Skocz do zawartości

330xd Serwis kolektora, odmy, EGRa i wszystko przy okazji


marekktlbb

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

 

Od jakiegoś czasu przeglądam nasze forum intensywnie, choć moją beatę mam już 3 lata, to dopiero teraz zacząłem sam się interesować problematyką mechaniki. do tej pory dawałem auto do warsztatów, ale jeden po drugim miałem coraz większe wrażenie, że robią mnie w wała, jak np. ostatnia wymiana oleju, po której olej był czarniuteńki nadal, a bagnet pokazywał stan min mimo, że dałem gościowi 8L 0w30 LL04.... Już mi słów brakuje jacy złodzieje, koło mnie żyją, ale cóż to. Postanowiłem się sam trochę zająć sprawą.... Wszystkie te pytania, gdzieś tam się pojawiają w forum, ale nie razem i potem niezły młyn z tego mi wychodzi....

 

Mam wersję e46 330xd z roku 2004 z silnikiem M57N (automatyczna skrzynia). Autko ma przebieg 150 tyś km. Chce zrobić kilka czynności za jednym zamachem, jeśli możesz napisz jakiś krótki komentarz, jakie części, co można jeszcze przy okazji zrobić itp:

 

1. Odma - chyba nie wymieniana w ogóle - kupiłem już w ASO nową, z plastikowym filtrem, będę wymieniał. Czy węże od Odmy też warto wymienić? Ewentualnie jakieś specjalnie trzeba kupić, czy zwykły przewód z motoryzacyjnego? Jaka średnica jeśli się orientujecie?

 

2. Olej, filtr oleju, filtr powietrza i filtr paliwa - jak już wspomniałem, myślę, że mechanik oszukał mnie przy ostatniej wymiany (od której przejechałem 5 tys km). Mój błąd, że tyle się działo, że nie spr poziomu oleju od razu tylko po jakiś 500km. Mimo tych 500km nowy olej nie powinien być czarny, a bagnet jak smoła. Do tego stan minimum, a nie sądzę, żebym aż tyle gdzieś uciekło. Kupiłem już olej 0w30 LL04 taki jak zawsze i teraz pytanie o filtry. Mann, Knecht czy Filtron? Wiem, że mann idzie jako oryginał do BMW. Macie jakieś obserwację w co warto inwestować a w co nie?

 

3. Kolektor ssący - naczytałem się o klapkach, więc jak najszybciej chce się i pozbyć, bo na pewno nikt tam nie zaglądał od 150 tyś km :/. Czy patent z wkrętami w zaślepkach się dalej dobrze sprawdza? Jakiego kleju użyć do wkrętów? Wkręty jakieś specjalnie, czy zwykłe z Castoramy 6x10mm? Czy w mojej wersji sinika różnica będzie tylko w ilości dolotów, zamiast 4 to 6? Czy w mojej wersji jest to też bezpieczny dla silnika zabieg? Czy czyściliście kolektor i EGR? Jakaś pianka, płyn i woda pod ciśnieniem? Ile to musi schnąć po ostatnim płukaniu? Można jakoś podsuszać :) ? Co z przewodami jak ściągnę kolektor (gumowymi) wymieniać, znacie średnice, żebym sobie mógł kupić wcześniej trochę węża? Czy komplet uszczelek pod kolektor to 12 szt (6 prostokątów (15zł w ASO) i 6 okrągłych (10zł w ASO) )?

 

4. Jak już mam to na górze wszystko, czy warto coś jeszcze spr/wyczyścić?

 

 

W późniejszym terminie planuje też wymianę oleju w skrzyni. Mam manula narazie i analizuje, ale w automacie to nie takie łatwe. Spróbuje w każdym bądź razie.

 

Ostanie pytanie - macie może jakiś ciekawy opis do INPY jak używać itp. Znam angielski dobrze, ale jak ostatnio wlazłem przez OBDII do navigation setting (a mam taki w aucie 14:6) to na drugi dzień ściągałem na szybko CD do flashowania MK4 bo wszystko znikła, a w INPIE wybrałem tylko show settings :) Suma sumarów dobrze wyszedłem na tym, bo teraz mam wszystko po polskiemu i fotoradary w bonusie, ale boje się zaś INPY dotykac. Chciałbym przede wszystkim potwierdzić przebieg auta. ? Nie wiecie jak mogę to w tym spr. Może znacie jakiś inny, ciekawy soft?

 

DZIEKI z góry za odpowiedzi!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Kilka dni w garażu, bo jakoś wszystko przeszkadzało w robocie przy aucie. Suma sumarów, poradziłem sobie z wyciągnięciem kolektora, choć osdłona z tyłu dała mi trochę do myślenia :)

 

Wszystko z klapkami było ok. Jak się okazało w moim modelu M57N 330xd są już klapki po wzbogaceniu czyli rdzeń miał 45mm. Wyciągnąłem wszystkie, wyczyściłem w benzynie ekstrakcyjnej i zdecydowałem założyć z powrotem, bo nity trzymały jak głuchy drzwi. Ryzyk fizyk, ale tak mi wyszło, że lepiej jednak żeby tam były.

 

Kolektor to niezła jazda, bez pasty BHP do rąk nie podchodzić!! W końcu dałem się na sposób i pod ciepłą wodą z kompresorem puściło wszystko, potem suszenie i po 24h był gotowy do założenia. Wszystko po podłączałem, odme wymieniłem, oleju dolałem, filtr powietrza też dałem nowy, bo jakiś zapluty olejem był, nie wiem czy odma z góry na niego lała czy jak, ale dałem nowy.

 

Cały problem dalej w:

 

EGR - był zafajdany i nie pracował, nie dałem rady go ruszyć w rękach, wyczyściłem w benzynie ekstrakcyjnej, rozruszałem w palcach i do małej rurki wtłoczyłem WD40, nie wiem czy był to dobry pomysł, bo teraz po skręceniu wszystkiego w aucie pali mi się kontrolka silnika (na żółto), podłączyłem pod kompa i w INPIE mam błąd EGR'a, jakby nie pracował:

E R R O R M E M O R Y

---------------------------------------

Date: 30.09.2010 17:46:32

ECU: D50M57A1

JobStatus: OKAY

Variant: D50M57A1

-------------------------------------------------------------

RESULT: 1 error in error memory !

-------------------------------------------------------------

4501 4501 (0401) exhaust recirculation regulation

Error counter: 1

Logistic counter: 40

Mileage 146640 km

mean engine speed 717.14 rpm

coolant temperature 74.22 deg C

max rail pressure of the recent 10ms 291.45 bar

injection volume setpoint without volume offset 4.33 mg/cyc

intaken air mass per cylinder 472.62 mg/Hub

value of boost pressure 955.07 hPa

linearised APP1 0.00 %

Tastverhältnis zür Endstufenansteuerung 79.56 %

Tastverhältnis zür Endstufenansteuerung 84.29 %

atmosphaere pressure 945.23 hPa

Negative Regelabweichung/Luftmasse zu hoch

Test conditions fulfilled

Error present now, but not yet stored (debouncing phase)

Error would cause a warning lamp to light up

Fehler in Entprellphase

Fehler in Entprellphase

Fehler in Entprellphase

Error code: 45 01 C2 02 00 00 01 28 39 48 1A 7C 25 0B 4B 61

00 65 6B 60

=============================================================

 

Po skasowaniu błąd powraca, czasem od razu czasem przejadę 20 km i dopiero po ponownym uruchomieniu silnika znowu się zapala. W INPIE kasuje błąd i za 5 sekund znowu się wywala mimo, że kontrolka się nie zapala.

 

Mam pytania:

1. Czy uszkodziłem zawór przy czyszczeniu? Zrobiłem mały test: odkręciłem na nowo osłonę silnika i rurę idącą do EGR'a tak, że widziałem zawór i jego środek. Założyłem długi wężyk na małą rurkę do EGRa (czerwony obszar na zdjęciu) i mogłem z łatwością wdmuchiwać powietrze i wyciągać je tak samo, jakby była gdzieś dziurka w obiegu. Czy system przez tą małą rurkę wtłacza powietrze czy je wyciąga, aby uchylić zawór i wlot spalin tym samym?

 

2. Czemu zanim rozebrałem EGR'a (nie pracował) kontrolka się nie paliła?

 

3. Kupować zawór w ASO od razu czy jest jeszcze coś co mogę zrobić?

 

http://zimnik.com.pl/marek/EGR1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Przez tą rurkę podlączone jest podciśnienie, prawdopodobnie masz uszkodzoną membranę od zaworu EGR.

Czemu się uszkodziła? Tego nie wiem, ale domyslam sie że wpuszczanie WD40 jej raczej służy.

Moje BMW 330d E46 Sedan '04 (manual) wciąga średnio:

http://www.motostat.pl/user_images/15057/icon1.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka dni w garażu, bo jakoś wszystko przeszkadzało w robocie przy aucie. Suma sumarów, poradziłem sobie z wyciągnięciem kolektora, choć osdłona z tyłu dała mi trochę do myślenia :)

 

Wszystko z klapkami było ok. Jak się okazało w moim modelu M57N 330xd są już klapki po wzbogaceniu czyli rdzeń miał 45mm. Wyciągnąłem wszystkie, wyczyściłem w benzynie ekstrakcyjnej i zdecydowałem założyć z powrotem, bo nity trzymały jak głuchy drzwi. Ryzyk fizyk, ale tak mi wyszło, że lepiej jednak żeby tam były.

 

Kolektor to niezła jazda, bez pasty BHP do rąk nie podchodzić!! W końcu dałem się na sposób i pod ciepłą wodą z kompresorem puściło wszystko, potem suszenie i po 24h był gotowy do założenia. Wszystko po podłączałem, odme wymieniłem, oleju dolałem, filtr powietrza też dałem nowy, bo jakiś zapluty olejem był, nie wiem czy odma z góry na niego lała czy jak, ale dałem nowy.

 

Cały problem dalej w:

 

EGR - był zafajdany i nie pracował, nie dałem rady go ruszyć w rękach, wyczyściłem w benzynie ekstrakcyjnej, rozruszałem w palcach i do małej rurki wtłoczyłem WD40, nie wiem czy był to dobry pomysł, bo teraz po skręceniu wszystkiego w aucie pali mi się kontrolka silnika (na żółto), podłączyłem pod kompa i w INPIE mam błąd EGR'a, jakby nie pracował:

E R R O R M E M O R Y

---------------------------------------

Date: 30.09.2010 17:46:32

ECU: D50M57A1

JobStatus: OKAY

Variant: D50M57A1

-------------------------------------------------------------

RESULT: 1 error in error memory !

-------------------------------------------------------------

4501 4501 (0401) exhaust recirculation regulation

Error counter: 1

Logistic counter: 40

Mileage 146640 km

mean engine speed 717.14 rpm

coolant temperature 74.22 deg C

max rail pressure of the recent 10ms 291.45 bar

injection volume setpoint without volume offset 4.33 mg/cyc

intaken air mass per cylinder 472.62 mg/Hub

value of boost pressure 955.07 hPa

linearised APP1 0.00 %

Tastverhältnis zür Endstufenansteuerung 79.56 %

Tastverhältnis zür Endstufenansteuerung 84.29 %

atmosphaere pressure 945.23 hPa

Negative Regelabweichung/Luftmasse zu hoch

Test conditions fulfilled

Error present now, but not yet stored (debouncing phase)

Error would cause a warning lamp to light up

Fehler in Entprellphase

Fehler in Entprellphase

Fehler in Entprellphase

Error code: 45 01 C2 02 00 00 01 28 39 48 1A 7C 25 0B 4B 61

00 65 6B 60

=============================================================

 

Po skasowaniu błąd powraca, czasem od razu czasem przejadę 20 km i dopiero po ponownym uruchomieniu silnika znowu się zapala. W INPIE kasuje błąd i za 5 sekund znowu się wywala mimo, że kontrolka się nie zapala.

 

Mam pytania:

1. Czy uszkodziłem zawór przy czyszczeniu? Zrobiłem mały test: odkręciłem na nowo osłonę silnika i rurę idącą do EGR'a tak, że widziałem zawór i jego środek. Założyłem długi wężyk na małą rurkę do EGRa (czerwony obszar na zdjęciu) i mogłem z łatwością wdmuchiwać powietrze i wyciągać je tak samo, jakby była gdzieś dziurka w obiegu. Czy system przez tą małą rurkę wtłacza powietrze czy je wyciąga, aby uchylić zawór i wlot spalin tym samym?

 

2. Czemu zanim rozebrałem EGR'a (nie pracował) kontrolka się nie paliła?

 

3. Kupować zawór w ASO od razu czy jest jeszcze coś co mogę zrobić?

 

http://zimnik.com.pl/marek/EGR1.jpg

Witam

Kolego mam ten sam problem, mianowicie tak samo jak ty rozebrałem kolektor wyczysciłem, poskładałem wszystko i po zapaleniu samochodu wszystko ok, przejechałem 20 km i kontrolka mi się zapaliła i taki sam błąd mi wywala jak tobie, u kolegi Roger-Nysa kilkakrotnie kasowaliśmy ten błąd ale i tak co jakis czas ponownie go wywalało, też ten zawór EGR czyściłem i chodził bardzo ciężko ale go troszku rozruszałem, ja natomiast nie psikałem nic do środka tylko czyściłem benzyną ekstrakcyjną, a również mi taki błąd jak tobie wywala, więc teraz nie wiem czy uszkodziłem ten zawór, czy tak jak kolega Roger-Nysa mi tłumaczył jest to ściśle związane z klapkami kolektora ssącego no bo przecież EGR nie ma czujnika z którego komputer by zarejestrował jakąkolwiek usterkę, ja już tak chyba z ta kontrolką zapaloną jeżdzę z dwa miesiące i nic się nie dzieje ale wkurza mnie to bo wcześniej mi się wogóle nie świeciła, jeśli ktos ma jakis pomysł w jaki sposób usunąć tą usterkę, to proszę o porady. Dzięki.

Sprzedam, uchwyt ręcznego ze skóry, tylna klapa Pre-Lci Igiełka.

Człowiek nie potrzebuje gwiazdy, błyskawicy a nawet czterech pierścieni, człowiek potrzebuje dwóch nerek.

Moja ślicznota: http://www.bmw-klub.pl/forum/viewtopic.php?f=158&t=211412 oceń:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.