Skocz do zawartości

Nagłośnienie w BMW G30


WASI

Rekomendowane odpowiedzi

6 godzin temu, mimoon napisał(a):

Ja wywaliłem beznadziejny kondensator npe z drzwi i wsadziłem filtry górnoprzepustowy trzeciego rzędu i dolno drugiego rzędu. Różnica jest kolosalna. 

W jakim systemie HiFi ,  HK?   Na ori głośnikach? Jak ustaliłeś częstotliwości podziału? Dla Ori głośników nie znalazłem nigdzie parametrów TS.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 13.12.2023 o 11:09, Enriquez napisał(a):

*update*

Wczoraj byłem na strojeniu DSP. Powiem tyle - nie spodziewałem się, że ten zestaw ma takie pier......cie. Podczas strojenia zasugerowali mi, żeby wygłuszyć całe wnęki, gdzie siedzą woofery pod siedzeniami (już zrobiłem) a także pociągnięcie dodatkowych przewodów do drzwi w celu oddzielenia tweeterów od mid-basów - czyli likwidacja zwrotnicy. W moim przypadku Match ma 3 nieużywane wyjśca - i właśnie 2 z nich chcę przeznaczyć na tweetery w drzwiach przednich. Dodatkowo zastanawiam się nad dodaniem głośnika centralnego i pociągnięcie wiązki do zwmacniacza. Jak myślicie - centralny ma sens?

Ja wywaliłem beznadziejny kondensator npe z drzwi i wsadziłem filtry górnoprzepustowy trzeciego rzędu i dolno drugiego rzędu. Różnica jest kolosalna. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

System HiFi , glośniki ori , wzmacniacz Match UP7. Wyrzuciłem kondensator, który jest miedzy przetwornikami ,średnio i wysokotonowym, udający zwrotnice. Złożyłem zwrotnice według projektu kolesia z bimmerpost. Polecam!

Edytowane przez mimoon
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 13.12.2023 o 10:09, Enriquez napisał(a):

W moim przypadku Match ma 3 nieużywane wyjśca - i właśnie 2 z nich chcę przeznaczyć na tweetery w drzwiach przednich. Dodatkowo zastanawiam się nad dodaniem głośnika centralnego i pociągnięcie wiązki do zwmacniacza. Jak myślicie - centralny ma sens?

Z punktu widzenia prawdziwego HiFi raczej centralny jest odłączany/uciszany bo "spłyca" scenę.  Podłączenie tweeterów pod oddzielne wyjścia ze wzmacniacza pozwoli na ustawienie częstotliwości podziału w DSP Mach'a - łatwiej będzie wystroić.  A nie myślałeś żeby zabudować sub'a w bagażniku- albo w bocznej ściance albo poświęcić schowek pod podłogą? Wtedy zasilić go z tych wolnych wyjść Mach'a. Widziałem na bimmerpost kilka takich projektów ( głównie dla X3 G01). Ja coś będę dłubał po gwarancji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, mimoon napisał(a):

System HiFi , glośniki ori , wzmacniacz Match UP7. Wyrzuciłem kondensator, który jest miedzy przetwornikami ,średnio i wysokotonowym, udający zwrotnice. Złożyłem zwrotnice według projektu kolesia z bimmerpost. Polecam!

Sam kondensator to też filtr z tym że pierwszorzędowy, powinien być to jakiś MKT lub inny foliowy a nie NPE.  A możesz podrzucić link do tego projektu?  Ktoś to ma pewnie doświadczalnie opracowane- ciekawe czy pomierzone czy nie ma "dziury" w pasmie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, mike_G31 napisał(a):

Podłączenie tweeterów pod oddzielne wyjścia ze wzmacniacza pozwoli na ustawienie częstotliwości podziału w DSP Mach'a - łatwiej będzie wystroić.  A nie myślałeś żeby zabudować sub'a w bagażniku- albo w bocznej ściance albo poświęcić schowek pod podłogą? 

No właśnie taki jest plan. Wyrzucić zwrotnice i dać oddzielne zasilanie do tweeterów. Co do suba, to oczywiście mogę poświęcić prawą wnękę - niestety nie ma u mnie pod podłogą żadnego schowka - to G30 i pod podłogą jest akumulator. Problem z subem jest taki, że musiałbym znaleźć customową skrzynkę. Dodatkowo dochodzi wzmak do suba i robi się już drogawo, no ale cóż ... jak ma być dobrze to nie ma półśrodków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, Enriquez napisał(a):

Dodatkowo dochodzi wzmak do suba i robi się już drogawo, no ale cóż ... jak ma być dobrze to nie ma półśrodków.

No ale przecież będziesz miał jedno wolne wyjście z Mach'a- więc dodatkowy wzmacniacz nie potrzebny. Jakiś nieduży przetwornik (raczej mała objętość rezonansowa skrzynki) o wysokiej efektywności może wiele poprawić.  Skrzynkę to ze sklejki/MDF trzeba byłoby zrobić pod wymiar.

 

Albo odpuścić oddzielne zasilenie tweeterów i zmostkować dwa wyjścia Mach'a pod suba (jak pamiętam to jest taka opcja)- wtedy już jest całkiem sporo mocy.

Edytowane przez mike_G31
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, mike_G31 napisał(a):

Sam kondensator to też filtr z tym że pierwszorzędowy, powinien być to jakiś MKT lub inny foliowy a nie NPE.  A możesz podrzucić link do tego projektu?  Ktoś to ma pewnie doświadczalnie opracowane- ciekawe czy pomierzone czy nie ma "dziury" w pasmie.

https://f30.bimmerpost.com/forums/showthread.php?t=1900033&page=6

Edytowane przez mimoon
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

up7 już nie jest oferowany. up8 obsłuży 8 kanałów - czyli na przykład drzwi przód, suby, drzwi tył i podsufitkę z tyłu. Ma też RCA do zewn. wzmaka do dodatkowego SUBa. Jeżeli masz głośnik centralny i głośniki w tylnych drzwiach (nie wiem jak jest w hifi) to będziesz potrzebował up10 aby to obsłużyć, bo braknie Ci jednego kanału. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W przypadku bazowego audio, sama wymiana głośników była dla mnie bardzo zauważalna, gdyż doszły tweetery, których nie było, jak i wymiana głośników basowych pod siedzeniami. W przypadku hifi - masz już tweetery i głośniki basowe też wydaje mi się, że są lepsze. Zatem sama wymiana nie będzie tak odczuwalna w tym przypadku. W moim aucie (bazowe audio), dopiero dodanie wzmacniacza całkowicie odmieniło audio.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Enriquez napisał(a):

W przypadku bazowego audio, sama wymiana głośników była dla mnie bardzo zauważalna, gdyż doszły tweetery, których nie było, jak i wymiana głośników basowych pod siedzeniami. W przypadku hifi - masz już tweetery i głośniki basowe też wydaje mi się, że są lepsze. Zatem sama wymiana nie będzie tak odczuwalna w tym przypadku. W moim aucie (bazowe audio), dopiero dodanie wzmacniacza całkowicie odmieniło audio.

No tak ale zestaw głośników hi end na pewno poprawi brzmienie względem tych standardowych tweeterow. A jaki wzmacniacz dokładałes match 8up dsp?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 9.01.2024 o 10:31, damian198861 napisał(a):

jest sens wymiana głośników np na dls

A jaki model planujesz włożyć? Obecny DLS to chyba już nie to samo co kiedyś..?  Myślę że głośniki hifi nie są takie złe (mam w LCI), problem to słaby wzmacniacz ( pod względem jakości dźwięku) - przynajmniej tak wynika z tematów co przeczytałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 8.01.2024 o 11:40, damian198861 napisał(a):

Witam. Mam pytanie posiadam g31 koniec produkcji 2018 nagłośnienie hifi. Jakiego wzmacniacza potrzebuje match 7up czy 8up?

Jeżeli masz hifi 676 jeszcze nie na tzw. RAM wystarczy 7up i obsłuży wszystkie głośniki w aucie, posiada też jedno wyjście RCA .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Ja w standardowym graniu wymieniłem głośniki +dołożyłem gwizdki do tego wygłuszenie drzwi. Głośniki to excursion . Niby nic specjalnego ale efekt dużo lepszy niż wcześniej. Efekt zadowala mnie w 100%. Jednak Ori granie to dziadostwo .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
  • Zasłużeni forumowicze

A ja mam pytanie o subwoofery.

Jeśli aftermarketowe - mają w ogóle sens?

I jakie?

Focal?
ISUB (??)

Esxi czy jakoś takoś :E

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, luk_byd napisał(a):

A ja mam pytanie o subwoofery.

Jeśli aftermarketowe - mają w ogóle sens?

I jakie?

Focal?
ISUB (??)

Esxi czy jakoś takoś :E

Ja założyłem subwofery z alliexpres b&w bardzo dobrze grają plus zmieniłem seryjny wzmacniacz hi fi na match 8up. Polecam w 100% nawet na ori glosnikach dźwięk jest 100% lepszy bez porównania do oryginalu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 20.02.2024 o 08:34, luk_byd napisał(a):

A ja mam pytanie o subwoofery.

Jeśli aftermarketowe - mają w ogóle sens?

I jakie?

Focal?
ISUB (??)

Esxi czy jakoś takoś :E

Podobno jeśli już wymieniać, to na earthquake sws 8xi, ale to w połączeniu z amp z dsp np Match. Jeszcze  AI-Sonic BMW-SW8 8″ albo od Stega.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć.

Mam BMW g30 z 2017r, niestety audio Basic. W okolicach 70% głośności słychać pierdzenie głośników  nawet gdy w equalizerze bass ma ujemną wartość. 
Dołożyłem w drzwi głośniki Eton b100w razem z głośnikami wysokotonowymi w ramce, licząc, że stare były uszkodzone.  Problem nadal nie ustępuje, pierdzenie nie pozwala nawet przez sekundę słuchać muzyki trochę głośniej. Czy to może być wina uszkodzonego wzmacniacza i czy jest w ogóle takowy w BASICOWYM audo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.