Skocz do zawartości

Jaki olej do skrzyni biegów ? - brak naklejki


AndrzejWxx

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć panowie. Jakiś czas temu wymieniono mi olej w skrzyni niestety na 75W90. Chciałbym zalać poprawny, lecz nie mam na skrzyni tej naklejki określającej olej. Jak określić jaki olej powinien trafić do mojej skrzyni ?

Auto to E39 2.0 150km rocznik 2000 ( przedlift) manuał 5 biegow

Czy może zostawić olej tak jak jest i nie zawracać sobie głowy? Mocno szkodliwy ten olej dla tej skrzyni ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze

BMW MTF LT-2 to będzie odpowiednik 75W80. Olej 75W90 jest typowo do mechanizmu różnicowego bez szpery. Jeśli nie masz problemów ze zmianą biegów to tak zostaw, ale ten olej jest zbyt gęsty. Jak przyjdą mrozy to możesz mieć problemy, szczególnie z wrzucaniem jedynki. Miałem ten olej w 525d, bo jakiś katalog błędnie wskazywał na ten typ. Potem zmieniłem na 75W80, bo niby taki był właściwy, a od roku jeżdżę na zwykłym ATF II i problemy ze zmianą biegów się skończyły. Szkoda, że dopiero po czterech latach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze

Ja ci nie doradzę, żebyś zmienił na ATF, bo to nie jest olej dedykowany. Sam musisz podjąć decyzję. Napisałem tylko co zrobiłem, a wzięło się to stąd, że jak miałem E36 to tam były skrzynie zalewane MTF lub ATF. Ta sama skrzynia na różnych olejach. Jak się męczyłem ze swoją E39 525d to mechanik, który robił tylko BMW zaproponował właśnie, żeby zmienić na ATF, bo tak robił nie raz. Olej 75W80 jest do dużych obciążeń. Jak nie upalasz auta to nie widzę powodu, żeby nie spróbować tym bardziej, że między 520i 150KM, a moją 200KM jest trochę różnicy. Zrobiłem do tej pory 15000 i widzę same zalety. Wcześniej musiałem przejechać w zimie ze 30km, żeby skrzynia chodziła lżej. Walka z lewarkiem na pewno nie jest zdrowa dla skrzyni. 

ATF 220 Mobil, to samo mam w przekładni kierowniczej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze

W opisie, że do manuala również więc ja bym go wlał. Ma być jakikolwiek, różowy klasy Dexron IID. Wziąłem Mobil 220, bo taki miałem na półce ;)

https://czescidobmw.pl/bmw-atf-d-2-81229400272--81229400272

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Przyszedł dzień wymiany ;). Na skrzyni pod syfem znalazła się jednak naklejka MTF-LT. Jednak kupiłem już Mobila ATF 220. Taki też został wlany. Różnice czuć trochę jak jest zimno lżej drążek chodzi, biegi wchodzą tak samo.

 

Teraz tylko mam nadzieję że się skrzynia nie rozsypie 😄

Edytowane przez AndrzejWxx
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.