Skocz do zawartości

Problem z E91

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam, piszę z taką sprawą, chodzi o to że kupiłem sobie w marcu tego roku moje pierwsze BMW, jest to e91 w wersji 318d z 2011 roku ze słynnym silnikiem n47, różne opinie słyszałem na jego temat jednak zdecydowałem się na zakup, z samym silnikiem wszystko wydaje się ok, zanim kupiłem wymieniany był rozrząd, ale również panewki.  Natomiast po krótkim czasie od zakupu auto zaczęło na rozgrzanym silniku bardzo ciężko ruszać z jedynki, mam na myśli że obroty rosły a auto nie jechało, świeżo po odpaleniu jeszcze w miarę, natomiast po przejechaniu trochę dramat, szybko również pojawiło się falowanie obrotów silnika na luzie, po odpaleniu świeżo obroty były stałe, wystarczyło przejechać chwilę zatrzymać się na światłach a wskazówka zaczynała tańczyć a buda telepać i wyskoczyła kontrolka zapchanego filtra oprócz tego zaczął bardzo szybko wzrastać poziom oleju, mam na myśli kilka milimetrów na bagnecie w kilka dni, nie znam się zbytnio na tym ale przeczytałem że takie objawy daje brudny zawór egr, więc został wyjęty i wyczyszczony egr cleanerem a olej wymieniony bo był rozcieńczony paliwem. Mocy nagle trochę przybyło i myślałem że to koniec problemów, jednak auto pojeździło dosłownie 3 dni i zapalił się check engine P115D, ktoś na forum pisał że może to być kwestia adaptacji, zainstalowałem więc INPA i zrobiłem reset adaptacji, kupiłem obd skaner usunąłem błędy i postanowiłem pojeździć i obserwować. Samochód robi dziennie około 60-70 km w trasie i około 30 po mieście, po jakimś tygodniu lub półtorej ponownie wyskoczyła kontrolka filtra dpf, kupiłem obd skaner i sprawdziłem błędy, P115D, 4862, 480A i 481A które (podobno) blokują regeneracje a soot mass w aplikacji pokazywał 46,99 gramów, pojechałem więc w trasę natomiast nie rozpoczęła się regeneracja, zacząłem w trakcie kasować błędy, regeneracja ruszyła ale musiałem dosłownie co kilkanaście sekund kasować błędy żeby trwała dalej, dociągnąłem tak aż spadło do 1g sadzy i przestało się ruszać a licznik udanych regeneracji się zwiększył o jeden oraz zniknął błąd 480A i 481A, zjechałem z trasy przejechałem przez miasto jedyne 20 minut i po powrocie sadzy było 10g, uznałem że może błąd lub tak jest po regeneracji, myliłem się niestety ponieważ 4 dni pozniej sprawdziłem (4 dni jeżdżenia dziennie 60 km w trasie) i sadzy jest już 35 gramów a błędy wyglądają tak: 4862, 4AF5, 4B05, 4AE5, 4AD5,447B no i oczywiście cały czas check engine P115D, po kasowaniu błędów pierwszym co wraca jest 4862 i check engine, kilka sekund po odpaleniu, nie znam się i nie chce wymieniać teraz wszystkiego związanego z egr i dpf na ślepo dlatego piszę tutaj, dziękuje za czas poświęcony na przeczytanie i liczę że ktoś znający się na temacie będzie chętny pomóc lub chociaż naprowadzić, z góry dzięki.

Opublikowano
  • Autor

Podbijam

Opublikowano
  • Zasłużeni forumowicze

Nie czytam bledow bo nic nie mowia. Silnik jest prosty. Zacznij od odczytu rano, co pokazuje czujnik cisnienia przed dpf. Jakie wartosci. Tylko rano, bez odpalenia, sam zaplon.

Opublikowano
  • Autor

Na zimnym silniku bez odpalenia ciśnienie przed dpf pokazuje między -31hPa i -32hPa

Opublikowano
  • Zasłużeni forumowicze

Zaczynasz od wymiany czujnika na nowy, tylko ori, zaden zamiennik.

  • 4 tygodnie później...
Opublikowano
  • Autor

Założyłem nowy czujnik oryginalny z tym samym numerem OEM i wyczyściłem dolot, bylo z centymetr sadzy na każdej ściance kolektora, przepustnicy i elementu łączącego, wszystko zostało dokładnie wyczyszczone, check engine się już nie pojawia i jak wcześniej ciężko było wypalić dpf bo tylko przez kasowanie błędów tak teraz wypala się co chwilę, kończy jedno wypalanie, masa sadzy schodzi do kilku gramów, proces się zakańcza i temperatura wraca do normy a po 30 minutach jazdy ( wciąż na trasie) wraca do 30g i odpala kolejne wypalanie, średnio co mniej niż 50 km jest regeneracja a paliwa w oleju przybywa najpewniej przez to że nie zawsze patrzę kiedy regeneracja się uruchamia i możliwe jest gaszenie samochodu w trakcie bo regeneracja potrafi się odpalić nawet podczas jazdy 15 minut do sklepu, z błędów zniknęły wszystkie oprócz te związane z wtryskami (możliwe że ze sterowaniem wytrysków?) i problemu by nie bylo gdyby nie fakt że przez te przerwane regeneracje dolewa sie paliwo do oleju, nowy czujnik na zgaszonym zimnym silniku i samym zapłonie pokazuje wartości bliskie 0, najczęściej -1, po odpalaniu 6, przy zatrzymaniu się na trasie między 11 a 15 a przy 2k obrotów około 50hPa, myślałem nad problemami z wtryskiwaczami jednak z odpaleniem nie ma żadnych problemów ani telepania a obroty sa stałe i silnik pracuje równo, byłbym wdzięczny za pomoc.

Opublikowano
  • Zasłużeni forumowicze

Dobrze. Teraz odczyt dpf jest prawidlowy i sytuacja sie pogorszyla, to normalne, wiec dalej, jakie masz bledy wtryskow, tylko opis, numerki nie wstawiaj.

Opublikowano
  • Autor

Zero Quantity Adaptation Injector 1

Zero Quantity Adaptation Injector 2

Zero Quantity Adaptation Injector 3

Zero Quantity Adaptation Injector 4

I jeszcze pojawił się:

Exhaust-gas recirculation controller, position, long-term drift

Edytowane przez _______

Opublikowano
  • Zasłużeni forumowicze

Bledy wtryskow: zle zakodowane badz zle wtryski i nie mozna zakodowac.

Bledy egr: jesli ori bmw egr, do przeczyszczenia wd40 (po zdjeciu oslonki), jesli nie ori (wahler/borg/pierburg) do wywalenia na zlom.

Opublikowano
  • Autor

Zawór egr mam oryginalny z logiem BMW ale i z napisem wahler, czyściłem go już w miejscu gdzie się otwiera i zamyka czyli tego „grzybka” ale nie wiem o jaką osłonkę chodzi? Czyściłem tylko część zaznaczona na zdjęciu. Czarny element z drugiej strony wyglądał jak zamontowany na stałe ale nie próbowałem go na siłę zdejmować

IMG_0515.jpeg

Opublikowano
  • Zasłużeni forumowicze

Dokladnie jak Randall zaznaczyl. Czyszczenie "grzybka" jest czynnoscia zbedna. Chodzi o to co jest pod pokrywka, ramie musi chodzic plynnie i odbijac samo z pozycji otwartej do zamknietej.

Opublikowano
  • Autor

Zdjąłem tą plastikową pokrywkę i ramię chodziło płynnie, odskakiwało bez najmniejszego oporu, wszystko wyglądało bardzo dobrze, na wszelki wypadek przeczyściłem i dałem wd40 jednak nic się nie zmieniło ale zauważyłem jedną ważną rzecz, na wyłączonym silniku, sprawdziłem masę sadzy, były to 2 gramy, od razu w chwili uruchomienia silnika znowu wskakuje na wysoką wartość w tym przypadku ponad 20 i rośnie przy jeździe, po ponownym zgaszeniu znowu spada do niskiej wartości, wygląda to jakby komputer źle wyliczał ilość sadzy na uruchomionym silniku i podczas jazdy.

Edytowane przez _______

Opublikowano
  • Zasłużeni forumowicze

Nie, komputer bazuje na odczycie czujnika przed dpf, dochodza tam jeszcze inne algorytmy ale to nie istotne i nie warto o tym pisac. Masz zapchany dpf. Do czyszczenia nie warto, szkoda kasy i nic to nie da, nie bede tutaj pisal dlaczego. Jesli masz kogos ogarnietego w okolicy, wyjac dpf, rozciac pomiedzy katem a dpf oraz pomiedzy wyjsciem na rure koncowa i wtedy mechanicznie wyczyscic, zespawac. Jesli nie, wymiana na nowy, zrobic porzadek z wtryskami oraz egr (jesli dalej blad bedzie sie logowal).

Edytowane przez kkx5

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Ostatnio przeglądający 0

  • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

Konto

Nawigacja

Szukaj

Szukaj

Skonfiguruj powiadomienia push w przeglądarce

Chrome (Android)
  1. Stuknij ikonę kłódki obok paska adresu.
  2. Stuknij Uprawnienia → Powiadomienia.
  3. Dostosuj swoje ustawienie.
Chrome (Komputer)
  1. Kliknij ikonę kłódki na pasku adresu.
  2. Wybierz Ustawienia witryny.
  3. Znajdź Powiadomienia i dostosuj swoje ustawienie.