Skocz do zawartości

Purchel z boku opony i co dalej.


czyczy

Rekomendowane odpowiedzi

Zauważyłem że na jednej z przednich opon - poajwił się taki oto purchel na boku.

Bez-nazwy.png


Samochod kupilem jakis miesiac temu z niby-gwarancją Carlife.

Opony są prawie nowe, ale nie mam dowodu zakupu,

Zakładam, że wymieniał je poprzedni właściciel przed komisem.

Raczej więc muszę myśleć o wymianie chyba, gwarancja chyba nie będzie miała zastosowania.


Czytalem jednak, że jak ognia trzeba unikać różnych opoon na różnych osiach.

Czy to prawda?

Te moje są z 2017 roku, więc podejrzewam, że taki sam model udałoby się kupić. Gorzej ze stanem zużycia.

Na ten temat nic nie wiem, a z takikm purchlem z boku też troche strach jeździć chyba...


Tu pytanie, czy musze wymienic wszystkie 4 opopny gdy wymieniam jedną prawie nową?

Pozotałe 3 są praktycznie nowe :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze

Oczywiście do wymiany .

Możesz kupić taką samą o podobnym zużyciu lub dwie takie same mogą być innej marki , zasada jest że na jednej osi muszą być takie same .

"Teoria jest wtedy, kiedy wiemy wszystko, a nic nie działa! Praktyka jest wtedy, kiedy wszystko działa, a nikt nie wie dlaczego"
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście do wymiany .

Możesz kupić taką samą o podobnym zużyciu lub dwie takie same mogą być innej marki , zasada jest że na jednej osi muszą być takie same .

Dziekuję za odpowiedź.


Zasada oczywisście


Ale czytałem, że stosowanie 2 par różnych opon, o różnym stopniu zużycia, na obu osiach prowadzi do rzowalenia jakiegoś tam układu 4x4? Tego się boję

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze

witam


Zasada jest taka ..... stosuj się do zaleceń BMW :D



DE - 36 12 ... Notes and specifications for tyre / wheel exchange

https://www.newtis.info/tisv2/a/en/e83-x3-3.0si-sav/repair-manuals/36-wheels-with-tyres/36-12-tyres/1VnYEE2taP


EN - 36 12 ... Hinweise und Vorgaben zum Reifen-/Rädertausch

https://www.newtis.info/tisv2/a/de/e83-x3-3.0si-sav/repair-manuals/36-wheels-with-tyres/36-12-tyres/1VnYEE2taP


Allgemeines:


Reifengröße, Hersteller und Reifenprofil müssen achsweise gleich sein

Um die BMW Standards zu erreichen, sollte das Fahrzeug an allen 4 Radpositionen mit gleichem Hersteller und gleichem Reifenprofil (BMW frei gegebene Reifen) ausgerüstet sein

Der Profiltiefenunterschied der Reifen einer Achse darf nicht mehr als 2 mm betragen (Regelgüte der Fahrwerksregelsysteme und Anforderung Fahrwerksvermessung)

Die Reifen mit den höheren Profiltiefen sind auf die Hinterachse zu montieren

Der Altersunterschied DOT darf 4 Jahre nicht überschreiten

.....

Profilunterschied zwischen Vorder- und Hinterräder maximal 2-3 mm


Informacje ogólne:

- Rozmiar opon, producent i bieżnik opony muszą być takie same.

- Aby osiągnąć standardy BMW, pojazd powinien być wyposażony w opony tego samego producenta i bieżnik (opony zatwierdzone przez BMW) we wszystkich 4 pozycjach kół

- Różnica głębokości bieżnika opon jednej osi nie może przekraczać 2 mm (kontrola jakości systemów kontroli podwozia i wymagania dotyczące pomiaru podwozia)

- Opony o większej głębokości bieżnika należy zamontować na tylnej osi

-Różnica wieku DOT nie może przekraczać 4 lat

......

- Różnica profilu między kołami przednimi i tylnymi maksymalnie 2-3 mm

..... itd

Pozdrawiam Andrzej
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Troche optymistyczniej to brzmi, niż moje wyobrażenia...

Czyli zakładając, że moje są z 2017 roku, powinienem szukać opon tego samego rocznika + prtoducenta , modelu, ale jeśli bieżnik będzie podobny do tych starych to mogę je wymieniać po 2 sztuki ?


Wow... to by mnie ratowało, ale jednak xDrive to duży atut, i ni ehciałbym mu przeszkadzać w działaniu gdyby taka kombinacja była jakkolwiek wątpliwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze

Raczej małe szanse, że dobierzesz idealnie jedną taką sztukę, pasującą do pozostałych trzech opon.

Nie masz wyjścia, czeka cię dla świętego spokoju wymiana 4 szt. opon. Nie możesz mieć na jednej osi dwóch opon jednego producenta, a na drugiej osi innego producenta.

Poczytaj w tym dziale temat"xdrive, a wymiana opon.Ważne". Zresztą, wszędzie to piszą, przy xdrive. Cholerstwo pożyteczne, ale czułe na opony.

Chyba, że chcesz ryzykować. Uda się pojeździć bez awarii napędu, czy nie...ostatecznie i tak kupisz nowe opony...

Benzyna zamiast krwi...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.