Skocz do zawartości

E34 520i - co wymienić, głośniki czy radio?


PrzemekB

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Mam pytanie co do modelu Bmki z tematu.Strona audio w niej jest porównywalna z maluchem :cry: i zastanawiam się co wymienić aby czerpać radość ze sluchania muzyki w tym autku,jest to dla mnie niezwykle istotny czynnik.Radio jak i głośniki są fabryczne.Co o tym sądzicie?.Proszę o wypowiedzi znawców tematu.

 

P.S Czy do tego radia nie byłoby problemu podłączyć zmieniarki?

 

Z góry bardzo dziękuje za pomoc!! Pozdrawiam - Przemek - :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja w e34 520 mam fabryczny zestaw BMW bussines CD i gra to przeciętnie.

Tzn tragedii nie ma - coś słychać, ale do poziomu BMW profesional spooooro brakuje.

 

Jeżeli chcesz poprawić jakośc dźwieku - zacznij od lepszego radia, głośniki zmienisz później.

 

Ja osobiście już wyrosłem z car audio, kiedys sie w to bawiłem jeszcze w poprzednim aucie....ale pewnej pięknej jesiennej nocy, cały mój sprzęt audio oddalił sie w nieznanym kierunku, a wychodząc zniszczył klamke i zamek w drzwiach pasażera.

 

W BMW mam fabryczny w 100% sprzęt i śpie spokojnie, nie ganiam z panelami w kieszeni, a zwyczajnie wyciągam kluczyki ze stacyjki i wysiadam.

Pozdrawiam!

Tomek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście wymień i radio i głośniki.

Proponuje radyjko z mp3. Bardzo wygodna sprawa.

Ja sprawiłem sobie ALPINE CDA-9812RB - musiałem sie troche do wyglądu przyzwyczaić ale gra REWELACYJNIE!!!

 

A co do głośników... śmietniki i tyle. Ogólnie znana jest opinia, że fabryczne głośniki są świetne, bo Nokia i wogole....

 

Tak na prawde to świetne to one były 15 lat temu. Teraz są z reguł wypierdziane i tyle. W dziedzinie głośników świat poszedł bardzo do przodu. Jeżeli kupisz cokolwiek nowego i frimowego bedziesz zadowolony.

 

Aha.. inie kupuj zadnych boshmanów, firstów i innego chińskiego gówna.

Lepiej kupić coś z niższej półki ale firmowego.

"Only two things are infinite:

the universe, and human stupidity

...and I'm not sure about the universe"

A. Einstein

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wymien radio na cos konkretniejszego, glosniki bmw e34 (zapewne nokia) graja calkiem dobrze po zmianie radia, polecam radio model CLARION DB358, jak za cene okolo 450zł jest to radio ktore gra naprawde rewelacyjnie jak za taką kwotę,

oczywiscie przydalo by sie zmienic rowniez glosniki, bo tym fabrycznym jak dla mnie brakuje kompletnie dynamiki, pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie radia - wszystko zalezy do jakiego celu będzie ono uzywane. Czy ma umcać podkreślajac łysine, brak włosów i piękne dresy kierującego :duh: , czy zwyczajnie grać.

 

Jeżeli to drugie - to tak jak napisałem polecam radio fabryczne. Jakościowo nie jest złe, wygląda bardzo ładnie w desce, nie rzuca sie w oczy, nie ma świecidełek i innych wynalazków. Jest wkomponowane w deske i spełnia swoją role - gra :D

 

Głośniki fabryczne natomiast są bardzo różne. Te podstawowe montowane przy sprzecie bavaria, bussines to faktycznie szczekawki, ale te montowane już przy BMW pro są naprawde niezłe :cool2:

 

Jezeli po zmianie radia na lepsze sprzęt nadal będzie grał słabo - to tak jak napisał Misyo kup coś markowego, nawet z niższej półki, ale markowego. Buszmany nie pasują do charakteru BMW :wink:

Pozdrawiam!

Tomek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tomek: Głupoty gadasz i tyle.

 

Nie chodzi o napieprzanie co by pół osiedla Cie słyszało. Chodzi o to, że dobry system dźwiękowy musi miec zapas mocy.

 

Jakie byś super wypasone głośniki nie zamontował w roku 90tym to wybacz ale w 2006 one nie mają prawa grać. 12-15 letnie membrany są już tak wypierdziane ze o jakiejkolwiek dynamice czy czystym pasmie możesz zapomnieć. Poza tym mam u siebie najwyższą instalacje jaka była montowana.. i są to zwykłe tekturki które może i 20 lat temu robiły furorę.. ale dzisiaj nadają się po prostu do wymiany.

 

Radio seryjne może i jest niezłe.. ale jeżeli ktoś chce mieć kaseciaka.. sorry winetou ale czasy kaset już minęły. Teraz sie wrzuca mptrójke i tyle.

"Only two things are infinite:

the universe, and human stupidity

...and I'm not sure about the universe"

A. Einstein

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie zgodze sie

 

Po pierwsze fabryczne radia w e34 to nie tylko kasieciaki, a np coś takiego :

http://img98.imageshack.us/img98/4093/1067693829tz.jpg

Przykładowe radyjko z allegro.pl

http://moto.allegro.pl/show_item.php?item=106769382

 

Radia montowane w e34, szczególnie pod koniec produkcji były napradwe dobre :cool2:

 

Po drugie - deska e34, jak i całe wnętrze ma swój specyficzny charakter. Wkładanie tam świecącego, mrygajacego na rózne kolory świcidełka mija sie z celem i moim skromnym zdaniem wygląda jak g... w lesie. :naughty:

 

Owszem jeżeli ktoś szuka naprawde super brzmienia - to można poszukać Beckera który we wnętrzu wygląda o tak

%5B640%3A480%5Dhttp%3A//img145.imageshack.us/img145/9028/dsc027585li.jpg

 

Gwarantuje że takie radio zagra dużo lepiej od mrygajacych choinek z MediaMarkt

 

 

Odnośnie głosników - napisałem że przy prostych systemach warto je wymienić bo są to szczekaczki, czytaj dokładniej moje posty.

Ja w e34 nie wymieniałem głośników, bo to co mam w zupełności mi wystarcza. (Zestaw Bussines)

Natomiast zestaw BMW profesional - który to mam w e39 z fabrycznym wzmacniaczem gra już bardzo ładnie. Samochód pochodzi z 1998r wiec ma juz 8 lat - i mimo to głośniki nie są wygrane, a z czego są zrobione, szczerze mówiac nie mam pojęcia. Ja mam wcisnać guzik, a one mają grać, taki podział ról :!:

 

Reasumując - jeżeli ktoś chce poprawić sprzęt w swoim BMW - polecam zakup lepszego (wyższego modelu) oryginalnego radia - i dopiero po takiej operacji, ewentualną wymiane głośników na lepsze.

 

Natomiast osobom pragnącym super brzmienia - polecam zakup Beckera lub Nakamichi samego decka - do tego dobry wzmacniacz, przerabianie boczkow, wygłuszanie wnętrza, okablowania itp itd.

Pozdrawiam!

Tomek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie bede zakładał nowego wątku, podepnę się do tego:

 

też chce zmienić radio i głosniki.

 

Głosniki jak to głośniki, liczy się zapas mocy i tyle.

 

Jeśli chodzi o radio JESTEM GORĄCYM ZWOLENNIEM ORYGINALNEGO SPRZĘTU. BMW to nie CC czy honda civic i kiedy się włoży jakieś dyskotekowe radio ( parametrami może to być nawet hi end ) to robi się wiocha .....

 

teraz mam jakąś starą bavarie. szukam na allegro również bavarii ale już z RDS'em i być może z CD ( choć to do szczęścia nie jest mi potrzebne i tak cały czas słucham TOK FM )

 

moje pytanie : które "radia bmw" ( e32/e34 ) wyświetlały komunikaty lub txt z rds'a w linijce komutera pod zegarami ?

 

teoretycznie takie by mi w zupełności wystarczyło

http://www.allegro.pl/item105774426_bmw_reverse_od_10zl_.html

http://www.allegro.pl/item105438761_bmw_reverse_stan_idealny.html

 

były takie wogóle ?

 

tnx za odp.

BMW E60 530d

Gdyby Bóg był za przednim napędem - wszyscy chodzilibyśmy na rękach ....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zgadza sie - kupuje w ciemno pod warunkiem ze wyświelta sie w linijcie pod zegarami

 

nie wiesz przypadkiem czy to jest możliwe ?

BMW E60 530d

Gdyby Bóg był za przednim napędem - wszyscy chodzilibyśmy na rękach ....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o radio JESTEM GORĄCYM ZWOLENNIEM ORYGINALNEGO SPRZĘTU. BMW to nie CC czy honda civic i kiedy się włoży jakieś dyskotekowe radio ( parametrami może to być nawet hi end ) to robi się wiocha .....

 

ciesze sie że ktoś sie ze mna zgadza :dance:

 

odnośnie komunikatów - z tego co wiem wyświetlają je radia serii business

bavaria i reverse to radia szczebel niżej, czy one świecą tego nie jestem pewien.

 

W e39 fabryczna navi - wszystko sie swieci pod zegarami.

e34 mam tylko 520 :wink: i tam zegary nie są aż tak rozbudowane, ale u znajomka w e34 525 RDS sie swieci w check panelu :cool2: (radio business)

Edytowane przez Tomek_M

Pozdrawiam!

Tomek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale co sie wyswietla w linijce pod zegarami??

chodzi ci ze info z radia beda wyswietlane na tym wyswietlaczu od komputera pokladowego pod obrotomierzem i predkosciomiezrem??

 

tak - dokładnie o ten wyświetlacz mi chodzi

BMW E60 530d

Gdyby Bóg był za przednim napędem - wszyscy chodzilibyśmy na rękach ....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmm to z tego co mi wiadomo to tam nigdy nie pojawiaja sie komunikaty z radia i z tego co wiem to jak se zakupisz radio z rds to informacje beda wyswietlane tylko na wyswietlaczu od radia...

takze nie beda wyswietlane na wysiwetlaczu pod zegarami ale ja to mowie tylko ze swojego doswiadczenia...

moje modele
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

odnośnie komunikatów - z tego co wiem wyświetlają je radia serii business

bavaria i reverse to radia szczebel niżej, czy one świecą tego nie jestem pewien.

 

cyli np takie ?

 

http://allegro.pl/item106746638_bmw_bavaria_c_business_rds.html

BMW E60 530d

Gdyby Bóg był za przednim napędem - wszyscy chodzilibyśmy na rękach ....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich!

 

Miło że dyskusja się rozwineła,ja dorzucam teraz swoje 3 grosze...

 

Sprzęt ma poprosu DOBRZE grać a kiedy zrobie głośniej głośniki nie będą "jęczeć".Ja mam radio BMW REVERSE RDS, jakie inne oryginalne polecacie?Te z serii Pro?.Bo już się pogubiłem i nie wiem czy Businnes to jest to samo co Pro czy może gorsze

 

Zależy mi na tym aby utrzymać we wnętrzu oryginalny klimat - poprzez wstawienie oryginalnego radia z wyzszej polki, mozliwie jak najlepszego.Wiadomo że nie wstawie do mojej Bmki jakiegoś świecidełka ktore będzie wyglądać jak komputer pokładowy z Enterprise'a :shock:

 

Radio jakie chciałbym mieć może mieć CD ale nie musi, wystarczy że będę mógł podłączyć do niego zmieniarkę.Mam takową od poprzedniego autka. :wink:

Edytowane przez PrzemekB
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chłopaki na prawde was nie rozumiem.

 

To że mam inne zdanie to nie znaczy ze musicie mnie od razu obrażać (nie jestem dresem, łysy jeszcze nie jestem choć to pewnie kwestia czasu a z wykształceniem to na prawdę nie ma krzywdy....)

 

nigdzie nie napisałem o świecidełkach itd. Napisałem ze 15 letnie głośniki to syf i bede sie przy tym upierał.

 

A co do samego radia. nie wiem czy zauważyliście, ale przez 20 lat strasznie sie dużo wydażyło. Radia w bmw to są blaupunkty które nigdy nie były jakimś high endem. Są to dobre firmowe radia w rozsądnej cenie ale o dobrej opini. Skoro coś nie było "z najwyższej półki" 15 lat temu to tym bardziej w dzisiejszych realiach mocno podupadło. Nie twierdzę, że mi osobiście podoba się mój Alpine z wyglądu. Początkowo chciałem kupić jakiegoś black-panela czy właśnie blaupunkta o "skromnym wyglądzie". Ale zasugerowałem się możliwościami, parametrami i klasą samego Alpine.

 

poza tym zauważcie że każdy ma inne potrzeby, kolega wspomniał że słucha tylko TOK FM... u mnie radio odpada z dwóch powodów. Po pierwsze robie często długie trasy i to nie tylko po polsce. Po 8h w aucie mam dosyć słuchania non stop tych samych kawałków (RMF FM czy Zetka). Poza tym muzyka którą preferuje niekoniecznie jest transmitowana w radiu. WIĘC BARDZO PROSZĘ NIE MIERZCIE WSZYSTKICH SWOJĄ MIARĄ I NIE WYZYWAJCIE OD DRESÓW KOGOŚ KTO MA INNE WYMAGANIA I POTRZEBY!!!

 

Kolejna sprawa to to, że ciężko jest z takiego starego radyjka uzyskać moc do napędzenia tylu głośńików co są w E34. Firmowe wzmacniacze z reguły już dawno nie żyją albo zostały wyciągnięte przez jakić polski komis....

 

Reasumując. Zgodzę się z wami, że bardzo dużą zaletą starych bavarii itp jest oldschool-owy wygląd bardzo pasujący do tego autka. Ale nie zgodzę się, że te radia wogole sensownie grają. Jak również nie zgodzę się, że stare, tekturowe, wypierdziane membrany mogą dać czysty, soczysty dźwięk.

 

Byle gówniany boschmaan za 20 zika bije na głowę te Nokioskie pierdziawki. nie wspominając o jakich pioneerkach czy tego klasie.

 

Ogólnie E34 nie jest łatwym autkiem do nagłośnienia.

 

Więc proszę pogudzcie się z faktami... a stwierdzenie "mi wystarczająco dobrze gra więc trzeba być łysym dresem, zeby to zmieniać" zachowajcie dla siebie.

"Only two things are infinite:

the universe, and human stupidity

...and I'm not sure about the universe"

A. Einstein

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co do głośników się zgodze - stare tekturowe mogą być wypierdziane

 

ale nowy sprzęt HI FI za ..... połowe wartości samochodu ?

BMW E60 530d

Gdyby Bóg był za przednim napędem - wszyscy chodzilibyśmy na rękach ....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Misyo chyba zle mnie zrozumiałeś!!!.Nikomu nie ubliżam a napewno nie miałem takiego zamiaru i nawet przez myśl mi to nie przeszło...jeśli odebrałeś to w ten sposób to bardzo przepraszam! :wink:

 

W zasadzie cały czas nie wiem jak znalesc kompromis pomiędzy porządnym dobrze grającym radiem a wyglądem - pasującym do wnętrza autka :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ej spokojnie

 

po pierwsze Misyo - nikt nie chciał Ciebie urazić i nikt nikogo nie wyzywa w tym wątku!!! :naughty:

Tak ze bez nerwów :cool2:

 

Dalej - oczywiscie, każdemu według potrzeb - dla jednego (np dla mnie) zestaw dobrego fabrycznego radia w połączeniu z fabrycznymi głośnikami gra wystarczająco dobrze, dla drugiego będzie to za mało.

 

Dlatego tak jak napisałem najpierw nalezy wymienić radio, potem ewentualnie głośniki. Jeżeli ktoś natomiast chce zrobić super naglośnienie - powinien odrazu zacząć od Beckcera, i totalnej demolki wnętrza pod okablowanie, wytłumienie, wzmacniacze itd

 

Przy głośnikach nawet tych lepszych, ale zamontowanych w fabrycznych miejscach, podłączonych oryginalnym okablowaniem i grającym jedynie z radia - naprawde nie usłyszysz róznicy pomiedzy dobrym radiem BMW a jakimś super hiper mega błyskadełkiem z Media Markt.

Jednak to pierwsze radio będzie pasowało swoim wyglądem, podświetleniem, czy rozmieszczeniem przelączników do deski czy całego wnętrza beatki, natomiast to drugie będzie wyglądało jak siodło na świni. i tu sie wszyscy zgadzamy :cool2:

 

dalej radia w BMW to nie tylko blaupunkty.

 

Z tego co wyczytałem w różnych źródłach podział radyjek BMW jest następujący :

1. sprzęt podstawowy to Bavaria i Reverse (najczesciej są to radyjka Philipsa)

2. sprzęt średni to Business (kaseciaki Philipsa, CD blaupunkta)

3. sprzet wyższy i najwyższy to BMW Profesional i Haman kardon - radujka pro to blaupunkt, beckcer i czasami tez alpine-a (ale to chyba od e39)

 

Oczywiście każde z tych radyjek było wyposażonych w odpowiedni system głosników, od 6-ciu do 10-ciu + 2 głosniki basowe.

Nie można wszystkich glośników nazywać smieciuchami - bo np te śmieciuchy z fabrycznym subem w e39 potrafią zagrać lepiej niż nie jeden sprzęt za pare tysiaków :cool2:

 

Dlatego tak jak napisałem dobre fabryczne radio od business w górę + ew. zmienione lepsze głośniki - to taki uniwersalny zestaw który powinien zadowolić większość użytkowników :cool2:

 

PS odnośnie wyświetlania komunikatów - BMW pro je wyświetla, o reszte sie jeszcze zapytam, ale z tego co mówił znajomek siedzacy w CarAudio - świecić powinny wszystkie fabrycznie montowane do beemek z pełnym CheckPanelem czyli od business w górę

Pozdrawiam!

Tomek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://www.allegro.pl/item105300624_alpine_cde_9846r_9846rm_kieszen_od_arc.html moim zdaniem ta dolna alpine'ka pomaranczowa calkiem fajnie pasuje...

a jest mozliwe zrobienie jakiegoś W MIARĘ dobrze grającego sprzetu biorąc pod uwagę tylko te miejsca na głosniki "w nogach" kierowcy i pasażera w e-30?? nie oczekuję cudów ale na razie nie chce dziurawic innych miejsc... na to przyjdzie czas pozniej...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a jest mozliwe zrobienie jakiegoś W MIARĘ dobrze grającego sprzetu biorąc pod uwagę tylko te miejsca na głosniki "w nogach" kierowcy i pasażera w e-30?? nie oczekuję cudów ale na razie nie chce dziurawic innych miejsc...

 

hehe wlasnie przerabiam ten sam temat :8) tyle ze w e34... i jedyne sensowne rozwiazanie jakie widze to znalezienie kompromisu miedzy zachowaniem klimatu wnetrza a jakoscia dzwieku. mam sprzet typowo hi-endowy, chocby sam przod 3-drozny odseparowany AD600... zastanawiam sie jak taki woofer zagra "w nogach"... z drugiej strony nie chce przerabiac drzwi bo tez uwazam ze w klasycznej bumie takie przerobki nie bardzo pasuja :roll: radyjka alpine nie zamienie na orginal bmw bo nie ma to najmniejszego sensu. poza tym alpine to tez klasyka, nie sa to kolorowe swiecidelka z delfinami ala pioneer :nienie:

podsumowujac, e34 to auto bardzo trudne do naglosnienia zarowno z racji swej budowy, jak i swego wizerunku, w ktory nie bardzo pasuje ingerowac. ale mam nadzieje ze jakos sobie z tym poradze i ze uda mi sie wpakowac dobry hi-endowy system nie kaleczac przy tym klasycznego designu bmw :8)

Bylo: E32 735iA, E36 325TDS, E34 525iA

Jest: E39 523iA, E46 330d

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PrzemekB: Sorry myślałem że pijesz do mnie ;D

 

Tomek_M: prawie się zgadzam. Ale prawie.. co by nie było ;D

 

Ogólnie to już tydzień czasu poświęciłem na rozmyślania nad nagłośnieniem.. i wciąż nie wiem co zrobić. Obecnie mam taki plan....

 

Wywalam wszystkie stare głosniki. (właściwie to już je wywaliłem). Btw widzieliście jak wygląda głośniczek ten w desce? Wygląda identycznie jak ten co do PC kiedyś wkładali ;D ;D Takiej jest wielkości

 

Wracając do tematu.

Przód:

W nogach spokojnie wejdzie większy głośnik niż 13cm. 160mm wejdzie bez problemu. Zrobie go na małych dystansach. Jedynie plastik zasłaniający trzeba lekko przerobić (szczeliny są pod 13cm). Głębokość otworu w nogach max 10cm.

 

Lusterka: wydłubie gwizdki i wsadze nowe. Oczywiście to na zwrotnicy i podłączone razem z nogami do wzmacniacza 4 kanałowego (zajmie 2 kanały)

 

Półka: 2x165cm głośniki (trzeba zrobić większą dziurę ale orginalne maskownice mają 18cm więc spokojnie wejdą i nie bedzie widać) - zasilane z radia oraz głośnik basowy 25cm zasilane ze wzmacniacza (zmostkowane 2 pozostałe kanały).

 

Kompletnie nie wiem co zrobić z przodem na desce... kompletnie nic tam nie wejdzie... nie znalazłem głośników 66mm!

 

Co o tym myślicie? Jakieś sugestie?

"Only two things are infinite:

the universe, and human stupidity

...and I'm not sure about the universe"

A. Einstein

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.