Skocz do zawartości

E46 318ti N42 Compact ogromny pobór oleju


Kamzool

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich!

To mój pierwszy post na forum. Mimo iż czytałem na temat nadmiernego zużycia oleju i jego najbardziej prawdopodobnych przyczynach, to proszę o wyrozumiałość co do mojego pytania. Kupiłem niedawno Compacta 318 z 2001 roku z Valvetronic'iem N42. Cena była dość okazyjna, ale wydawała mi się adekwatna, ponieważ auto było przez jakiegoś wandala porysowane z każdej strony gwoździem lub czymś podobnym. Po kilku dniach auto zaczęło okazjonalnie dymić białym dymem (czuć, że to olej się pali), aczkolwiek nie ubywało go znacząco. Nie dostaje się on do płynu chłodzącego. Wcześniejszy właściciel jeździł na 10W40, (co wiem, że nie jest przewidziane do tego modelu, powinien być 5w30, 5w40 najwyższej klasy) Zmieniłem zatem na taki sam. I wtedy zaczęły się cyrki. Kopci od czasu do czasu, nie jest to dla mnie udręka, natomiast ogromne zużycie oleju strasznie mnie martwi. Czy po 200.000 km te silniki mogły by już byc tak wyeksploatowane? Wszystko zależy od charakteru jazdy, aczkolwiek jeździła nim kobieta do pracy (dowodów na to w sumie nie mam :P) Auto pali ok 50-100ml/100km przy delikatnej jeździe :duh: Wątpie, że zmiana na 5W30, czy 5w40 coś by zmieniła. Czytałem także o padających odmach w tym silniku, zauważyłem także, co wyczytałem przy wadliwych odmach, że zbiera się "masło" na bagnecie i pod korkiem oleju, wyjmując bagnet i przykładając palec do otworu czuję jakby silnik "zasysał" powietrze. Czy sugerujecie zmienić olej na syntetyk, skoro tak go ubywa (milionerem nie jestem :P) I docelowe pytanie - Czy przez wadliwą odmę silnik może tak żreć olej? Z góry dzięki za podpowiedzi. Pozdro!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 62
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

W separatorze oleju (odma) jest membrana ktora ma za zadanie oddzielenia drobin oleju znajdujacych sie w gazach odpowietrzania skrzyni korbowej,jesli separator jest uszkodzony to gazy zawierajace olej sa spalane w cylindrach i wten sposob ubywa olej :wink:

 

Zaleca sie wymienic tez wezyk 2 i 4

http://www.realoem.com/bmw/showparts.do?model=AU51&mospid=47653&btnr=11_3180&hg=11&fg=15

"Bokiem Mijam Wszystkich " :D Bawarski Motor Warczy i Bardzo Mocno Wymiata

Moja bestia ;) http://www.bmw-klub.pl/forum/viewtopic.php?f=159&t=196786

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za podpowiedzi, jeśli miałby ktoś (w co wątpię) inną empiryczną oczywiście diagnozę, proszę się wypowiedzieć. Ciekawe czy jeżeli to nie wadliwa odma, to mogą jeszcze pierścienie być do wymiany? Wtedy to już chyba SWAP na coś mniej awaryjnego wchodzi w grę, lub zakupienie beczki oleju i karmienie nim auta :P Rozsądek podpowiada, żeby zaczynać od wymian najmniej kosztownych, przy jakimś dodatkowym zastrzyku kasy wymienię w pierwszej kolejności odmę. Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Również uważam,że to uszczelniacze trzonków zaworowych.W latach 2001 do 2003 wkładali do silnika N42 "liche" uszczelniacze.Miałem ten problem w swoim z 2002 roku.Kopcił jak smok i ubytki były b.duże.Przebieg dokładnie (jestem pierwszym i jedynym właścicielem) 95000km!!!

Wymieniłem sam te uszczelniacze i jest OK!!Nie dymi ,oleju nie ubywa.Wymieniając już na oko było widać zużycie uszczelniaczy - 1mm na średnicy !!!!!Te nowe (inaczej zrobione)nie mają tych wad - nawet na jakimś forum o tym czytałem - może i na naszym - nie pamiętam już.

Wymień te uszczelniacze - nie są drogie - około 130zł komplet,jednak wymiana to już spora zabawa : wymieniałem beż zdejmowania głowicy - na 100% można - zrobiłem to.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Również uważam,że to uszczelniacze trzonków zaworowych.W latach 2001 do 2003 wkładali do silnika N42 "liche" uszczelniacze.Miałem ten problem w swoim z 2002 roku.Kopcił jak smok i ubytki były b.duże.Przebieg dokładnie (jestem pierwszym i jedynym właścicielem) 95000km!!!

Wymieniłem sam te uszczelniacze i jest OK!!Nie dymi ,oleju nie ubywa.Wymieniając już na oko było widać zużycie uszczelniaczy - 1mm na średnicy !!!!!Te nowe (inaczej zrobione)nie mają tych wad - nawet na jakimś forum o tym czytałem - może i na naszym - nie pamiętam już.

Wymień te uszczelniacze - nie są drogie - około 130zł komplet,jednak wymiana to już spora zabawa : wymieniałem beż zdejmowania głowicy - na 100% można - zrobiłem to.

 

Dużo jest rozbierania żeby wymienić te uszczelniacze zaworowe?

http://imageshack.us/a/img22/2969/p1070367s1.jpg

http://www.motostat.pl/user_images/25837/icon3.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brak czasu i przedświąteczne zakupy zmuszają mnie odłożyć mechanika na nowy rok. Tak poza tematem, oglądałem niedawno program UWAGA na TVN o pracy mechaników. Większość psioczyła na klientów, że na forach tylko siedzą i sami sobie diagnozują usterki w aucie, że tak nie powinno być, że wprowadzają się sami w błąd etc. Hehehe cwaniaki boją się, że coraz trudniej będzie klienta wyr....ać na kasę i wpajać niestworzone rzeczy, bo naród coraz mądrzejszy i rozwija się w wielu dziedzinach. Dziękuję! :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze
oooo spokojnie spokojnie.tu sie calkowicie nie zgodze.zdiagnozowac to sobie mozemy ale sadze, ze ze wzgledu na coraz wieksze zaawansowanie silnikow i aut wogule pomoc mechanikow bedzie jeszcze bardziej potrzebna.zobaczysz o czym mowie jak bedziesz musial te uszczelniacze zmienic.to nie silnik fiata punto 1.2 8v z jednym walkiem....
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze
Panowie, ale sam ubytek oleju nie jest niczym złym.... obecnie większość NOWYCH aut, w instrukcji ma zapisane iż ubytek oleju może dochodzić nawet do 1l/1000km. Szczególnie doładowanych. Moje 318i N42, po wyeliminowaniu kilku drobnych wycieków BIERZE (nie puszcza nawet dymka, nie kapie nawet kropla) około 0,3l na 1000km. Wcześniej przy wyciekach między innymi spod vacuum pompy, elektrozaworów vanosów i podstawy filtra oleju brało, a raczej wyciekało około 0,75l na 1000km. Dlatego, przed rozbiórką silnika, sprawdziłbym najbardziej newralgiczne miejsca. Aha dodam, że obecny oryginalny przebieg to 210tyś km. Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze
my mowimy tu o braniu 1.5l/100km. to prawda, ze silniki nowej generacji sa do niczego.kto to widzial aby przy 100.000km przebiegu wymieniac uszczelniacze...w marce takiej jak bmw....widoc to po warszatach co tam stoi...wszystko co po 2001....
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

my mowimy tu o braniu 1.5l/100km. to prawda, ze silniki nowej generacji sa do niczego.kto to widzial aby przy 100.000km przebiegu wymieniac uszczelniacze...w marce takiej jak bmw....widoc to po warszatach co tam stoi...wszystko co po 2001....

Wez pod uwage ze co wlasciciel to inny olej w tym samym silniku,wielu magikow dolewa jeszcze roznych dziwnych rzeczy,przebiegi krecone o druciarstwie nie wspomne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Słuchajcie jaką dziwną prawidłowość zauważyłem w moim aucie. Stan oleju był poniżej minimum, ale był na bagnecie ;) Dolałem litr, żeby poziom był m/w w górnej części normy. Po przejechaniu max 200km zapaliła się żółta kontrolka oleju. Sprawdzam - poziom identyczny jak przed dolewką. Jeżdzę mimo palącej sie kontrolki i olej cały czas na tym samym poziomie - poniżej minimum, ale raczej nie ubywa, bo przy tym tępie zniknął by całkiem z bagnetu. Tak jakby od razu spalał/wyrzucał gdzieś olej i trzymał się nieco poniżej minimum. Dziwne co? :roll:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze
za chwilke zapali ci sie czerwona kontrolka i bedzie po silnikiu.wez go chlopie zostaw na 20 minut na wolnych obrotach niech sobie chodzi,pozniej wskakujesz do auta i jedziesz.kupa dymu z tylu-uszczelniacze.nie kopci-cos innego.przy prawidlowym poziomie cisnienie w silniku jest wieksze i bierze olej.jak zje, bierze mniej.tez to przerabialem.tez tak mialem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorry...wypraszam sobie, bo przeczytałem już chyba wszystkie posty na ten temat, łącznie z sugerowanym mi w poprzedniej odpowiedzi ;) O cenie części + robocizna większości mechaników nie było mowy. Ktoś tam coś wspominał o robociźnie 300-350zł, ale chciałem zapytać ile kosztowało to osób, które buliły mechanikom :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
Jak na razie nie mam funduszy na wymianę uszczelniaczy lub odmy. Dolewam regularnie. Mimo wszystko, gdyby ktoś się nudził i chciał dołożyć jeszcze swoje 3 grosze do tematu żarcia oleju przez ten silnik to będę wdzięczny. Pytanie moje brzmi : Czy zużyte uszczelniacze powodują osad "masło" na korku wlewu oleju i bagnecie? Zbiera mi się tego tyle i tak często, że mogę mleczarnie otworzyć :wink: Słyszałem, że to główny objaw niesprawnej odmy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.