Skocz do zawartości

[E81/87/88] Niefabryczne audio/2 din


marsden

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich - to pierwszy post po kupieniu nowego pojazdu. Od kilku dni cieszymy się nowym BMW 120i w wersji kabrio.

 

Tym niemniej jak z każdym nowym samochodem trzeba go nieco dostosować do własnych potrzeb. W kwestii audio wzięliśmy podstawowy Businees. A co chcemy to - navi-GPS i kamera cofania (fajnie jakby jeszcze bluetooth telefoniczny się znalazł). Z różnych powodów nie chcieliśmy fabrycznej navigacji/idrive'a. Szukałem trochę w googlach i tu na forum, ale nie widzę odpowiedzi na moje wątpliwości. I tu pytanie do ekspertów - prośba o radę.

 

OPCJA 1 - wymiana radia business na coś typu wszystko w jednym w rozmiarze 2 din.

Najwygodniejsze z punktu widzenia użytkownika i tak miałem w dotychczasowych autach. Nie jest tu jednak prosto ze względu na to, że w E88 nie ma gdzie tego zamontować. Są gotowe zestawy do modyfikacji deski pod 2 din w hatchbackach, jednak w kabrio i coupe w panelu centralnym oprócz klimy i radia są też przyciski sterowania dachem i PDC, a takiej gotowej ramki na radio 2din już nie ma. Widziałem przeróbkę z coupe - gość po prostu zlecił wykonanie nowego 'plastiku' konsoli centralnej, przyciski PDC przeniósł nad szybę, itd. - dla mnie taka przeróbka idzie za daleko.

Pytanie do ekspertów - Znacie miejsce, gdzie można kupić ramkę do montażu radia 2 din w E88???

 

OPCJA 2 - wymiana business na radio 1 din z wysuwanym ekranem. Tutaj montaż byłby prosty. Ramki do jedynek pozwalające na montaż typowego radia są ogólnie dostępne. Tyle, że to wygląda kiepsko - takie radio dosyć mocno wystaje z deski i jeszcze gorzej z wysuniętym ekranem. Odpada ze względów estetycznych. Nawet, gdyby nie wygląd to pozostaje jeszcze podłączenie tego do samochodu. Nasze auto ma sterowanie z kierownicy, czujniki parkowania przód+tył - wszystko to idzie do oryginalnego auta po szynie CAN. W internecie znalazłem przejściówki pozwalające na zachowanie piszczenia PDC po wywaleniu radia BMW a także na uzyskanie sterowania z kierownicy w nowym niefabrycznym radiu. Słyszałem jednak coś o konieczności przeprogramowania samochodu.

Pytanie do ekspertów - co trzeba przeprogramować i po co i jak (nie chodzi mi o szczegóły techniczne, tylko o ryzyko całej operacji, utratę gwarancji na samochod, itd.)? Ma ktoś niefabryczne radio w BMW serii 1?

 

OPCJA 3 - montaż osobnej nawigacji w otwieranym schowku na górze deski rozdzielczej. Rozwiązanie najprostsze, najtańsze, choć dużo mniej wygodne. Widziałem tu na forum hiszpański link do przeróbki oryginalnego ekranu BMW z nawigacją MIO. Ja bym raczej chciał pozostawić schowek otwierany ręcznie - nie zawsze mam ochotę 'ujawniać' fakt posiadania nawigacji. Choć z drugiej strony z racji kamery cofania - automatyczne uruchamianie ma sens. Tyle, że ja chciałbym coś z większym ekranem niż to MIO,a to chyba do oryginalnego ekranu/schowka BMW nie wejdzie. Tutaj trzeba wziąć miarkę i kombinować.

 

Podsumowując to OPCJA 3 jest w tej chwili jedynym rozwiązaniem.

 

Tym niemniej proszę forumowiczów o komentarz do OPCJI 1 i OPCJI 2, a zwłaszcza:

A. Pytanie do ekspertów - Znacie miejsce, gdzie można kupić ramkę do montażu radia 2 din w E88?

B. Ma ktoś niefabryczne radio w BMW serii 1? Co trzeba przeprogramować w samochodzie przy montażu takiego radia i po co i jak (nie chodzi mi o szczegóły techniczne, tylko o ryzyko całej operacji, utratę gwarancji na samochod, itd.)?

 

serdecznie pozdrawiam

marsden

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

zawsze możesz spróbować czegoś takiego :)

 

http://www.youtube.com/watch?v=qmuLoFzZ0xw&feature=player_embedded

 

lol najlepsza reklama jaką chyba widziałem hje hje ....

Tomek

Używane części do komputerów .


http://img409.imageshack.us/img409/6589/mkbmw.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmmm MIO ma 7" i to dla Ciebie jest mało?

jeżeli jednak zdecydujesz się na wstawienie fabrycznej navi to licz się z tym, że teżją musisz przerobić bo mio ma 7", a oryginał coś ok 6,3" w mio jest ekran dotykowy i musi być cały widoczny.

Nie polecam ładować, jakieś radia nieoryginalne ze względu na estetykę, ale o gustach się nie dyskutuje :cool2:

pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do montażu iPada to wersja nieco... zbyt wypasiona :) , a i tak nie spełnia moich założeń - kamery cofania do tego nijak się nie podłączy.

 

Ogólnie potwierdzacie moje przeczucia - wymiana radia na niefirmowe choć pewnie możliwa to prosta nie jest. I pewnie wszyscy śmiagacie na originalnych sprzętach.

Skończy się pewnie wyciągnięciem schowka i skrojeniem czegoś co będzie pasowało w dziurę.

Osobiście myślałem o czymś na wzór tego: http://cgi.ebay.co.uk/7-GPS-Wireless-rear-camera-Bluetooth-AV-4GB-Card-128RAM-/120658710943?pt=UK_AudioTVElectronics_GPSSystems_GPSSystems&hash=item1c17d1d19f

 

A o co chodzi z tym przeprogramowaniem auta przy instalacji nowego stereo zamiast fabrycznego, jakieś kasowanie błędów czy coś - wie ktoś?

 

marsden

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do montażu iPada to wersja nieco... zbyt wypasiona :) , a i tak nie spełnia moich założeń - kamery cofania do tego nijak się nie podłączy.

A to niby czemu nie?

SPRZEDAM swoje E87 123d - szczegóły na PW


Jak dbać o BMW: http://www.bmw-klub.pl/forum/viewtopic.php?f=70&t=262051 . Awaryjność silników: http://www.bmw-klub.pl/forum/viewtopic.php?f=70&t=221978

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Instalacja niefabrycznego auta nie wymaga żadnego kodowania, przynajmniej w aucie bez kierownicy multifunkcyjnej. Jest kilka modeli radioodtwarzaczy 1din z GPS i możliwością podpięcia kamery cofania. Pierwszy przykład http://allegro.pl/radio-dvd-gps-nawigacja-monitor-7-peiying-9904-i1383569090.html czy coś takiego http://www.alpine.com.pl/produkty/product-singleview/mobile-media-stations/iva-d511r.html (trzeba dokupić moduł gps). Wg mnie na żywo wygląda to całkiem dobrze, jeśli ramka jest wysokiej jakości to radio nie wystaje i ładnie komponuje się z wnętrzem, podświetlenie również można dobrać pod kolor, ale nie przekonam Cię jeśli z góry jesteś na nie ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do radia 1 din z dużym wysuwanym ekranem - no właśnie to kwestia gustu jest i mnie średnio podchodzi. Ale trzeba przyznać, że jest to zdecydowanie wygodniejsze w obsłudze niż jakiś dodatkowy ekranik na desce.

 

Gdzieś czytałem, że jak się montuje nie-BMW radio, nie współpracujące z magistralą CAN auta to pojawiają się jakieś błędy (gdzie???) i potrzebne jest przeprogramowanie samochodu (ale czego dokładnie???), żeby tych błędów nie było.

 

My akurat mamy kierownicę ze sterowaniem, więc potrzebny byłby moduł tłumaczący sterowanie cyfrowe po szynie CAN na sterowanie analogowe występujące w większości sprzętu nie produkowanego pod dany model samochodu. I jeszcze moduł CAN dla czujników parkowania, bo to też przez radio idzie. Ale to jest do kupienia bez problemu. Bardziej mnie martwią te błędy gdzieś w systemach samochodu, o których czytałem, a które jakoś się likwiduje.

 

Pomyślę i porozglądam się jeszcze trochę, a jak coś już wydłubię to oczywiście dam znać.

 

marsden

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ekspertem nie jestem, tylko użytkownikiem. Ja zmieniłem w firmie audio, radio fabryczne na Alpine w mojej jedynce.

Co to twoich pytań. Po wywaleniu fabrycznego radia tak jak pisałeś pojawia się błąd na szynie, ale można z tym żyć. Nie jest tak że świeci Ci na desce jakaś kontrolka, jest to błąd typu brak radia, widoczny tylko w DISie. Nie mam PDC i nie wiem czy przestaje działać. Są adaptery jak pisałeś, że można używać z multifunkcją.

Jak masz gwarancję to nie wiem jak się to ma do zmiany radia, jest to jakaś ingerencja, pewnie w przypadku sporu zawsze winne byłoby niefabryczne audio :P

Co do ramki, pewnie dobry zakład car audio coś takiego by dorobił. W internecie widziałem http://cgi.ebay.de/Radioblende-Einbaurahmen-BMW-1-3-E87-E90-E91-06-10-2DIN-/260669272324?pt=Einbaurahmen_Radioblenden&hash=item3cb1197104

Ale tobie to nie podpasuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Ja bym zrobił wersję w schowku na rękawiczki, moim zdaniem jest to idealne miejsce na nawigację, kolega z forum Hubert ma coś takiego u siebie i robi to fantastyczne wrażenie!!! sam bym tak chciał :)

link- viewtopic.php?f=33&t=114100

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Ja bym zrobił wersję w schowku na rękawiczki, moim zdaniem jest to idealne miejsce na nawigację, kolega z forum Hubert ma coś takiego u siebie i robi to fantastyczne wrażenie!!! sam bym tak chciał :)

link- viewtopic.php?f=33&t=114100

na prawdę jest to dobra opcja, a do tego, jak wrzucisz dobrą nawigację - w moim przypadku jest to MIO s760 to możesz ją odblokować i robić z nią "cuda"...

Ty i tak masz uproszczoną akcję do tej operacji bo masz schowek (wyjmujesz schowek i montujesz navi) - ja niestety musiałem dosłownie wycinać dziurę w tej twardej desce - nie uwieżysz, ale tylko BOSCH dał rade - drastyczne, ale prawdziwe :mrgreen:

pamiętaj również, że ori navi ma mniejszy wyświetlacz i trzeba powiększyć otwór i jeżeli chcesz to trzeba wyprowadzić slot na karty... Do tego wszystkiego MIO trzeba całą rozebrać i część, po części montować w ori navi bo cała niestety się nie zmieści - to są minusy...

Plusy są takie, że wgrywasz mapy takie, jakie chcesz, oglądasz filmy - jednym słowem w MIO masz full multimediów, które dają dużo radości :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzieś czytałem, że jak się montuje nie-BMW radio, nie współpracujące z magistralą CAN auta to pojawiają się jakieś błędy (gdzie???) i potrzebne jest przeprogramowanie samochodu (ale czego dokładnie???), żeby tych błędów nie było.

 

marsden

 

 

can bus i radio seryjne maja to do siebie ze w radiu PRO wyświetla informacje na temat spalania, etc... samo radio można wymienić na jakiekolwiek inne i nie wyskoczą żadne błędy. problem polega na tym ze w razie potrzeby przeprogramowania auta, musi być podłączone oryginalne radio, dlatego tez zalecam zachowanie oryginalnego... business czy tez pro.

" Ser feliz no es conseguir lo que deseas, es desear lo que tienes. "
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zarejestrowani

b4c4c1867b858a60.jpg.30a4296d964cadcc5bbee45deeb1292d.jpg

OFICJALNY ZEWNĘTRZNY PARTNER BMW AG

Chiptuning Programowanie Carplay Kodowanie Diagnostyka BMW AOS

Tel. +48-790-465-462

https://www.facebook.com/Codemybimmer

https://www.instagram.com/codemybimmer

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.