Skocz do zawartości

Dołożenie wzmacniacza do G05 ze stereo lub Hifi 676


MaciejBimmerTech

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć wszystkim,


Rozpocząłem ostatnio działania celem dołożenia wzmacniacza do BMW z MGU wyposażonych w systemy stereo oraz hifi. Zrobiłem już taką modyfikację w firmowym G20 z MGU i o ile nie było to trudne, to było pracochłonne.


Architektura iDrive 7 (head unit MGU) z systemami stereo i hifi wygląda bardzo podobnie. Źródłem sygnału audio jest moduł RAM (Receiver Audio Module) znajdujący się w bagażniku z którego wychodzą kable na głośniki. W tych systemach nie ma osobnego wzmacniacza tak jak było z hifi 676 więc zarówno stereo jak i base korzystają z RAM-a. Jak ktoś nie miał RAMa w ręku to informuję, że sprawia wrażenie, jakby w środku nie było nic poza powietrzem :).


Żeby dołożyć wzmacniacz trzeba go gdzieś zmieścić w okolicach RAM-a. W G20 nie ma na to za dużo miejsca, trzeba było się namotać. Zdecydowałem się na relokację RAM-a w inne miejsce i montaż wzmacniacza tu, gdzie siedział RAM + zrobienie stosownej wiązki, żeby to wszystko połączyć. A wszystko to, trzeba zrobić tak, żeby się mieściło za wykładziną i zgodnie z naszą filozofią niedopuszczalnym by było użyć blachowkrętu w karoserię do montażu czegokolwiek. Ma być plug and play.


Szczęśliwym trafem na karoserii było puste gniazdo owalne, w które można było wbić kołek montażowy BMW E46 przyjmujący odpowiedni wkręt BMW. Całe te prototypowanie uchwytów i okablowania zajęło mi łącznie jakieś 30h w tym ze 20 ze szlifierką, blachą, spawarką i innymi narzędziami w ręku, ale udało się kawiorowo bym powiedział. Siedzi jak z fabryki. Przekazałem więc blaszki i wiązkę do produkcji seryjnej i już wkrótce będziemy mogli oferować wzmaka do G20 z MGU. Obiecuję, że wersja produkcyjna blaszek będzie atrakcyjniejsza od moich kowalskich ulepów.


Dlaczego piszę o tym na forum G05? Otóż sprawa wygląda tak, że BWM przestało tymczasowo oferować audio HK, ponieważ jest globalny brak scalaków, w związku z tym wygląda na to, że w najbliższym czasie dostępne będzie jedynie audio stereo i hifi, które są jakie są. Bowersy w Stanach oferują jedynie do wózków z V8 obecnie, do R6/R4 nie oferują, bo na V8 by pewnie zabrakło...


Jeżeli ktoś z Was z G05 ze stereo lub hifi chciałby coś zrobić z dźwiękiem i ma możliwość podstawienia auta do mnie na dzień czy dwa, to będę miał ofertę nie do odrzucenia. Kontakt na PW.


Tak wygląda piec zapakowany do G20:


hTbuRQ2.jpg


A tak wygląda to na biurku:


iHrpgVq.jpg


Jak zwykle, mam nadzieję, że nie narażę się tym postem adminom, zapewniam, że każdy użytkownik forum z którym coś kiedyś działaliśmy był zadowolony z działań. To i owo o BMW wiemy ;).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Głośniki oczywiście można wymienić wymiana jest jak najbardziej wskazana. Dziesiątki naszych klientów mają je w G-Seriach, zaś we wszystkich karoseriach BMW to już tysiące i niezależnie czy się zaczyna od Hifi czy Harman wymiana głośników daje zauważalne rezultaty. A jak są głośniki + wzmacniacz z DSP z odpowiednim strojeniem to już miód. W pierwszej kolejności zawsze jednak zalecamy wymianę wzmacniacza na taki z DSP, bo procesorem można wygładzić pewne niepożądane cechy głośników OEM Hifi i od kopa brzmienie się poprawia bez wkładania w to godzin czasu na instalację głośników. Przy stereo wiadomo, trzeba wymieniać wszystkie głośniki i dokładać tweetery - fabryczne są nie do uratowania procesorem.


Pod firmą prawie zawsze stoi nasze F30 ze wzmacniaczem i naszymi głośnikami mogę pokazać jak to gra ;). Zaznaczam, że nie udzielam się tu na forum, żeby nagabywać na nasze - jest wielu producentów głośników PnP do BMW, więc jak ktoś ma żyłkę, żeby zupgrejdować swój system, to zawsze służę radą jakie rozwiązanie ma sens w danym aucie i co warto wiedzieć o swoim aucie, bo rzadko kiedy jakikolwiek warsztat car audio w Polsce będzie wiedział o systemie audio BMW tyle co ja wiem, a diabeł tkwi w szczegółach i czasem mogą źle dobrać sprzęt do specyfikacji auta. A którego producenta głośniki ktoś kupi - mi to rybka ;). Ja jak czegoś nie wiem, to powiem, że nie wiem a w warsztacie mogą nie wiedzieć, że nie wiedzą ;) A potem muka - włożyli wzmaka 5 kanałów gdy wskazane jest 7, albo napakują wiązek, potną oryginalne i będą rzeźbić, gdy można było załatwić to odpowiednią wiązką plug and play. O blachowkrętach w karoserię już nie wspominam...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Aktualizacja.


Dodanie wzmaka do G05 opanowaliśmy z pomocą pewnego dilera BMW, który użyczył nam auta do prototypowania. Instalacja jest zupełnie bezinwazyjna i odwracalna, a nawet z zainstalowanym sprzętem diler nic nie wykryje komputerem :P.

Film instalacyjny chłopaki nakręcili całkiem niezły:

może się komuś to i owo przydać nawet przy instalacji innego pieca, np. UP7, który jest popularny.


Z załadowanym do pieca strojeniem DSP nawet na fabrycznych głośnikach da się ugrać wiele więcej. Jak zwykle DSP i więcej mocy pozwala wyciągnąć wszystko, co fabryczne głośniki mają jeszcze w zanadrzu, a jest tego sporo. Jakby ktoś chciał posłuchać, to w jakieś 5 minut mogę podpiąć i pokazać jak gra na G05, albo zaprezentować na naszym G20 iDrive 7 (MGU) z 676 akurat z naszymi głośnikami, które to dopiero robią przeciąg. Fabryczne leżą w kartonach w szafie.


Jak zwykle nadmienię, że nie zależy mi na tym, żeby kogoś namawiać na cokolwiek. Po prostu zawsze chętnie o audio w BMW pogadam, powiem co wiem i pokażę co i jak bo lubię te tematy.

Edytowane przez Maciej@BimmerTech
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A subwoofer ds się dołożyć do hifi? Przeszkadza mi brak niskich tonów...

 

Chodzi o prawilny, duży sub w bagażniku? Jeżeli zainstalujesz wzmacniacz typu PP86 czy UP7 to one mają wyjścia RCA z pomocą których można wysterować kolejny wzmacniacz do pędzenia dużego suba. Wiadomo, trzeba dołożyć kable zasilające osobne do pieca od suba i takie tam. Nie mniej jednak dokładając piec PP86/up7 za RAM-em już można całkiem nieźle namieszać nawet na fabrycznych głośnikach. Po wymianie fabrycznych na cokolwiek lepszego i wystrojeniu bas jest taki, że trzeba się na prawdę dobrze zastanowić, czy jest sens brnąć dalej w suba. Ja już nie mam 21 lat żeby pragnąć suba jak cała reszta już brzmi kulturalnie, tylko bez tego ostatecznego, najniższego uderzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
Pod gdańskiem wymiana głośników z wersji HIFI (czyli bez ciągnięcia przewodów) plus wzmacniacz i strojenie 9000 pln. Dźwięk będzie prawdopodobnie lepszy niż HK - tak twierdzi sprzedawca - "Obecnie HK ma słabsze głośniki niż rok czy dwa lata temu". Sam się zastanawiam na takim upgradem albo samodzielnym montażem z bimmertech za $2290 (plus jakiś kod teraz na black friday może przyjdzie). Na razie czekałem aż się głośniki wygrzeją - i dupy nie urywa po tym wygrzaniu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Dzień dobry!


Przed miesiącem odebrałem G05 i jako, że w pozostałych autach mam HK, wiedziałem, że będę miał niedosyt przy audio 676. Na szczęście to jedyna restrykcja, jaką zostało objęte moje auto. Po analizie postów z bimmerpost i rozmowie z Maciej@bimmertech, zdecydowałem się na zakup Amp z oferty Bimmertech. Sprzęt dotarł bardzo szybko, a w instalacji profesjonalnie pomógł Maciej. Sam bym na pewno nie dał rady tego zrobić. Sprzęt jest co prawda domyślnie skonfigurowany, ale można też nad nim popracować i wystroić zgodnie z potrzebami. Ja umówiłem się z Maciejem, że trochę pojeżdżę i jeszcze się spotkamy, by dalej dźwiękiem się pobawić. Pierwsze wrażenia są bardzo dobre! Muzyka ma zupełnie inną głębię, każdy dźwięk lepiej słyszalny, scena jest wiele szersza. Całość składa się na efekt WOW ;) Jestem zadowolony i nie mam już poczucia, że w aucie za tyle kasy, czegoś istotnego brakuje. Polecam taki upgrade każdemu kto się waha!


https://ibb.co/m59hgxW

https://ibb.co/tZXcTDC


W linkach zdjęcia Amp, foto nie było widoczne bezpośrednio w poście.


Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wpis!


Trochę się motałem z instalacją, bo nie ma tam wiele miejsca by wprowadzić sprzęt przez klapkę. Sam tak wymyśliłem. Lepiej się pomotać godzinę, niż rozbierać pół bagażnika. Najważniejsze, że się udało. Jeszcze podstroimy procesorem z mikrofonem w ręku i będzie jeszcze lepiej. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja z kolei zleciłem wymianę audio firmie z Pruszcza. Wymiana głośników + wzmacniacz. Wyszło mniej więcej w cenie bimmertech -po rabatach ale z wysokim kursem dolara. Najważniejsze że nie musiałem robić tego sam. Lenistwo przeważyło. Niepokoiło mnie szczególnie to własnoręczne wycinanie głośników spod siedzeń. Ja też jestem bardzo zadowolony różnica jest zasadnicza. Mam jeszcze po 30 godzinach "wygrzewania" wrócić na dodatkowe strojenie. Jeśli ktoś używa radia do czegoś więcej niż słuchanie wiadomości - to taka zmiana to must have.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.