Skocz do zawartości

Niestabilność na koleinach


gruby19

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie

Od niedawna posiadam BMW F21 118i. Jest to moje pierwsze BMW i pierwsze auto tylnonapędowe więc porównania nie mam, ale podczas jazdy po koleinach auto prowadzi się bardzo niestabilnie - muszę mocno trzymać kierownice, aby auto zachowało prosty tor jazdy, a nie taki jaki 'dyktują' koleiny. Powoduje to na tyle duży dyskomfort, że boję się jechać z wyższą prędkością po koleinach. Na prostej drodze samochód prowadzi się doskonale - bardzo stabilnie i nie ściąga. Również na mokrej nawierzchni zachowuje się prawidłowo. Stąd moje pytanie - czy Wasze jedynki też się tak zachowują? Czy przyczyną może być szerokość auta / szerokość opon / różna szerokość opon na przedniej i tylnej osi ?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie w tej chwili nie jestem w stanie odpowiedzieć bo jestem w pracy, ale z tego co pamiętam obecnie jest na oponach letnich Bridgestone (opony runflat).

Przód: 225 R17, Tył: 245 R17

Profil prawdopodobnie 45 na obu osiach, ale upewnię sie po południu.

 

Felgi z tego co udało mi się znaleźć to: Double Spoke 460 M

W rozmiarze: ET43 5x120 7,5x17 albo 8x17

 

166e6d6246f8afd205644d700a35

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, może nie odczuwam dyskomfortu przy jeździe na koleinach, ale faktycznie zauważyłem, że czuć opór w kierownicy (wcześniej jeździłem Skoda i aż tak tego nie odczuwałem). Wydaje mi się , że może to być taki urok servotronica połączony z ogólnymi gabarytami samochodu.

 

 

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś gdy miałem poprzedni samochód również miałem różnej szerokości opony na osiach.

Fura ładnie się prezentowała ale nie jeździło się dobrze w koleinach.

Opony wymieniłem bo się zdarły i kupiłem 4 identyczne.

Dużo lepiej mi się wtedy jeździło

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fura ładnie się prezentowała

Czy ja wiem... Sprawdzając czy mam opony RunFlat czy też nie, spojrzałem na rozmiar - okazało się, że na osiach są inne szerokości. Gdyby nie to, to pewnie do tej pory bym o tym nie wiedział... ;)

No chyba, że widać to w innych przypadkach? Teoretycznie, jeśli na obu osiach jest profil 45, a szerokość jest inna, to znaczy, że tył powinien być wyżej niż przód, tak ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...
Beemki idealnie się prowadzą na jezdni jak stół ale w koleinach fatalnie, sa bardzo czułe na koleiny, stwierdzam to w mojej F31 jak i e84 choć w e84 jest gorzej niż f31, myślę że to z racji podwyższonego o 40mm zawieszenia jak i wyższej budy, w e83 też w koleinach jest nieciekawie, auta mają tendencję do samoistnego zbaczania z toru jazdy, trzeba pewnie trzymać kierownicę i nierzadko kontrować, w przednionapędowych autach jest to mniej odczuwalne
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Członkowie klubu
Beemki idealnie się prowadzą na jezdni jak stół ale w koleinach fatalnie, sa bardzo czułe na koleiny, stwierdzam to w mojej F31 jak i e84 choć w e84 jest gorzej niż f31, myślę że to z racji podwyższonego o 40mm zawieszenia jak i wyższej budy, w e83 też w koleinach jest nieciekawie, auta mają tendencję do samoistnego zbaczania z toru jazdy, trzeba pewnie trzymać kierownicę i nierzadko kontrować, w przednionapędowych autach jest to mniej odczuwalne

Ja bym to bardziej zganiał na kwestię szerokości opon. Kolega ma z tyłu 245 przy bardzo słabo dociążonym tyle w takiej budzie, więc z fizyki wynika, że kontakt takiej opony jest ograniczony i jest na bocznych krawędziach. A koleiny też nie są idealnymi rowkami, tylko raz jest szerzej, raz wąsko, raz płytko, raz głebiej, zakręty itp. więc ta opona cały czas pracuje co czuć na kierownicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
Kiedyś gdy miałem poprzedni samochód również miałem różnej szerokości opony na osiach.

Fura ładnie się prezentowała ale nie jeździło się dobrze w koleinach.

Opony wymieniłem bo się zdarły i kupiłem 4 identyczne.

Dużo lepiej mi się wtedy jeździło

Ja miałem podobnie. Jak kupiłem e46 to miała opony tego samego rozmiaru, ale różnych producentów. Robiłem cuda, aby dobrze się jechało, łącznie z ustawienie zbieżności itp. Ale dopiero wymiana opon na nowe, wszystkie takie same przyniosła zamierzony efekt i od tamtej pory koleiny nie są już tak straszne ;)

Pozdrawiam

Krzysztof

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może to wina samej szerokości tych kolein? :) najpopularniejszy rozmiar opon na drogach to 185 - 205, wiec i te koleiny zapewne sa po takich pojazdach, a jak ktos leci na 245 to sie nie miesci i go rzuca :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.