Skocz do zawartości

BMW E90 brak napięcia w żarówkach tablicy rejestracyjnej


pitrak

Rekomendowane odpowiedzi

Witam !!!

Sprawa wyszła na tegorocznym przeglądzie technicznym. Przewody sprawdziłem od żarówek po wiązkę "znikającą" za tylnym siedzeniem. W rezultacie znalazłem w "gumowej" osłonie jeden (gruby BRĄZOWY) przewód zerwany oraz cieńszy (ŻÓŁTY z CZARNYM paskiem) przetarty. Zlutowałem oraz zabezpieczyłem je . W dalszym ciągu nie mam zasilania. Żarówki sprawdzone są i świecą. Wygląda na to jakby był przepalony bezpiecznik ale już na tym forum wyczytałem , że nie ma bezpiecznika od oświetlenia tablicy rejestracyjnej. Proszę o podpowiedź , jak sobie mogę jeszcze sam z tym poradzić.

P.S. Podaję schemat mojej wersji BMW E90 320d 177 KM 2007r.

https://www.fotosik.pl/zdjecie/7cc5f2fabd490db57cc5f2fabd490db5med.jpg

Oraz typ skrzynki z bezpiecznikami

https://www.fotosik.pl/zdjecie/a030190e1935880ba030190e1935880bmed.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze
Obejrzyj jeszcze szary z brazowym paskiem przewod, grubosci 0,75, bo on jest od podswietlenia tablicy. Bezpieczniki jak slusznie zauwazyles nie maja nic wspólnego. Modul FRM jest od swiatel. Obie żarowki tablicy ida jednym kablem. Odczytaj jeszcze bledy w module FRM, bo czesto jest tak, że trzeba usunać bład zwarcia w module FRM.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potwierdzam , "SZARY z BRĄZOWYM paskiem" też był naruszony , to znaczy otulina była ( jakby przetarta) ale ją naprawiłem. Przepraszam wcześniej wspomniałem tylko o brązowym i żółto czarnym paskiem. Czym mogę

.......Odczytaj jeszcze bledy w module FRM, bo czesto jest tak, że trzeba usunać bład zwarcia w module FRM........

A może da się to zrobić z poziomu BC samochodu ?

P.S.Znalazłem coś takiego

Ale obawiam się , że muszę wymontować ten moduł a tego wolałbym nie robić :roll:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze
Jak ci zwieralo masę i ten kabel od lampy to FRM wylaczyl to swiatlo. Teraz musisz ten licznik wyzerować, ale to wyjdzie po odczutaniu błędów w FRM. Najprościej i najszybciej chyba ogarnia to pelna wersja bimmerTool. Zarowno odczytasz błedy, jak i skasujesz licznik zwarć przez androidowy telefon.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam !!!!

Czy ktoś by mi pomógł znaleźć oznaczenia błędów usterek dla Bimmer Tool. Mam błąd 9CBB i wiem ,że jest to błąd zwarcia . Sprawdziłem i rzeczywiście były przetarte przewody. Naprawiłem i nie mogę zrzucić sygnału .

P.S. "FRM(!) Moduł przypodłogowy(światła) 9CBB Brak opisu"

Proszę pomocy !!!!!!!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze
Do póki nie skasujesz błedu zwarcia uzywajac np bimmer-tool na telefon lub Tool32 z pakietu INPY to ten błąd będzie. Instrukcje jak to zrobić tool32 znajdziesz na necie. W bimmer-tool jest to dość intuicyjne.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak mam zakupiony bimmer tool i próbowałem zrzucić sygnał, ale nie zrzuca :( pozostałe błędy udało się zrzucić. Dlatego poprosiłem o kody usterek , myślałem ,że ten kod "9CBB" może odwoływać się jeszcze do innych awarii. Dziękuję wszystkim za pomoc w temacie i oczywiście dam znać czy i jak udało mi się pozbyć tej awarii.

P.S. żarówki podłączałem pod zasilanie 12V i świecą. Są to żarówki Ledowe i podczas świecenia mrugają , Czy powinno tak być ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze

Kasowales w zakladce funkcje serwisowe zwarcie w podświetleniu tablicy rejestracyjnej? Nie tylko kasowanie błędu. Nie mam nigdzie foty z tym menu.

Niestety jeżeli nie wykodujesz sprawdzania bledu żarowek, ktore w przypadku ledów zapalaja sie podczas tego procesu, bedziesz wkurzał kierowców z tylu, mrugajac ledami co chwila. Zwykłe żarowki nie uruchamiaja sie podczas sprawdzania, ledy tak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam !!!!!!!!!!!!!!!

Na wstępie chcę podziękować koledze"Jack79" za konstruktywną pomoc w temacie .

Poniżej przedstawiam na fotkach co zrobiłem w odpowiedniej kolejności. Zacząłem od uruchomienia auta bez włączania świateł. Wszystkie czynności wykonywałem na uruchomionym silniku.

Podłączyłem się do Bimmer-tool . Po otrzymaniu połączenia wybrałem zakładkę "FUNKCJE SERWISOWE" tak jak poradził mi kolega "Jack79"( za co podziękowałem na wstępie tego postu)


e984495b1888bc0agen.jpg


W zakładce "FUNKCJE SERWISOWE" zaznaczyłem " FRM Moduł przypodłogowy (światła)"


d3b3121639e0ee9cgen.jpg


Następnie wybrałem pierwszy od góry "Reset błędu zwarcia"


766ab2f0e72d0ff7gen.jpg


Przy wybraniu "Reset błędu zwarcia" wyświetliła mi się taka informacja


8fe1827dfe047be2gen.jpg


Gdzie , po rozwinięciu listy w "CZARNYM POLU" ( na zdjęciu jest [0] Światło drogowe, lewy lub doświ..) wybrałem "[22]Oświetlenie tablicy rejestracyjnej".

Przepraszam , że tak opisałem ale za nim zrobiłem zrzut ekranu to najpierw nacisnąłem "WYKONAJ" , ponieważ nie mogłem powrócić do etapu z przed usunięcia błędu to opisuję go na przykładzie zdjęcia wykonanego po skasowaniu błędu.


8fe1827dfe047be2gen.jpg


Powróciłem do głównej strony Bimmer-tool i tym razem wybrałem zakładkę "KODY USTEREK"


e984495b1888bc0agen.jpg


Gdzie zaznaczyłem "MTOR" oraz "FRM". Po naciśnięciu "ODCZYT" otrzymałem wynik jak na zdjęciu poniżej , po czym nacisnąłem "KASUJ" a efekt końcowy jest na załączonym poniżej zdjęciu


2d0b487bd9aa2a86gen.jpg


Zaznaczam , że pod "FRM" przed kasowaniem był napis "9CBB Brak opisu" a na załączonym zdjęciu jest już po kasowaniu błędu i w miejscu gdzie jest

napis "Brak usterek" był napis "9CBB Brak opisu" .Zamieszczam fotkę loga , ponieważ również zapomniałem zapisać skan ekranu z przed skasowania błędu.


92e0e555fbc8f569gen.jpg


Po tych czynnościach opisanych wyżej włączyłem najpierw światła postojowe , następnie światła mijania i za każdym razem wychodziłem i sprawdzałem czy wszystko jest OK .

A efekt jest następujący


f6068b846570c833gen.jpg


Bardzo dziękuję WSZYSTKIM za pomoc w temacie i mam nadzieję , że choć troszeczkę przysłużyłem się tą mini relacją do sposobu rozwiązania problemu z usterką

"9CBB" Brak oświetlenia tablicy rejestracyjnej.

Pozdrawiam serdecznie WSZYSTKICH forumowiczów i do zobaczenia w trasie !!!!!!!!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze
Nie ma problemu. I dzieki za pierwszy tutorial krok po kroku jak to zrobić w bimmer-tool. Niby proste, ale wielu się pyta. Fajnie by bylo jakby foty nie wygasly po miesiacu, bo się przyda
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.