Skocz do zawartości

F30: Czujniki parkowania


bibi87

Rekomendowane odpowiedzi

Jak chcesz napisz PM, moge Cie poprowadzic przez ta operacje - bo niedawno sam takie czujniki dokladalem. Chetnie pomoge (jestem z Wro).

Ja dolozylem sobie sam - oprocz wymiany REMa i kodowania - a nie jestem mechanikiem.

Wymiana REMa nie zawsze jest konieczna - zalezy od typu REMa zamontowanego w aucie.

 

Jesli chodzi o czujniki na sam tyl, to bedziesz potrzebowal:

1. Czujniki 4szt (najlepiej uzywane i pod kolor), kosztuja okolo 100zl/sztuka. Zamienniki nie zawsze dzialaja, nowe sa drogie.

2. Koszyki na czujniki przyklejane na zderzak (od strony wewnetrznej) - mozna tez poszukac zderzaka pod kolor z fabrycznymi dziurkami na czujniki (koszt zderzaka okolo 400zl, koszt koszykow okolo 100zl).

3. Wiazka do podlaczenia czujnikow - w ASO okolo 200zl

 

4. Moze byc potrzebny REM (modul) - zalezy, jaki masz zamontowany obecnie i czy jest on wyposazony w odpowiednie zlacza do PDC (tyl).

Jesli zlacza sa, to podlacza sie tylko wiazke do zlacza w REM - i koduje REM.

 

Jesli czujniki maja byc przod+tyl, to jest to duzo wiecej zabawy - dodatkowe 2 wiazki (zderzak + z przodu auta do tylu) + nowy panel srodkowy z przyciskiem do aktywacji/wylaczania PDC. Przy czujnikach na tyl tylko niema tego przycisku, przy przod+tyl - jest i podlaczenie wymaga pogrzebania.

 

Ja akurat przy naprawia auta trafilem na zderzak przedni z dziurami i koszykami - ale gdybym ich nie mial, to odpuscilbym sobie przod i zrobil tylko tyl.

 

Tu jest opis po angielsku - trzeba trafic na zaladowanie sie zdjec:

http://f30.bimmerpost.com/forums/showthread.php?t=976142

 

Generalnie, prosta robota, na jeden dzien/wieczor. Daj znak, pomoge ;)

Moge tez dac linka, jak to u mnie bylo kodowane, ale to tez na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Witam,

Zakupiłem już czujniki (4 oryginały pod kolor) oraz koszyki do montażu (bez kleju).


Pytanie czy twn klej od BMW jest jakiś wybitny (aby płacić tyle za niego) czy mogę go zastąpić jakimś innym?


Poza tym mam pytanie czy po moim VINie dacie radę sprawdzić czy muszę wymieniać moduł REM oraz jaką wiązke kupic?

Mój nr vin: WBA3A5C53DF60409.


Będę bardzo wdzięczny za pomoc w doborze, z góry dziękuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Mam problem. Po ponad pół roku nagle padły mi PDC. Przód i tył.

Wyjeżdżałem z garażu tyłem (to automatycznie zapalają się czujniki) wyjechałem i pojechałem do przodu i tak jechałem 30 km i w miejscu docelowym wbijam wsteczny i ZONK, nie działa.

Zauważyłbym to jak w garażu byłem na pewno także musiało się coś odwalić podczas normalnej jazdy. Chciałbym zacząć od bezpiecznika, tylko nie wiem który to. Czy ktoś ma rozpiskę bo u mnie jej nie ma. A potem jakieś inne sugestie ?


c2910c93276d026fgen.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze
Mam problem. Po ponad pół roku nagle padły mi PDC. Przód i tył.

Wyjeżdżałem z garażu tyłem (to automatycznie zapalają się czujniki) wyjechałem i pojechałem do przodu i tak jechałem 30 km i w miejscu docelowym wbijam wsteczny i ZONK, nie działa.

Zauważyłbym to jak w garażu byłem na pewno także musiało się coś odwalić podczas normalnej jazdy. Chciałbym zacząć od bezpiecznika, tylko nie wiem który to. Czy ktoś ma rozpiskę bo u mnie jej nie ma. A potem jakieś inne sugestie ?


c2910c93276d026fgen.jpg

 


Witam.

Jak dobrze pamiętam to data produkcji 05/2015......?



F2x, F3x: PDC jest zintegrowany z tylnym modułem elektronicznym (REM) lub w przypadku opcjonalnego wyposażenia asystenta manewrowania postojowego w PMA.

https://www.newtis.info/tisv2/a/en/f30-318d-lim/X4UbBHj



Według tego opisu i schematu elektrycznego czujniki z przodu i z tyłu nie mają bezpiecznika .

Zobaczę czy samo DPC ma jakieś , osobne zabezpieczenie.


Czujniki ultradźwiękowe są zasilane napięciem z jednostki sterującej PDC z zaciskiem 15 . Tak więc sprawdziłem wszystkie bezpieczniki zasilane listwą nr 15.

Schemat połączeń (SSP) Tylny moduł elektroniczny i tylna skrzynka rozdzielcza zasilania

https://www.newtis.info/tisv2/a/en/f30-318d-lim/wiring-functional-info/functional-wiring-diagrams/09-vehicle-electrical-system/power-distribution-box-rear/KZX1sxlx


Znalazłem bezpiecznik dla systemu asystent parkowania. Może spróbuj tutaj, bezpiecznik F146.

https://www.newtis.info/tisv2/a/en/f30-318d-lim/KZ6Cx8hF

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze

Demontaż i montaż / wymiana przedniego środkowego lewego (wewnątrz) przetwornika ultradźwiękowego (Park Distance Control)

https://www.newtis.info/tisv2/a/en/f30-318d-lim/repair-manuals/66-distance-system-cruise-control-remote-operation/66-20-park-distance-control-pdc/H0xkYfYw


O kodowaniu nic nie wspominają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Cześć wszystkim. Aktualnie jestem na etapie dokładania czujników parkowania na przód i na tył samochodu w F30 2018r, X-DRIVE USA. Niestety mój moduł nie nadaje się do podpięcia wiązek, stąd też moje pytanie. Czy ktokolwiek wie jakiego modułu mam użyć do podłączenia PDC? Może ktoś byłby tak miły i podpowiedziałby mi jaki numer nseryjny części kupić?


Z góry dziękuję za poświęcony czas.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.