Skocz do zawartości

F30 Harman Kardon - ocena


Gregonio

Rekomendowane odpowiedzi

Dziś przysłuchałem się dokładnie zestawowi audio H/K w moim samochodzie. Oczywiście z użyciem płyt audiofilskich, ponieważ analogowy tuner radiowy bardzo "kastruje" jakość dźwięku.

H/K gra przeciętnie. W dźwięku brakuje głębi, czystości, a coś takiego jak wybrzmienie strun gitarowych w ogóle nie istnieje :( . Dźwięk jest plaski, a zestaw głośnikowy gra mało muzykalnie. Niskie częstotliwości przy tak dużych membranach (nie wiem jaki mają skok, pewnie minimalny) powinno się nie tylko słyszeć, ale i czuć. W F30 w ogóle nie wiem czy pod siedzeniem są głośniki. Sprawdzę wieczorem, być może zapomnieli zamontować.... :wink:

Nie chcę tutaj przynudzać audiofilskimi hasłami, ale H/K nie był nigdy sprzętem audiofilskim, a to co prezentuje w F30 tylko to potwierdza.

Oczywiście nie oczekuję od sprzętu w samochodzie, żeby to byłą sala koncertowa, ale powiem Wam, że jakość użytych głośników .... jest trochę lepsza niż budżetowa. Muszę posłuchać Marka Levinsona w Lexusie z ciekawości, chociaż słuchanie w salonie, gdzie jest cisza, a nie w warunkach drogowych to trochę "podbijanie oceny"

 

Być może głośniki muszą się jeszcze wygrzać, ułożyć ale nie oczekuje znaczącej poprawy.

Aż się boję jak może grać seria..... Chociaż jeśli ktoś będzie słuchał głównie radia, to nie sądzę, żeby była ogromna różnica pomiędzy H/K a HiFi, szczególnie że F30 nie jest jakoś wybitnie wyciszona, a to jest najważniejsze oprócz akustyki pomieszczenia, czy karoserii w tym wypadku.

 

Podsumowując - zestaw po wyłączeniu Logic 7 i porządnym ustawieniu Equalizera gra na "-4" jak na trzeci, najwyższy poziom jakości audio w samochodzie (seria, HiFi, H/K). Dla porównania Sony w S-maxie na pewno nie gra gorzej, a moim skromnym zdaniem gra nawet lepiej :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze, system musi się wygrzać u mnie po ok. roku zauważalnie zaczął grać lepiej, po drugie należy ustawić dobrze EQ, a po trzecie nie należy wyłączać Logic 7 :duh: – bo to jedna z lepszych rzeczy w tym systemie... To prawda, że HK dupy nie urywa ale jak za 4K dopłaty uważam, że gra nieźle. Mam dla porównania Bang & Olufsen w Audi i HK gra o niebo lepiej... Jeśli jednak masz tak wysokie audiofilskie wymagania, to dziękuj bogu, że nie wziąłeś serii czy Hi Fi... uwierz mi jest dramat ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już dawno pisałem, że nie ma się czym podniecać w tym Harmanie Kartonie w F30. Jak konfigurowałem swoje auto zadałem sobie trud i posłuchałem wszystkich dostępnych opcji do F30 (standard, Hi-fi i HK). Imho jak komuś zależy na brzmieniu w aucie to najlepiej jest wybrać standard i zrobić setup u specjalistów. Na dopłaty do Hi-Fi czy HK szkoda kasy bo gra to i tak słabo i rozbudowany EQ tego nie zmieni.

Mam taką generalną refleksję, że fabryczne systemy samochodowe są strojone pod masowe gusta, czyli dużo dołu i góry, brak średnicy, nienaturalna przestrzeń no i żeby głośno grało. Podchodząc do tematu z audiofilskimi aspiracjami, z reguły spotyka nas rozczarowanie. A z tym wygrzewaniem... przetwornik dynamiczny jest elementem mechanicznym i z czasem zmienia swoje właściwości ale ja bym tu niczego specjalnego nie oczekiwał bo to nie ten poziom.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś przysłuchałem się dokładnie zestawowi audio H/K w moim samochodzie. Oczywiście z użyciem płyt audiofilskich, ponieważ analogowy tuner radiowy bardzo "kastruje" jakość dźwięku.

H/K gra przeciętnie. W dźwięku brakuje głębi, czystości, a coś takiego jak wybrzmienie strun gitarowych w ogóle nie istnieje :( . Dźwięk jest plaski, a zestaw głośnikowy gra mało muzykalnie. Niskie częstotliwości przy tak dużych membranach (nie wiem jaki mają skok, pewnie minimalny) powinno się nie tylko słyszeć, ale i czuć. W F30 w ogóle nie wiem czy pod siedzeniem są głośniki. Sprawdzę wieczorem, być może zapomnieli zamontować.... :wink:

Nie chcę tutaj przynudzać audiofilskimi hasłami, ale H/K nie był nigdy sprzętem audiofilskim, a to co prezentuje w F30 tylko to potwierdza.

Oczywiście nie oczekuję od sprzętu w samochodzie, żeby to byłą sala koncertowa, ale powiem Wam, że jakość użytych głośników .... jest trochę lepsza niż budżetowa. Muszę posłuchać Marka Levinsona w Lexusie z ciekawości, chociaż słuchanie w salonie, gdzie jest cisza, a nie w warunkach drogowych to trochę "podbijanie oceny"

 

Być może głośniki muszą się jeszcze wygrzać, ułożyć ale nie oczekuje znaczącej poprawy.

Aż się boję jak może grać seria..... Chociaż jeśli ktoś będzie słuchał głównie radia, to nie sądzę, żeby była ogromna różnica pomiędzy H/K a HiFi, szczególnie że F30 nie jest jakoś wybitnie wyciszona, a to jest najważniejsze oprócz akustyki pomieszczenia, czy karoserii w tym wypadku.

 

Podsumowując - zestaw po wyłączeniu Logic 7 i porządnym ustawieniu Equalizera gra na "-4" jak na trzeci, najwyższy poziom jakości audio w samochodzie (seria, HiFi, H/K). Dla porównania Sony w S-maxie na pewno nie gra gorzej, a moim skromnym zdaniem gra nawet lepiej :-)

 

Sluchalem ostatnio ML w Lexie GS ... i jednak da sie zrobic fabryczne audio samochodowe + akustyke kabiny, ktore to w duecie urywaja dupe :D ..gra to bajecznie...

 

Co do HK w F30 to moim zdaniem tragedii nie ma ( jak na tak mala kabine )...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiście układ musi trochę popracować. Dziś przy utworach z wytwornik Stockfish Records grał wręcz karykaturalnie. Musiałem w equalizerze podbić 3 górne pasma i teraz jest bardziej naturalnie.

Pojeżdżę jeszcze trochę, posłucham płyt i dam znać za 2-3 tygodnie, czy jest lepiej.

Niestety głośniki w podłodze pomimo, że mają duże średnice membran, to ledwo je czuć przy położeniu do nich ręki. Nie szukam głębokich basów, bo to załatwiłby dobry głośnik basowy lub aktywny subwoofer, ale choćby trochę niskich częstotliwości. Podbicie basów w equalizerze mam wrażenie, że podbija też te częstotliwości w pozostałych głośnikach, a one wtedy słychać że się męczą i nie dają rady.

 

Fajna jest natomiast możliwość zgrywania płyt CD. Okładki i nazwy utworów pobierane są z Internetu (wybieramy opcje w iDrive i wybieramy opcję pobierz z Internetu), a jakość zgranego dźwięku jest na poziomie CD, więc fajnie :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Sluchalem ostatnio ML w Lexie GS ... i jednak da sie zrobic fabryczne audio samochodowe + akustyke kabiny, ktore to w duecie urywaja dupe :D ..gra to bajecznie...

 

Co do HK w F30 to moim zdaniem tragedii nie ma ( jak na tak mala kabine )...

 

Muszę się wybrać i posłuchać tego audio w Lexie. Czy FM też gra tam dobrze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uff znalazłem gdzie był błąd... :-)

 

Do regulacji można użyć wyłącznie equalizera. Te suwaki Bas i Wysokie Tony totalnie zmieniają barwę i powstaje nienaturalny dźwięk - najbardziej zmieniają się wokale, które brzmią sztucznie, wręcz jakby śpiewał ktoś inny.

 

Poniżej moje ustawienia, które bardzo poprawiły jakość tego audio.

https://zapodaj.net/8f8f926b2810e.jpg.html

 

Do tego teraz przy włączeniu Logic polepsza się przestrzeń. Przesunąłem jeszcze Fader o dwie kreski na tył. Jest lepiej, dużo lepiej.

Niesamowite, że seryjne ustawienia są tak kiepskie... pewnie dlatego część ludzi, która nie używa equalizera tak źle ocenia ten system. A jak się podbije suwakami Basy i Tony Wysokie, to jest dramat...

Zresztą ja niezwykle rzadko kombinuję z Loudnesem, czy equalizerem, ale w F30 z H/K jest to konieczność. Przynajmniej na początku. Może z czasem dźwięk się wyrówna w standardzie.

 

Podsumowując - teraz uważam, że jest na "-5" jak na taką kasę. Brakuje dołu, ale popracuję jeszcze nad tym i jak znajdę lepsze ustawienia to wrzucę.

 

Przy okazji zweryfikowałem i iPhone do kablu gra dużo lepiej niż po Bluetooth. Co ciekawe można tak ustawić iDrive żeby iPhone grał po USB, a jak ktoś dzwoni, to rozmowa jest po bluetooth.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Początkowo też nie byłem bardzo zadowolony z dźwięku jaki oferował mój zestaw HK.

Zacząłem zgłębiać temat i odnalazłem na bimmerpost ustawienia, które polecał forumowicz. To był przysłowiowy strzał w 10.

Gość spędził nad tym trochę czasu i stwierdził, że optymalnym ustawieniem będzie mocne wycofanie częstotliwości 200 Hz, niewielkie podbicie 100 Hz a pozostałe częstotliwości na 0.

Moje aktualne ustawienia to:100 Hz na 4, 200 Hz na -6, 500 Hz na 0, 1kHz na 1, 2 kHz na 1, 5 kHz na 1, 10 kHz na 0.

Basy nie są nachalne ale soczyste, średnie tony nie są zdominowane przez basy i przez to mają szanse pokazać się z dobrej strony, brakuje mi jedynie trochę szlachetności wysokich tonów ale tu trzeba by chyba wymienić głośniki wysokotonowe.

Do tego używam jittera firmy audioquest, który spowodował że dźwięk stał się bardziej przestrzenny i ciepły.

Nie używam łącza bluetooth do słuchania muzyki bo to porażka. Ściągnąłem także trochę płyt w gęstym zapisie(192/24) i to mi udowodniło jak ważne jest źródło dźwięku.

Czekam na wprowadzenie przez serwisy strumieniowe kodeka MQA, to może być przełom.

Sprzedam koła zimowe do E84 WZ-318 7,5X17 ET-34 5X120, Opony Pirelli Sottozero 2 225/50/17
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... Jeśli jednak masz tak wysokie audiofilskie wymagania, to dziękuj bogu, że nie wziąłeś serii czy Hi Fi... uwierz mi jest dramat ;)

Jeśli chodzi o serię to zgoda- jest dramat ale w przypadku HiFi to przesadne stwierdzenie. To nie HK wiadomo ale nie jest aż tak źle

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też jadę na lekko zmienionych ustawieniach Glena z bimmerpost, radzę zacząć od tego:

 

Bass & Treble = Flat

Balance & Fader = Centered

L7 active

(Speed Volume = Center)

 

100Hz +4 (sometimes +5)

200Hz -5

500Hz +2

1kHz +1

2kHz Flat

5kHz -1

10kHz Flat

 

http://f30.bimmerpost.com/forums/showthread.php?t=954719

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Sluchalem ostatnio ML w Lexie GS ... i jednak da sie zrobic fabryczne audio samochodowe + akustyke kabiny, ktore to w duecie urywaja dupe :D ..gra to bajecznie...

 

Co do HK w F30 to moim zdaniem tragedii nie ma ( jak na tak mala kabine )...

 

Muszę się wybrać i posłuchać tego audio w Lexie. Czy FM też gra tam dobrze?

 

Na analogu lepiej niz HK :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiście 200Hz trzeba zdecydowanie obniżyć i jest dużo lepiej.

 

Według mnie najlepsze ustawienia to:

 

Bass & Treble = Flat

Balance = Centered

Fader = 1-2 kreski do tyłu

L7 active

(Speed Volume = Center)

 

100Hz +3

200Hz -4

500Hz 0

1kHz +1

2kHz +1

5kHz +2

10kHz +3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Witam,

jestem świeżym posiadaczem BMW. W swoim aucie posiadam głośniki Harman Kardon, jednak nie potrafię znaleźć ustawień Equalizera. W ustawieniach dźwięku mam tylko tony wysokie i niskie, balans, przód/tył. Czy możecie powiedzieć gdzie szukać ustawień, o których piszecie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

jestem świeżym posiadaczem BMW. W swoim aucie posiadam głośniki Harman Kardon, jednak nie potrafię znaleźć ustawień Equalizera. W ustawieniach dźwięku mam tylko tony wysokie i niskie, balans, przód/tył. Czy możecie powiedzieć gdzie szukać ustawień, o których piszecie?

A nie masz przypadkiem tylko logo typu z aliexpress bo też widziałem takie kwiatki robione pod zdjęciami na sprzedaż

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

jestem świeżym posiadaczem BMW. W swoim aucie posiadam głośniki Harman Kardon, jednak nie potrafię znaleźć ustawień Equalizera. W ustawieniach dźwięku mam tylko tony wysokie i niskie, balans, przód/tył. Czy możecie powiedzieć gdzie szukać ustawień, o których piszecie?

A nie masz przypadkiem tylko logo typu z aliexpress bo też widziałem takie kwiatki robione pod zdjęciami na sprzedaż

 

:D :mrgreen: xD


Znam handlarza co dokleja tak w każdym prawie aucie premium. W A6 bose w A8 BANG OLUFSEN..

Wykonuje darmową fotografię samochodów - PROFESJONALNA.

Dla forumowiczów na terenie Wrocławia. Portfolio. +



http://i.epvpimg.com/guXaeab.png


Zlecę import samochodów z USA/JAPONIA


Kupię:

- Boczek tylnych prawych drzwi F30 wersja Harman/Kardon

- Listwy hexagon wnętrza

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze
Witam,

jestem świeżym posiadaczem BMW. W swoim aucie posiadam głośniki Harman Kardon, jednak nie potrafię znaleźć ustawień Equalizera. W ustawieniach dźwięku mam tylko tony wysokie i niskie, balans, przód/tył. Czy możecie powiedzieć gdzie szukać ustawień, o których piszecie?

Głośniki Harman Kardon to jedno,

Musisz mieć cały system Harman Kardon, ze wzmacniaczem włącznie. I to nie tym najniższym od HiFi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze

Głośniki Harman Kardon to jedno,

Musisz mieć cały system Harman Kardon, ze wzmacniaczem włącznie. I to nie tym najniższym od HiFi.

A jak to sprawdzić?

Rzekłbym że po VIN ale w Polsce róźne cuda się dzieją.

Najłatwiej spojrzeć na wzmaka z tyłu i zobaczyć jaki ma numer, lub zrobić foto głośników i wzmaka i tutaj wrzucić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze
Poznać można też po ty m że w tylnych drzwiach masz po dwa głośniki.

No to sprzedawca wprowadził mnie w błąd bo w tylnych drzwiach są tylko pojedyncze głośniki.

O jej.


Oni tak lubią :)


Ale spoko, jest wielu takich wprowadzonych w błąd. Wiele osób mówi że ma więcej mocy niż ma, albo że ma jakieś hiperduper wyposażenie gdzie są fakebuttony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...
  • Zasłużeni forumowicze
Cześć

Ma ktoś zdjęcie ustawień z ekranu HK?

Mam G20 u mnie steruje się tylko suwakami. Nie widzę nigdzie opcji takich jak wyżej wymienione na liście.

Z góry dzięki za pomoc.

Suwaki masz w equalizerze, a regulacje Bass, Trebble, Fader itp masz poziom wyzej - to rozlozenie dzwieku przod + tyl, lewo+prawo oraz natezenie niskich i wysokich tonów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.