Skocz do zawartości

320d szum podczas jazdy, łożysko, wał? Jak zidentyfikować


biker636

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,


Od jakiegoś czasu (pół roku) zmagam się z pojawiającym się szumem podczas jazdy. Najbardziej słyszalny jest w zakresie prędkości 70-110 km/h, szum znika przy skręcaniu w lewo, w prawo nasila się. Ta sama sytuacja występuje podczas jazdy po nierównej nawierzchni, gdy auto się "unosi" szum jest mniejszy.

Rok temu wymieniłem łożyska tył na nowe (fag) - więc ten element wykluczam chyba, że warsztat poleciał po całości i zrobił amatorkę?

2 miesiące temu wymieniłem piasty przód (ponieważ wstępna diagnoza moja była na te elementy) - niestety szum dalej występuje.

Opony? zmiana z zimowych na letnie niewiele pomogła - szum występuje.

Czy za taki rodzaj szumu może być odpowiedzialny inny element auta np. przeniesienie napędu, łożysko wał?


Szukam pomysłów, zbliża się termin wizyty na stacji diagnostycznej. Może tam będę mógł coś zasugerować diagnoście do sprawdzenia?


Dziękuję za sugestie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dałem auto na podnośnik, wychodzi na to że łożyska tył. Oba szumią jak zakręcę ręką, mają luz wyczuwalny. Zastanawia mnie jedno, były wymieniane rok temu i zrobiły około 15 tys. km dlatego nie podejrzewałem tego elementu - możliwe że zakupiłem podróbki fag? Albo warsztat zwinął kasę, a nie wymienił łożysk.

Po demontażu wszystko się powinno wyjaśnić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze
Albo były nieumiejętnie zamontowane. Łożyska dokręca się odpowiednim ale dość wysokim momentem. Większość warsztatów nie ma klucza dynamometrycznego na taki moment. Wymiana jest też dosyć trudna, mogli stwierdzić że stare są ok a kasę zainkasować.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Albo były nieumiejętnie zamontowane. Łożyska dokręca się odpowiednim ale dość wysokim momentem. Większość warsztatów nie ma klucza dynamometrycznego na taki moment. Wymiana jest też dosyć trudna, mogli stwierdzić że stare są ok a kasę zainkasować.

Ja myślałem, że łożyska wprasowuje się na prasie a nie dokręca... :lol: :lol: Człowiek uczy się całe życie xD

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Sprawa rozwiązana, więc napiszę jak się zakończyło.


Trafiłem do nieautoryzowanego serwisu BMW. Łożyska wymienione wcześniej były zamontowane poprawnie i dalej są sprawne. Za luzy (tył) odpowiadał wymęczony wahacz oraz tuleje pływające. Wszystko w zawieszeniu wymienione, jest solidnie teraz.

Co do szumów w tym zakresie prędkości, prawdopodobnie zaczyna odzywać się dyferencjał.

Temat uważam za zamknięty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Mała aktualizacja. Nie zdecydowałem się na naprawę mostu jak twierdził facet w nieautoryzowanym serwisie BMW Kielce (diagnoza była nietrafiona). Postanowiłem podjechać do kolejnego mechanika dla upewnienia się, okazało się, że łożysko wymienione raptem rok temu jest uszkodzone (prawdopodobnie niepoprawny montaż). Po wymianie łożyska z jednej strony, problem szumów ustąpił, a most jest sprawny pomimo przebiegu 330 tys. km.

Tak więc wniosek dla innych, trzeba być czujnym bo inaczej wymienią Wam pół auta i zainkasują kasę za naprawy które nie są wymagane.


Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja ma 340 i warto zmienic ten olej z dyfra.. przy okazji jak sie juz poca uszczelniacze to zmienic i zapomniec, nie ma przy tym duzo pracy. No dobrze miec udar to szybciutko idzie, no i te 3 tuleje na dyfrze ☺️
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.