Skocz do zawartości

BMW e39 touring 530d Nieprawidłowy olej w skrzyni


malitekoner

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, 1,5roku temu kupiłem BMW e39 touring 530d 193km 2001R

Krótko po zakupie zdecydowałem się na wymianę oleju m.in. w skrzyni biegów, jest to automat GM.

Mechanik zalał olej firmy RAVENOL. Ostatnio przy wizycie u innego, porządnego! mechanika BMW wspomniałem że szarpie przy zmianie z 1 na 2,

sprawdził stan oleju którego było za mało, a ponad to olej miał barwę żółtawą.

Z tego co się dowiedziałem prawidłowo zalany olej to czerwony TEXACO.

Dowiedziałem się również ,że RAVENOL także robi olej do skrzyń GM ale niestety ma on też barwę czerwoną.

Sądzę że mechanik wlał olej do skrzyń ZF .

Upiera się że wlał prawidłowy olej do skrzyń GM z Ravenol i mam takim uzupełnić brakujący stan.

Czy jest możliwe że olej ten zmienił barwę z czerwonego na żółtawą po zrobieniu 35000 km? (tłumaczący się mechanik)

Czy jestem w stanie odzyskać coś u mechanika który zalał mi nieprawidłowy olej? (co sporo kosztowało)

Jak mu to udowodnić?

Z góry dzięki za podpowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawidłowy olej to czerwony Texamatic 7045e, 22 pln/l. Ale nie panikuj, najlepiej teraz ten stary olej spuścić i wlać już texaco ( 35kkm to i tak pora na zmianę), tym bardziej, że jest niski stan koszt 110pln, bo wejdzie ok. 5 l oleju. Taki ravenol żółty do ZF raczej nie zaszkodził twojej skrzyni, jego koszt to ok. 35 pln za litr. Z żółtego koloru oleju robi się raczej brązowy , a na pewno z czerwonego nie zrobi się żółty.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze

W oleju nie liczy się marka, a parametry i normy jakie spełnia.

 

Jak porównasz właśnie normy to wychodzi, że oba spełniają te same normy ZF, a Texamatic 7045e dodatkowo normę GM. Jak na moje laikowe oko to skrzynia nie powinna się rozsypać, bo te same normy = bardzo podobne parametry.

 

Wybór należy do Ciebie, dolej do pełna tym co masz teraz albo zmieniaj, ale zmienisz statycznie i tak połowę, może trochę więcej. U mnie 8,5L weszło po spuszczeniu również z hydro, z samej michy chyba około 5 schodzi. (Mam ZF, ale domyślam się, że konstrukcyjnie to będzie podobnie).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.