak jest zimniej i silnik już trochę wiekowy to możesz zagrzać dwa razy. Turbinke jest wskazane schłodzenie, są takie moduły że jak pojeździsz a musisz szybko wysiąść to mondujesz taki dups (nie wiem jak to się nazywa, ale niektóre alarmy nają taką funkcję) i wtedy wyciągasz kluczyk ze stacyjki, zamykasz brykę a silnik jeszcze pracuje przez jakąś minutę i się sam wyłącza
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem 318tds i jest to mój pierwszy diesel,a właściwie turbo diesel.Ja zawsze postępuje w ten sposób,że po zapaleniu traktuje go delikatnie,tzn. nie cisnę mocno na gaz ,dopóki sie dobrze nie rozgrzeje.Natomiast,po ostrej jeżdzie,nie wyłączam nagle zapłonu,lecz przez jakąś "minutę",silnik pracuje na wolnych obrotach i dopiero go wyłączam.Myślę,że to są niepisane zasady postępowania z tds-em,które w pewnym sensie maja wpływ na żywotność turbiny i samego silnika.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie-katowanie zimnego silnika jest regułą ogólną , nie tylko dla diesli

natomiast co do czekania minuty czy dwóch po jakiejś dłuższej jeździe...

generalnie jadąc gdzieś np do innego miasta, oczywistym jest że poruszamy sie po mieście wolniej niż na trasie- więc siłą rzeczy taka spokojna jazda wystarczy w zupełności do wychłodzenia oleju w turbinie.

co innego po jakimś maratonie przy b. szybkiej i długiej jeździe np po autostradzie (ale to nie u nas w Polsce chłe chłe ) - wtedy zaleca się odczekać parę chwil,żeby olej w turbinie ostygł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

najrozsądniej jest wyrobić w sobie nawyk takiego traktowania samochodu.

ja sie juz przyzwyczaiłem:

-po uruchomieniu silnika rano czekam chwile az turbina zaście olej

-zanim silnik nie osiagnie temperatury nie depczę powyżej 2200

-po zatrzymaniu czekam chwile (ślamazarnie odpinam pasy, chowam radio, ręczny ) :)

i tak to wiele nie da gry poprzedni właściciel miał to w d****

 

pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

najrozsądniej jest wyrobić w sobie nawyk takiego traktowania samochodu.

ja sie juz przyzwyczaiłem:

-po uruchomieniu silnika rano czekam chwile az turbina zaście olej

-zanim silnik nie osiagnie temperatury nie depczę powyżej 2200

-po zatrzymaniu czekam chwile (ślamazarnie odpinam pasy, chowam radio, ręczny ) :)

i tak to wiele nie da gry poprzedni właściciel miał to w d****

 

pozdro

 

Robię,podobnie i faktycznie i tak to o kant d...potłuc jak poprzedni właściciel katował diesla,ale jak kiedyś sie wyremontuje swojego klekota to warto mieć już te nawyki we krwi i cieszyć się pięknem BMW diesla :cool2: :cool2:

http://www.iv.pl/images/16876943185426216561.jpg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.