Skocz do zawartości

E90 BMW Professional - brak podświetlenia


kubuswujo

Rekomendowane odpowiedzi

Hej dziś grzebałem w samochodzie i nagle zauwazyłem, że nie ma podświetlenia na wyświetlaczu IDrive, ale samo radio gra bez problemu.

Nie jest to też wyłączone podświetlenie w Menu, bądź przez przycisk, bo:

Po pierwsze mialem ustawione na kierownicy wyłączenie wyświetlacza i wciskam i nic.

Po drugie, wyświetlacz kompletnie nie ma podświetlenia, a zawsze gdy sie "wyłączyło podświetlenie w menu bądź na kierownicy" to lekko się świecił .(co było według mnie słabym rozwiązaniem, bo ktoś chciał wyłączyć a On i tak świecił)

 

 

Zdjąłem wyświetlacz i są tam 4 kabelk w jednej z kostek: brązowy, czerwono-zółty i dwa zielone.

Pomiędzy dwoma brązowy-zółty (gdzie według mnie powino być napiecie) brak róznicy potencjałów.

Pomiedzy zielonym a brązowym jest coś koło 3-5 V.

Ok myslę wiec bedzpieczniki, ale nie, żaden bezpiecznik nie pierdzielnoł bo są całe, sprawdzane miernikiem dwa razy.

 

Mozliwe, że stało się to gdy chciałem włożyć schowek i wtyczka którą wkłada się do żarówki od podświeltenia schowka.

Możliwe, że kableki się złączyły na chwilę i zrobiło się zwarcie, tylko wtedy wywaliłoby jakiś bezpiecznik, a wszystkie są.

I dodatkowo na tych dwóch przewodach do podświetlenia schowka, również brak napięcia (pokazuje coś koło 1 V, ale uznaję to za jakąś małą róznice potencjałów a nie własciwe napięcie do zasilenia żarówki, która nie świeci po podłączeniu na krótko)

 

 

Miał ktoś taki przypadek?

 

Co byscie polecili jeszcze sprawdzić?

 

I może ktoś by sprawdził jakie napiecie i na których kablekach powinno wystepować na wyswietlaczu Idrive? wtedy bym sobie podłaczył skądś indziej na krótko i wiedział czy wyświetlacz jest ok.

 

Pzdr

Kuba

Sprzedam/zamienię listwy czarne mat e90

Kupię listwy e90 chromowane

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze

A wyświetlacz w ogóle działa? Widać coś na nim? W ciemności łatwiej to sprawdzić.

 

U mnie się raz zdarzyło, że wyświetlacz nie podświetlił się - wszystko działało, wyświetlacz działał i wszystko można było obejrzeć, ale podświetlenie było za słabe i opcja zwiększenia jego natężenia nie działała. Przy następnym uruchomieniu IDrive było ok. U mnie to prawdopodobnie było sterowanie podświetleniem przez fotokomórkę, bo parę dni z rzędu jeździłem tylko w nocy.

3A0jS9b.png
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, źle sie może wysłowiłem.

 

Nie ma Ani podświetlenia ani nic na wyświetlaczu. Radio gra można wszystko w ciemno zmieniać itp. Ale wyświetlacz jest taki sam jak po odłaczeniu kabelków, czyli nic na nim nie ma.

 

Moje podejrzenia to:

1. przewód z kostką, gdzieś się przetarł, - miałem wyjety wyświetlacz po czym go włożyłem radyjko sobie grało i nagle zauwazyłem że nic nie wyswietla

 

2 gdzieś zrobiło się zwarcie, - możliwe, ze jest jakos połaczone z podświetleniem schowka, bo chciałem włożyć schowek i wtyczka 2 pinowa sie ułamała, chwile póxniej zauwazyłem że wyswietlacz nie chodzi. Ok mysle, zwarcie poszło bo kable się stykneły, trzeba wymienić bezpiecznik, ale wszystkie są dobre....

Co więcej na dwóch przewodach od podswietlenia schowka także brak napięcia (zniknęło? a bezpieczniki całe???).

 

3. Możliwe, że CAS sie wysypał

Mógłby ktos sprawdzić jakie napięcie powinno byc na kostce zasilającej Wyświetlacz?? I na któych pinach?

Wtedy podłacze sobie zasilacz labolatoryjny z takim napięciem i sprawdzę, czy coś ruszy. Bo brak zasilania tak mi wygląda.

Sprzedam/zamienię listwy czarne mat e90

Kupię listwy e90 chromowane

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Btw, raczej w srodku nie ma czujnika swiatla. A na zewnątrz srednio by się oe sprawdzil, bo przecież, na zewnatrzmoze byc noc a Ty w srodku mozesz mieć włączone światła i wtedy przy minimalnym oswietleniu nic bys nie widzial.

Druga sprawa jesli by zciemnilo to by i rozjasnilo:) wiec sam lub ktos Ci przyciemnil.

 

Ja nada nie znalazlem przyczyny, moglby ktos podac to naloecie na kostce i pinach od wyswietlacza? Albo jakies inne rozwiazanie?

Sprzedam/zamienię listwy czarne mat e90

Kupię listwy e90 chromowane

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze

Dwa zielone przewody to tak naprawdę zielony i zielono-pomarańczowy.

Są to przewody CAN busowe, zielony /pin 5/ to Low, a zielono-pomarańczowy /pin 6/ to High.

Przewód czerwono-żółty /pin 1/ idzie ze skrzynki bezpieczników, bezpiecznik 61, 10A.

Przewód brązowy /pin 3/ to uziemienie w skrzynce bezpieczników.

 

Co ciekawe, bezpiecznik F61 zasila właśnie wyświetlacz i oświetlenie schowka, także wymień go.

Lampka w bagażniku działa?

pzdr

yaz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze
Btw, raczej w srodku nie ma czujnika swiatla.

Według mnie na dolnej części obudowy CCC po środku jest mały czujnik i to on odpowiada za rozjaśnianie/ściemnianie ekranu w przypadku zmian oświetlenia w środku, oczywiście zachowując preferencje użytkownika z ustawień jasności. Ale jestem w tej materii zwykłym użytkownikiem.

3A0jS9b.png
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.

"Przewód czerwono-żółty /pin 1/ idzie ze skrzynki bezpieczników, bezpiecznik 61, 10A.

Przewód brązowy /pin 3/ to uziemienie w skrzynce bezpieczników.

 

Co ciekawe, bezpiecznik F61 zasila właśnie wyświetlacz i oświetlenie schowka, także wymień go.

Lampka w bagażniku działa?

 

 

Co do zielonych to wiedziałem że to CAN. Dzieki za odpowiedź, zapewne ten bezpiecznik poszedł, ale sprawdzałem serio miernikiem dwa razy wszystkie bezpieczniki i były dobre.

Dlatego sam zrobiłem jeszcze jeden bezpiecznik i doprowadziłem tam napięcie i własnie wyświetlacz ruszył.

 

 

Poczatkowo sprawdziłem wszystko dla bezpieczeństwa podłączając zasilacz labolatoryjny :D i dla ciekawoski dodam, że wyświetlacz załącza sie gdzieś od 9,5V ale świeci w zakresie 8,5V do 14,5 V (Wyżej wolałem nie sprawdzać, zapewne i 16 V wytrzyma). co do poboru prądu to wyświetlacz brał 0,85 A, dlatego też użyłem bezpiecznika 7,5 A, ale jak widzę inżyniery:P z BMW przeznaczyli na wyświetlacz i schowek aż 10A :P

 

szkoda, że odpowiedź o bezpieczniku juz po mojej naprawie, ale będzie dla potomnych:)

 

Co do czujnika światła, to mnie zaintrygowałeś i postanowiłem sprawdzić i masz rację, według internetów jest tam czujnik światła :D

 

Ale w takim razie jeśli jechałeś w dzień to powinien On rozjaśnić ekran.

Sprzedam/zamienię listwy czarne mat e90

Kupię listwy e90 chromowane

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.