Skocz do zawartości

INSPEKCJA OLEJOWA – jakie parametry są brane pod uwagę.


Tomda

Rekomendowane odpowiedzi

Zastanawiam się jakie parametry oleju są oceniane w inspekcji oleju? A może tylko przebieg w km , ilość rozruchów silnika i upływ czasu a nie stan oleju są istotnymi i jedynymi czynnikami? Ja mam małe przebiegi roczne 5-10tys km. Czasami inspekcja nakazuje wymianę po 6tyś. km. i 15miesiącach, Czy rygorystycznie tego przestrzegać? Serwisant wymieniający olej mówi, że wygląda on na b. mało zużyty w porównaniu do innych samochodów BMW o dużym (normalnym) przebiegu rocznym. Sugerował aby nieco przekraczać terminy Inspekcji olejowej; aby jeździć do 10tyś.km. lub 24 mies. i nie będzie to miało wpływu negatywnego. Czy go posłuchać? Używam od początku Castrola Edge 10W30. 520aD 2006r o przebiegu 48tys. km.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się że komputer przy uwzględnianiu terminu wymiany nie bierze pod uwagę jego fizycznych właściwości(bo niby skąd miałby je znać :roll: :?: ) a jedynie wspomniane przez Ciebie wartości. Moim zdaniem jak będziesz wymieniał olej co 10tkm i kilkanaście miesięcy to będzie w sam raz :wink: chyba że np robisz w większości odcinki po 1-2km wtedy z pewnością olej zużywa się szybciej
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Heh... gdy pracowałem w Shell byłem odpowiedzialny za projekt "test kondycji oleju" czyli coś co oferowano na stacji benzynowej w ramach szybkiego przeglądu... nie wiem czy ktokolwiek z Was się z tym zetknął, ale wiem na ten temat bardzo dużo :)

 

http://www.motoforum.pl/Magazyn/200609/shell.html (o szajse, to ja na zdjęciach ;) )

 

generalnie w autach tylko jest liczona ilość rozruchów, czas pracy, ewentualnie jeszcze temperatura pracy. Wszystko liczone na zasadzie algorytmu.

 

Ciekawe na jakiej podstawie stwierdzał mechanik "małość" zużycia? Po smaku i zapachu da się jedynie określić czy jest w oleju paliwo lub płyn chłodniczy, czy przyjął już dużo sadzy... ale o precyzyjnej ocenie nie ma mowy. Kolor już po kilkudziesięciu kilometrach jest czarny.

 

Urządzenie Shell'a dawało możliwość zmierzenia stałej dielektrycznej oleju, a zatem sprawdzenia jego zanieczyszczenia... niestety ponieważ testy odbywały się nie w laboratorium i z różnym poziomem obsługi, wyniki należało traktować jako orientacyjne. Mam takie urządzenie jeszcze w domu i mogę teścik odpowiedni zrobić :)

 

Tym niemniej, jeżeli robisz często krótkie odcinki, albo jeździsz na niedogrzanym silniku (np. z niesprawnymi termostatami) to lepiej wymieniaj olej dokładnie z zaleceniami..... choć znowu jakiś ktoś kiedyś pracujący w korporacji naftowej stwierdził, że to wszystko bujda i oleju nie wymieniał wcale... ale to było chyba w starej omedze :)

felgi, opony, prestige tuning, elementy carbon, znaczki carbon, grile

hurtowe ceny na zimowe opony renomowanych marek

http://img169.imageshack.us/img169/4364/gpowerwheel.jpg

Felgi oraz akcesoria legendarnego G-Power!

http://www.inovit.pl http://www.kahndesign.pl http://www.wolfrace-wheels.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda na to, że nie ma reguły. Mam trochę większe przebiegi (od ostatniej wymiany oleju zrobilem prawie 25 tys. km) a komputer zaprasza mnie na wymianę za ... 11 tys. ?! Również mam wątpliwości, tylko że w moim przypadku - czy czekać tak dlugo.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@jdef90

Ciekawy sposób pomiaru jakości i na tyle prosty że tego typu czujnik mógłby być zainstalowany w samochodzie, czyli komputer pokładowy mógłby nadzorować jakość oleju, a nie liczyć statystycznie. Orientujesz się czy może już stosuje się gdzieś takie rozwiązania w samochodach osobowych?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
Sam sobie odpowiem na swoje pytanie, wertując WDS znalazłem ciekawą informację. Okazuje się że bmw które nie posiadają bagnetu do pomiaru poziomu oleju, mają w wyposażeniu czujnik jego jakości pracujący na podobnej zasadzie do tego z shella. Więc teoretycznie jeżeli komputer nie wzywa do wymiany to parametry są ok
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...
Wygląda na to że jest czujnik i to dobry. Jak lejesz zwykły olej Castrola Edge 10W30 to częściej wymieniasz. Ja zalewam CASTROL EDGE PROFESSIONAL 0W-30 BMW LONGLIFE-04 i po wymianie komputer pokazuje 30k do wymiany ale średnio po 25k muszę wymienić.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.