Skocz do zawartości

e39 520i 1997 - regeneracja dodatkowej pompy wody


PITERTECH

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć

Mam problem z dodatkowa pompą wody, INPA pokazuje mi błąd "Auxiliary water pump".

Chce ją reanimować, z tego co wyczytałem to bardzo częstą przyczyną uszkodzenia tej pompy są szczotki (koszt niewielki a może uda się ją ożywić)

 

Czy ktoś z was podejmował taką próbę reanimacyjną i wie jakie szczotki tam pasują?

Jak się zabrać do tej roboty (konieczny jest demontaż czy można to zrobić "na aucie"?

Czy po demontażu tej pompy trzeba odpowietrzać układ chłodzenia?

 

Pozdrawiam

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze

Pompka webasto to nie ta sama pompka co dodatkowa, jedna jest przy piecu, a druga pod elektrozaworami.

Tą pod elektrozaworami da radę reanimować, a ta przy piecu to chyba już nie bardzo, mi nie udało się jej rozebrać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

Co do wyjęcia samego silnika to hmm.... raczej wątpię choć nie zaprzeczam ( bo nie sprawdzałem) ale z obserwacji innych urządzeń to w 99,99% silnik jest połączony bezpośrednio wałkiem z tłoczyskiem (turbiną czy jak tam to zwać) :)

Są do kupienia w IC za około 350zł nowe "dodatkowe pompy wody" ale po co wydawać 350 jak można 20 :) Tylko jakie szczotki tam pasują (wymiary), bo rozbebeszenie tego, sprawdzenie i zamówienie szczotek + czas na przesyłkę i montaż to w ciemno strzelam ze tydzień auto unieruchomione:/

 

Pozdrawiam

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze
Co do wyjęcia samego silnika to hmm.... raczej wątpię choć nie zaprzeczam ( bo nie sprawdzałem)
strzelam ze tydzień auto unieruchomione:/

 

Dlatego poszukaj, nie bądź leń, przecież nikt nie będzie swojego auta rozkręcał żeby sprawdzić :wink:

W dodatku nie zakładał bym od razu że to wina szczotek. :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

Oj żeby mi się chciało jak mi się nie chce :) ale pewnie tak trzeba zrobić i zmusić się do wyjęcia tej pompy.

Tak jeszcze mi przyszło do głowy, skoro ta pompa wymusza sztucznie obieg wody na postoju to może na czas demontażu wystarczy wsadzić zwykła przelotkę aby zamknąć obieg i auto będzie zdatne do jazdy, co o tym myślicie?

 

Nie zakładam że na 100% to szczotki ( bo jak znam swoje szczęście...), ale wyczytałem na innych forach że ich wymiana wielu z tym problemem pomogła :)

 

Musze się zmusić pewnego pięknego dnia i wybebeszyć tą pompę z auta i solidnie się jej przyjrzeć.

 

Pozdrawiam

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
Pompka webasto to nie ta sama pompka co dodatkowa, jedna jest przy piecu, a druga pod elektrozaworami.

Tą pod elektrozaworami da radę reanimować, a ta przy piecu to chyba już nie bardzo, mi nie udało się jej rozebrać.

 

 

a Która pompka odpowiada za ogrzewanie na postoju? To co działa po wciśnięciu REST i jak się za nią zabrać :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za funkcje REST (panel klimatronika) odpowiada pompa pod elektrozaworami (znajduje się ona w okolicy lewego (kierowca) filtra kabinowego/kielicha.

Można ją włączyć tylko jak silnik jest nagrzany i wyłączony. Po włączeniu przycisku REST wymusza obieg płynu chłodzącego i przez jakiś czas wieje ciepłem do kabiny.

 

Osobiście miałem się zabrać za jej naprawę ale "zima" mnie zastała i robota musi poczekać na cieplejszy czas:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za funkcje REST (panel klimatronika) odpowiada pompa pod elektrozaworami (znajduje się ona w okolicy lewego (kierowca) filtra kabinowego/kielicha.

Można ją włączyć tylko jak silnik jest nagrzany i wyłączony. Po włączeniu przycisku REST wymusza obieg płynu chłodzącego i przez jakiś czas wieje ciepłem do kabiny.

 

Osobiście miałem się zabrać za jej naprawę ale "zima" mnie zastała i robota musi poczekać na cieplejszy czas:)

 

 

A ta pompka chodzi jak jest włączony zapłon ? w e39 z 99 roku mam przelew jak włączę zapłon w aucie z 97roku nie ma przelewu, ale jest uszkodzona pompka dodatkowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

potwierdzam to co kolega pisze, można wyjąć bez rozszczelniania układu,

 

ta pompka chodzi cały czas, tzn. po przekręceniu kluczyka na zapłon powinno być ją slychać,

 

po wyłączeniu zapłonu powinna się uruchamiać po przyciśnięciu przycisku REST -> przydatna opcja jak chlejesz wóde z kumplami w furze zimową porą :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no przydatka ale przy -10 to w 30minut normalnie plyn sie ustudzi to przy obiegu wystudzi pewnie w 5-7minut to za wiele ona na nie daje.

 

ale tez planuje sie za nai zabrac z ciekawosci ;]

-->> masz problem z bmką, potrzebujesz diagnostyki, podpięcia pod kompa? napisz a pomogę[/b
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dość dobrze opisane (e90 ale nie sądzę żeby u nas się to jakoś strasznie różniło)

viewtopic.php?f=70&t=178907

https://www.sgaf.de/content/zusatzwasserpumpe-kuehlmittelnachlaufpumpe-253241

http://www.bimmerforums.com/forum/showthread.php?1941828-Auxillary-water-pump-repair

 

Podobno będą pasować szczotki od webasto 5x5x10mm (z bocznym wyprowadzeniem przewodu) ale pewności nie mam bo jeszcze tego jak powyżej pisałem jeszcze nie rozbierałem :)

Na allegro można szczotki o takich wymiarach kupić bez większych problemów, ważne jest aby kupować szczotki do silników prądu stałego (podobno są trochę "miększe" niż te na prąd zmienny). Zbyt twarde szczotki wbrew pierwszej myśli "twarde, hmmmm... to lepiej bo będą dłużej działać" nie do końca może się sprawdzić bo za twarde szczotki mogą doprowadzić do ścierania komutatora (a wtedy pompa do wywalenia).

 

Pozdrawiam

Edytowane przez PITERTECH
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

Mam jeszcze pytanie do osób które mówią ze ją demontowały i że nie trzeba rozszczelniać układu.

Jak demontowaliście tą pompę?

 

Link do fotki

http://www.galerieallegro.pl/zdjecia/Galeria/4590290/1

 

-odkręcając śruby zaznaczone na czerwono

-odginając blaszki zaznaczone na zielono

-odginając blaszki zaznaczone na niebiesko

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 miesięcy temu...

Shadow69

Czy w takim wypadku jak u mnie występuje tylko ta jedna pompka, czy gdzieś indziej jest jeszcze jakaś? Bo jeżeli jest tylko ta przy webaście, to znaczy też, że musi się ona włączać w czasie działania funkcji REST?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze

Ja mam 3.0d i mam tylko tą przy webaście.

Wedle znaków na ziemi i niebie ona powinna robić za pompkę do rest-a, ale czy tak jest, to nie wiem, bo moją kupiłem z uwaloną pompką, a jak już ogarnąłem wszystko, to niestety podłączyłem na sterowniku analogowym, więc nie mam jak sprawdzić.

Aktualnie u mnie padło webasto po 3 latach (nowe miałem) i znowu zabawa...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie najprawdobniej zepsuta pompka zablokowała webasto, przegrzewało się bez sprawnej pompki. Podobną sytuację mam w sharanie, tam mam też uszkodzoną pompkę i webasto z tego powodu się blokuje. Tutaj webasto pracuje tylko jako dogrzewacz a pompka jest umieszczona daleko od webasta i występuje ona w kazdym sharanie, nawet w takim co nie posiada webasta. Ta pompka schładza też gorący silnik po wyłączeniu zapłonu, potrafi na postoju buczeć 2-3 minuty. Czy u nas w bmw, ta pompka przy webascie też służy do schładzania silnika jak w sharanie?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
te na czerwono

 

jeszcze tego nie robiłem a muszę to zrobić ale wydaje mi się ze nie

 

http://allegro.pl/bmw-e38-e39-pompka-przyspieszenia-obiegu-wody-i5732530524.html#imglayer

było e32 735 automat e34 524td automat, e36 320i , e36 323i perełka ;( automat, e38 740 i automat , e32 735 automat , e39 528i automat :) ,obecnie e39 520 i e39 523i e65 730d individual
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.