Skocz do zawartości

e46, m47n, 320d, 150km, zerwany pasek i koło pasowe wału


CiagA

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry! Dzisiaj jechałem ratować ojca auto kablami i podczas podpinania klem usłyszałem, że coś dziwny dźwięk spod maski mi się wydobywa. Do domu miałem 1,5 km, więc postanowiłem to sprawdzić na miejscu. Niestety nie dojechałem. Zerwał mi się pasek wieloklinowy. Szukając po rolkach co było tego przyczyną zobaczyłem całkowicie zajechane i posypane koło pasowe wałka: https://www.youtube.com/watch?v=c_P5t2UA1iM Moje pytanie brzmi, czy jestem w stanie sam wymienić koło, czy to grubsza sprawa. Moje zdolności mechaniczne oceniam na mocne 3- :D I czy może być jakaś zewnętrzna przyczyna, że to koło się posypało, czy po prostu jak każdy element eksploatacyjny dokonał żywota?
157992081-3762885980414854-7007785023654069831-n.jpg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze
Chłodnicę zostaw w spokoju, wyjmij wentylator i miejsca jest full do tego, oczywiście od góry. Centralna śruba jest konkretnie dokręcona, aby sobie z tym poradzić używa się blokadę na koło (nie polecam robić tego na biegu). Od razu zaznaczę żebyś nie kupował nic innego niż corteco lub ina, oryginał pomijam z wiadomych względów, jeżeli nie chcesz dwa razy tego robić.

Mój czarnuch

Drugi czarnuch-540i

E32 740IL

Kupię do e46 sedan przedlift:

- maskę cosmosschwarz 303

- osłonę dźwigni automat 51167059413 ("-" do przodu)

- listwę spryskiwaczy mgłowych polift (303 cosmosschwarz)

Najlepiej Dolny Śląsk, tel. 782-784-200.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze
No i zamów też nową śrubę

http://www.bmw-klub.pl/forum/viewtopic.php?f=159&t=161201 Zapraszam do galerii

Sprzedam

Przekaźniki modułu komfortu do E46 3-Seria, M3, E83 X3, E52 Z8 , Z4 E85, E53 X5 E39, M5 E38 - centralny zamek, podnośniki szyb)

Zdjęcia przekaźników w galerii

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze

Nie ma takiej potrzeby, ona nie jest jednorazowa jak 4 śruby w 3.0d i nowszym 2.0d n47.

Edit: jednak tis przy tabeli z momentem dokręcenia (100 NM + 150 °) informuje o wymianie, w samym opisie wymiany nie ma takiej informacji. Ja w swoim ładnych kilka lat temu nie wymieniałem, tu jest m18x1,5 i nie ma co jej porównywać do tych śrubek z m57 i n47, ale jak ma być zgodnie ze sztuką to wypada dać nową :cool2:

Mój czarnuch

Drugi czarnuch-540i

E32 740IL

Kupię do e46 sedan przedlift:

- maskę cosmosschwarz 303

- osłonę dźwigni automat 51167059413 ("-" do przodu)

- listwę spryskiwaczy mgłowych polift (303 cosmosschwarz)

Najlepiej Dolny Śląsk, tel. 782-784-200.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wymieniłem, wystarczyło zdjąć wentylator, tak jak Maniek mówił. Śrubę wymieniłem, a stara była tak zapieczona, że rurą od rusztowania klucz przedłużałem. Wszystko działa, dzięki za pomoc!
157992081-3762885980414854-7007785023654069831-n.jpg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze
Z tego co wiem to te śruby tak właśnie trzymają co innego jest w 330d . Jak u siebie wymienialem to sie cieszyłem że mam 330

http://www.bmw-klub.pl/forum/viewtopic.php?f=159&t=161201 Zapraszam do galerii

Sprzedam

Przekaźniki modułu komfortu do E46 3-Seria, M3, E83 X3, E52 Z8 , Z4 E85, E53 X5 E39, M5 E38 - centralny zamek, podnośniki szyb)

Zdjęcia przekaźników w galerii

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę o info czy koło pasowe w takim stanie jak na zdjęciu może powodować nierówną pracę (takie bujanie na wolnych obrotach jak V8 :)). Czy Waszym zdaniem wymiana tego koła jest pilna czy można tak jeszcze jeździć. Mam przebieg 135 tyś więc wydaje się że trochę szybko się skończyło. Pierwsze 70 tyś to praktycznie tylko miasto i krótkie odcinki. Od 70 do teraz więcej trasy i dłuższe odcinki.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze
Nie widząc zdjęcia jak zadajesz takie pytanie to na pewno jest do wymiany. Są pęknięcia to nie ma nad czym się zastanawiać.

Mój czarnuch

Drugi czarnuch-540i

E32 740IL

Kupię do e46 sedan przedlift:

- maskę cosmosschwarz 303

- osłonę dźwigni automat 51167059413 ("-" do przodu)

- listwę spryskiwaczy mgłowych polift (303 cosmosschwarz)

Najlepiej Dolny Śląsk, tel. 782-784-200.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie, że udało się odkręcić śrubę koła R4 M47... diesel przy takim zablokowaniu.

Można by rzec, że CiagA miałeś szczęście :) bo gdyby:

- siadło coś w skrzyni biegów

albo :D

- strzeliłby element np. nr 5 ze schematu poniżej

https://www.realoem.com/bmw/pl/showparts?id=AP71-EUR---E46-BMW-320d&diagId=11_3313

to koszta szczególnie w drugim przypadku byłby zdecydowanie większe niż wypożyczenie albo zakup zewnętrznej blokady koła pasowego.


Lepiej nie praktykować takich rozwiązań, chyba że ktoś sam sobie robi i jest hazardzistą :) .



W R6 M57... diesel faktycznie jest zdecydowanie łatwiej bo mamy 4 cieniutkie śruby :) .



Blokowanie prętem koła zamachowego przez otwór w bloku silnika również nie jest dobrym pomysłem :mrgreen: :


uc?export=view&id=1x8xb815TS_ZggXY_zO4-Mq-1AYsV03wF


uc?export=view&id=1vMdeOMMLEYRXPo72CLPoHFnntPIJumVW


uc?export=view&id=1Qiy-ar2xUEk51YEB453AX1T4Jm6xlfnE

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.