Skocz do zawartości

Montaż/dołożenie navi dla laika


mielcok

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie, czytam już kilka dni artykuły o dokładaniu navi do e46, próbuję ogarnąć jakie są typy nawigacji itp ale wszystkie informacje są na tyle chaotyczne, a zarazem zbieżne na róznych forach, że bardzo ciężko jest się połapać.

Na ogół sprawa zaczęła się od tego, że chciałbym dołożyć sobie navi kolorową z dużym wyświetlaczem. Nie musi to być koniecznie oryginał bmw, bo widzę, że są jakieś zamienniki podobne do dynavin (są różne firmy nazw nie pamiętam ) ale koszt około 700zł, jednak chciałbym, żeby obsługiwała większość funkcji ( przede wszystkim kierownicę multifunkcyjną ).

 

Z góry przepraszam, że mój opis będzie troszkę długi ale może to kiedyś się komuś przyda jeśli w jednym temacie uporządkujemy i zbierzemy, jeśli ktoś będzie w stanie mi z tym pomóc wszystkie informacje.

 

A więc zacznijmy od tego czy ktoś mógłby napisać co to są navi mk1, mk2, mk3, mk4. Czytałem o tym sporo na drugim form bmw nie będę nazwy przytaczał bo to chyba byłoby niezgodne z regulaminem, ktoś też pytał o nawigacje miał tą 4:3 kolorową z kaseciakiem obok. Jedni mówią, że jest to mk2, drudzy, że mk3 bo kolorowe. Inni, że navi monochromatyczna to mk1, a niektórzy twierdzą, że mk2 ... normalnie paranoja. Są z języku niemieckim jakies tutoriale ale ciężkie do zrozumienia.

Nie wiem dokładnie czego tyczy się nazwa np mk2 ? Chodzi o to, że np ta navi kolorowa 4:3 to jest konkretnie np mk2 ? Czy np przed chwilą wspomniana nawigacja może być jednocześnie mk2 lub mk3 ( bo dotyczy to np roku produkcji, czy wersji wsadzonego softu, a mkxxx oznacza jakby generację tego softu ) ?

Ogólnie rzecz biorąc, gdyby ktoś mógł proszę napisać jaka nawigacja to jest jaka co to są te mk itp

 

Zapewne przydatna informacją będzie dla tych, który zechcą mi pomóc ... jakie radio miałem oryginalnie. Otóż nie wiem, bo przy kupnie było już wsadzone nieoryginalne nowe radio na usb. Dlatego podam numer VIN, jeśli ktoś potrafi go rozkodować prosiłbym wysłać mi wiadomość na pw, byłbym wdzięczny. VIN : CH14878.

Po rozkodowaniu VIN może ktoś napisać jakie radio fabrycznie posiadałem, żeby wiedzieć jakie elementy już są w autku.

Wiem, że są potrzebne do prawidłowego funkcjonowania, różne moduły. Jakiś czytnik CD, z modułem GPS, antena GPS, coś w bagażniku itp. Wiem, że miałem zamontowany zestaw głośnomówiący NOKIA, sporo kabelków było od tego, coś co wygląda jak switch od internetu był w skrzynce z bezpiecznikami. Za licznikami ( po wyciągnieciu całego panelu ) po metalowej rury jest przymocowane coś w rodzaju anteny gps ( nie wiem co to do tego służy nie mam pojęcia )

 

Fajnie byłoby gdyby ktoś napisał co osoba która chcę dołożyć sobie navi musi zakupić, żeby wszystko działało ( przy założeniu, że fabrycznie było najprostsze radio i tyle ).

 

Teraz kilka pytań o funkcje najbardziej "wypasionej" FABRYCZNEJ" nawigacji w e46, mianowicie jakie funkcje ona posiada.

Czy jest bluetooth ? Możliwość połączenia telefonu z samochodem za pomocą bluetooth ? Czy oryginalne takieg czegoś nie posiada ?

Jest jakaś funkcja wybierania numeru ? Czego to dotyczy, że można dzwonić swoim przypadkowym telefonem z bluetooth'em czy to tyczy sie tylko wersji z tym telefonem pokładowym bmw ?

Jest opcja oglądania TV ? Jeśli tak to czy każda navi 16:9 posiada funkcję oglądania Tv ( w menu ) ? Jesli posiada w meno to czy można z niej zawsze skorzystać czy do tego trzeba dokupić jakieś kolejne moduły, anteny ?

 

 

Myślę, że jak na początek napisałem wszystkie pytania które są podstawą do zobrazowania całej sytuacji.

 

 

 

Teraz kilka pytań odnośnie nieoryginalnej nawigacji. Ktoś z tego forum całkiem niedawno jakieś 2 miesiące temu dokładał sobie coś w stylu dynavin ale dużo tańsze, całkowity koszt około 800zł ale niestety nie napisał całej istoty montażu.

Jesli ktoś wie o jaką nawigację chodzi, albo może w tej chwili to czyta też prosiłbym o kontakt lub wypowiedź w temacie.

Co jest potrzebne do dołożenia takiej nawigacji, bo domyślam się, że sam zakup na allegro "puszki" z nawigacją nie wystarczy.

A po drugie jakie funkcje (wszystkie) ona nam oferuje ? (navi, bluetooth, łączenie z telefonem, tv, dvd, podgląd parametrów jak spalanie itp ? )

 

Jak na początek to tyle, z góry prosiłbym o nie wyrażenie swoich opinii typu, po co, na co, za dużo zachodu, żeby to dokładać, jak dla mnie to tylko ori i wszystkie inne komentarze, nie mające na celu pomocy w temacie. Tak samo proszę podawać tylko pewne informacje, jesli ktoś ma o tym konkretną wiedzę, a nie "prawdopodobnie".

Jeśli znajdą się osoby które będą w stanie ze mną współpracować, mają wiedzę w tym zakresie, jestem w stanie zagwarantować, że poświęcę sporo swojego czasu aby zrobić obszerny artykuł,wraz z opisami i szczegółowymi zdjęciami który pomoże KAŻDEMU który chce robić modyfikacje ze swoimi navi.

Poczynając od tego, co komu potrzeba aby przejść, ze zwykłego radia na 16:9, czy z monochromatycznej na jakąś inną, czego komuś brakuje aby dołożyć sobie jakąś funkcję itp, a kończąc na tym jak wgrywać, mapy softy, inne języki itp.

 

Myślę, że taki zbiór wszystkim się przyda, wiem, że na to potrzeba czasu zanim zbiorę wszystkie informacje od was, sprawdzę to rónież praktycznie i za jakiś czas może powstać bardzo pomocny artykuł.

 

To jak Panowie pomożecie mi w tym ?? Mam nadzieję, że tak więc do dzieła !!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednak dla osób telerujacych tylko oryginalne modyfikacje jest Konieczna, dlatego też chcę w artykule objąć te stronę modyfikacji :-) także nie schodzmy z tematu w stronę wyrażania swoich opinii, przynajmniej teraz bo wiadomo jak zaraz się to skończy... offtopem
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno na plus, że nie chcesz iść na łatwiznę i ładować byle czego :)

 

Dużo Ci nie pomogę, bo nie dokładałem navi, ale usuwałem navi mono-strzałkową i częściowo przerabiałęm wiązkę navi na bluetooth. Zajrzyj sobie do mojej galerii jak chcesz i zobacz ile pracy trzeba wykonać w przypadku bluetooth (może Cię nie zniechęci to..., w przypadku navi wiązka będzie szła podobnie):

http://bmw-klub.pl/forum/viewtopic.php?f=159&t=191741&start=150

http://bmw-klub.pl/forum/viewtopic.php?f=159&t=191741&start=165#p1928980

 

W przypadku navi będzie to więcej roboty bo jeszcze musisz modyfikować konsolę centralną aby z radia 1 din pomieścić 2 din, czyli klimatronik idzie na dół itd.

 

Hasła, które mogą Ci pomóc:

- E46 1din to 2din (modyfikacja konsoli)

- X1313 pinout (schemat wtyczki navi 1)

- X1312 pinout (schemat wtyczki navi 2)

 

Bluetooth to osobny temat, musisz mieć moduł ULF z bagażniku. Kupa roboty jak nie masz instalacji przygotowawczej (patrz galeria). Do navi potrzebujesz czytnik DVD, całą wiązkę podejrzewam, że idzie ona do radia oraz skrzynki bezpieczników plus jeszcze antena GPS i moduł. No i masę pierdół, typu stelaż pod navi (żeby go wyjąć musiałem się nawywalać masę części z bagażnika i lewego boczku). Ty to wszystko musisz kupić i dołożyć, więc jeżeli nie kupisz całej gotowej instalacji to analiza diagramów, schematów, przeglądanie realoem, zamawianie każdej śrubki, nakrętki, uchwytu, podkładki itd. zajmie Ci dużooo czasu.

 

W każdym razie powodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mieszkam w okolicy gdzie jest sporo "odzysków" z rozbitych samochodów, na telefon mogę mieć info o każdej e46 z potrzebnymi mi częściami, więc myślę, że nie będzie tak źle. Żyję myślą, że część okablowania mam już położone, najpierw muszę mieć mniej więcej listę części, które są do tego potrzebne wraz z ich lokalizacją w samochodzie i zdjęciem, żebym mógł sprawdzić co jest mi potrzebne. Wiesz może gdzie znajduje się antena GPS ?

 

Do czytania tematów przejdę za moment ;)

 

Potrafisz rozkodować mój VIN ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dane pojazdu

Wartość

Numer podwozia WBAAS71040CH14878

Kod typu AS71

Typ 320D (EUR)

Typoszereg E E46 (4FL)

Seria 3

Rodzaj konstrukcji LIM

Układ kierowniczy LL

Drzwi 4

Silnik M47DO1

Pojemność skokowa 2.00

Moc 110

Napęd HECK

Skrzynia biegów MECH

Kolor ORIENTBLAU METALLIC (317)

Tapicerka STOFF JACQUARD/ANTHRAZIT (H9AT)

Data prod. 2002-01-24

 

Składanie Wyposażenie

Kod

 

Nazwa (interfejs)

 

Nazwa (ETK)

S249A MULTIFUNKTION FUER LENKRAD Wielofunkcyjność dla kierownicy

S255A SPORT-LEDERLENKRAD Kierownica sportowa ze skóry z poduszką

S302A ALARMANLAGE Instalacja alarmowa

S441A RAUCHERPAKET Pakiet dla palących

S473A ARMAUFLAGE VORN Podłokietnik przedni

S495A 3. KOPFSTUETZE HINTEN Pas bezp. trzypunkt. i zagł. tył środek

S508A PARK DISTANCE CONTROL (PDC) Park Distance Control (PDC)

S520A NEBELSCHEINWERFER Lampa przeciwmgłowa

S521A REGENSENSOR Czujnik deszczu

S534A KLIMAAUTOMATIK Klimatyzacja automatyczna

S550A BORDCOMPUTER Komputer pokładowy

S661A RADIO BMW BUSINESS Radio BMW Business (C43)

S692A CD WECHSLER I-BUS VORBEREITUNG Instalacja zmieniarki BMW na 6 CD I-Bus

S863A SERVICE KONTAKT-FLYER EUROPA Spis dealerów, Europa

S877A UEBERKREUZBEDIENUNG ENTFALL Brak obsługi krzyżowej

Kod

 

Nazwa (interfejs)

 

Nazwa (ETK)

S886A HOLLAENDISCH / BORDLITERATUR Literatura pokładowa, holenderski

S915A AUSSENHAUTSCHUTZ ENTFALL Dummy-SALAPA

 

Składanie Wyposażenie seryjne

Kod

 

Nazwa (interfejs)

 

Nazwa (ETK)

S548A KILOMETERTACHO Licznik kilometrów

S832A BATTERIE IM KOFFERRAUM akumulator w bagażniku

S851A SPRACHVERSION DEUTSCH Wersja językowa, niemiecki

 

Jednym słowem, masz zwykłe radio, brak bluetooth a jedynie instalację pod zmieniarkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Troche odswiez temat bo nie moge znalesc. Mam nawi buissnes ta mala strzalkowa cala dzialajaca z czytnikiem mapa 2008r zmieniarka i wszystko gra i hula ale chcialbym zamontowac navi 16:9 albo ta mniejsza 4:3 i pytanie takie czy musze wymieniac cala wiazke czy tylko odbiorniki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Witam wszystkich, jestem tu nowy więc wszystkich witam i pozdrawiam :D

Podpinam się pod temat ponieważ potrzebuję waszej pomocy, idąc dalej posiadam BMW E46 1999 r. 328i.

Jestem zwolennikiem oryginału i dlatego mam taki problem a mianowicie, postanowiłem wymienić małe navi monochromatyczne na ful opcję 16 9.

Zakupiłem z jednego auta, było to coupe

Alpine 16 9

tuner TV

wiązkę

tuner radiowy

i dokupiłem do tego już z innego auta czytnik MK4

Wszystko podłączyłem i działa, był soft 4-1/80 zmieniłem go na soft Yaza.

wszystko pięknie śmiga, więc poskładałem furę i ku mojemu zdziwieniu po odpaleni autka radio się zawiesza, znaczy gra przez jakieś 2 min w tym czasie zawiesza się monitor, wszystkie funkcje jak komputer, nawigacja,ustawienia znikają a następnie radio się wyłącza. Po zgaszeniu i ponownym uruchomieniu sytuacja się powtarza.

Pokrótce opiszę jak to podpoiłem może to pomoże.

Nie usuwałem starej wiązki, położyłem nową zostawiając 2 wtyki w tunelu centralnym, w bagażniku wpiąłem nową wiązkę dużą kostką, czyli się wpiąłem w zasilenie, bekera podpoiłem drugą kostką iso, ze starej musiałem wziąć antenę i podpiąłem do nowego modułu radia, następnie podpiąłem czytnik pod kostki z nowej wiązki pozostawiając stare w spokoju, podłączyłem tuner TV kostkami nowej wiązki, odpiąłem antenę od modułu GPS i podłączyłem do czytnika MK4 gdyż wcześniejszy jej nie miał.

I tyle po krótce może ktoś z tego coś zrozumie :?

znalazłem też taki temat http://www.bmw-sport.pl/viewtopic.php?f=25&t=142861

Nie wpinałem tych dwóch kabli, pod bezpiecznikami i do zegarów, może dla tego ?

proszę o radę co z tym fantę zrobić, czy pruć stare kable całkowicie i zacząć od nowa ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

WITAM

 

Posiadam w swoim BMW E46 2001 r małą nawigację monochromatyczną(strzałkowa), czytnik CD MK3 w bagażniku oraz zmieniarkę na 6 płyt,nagłośnienie HI-FI. Chcę zamontować dużą navi 16/9. Mam wszystko co potrzebne czyli navi 16/9, czytnik MK4 DVD, tuner radiowy Becker BM54, wiązke wykłą oraz panel z popielniczką, aby przenieśc klimatronik na dół. Problem polega na tym,że mam nagłośnienie HI-Fi a wiązka jest zwykła, ale pewnie da się jakoś to ze sobą połączyć. Do tego jeszcze mam zamontowany zestaw oryginalny głośnomówiący , który jest połączony z wiązką.Mojej wiązki nie da się za bardzo wypiąć bo dodatkową jakaś wiązka ok 20 kabli idzie gdzieś pod konsole , reszta jest połączona z radiemi dalej wszystko idzie do bagażnika,. Miała być to prosta operacja, wyrzucam swoją wiązkę wkładam drugą i śmiga, a tu jak ją wyjąć skoro jest oryginalny zestaw głośnomówiący i dodatkowo idzie wiązka pod konsole? Operacja została przerwana i nie wiem co robić dalej jak nic nie pasuje. W ostateczności może wyrzucić kaseciaka mała navi strzałkową i włożyć radio na CD Alpine CD53? Tylko nie wiem czy będzie Ok skoro ja mam system HI-FI. Czy radio kaseciak mała nawigacja to tylko dek z tunerem radiowym bez końcówek mocy i wspołpracuje ze wzmacniaczem HI-Fi? i Czy ALPINE CD53 dziła tak samo? Proszę o pomoc lub chętnie popiszę na @ lub kontakt telefoniczny. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.