Skocz do zawartości

528i Problem z elektrycznym fotelem i kierownicą


Kreizej

Rekomendowane odpowiedzi

Witam kolegów,

 

Od kilku dni mam w moim touringu problem z elektryczną regulacją fotela kierowcy i kierownicy - nie działają :(

Kilka dni wstecz za kierownicą usiadła moja druga połówka, mi zachciało się % dlatego ona prowadziła. Oczywiście ustawiła sobie fotel, kierownicę, lusterka itp. Pod domem poprosiła żebyśmy się zamienili bo ona się bała takim "kolosem' parkować. Po wcisnięciu pamięći (mam pamięć foteli) tylko lusterka wróciły do swoich ustawień, fotel i kierownica już nie...

Na początek zacząłem nurkować pod fotelem, dociskałem wszystkie kostki, te pod fotelem i tą z boku prowadzącą do panelu sterowania fotela. Sprawdziłem również bezpieczniki 13 i 21 bodajże ale dalej nic...

Czy to może być oznaka padniętego modułu komfortu? Ale wtedy lusterka tez by chyba nie działały? Dodam, że nie mam innych problemów z elektryką

Gdzieś wyczytałem że to może być brak masy... Jak to sprawdzić?

 

Czy ktoś z kolegów miał taki problem??

 

Z góry dziękuję za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamięć działa ponieważ lusterka wracają do zapamiętanych ustawień - nie działa fotel i kierownica. Także manualne operowanie przyciskami przy fotelu nic nie daje oraz manetką przy kierownicy. tak jakby nie było prądu wogóle..
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

skoro sprawdziłeś bezpiecznik 13 i jest ok, to sprawdź jeszcze czy napewno we wtyczce do modułu sterowania jest napięcie. We wtyczce pin 24 to masa, pin 25 to zasilanie właśnie z tego bezpiecznika 13. I KOMPUTER!

 

UPDATE

 

Znalazłem na BimmerForums topic na temat pękającego gniazda wtyczki, która gubi połączenie i krótki opis jak się dobrać do modułu sterowania pamięcią kolumny kierownicy i foteli (jeden moduł). Sprawdź to w pierwszej kolejności!

 

http://forums.bimmerforums.com/forum/showpost.php?p=15146588&postcount=2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W weekend będe miał chwilkę żeby się tym zająć i jak kolega podpowiedział sprawdzę czy jest prąd na wtyczce do modułu sterowania...

A narazie jeżdzę jak "niedzielny" z kolanami pod brodą :)

 

Macieju V8 jak się czegoś dowiesz to od razu napisz - każda wskazówka będzie na wage złota

 

pozdarwiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź dobrze bezpieczniki, czy to na pewno ten. Niedawno podobny problem miał kolega w e38. Co jakiś czas padał bezpiecznik i fotel kierowcy nie chodził. W końcu zdemontował fotel i poprzeglądaliśmy, wydawało nam się, że to mata grzewcza robi zwarcie. Wypięliśmy wtyczkę, włożyliśmy fotel i wszystko działało... do momentu jak nie chcieliśmy go przykręcić. Tylko się zaiskrzyło :shock:

Rozebraliśmy jeszcze raz, okazało się, że jest przebicie na masę. Na wysokości pleców był przetarty przewód i stykał się ze stelażem.

Radzę sprawdzić czy nie ma zwarcia na masę.

A wszystko to przez REKINA ;-)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Mam dokładnie taki sam problem, również w 528i, tak samo jak u kolegi po wciśnięciu pamięci foteli wracają tylko lusterka, manualne ustawianie ani kierownicy ani fotela nie działa, co ciekawe fotel pasażera działa bez problemu, tak samo jak podgrzewanie obu foteli. Wszystkie bezpieczniki wyglądają ok. Dodam jeszcze że jest to dość świeży nabytek i przy zakupie działał fotel a nie działała regulacja kiery, w drodze powrotnej do domu nagle regulacja kiery wróciła niestety tylko chwilowo. Ktoś już doszedł co może powodować takie zachowanie ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyvbaczcie, że z takim opoznieniem odpisuję.

Tak jak pisąłem wcześniej, bezpieczniki mam całe, sprawdząłem czy jest prąd na wtyczce prowadzącej do modułu sterowania fotelem - jest.

Wydaje mi się, że moduł umarł.. Wyjąłem go i widać przez otwory w obudowie ze "spuchnięty" jest kondensator - na elektronice się nie znam, nie wiem czy da się taki moduł naprawic?? Myślałem ze może da sie podmienić z prawego fotela ale tam jest zupełnie inny moduł sterowania

Na Alledrogo nie mogłem niestety znaleść takiego samego modułu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja dodam też coś od siebie - wczoraj do tego wszystkiego padło mi oświetlenie środka - wszystkie lampki + bagażnik i oświetlenie drzwi przestało działać, zaczynam bać się że może umierać moduł ZKE(?) Czy ktoś może potwierdzić taka diagnozę ? Czy to ten sam moduł co od fotela i regulacji kierownicy ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Trochę odgrzewam kotleta... ale udało mi sie jakis czas temu uporać z elektryką. Dopiero teraz znalazłem chwile żebym mógł się podzielić z Wami..

A więc.. Problemem nie byl sam moduł a wiązka kabli i jakieś czujniki pod wykładziną fotela PASAŻERA! Mechanik mówił ze musiało być tam kiedyś mokro.. Moduł okazał się w pełni sprawny. Zostały wymienione kable i teraz wszystko działa jak nalezy - fotel kierowcy i kierownica.

Jakby ktoś potrzebował namiar to z chęcia prześle - z czystym sumieniem mogę polecić. Warsztat w Markach k/Warszawy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.