Skocz do zawartości

N42 B18 PROBLEM z SILNIKIEM VIDEO


arekpoznan24

Rekomendowane odpowiedzi

Witam . Prosilbym o opinie co wedlug was jest nie tak w tym silniku przebieg 134 tys km niepotwierdzony , moze ktos uslyszy cos czego ja nie wiem moja wiedza jest znikoma . Naczytalem sie sporo o tych silnikach na forum wiem ze sa problemy z zapchana odma , z napinaczem paska rozrzadu , z uszczelkami na vanosie , uszczelkami na elektrozaworac valvetronic .

 

Jestem przed wymiana oleju i filtrow w sobote (wszystkie filtry oprocz paliwa zmieniany 13 tys temu ) oraz podlaczeniem auta pod komputer .

Auto ma spadki mocy na jalowym biegu trzyma okolo 600rpm, Spalanie poszlo w gore , Cisniecie na pedal gazu wogole nie przeklada sie na moc auta naprawde wogole nie ma predkosci, seicento by mnie wyminelo chyba ze bym deptal gaz w podloge ciagle, jak deptalem wyszla mi srednia 22l na 100 !! Aktualnie jezdze nie przekraczajac 2.3 obrotow auto pali 11l/100 , kiedys tak bylo jak deptalem pozadnie.

Przez rok ubylo oleju z 3/4 bagnetu i aktualnie jest na minimalnym poziomie silnik szczelny nie jest wiadomo ma swoje lata przez 13 tys. km to chyba i tak nie ma tragedii.

 

Udalo mi sie zdiagnozowac ze napewno sa do wymiany uszczelki elektrozaworow widac na filmiku nawet ze tamtedy wycieka.

Kolejna sprawa zrobilem test odmy na odpalonym silniku odkrecilem korek zaczelo dmuchac i pluc olejem, przy wyciagnieciu bagnetu silnik wogole nie reagowal.

Pytanie czy separator oleju do wymiany ? czy wystarczy sam filtr ?

Slychac ze cos "swiszczy" juz od dluzszego czasu mechanik rok temu powiedzial mi ze to od paska alternatora i to tak jest .( slychac to na filmiku )

Silnik rowno pracuje na wszystkie gary , w mojej ocenie , jednak cos piszczy i wiem ze cos jest nie tak .

Dodatkowo Ubywa plynu chlodniczego a jest bialy nalot pod korkiem.

 

Auto na ZIMNYM SILNIKU :

NA ROZGRZANYM:

 

Podsumowujac wydaje mi sie ze trzeba wymienic separator oleju, filtr odmy , uszczelki od elektrozaworow , moze napinacz rozrzadu ? :duh:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oringi na elektrozaworach vanosów koniecznie wymień.

Napinacz łańcucha, jeżeli masz starego typu, też wymień.

Co się dzieje jak odkręcisz korek wlewu oleju, na ciepłym silniku.

Świstu na filmiku nie słyszę.

Może być nieszczelna odma węże, rura między przepływką a przepustnicą.

Ta rura górna od separatora lubi się spłaszczyć.

Jakie spalanie jest na ekonomizerze jak podczas jazdy wciskasz gaz podłogę.

Piszesz ze podłączyłeś pod kompa. I co nie było błędów?

Oleju ubywa bo masz nieszczelności. Np. pod podstawą filtra oleju widzę ,że się poci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę że Albert ci bardzo ładnie wszystko opisał. Chciałem tylko dla uzupełnienia dodać że nie masz filtra odmy. Jest separator i 3 przewody. Sprawdź lewe powietrze i wymień uszczelki gdzie się da bo przez utratę ciśnienia oleju vanos może mieć problem z wysterowaniem. Tak samo może cieknac do czujnika Vvt, spod vacum itd. Olej w Vvt jest dość problematyczny. Wymiennik z podstawą warto wyczyścić. Tak jak Albert napisał leci ci z podstawy filtra. Wtedy cieknie na alternator olej. Co do spalania nie masz wycieków paliwa? A może wtryski ci leją? Jeszcze co do lewego wchodzi ci do kolektora odpowietrzenie od spodu, jeśli ten przewód spadnie to może dostawać się lewe. Jeszcze przepływomierz i Vvt do sprawdzenia.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na kompie bedzie w weekend wlasnie przy okazji wymiany filtrow ze znajomym mechanikiem zrobie liste i posprawdzamy wszystko

- napinacz lancucha najpierw sprawdze bo moze poprzedni wlasciciel wymienil .

- przwody odmy, przeplywki, odpowietrzenie kolektora od spodu.

- wtryski

 

Jakub307~~ O jakim wymienniku z podstawa piszesz ? Gdzie to sie znajduje ?

Wyciekow paliwa pod autem nie mam sprawdzalem juz nie raz.

Nie wiem tylko jak sprawdzic Wtryski , Rozumiem ze Vvt to na kompie mi jakies bledy na kompie wyskocza ?

 

Alb3rt

 

Jak wciskam gaz juz do polowy to jest maks czyli 20. Powiedzmy ze przyspieszam na drugim biegu zeby normalnie nabrac predkosci spokojna jazda to juz przy 1,700rpm jest maks spalanie.

Jak nabierze predkosci to sie uspokaja, bardziej mi sie oplaca wrzucic odrazu 4,5 bieg i przyspieszac na nim od niskich obrotow niz po koleji 1,2,3,4,5 pod wzgledem spalania .

Auto jest bardzo zamulone na pierwszych 3 biegach to mam wrazenie jak bym jechal o wiele ciezszym autem.

 

Po Odkreceniu korka bylo male zawachanie obrotow, ale po chwili pracowal normalnie i dmuchal powietrzem z wlewu oleju.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po odkreceniu korka na ciepłym powinny być objawy. Na zimnym nie będzie. Alb3rt, może być wrażenie dmuchania przez pracę łańcucha który przy okazji rozchlapuje olej. Pomimo że w rzeczywistości zasysa powietrze. https://www.bmwstore.pl/pl/katalog/diagram/11_3191-doplyw-oleju-filtr-oleju-wymien-ciep/i47624/kL/sN od spodu w podstawie masz zaworek zwrotny. Zobacz czy nie ma w nim paprochów i jest domkniety. Uszczelki i tak masz tam do zmiany. Świece też obejrzyj. A wtryski bardzo prosto pod względem elektrycznym omomierzem, znajdziesz wartości w internecie chyba między 10 a 15 Ohm powinno być, ale nie chce ci palnąć głupoty to upewnij się jeszcze. Na oko czy końcówki wtrysków są całe. I wyciągając listę i oglądając stożek czy jest ładny, równy. I pod kompem patrząc na wartości. U mechanika będzie więcej opcji. Ale na dobry początek tak jak napisał Albert trzeba podłączyć komp, i w miarę szybko te uszczelniacze bo alternator ci szlak trafi jak będzie na niego olej leciał. A zwłaszcza regulator.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uszczelka podstawy filtra juz zamowiona . Uszczelki elektrozaworow tez tyle ze dojda w przyszlym tygodniu .

Po odkreceniu korka wieje od silnika sprawdzilem dzis przykladajac szmatke .

Odezwe sie po wizycie u mechanika jak juz wszystko posrpawdzam o czym pisaliscie , dzieki za pomoc :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam mechanik mi nawalil ale wymienilem filtr powietrza plus uszczelki elektrozaworow dolalem oleju do maksa i jest poprawa.

Silnik nie dymi na niebiesko, odma nie wyje , obroty na jalowym to okolo 700 troche skacza +-10 rpm

W srode moge robic u mechanika uszczelke podstawy filtra oleju zawolal mi 150 zl , jednak zastanawiam sie czy nie robic tego sam na parkingu.

tylko do n42 nie ma filmikow na youtube i nie wiem czy sobie poradze czy wyglada to tak jak w m43 trzeba wyjmowac alternator ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aktualnie jezdze nie przekraczajac 2.3 obrotow auto pali 11l/100 , kiedys tak bylo jak deptalem pozadnie.

To normalnie ci pali więc nie fantazjuj, że przy ciężkiej nodze wyjdzie takie spalanie :) ...ten silnik w lato żre 10,5 a w zimę 11,5 ...to wiedzą nawet najstarsi górale.

 

Jeśli chodzi o wymianę uszczelek na elektrozaworach ..ważne aby z powrotem włożyć je bardzo mocno do samego końca (nowe uszczelki utrudniają to).

U mnie jak wymieniałem, 0,5mm różnicy miało duży wpływ na pracę silnika ..dopiero silne dociśniecie tych elektrozaworów do samego końca gwarantuje prawidłową pracę silnika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aktualnie jezdze nie przekraczajac 2.3 obrotow auto pali 11l/100 , kiedys tak bylo jak deptalem pozadnie.

To normalnie ci pali więc nie fantazjuj, że przy ciężkiej nodze wyjdzie takie spalanie :) ...ten silnik w lato żre 10,5 a w zimę 11,5 ...to wiedzą nawet najstarsi górale.

 

Jeśli chodzi o wymianę uszczelek na elektrozaworach ..ważne aby z powrotem włożyć je bardzo mocno do samego końca (nowe uszczelki utrudniają to).

U mnie jak wymieniałem, 0,5mm różnicy miało duży wpływ na pracę silnika ..dopiero silne dociśniecie tych elektrozaworów do samego końca gwarantuje prawidłową pracę silnika.

Zwróć uwagę, że to 1,8 i one palą średnio 8 l. na setkę.

Przy dziadkowej jeździe zejdzie nawet do 7.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jezdze zreguly w nocy wiec nie ma korkow i glownie na silownie trasa 7,5km 2 pasmowa bez korkow malo swiatel . A i tak ponizej dychy nie zejdzie . To auto zawsze mi palilo 10+ tylko chodzi o to ze sie zbieralo do przyzwoitej predkosci a teraz to zanim rozpedze do chociazby 60km to troche mija , i przy dodaniu mocniej gazu jest takie buczenie silnika jak by powietrza brakowalo jak by sie zalaczala jakas zepsuta turbina . Przy ciezkiej nodze to mi zje okolo 20 litrow bo juz probowalem jezdzic normalnie jak kiedys nie zamulac .

Elektrozawory dopchnalem pozadnie tyle ile mialem sily w rekach , mialem wrazenie ze te uszczelki weszly dosc luzno i nie przylegaly jakos scisle jednak po przejechaniu sprawdzilem i nie poci sie przez nie . Zreszta te sruby co trzymaja elektrozawory dociskaja je do konca :P

Chyba wezme sie samemu jutro za ta uszczelke podobno w moim silniku nie musze wyciagac alternatora , jednak nie moge znalesc nigdzie w necie jak ktos to robil.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Inpe to gotowca z chomika szkoda czasu na zabawę z instalacją. Co do klucza na filtr warto kupić uniwersalny taki rozszerzany. Kosztuje 18zl około. Ale nie musisz tego odkrecac. Sama podstawa trzyma się na 3 srubach na kluczyk 10 trzeba zdjąć przewody od wody i kable z domowego uchwytu na wymienniku i to wszystko. Wymiennik siedzi na 4x torx
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra uszczelka pod filtrem wymieniona . zajelo mi to 10 min prosta robota. Co do oleju to jak znajde czas to zmienie w weekend.

Dodam ze auto przez cala zime ruszalem raz na tydzien dwa , jednak odpalalem przynajmniej raz w tygodniu na 10 min i teraz kiedy nia pojezdzilem, troche depnalem to tak jak by sie przepalila i jest lepiej

ale to nie to samo co wczesniej a spalanie nadal podwyzszone.

 

Doszedl interfejs podlaczylem pod kompa i wychodzi na to ze w silniku nie mam bledow . W inpie dla e46 nie mozna zrobic jednego glownego testu dla calosci dla nowszych aut tak albo poprostu ja nie umiem,

wiec musialem wszystko szukac sam po koleji w dodatku po niemiecku srednio to ogarnalem ale jakos poznajdywalem wszystko .

Wychodzi na to ze mam uszkodzony czujnik polozenia walu korbowego lub rozrzadu . Ale odnotowalem to w life data nie wyskakuje zaden blad . Nie wiem jak to interpretowac ..

Moze zainstaluje jakis program poza inpa do diagnostyki ? Albo ktos podpowie jak zmienic Inpe na English bo mam ja w sumie w 3 jezykach, Polski niemieski Angielski tyle ze sgdaten jest niemieckie i to chyba od tego zalezy to tak na marginesie. ..

Zalaczam ss.

https://ibb.co/nx7CRF

https://ibb.co/gXGT0a

https://ibb.co/mCbiYv

https://ibb.co/hMt80a

https://ibb.co/mrmiYv

Dodam ze autem czasem buja , podobno do zrobienia jedna tuleja wachacza i bylem przekonany ze zbiezbnosc ale wyskoczyl blad keine asc2Botschaft to niby czujnik polozenia kierownicy . Skasowalem niby nie byl powtarzalny i mam nadzieje ze nie wroci.

Jak podniose korek oleju to wieje od silnika w okolicach dolotu powietrza wszystko jest ok. Moze uszczelki kolektora, moze weze odmy na parkingu nie bardzo mam jak to wszystko sprawdzic tym bardziej ze ciagle pada, ale gdyby bylo duzo lewego powietrza to chyba obroty by jakos strasznie falowaly a ja mam odchyly +-10-15rpm.

Wplanach jest zabrac sie za napinacz rozrzadu jak najszybciej, odme chociaz zobaczyc czy kable sa szczelne i w jakim stanie jest, I cieknie tez z pompy vacum, jednak delikatnie nie ma tragedii. :roll:

 

Jakub03071993 Wymiennika nie odkrecalem bo nie moglem zdjac kabla od wody, a szkoda bo chcialem zobaczyc czy nie ma syfu w srodku, i a propo tych kabli to mam wrazenie ze troche z nich leci na alternator bo plynu chlodniczego mi ubywa, tez musiales je uszczelniac jakimis dodatkowymi opaskami ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjalem oringi , ale procz tego jeszcze sa zaciagniete metalowymi opaskami dlatego juz sie z tym nie silowalem bo musialbym je chyba przeciac .

Jak myslisz co zrobic z ta podwyzszona wartoscia czujnka polozenia walu ? Czy napinacz paska rozrzadu moze miec cos wspolnego ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.